You are on page 1of 5

Тематична контрольна робота № 2. Лексикологія.

Фразеологія (тестові
завдання), українська мова, 6 клас
Мета: оцінити рівень навчальних досягнень шестикласників з розділу
«Лексикологія», з’ясувати можливі недоліки в ході опанування мовною
теорією. Форма проведення тематичного оцінювання: виконання завдань
тестового характеру.
Тип уроку: урок оцінювання навчальних досягнень учнів.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Ознайомлення шестикласників з темою, метою й завданнями уроку
III. Підготовча робота
Мотивація навчальної діяльності учнів. Ознайомлення з критеріями
оцінювання тестових завдань. Проведення інструктажу щодо виконання
завдань тестового характеру. Поділ учнів класу за варіантами.
IV. Виконання завдань тестового характеру за варіантами

Варіант 1
1. Позначити, у якому рядку всі слова — діалектизми:
а) курінь, сільський, потоки;
б) грань, коронки, когут, злуда;
в) куций, батько, беркут;
г) глаголити, зелений, бриль, увага.
2. Позначити, у якому рядку відсутні архаїзми:
а) перст, світоч, суцвіття;
б) говорити, піїт, зірки;
в) ватра, дзиґарі, передзвони;
г) пташки, калинонька, горіли, жита.
3. Визначити, у якому рядку вжиті історизми:
а) жандармерія, гайдамака, крамарне, хлоп;
б) аероплан, тяжкий, амфора, планета;
в) прапор, кваша, швець, півень;
г) хвіртка, лишенько, добридень, щодня.
4. Позначити, у якому рядку відсутні неологізми:
а) менеджмент, багряно-водний;
б) дизайнер, левино-жовтий;
в) жовтень, громадянський, методика;
г) інтербачення, ложкохвати.
5. Позначити, у якому рядку всі слова — професіоналізми:
а) фонема, лексема, постфікс, суфікс;
б) гриб, дуб, малюнок, юнак;
в) холодильник, легінь, навчання;
г) оса, явище, заява, сонечко.
6. Позначити, у якому рядку всі слова іншомовного походження:
а) вітряно, борг, доробок, здавна;
б) мішечок, колода, насадження;
в) мотовило, перелік, печеніг,
г) анонс, асиміляція, джем, торт.
7. У реченні Надворі вітрище, сонце ледь проглядає крізь
хмари. виділене слово — це:
а) просторічні;
б) стилістично-забарвлені;
в) діалектні;
г) синоніми.
8. Які слова становлять основу лексики української мови?
А Неологізми.
Б Історизми.
В Запозичені.
Г Загальновживані.

9. Які слова вживають тільки жителі певної місцевості?


А Професійні.
Б Запозичені.
В Неологізми.
Г Діалектні.
10. Вкажіть рядок, у якому всі слова є загальновживаними.
А Надія, довіра, асиміляція.
Б Дерево, струмок, полум’я.
В Вітер, птах, літописання.
Г Світло, мрія, легінь
11.Застарілі слова – це слова,
а)що вийшли з активного вжитку;
б)пов’язані з особливостями роботи людей тієї чи іншої професії;
в)що ввійшли в українську мову з інших мов.
12.Стійкі сполучення слів, які за змістом часто дорівнюють
одному слову, – це
а)фразеологізми;
б)діалектизми;
в)неологізми.
13 Установіть відповідність між фразеологізмами та їхніми значеннями:
1 Вогнем і мечем А обманювати
2 до нових віників Б дуже стомлений
3 як викручена ганчірка В приставати
4 замазувати очі Г нещадно
Ґ дуже довго.
14. Вкажіть рядок, у якому всі слова належать до офіційно-ділової
лексики.
А Протокол, звіт, діаметр.
Б Книжка, кодекс, трикутник.
В Договір, фотосинтез, наказ.
Г Інструкція, заява, розписка.
6. Поясніть значення фразеологізмів, з одним із них складіть речення:
А) рукою подати;
Б) накивати п’ятами;
В) тримати язик за зубами.

Варіант 2
1. Позначити, у якому рядку всі слова — діалектизми:
а) пір’я, влітку, прегарний;
б) спадщина, лижі, проміння;
в) червлений, посуд, батько, потоки;
г) каракати, качула, кресаня, легінь.
2. Позначити, у якому рядку відсутні архаїзми:
а) стежина, здійметься, батьківське;
б) перст, світоч, суцвіття;
в) говорити, піїт, зірки;
г) ватра, дзиґарі, передзвони;
3. Визначити, у якому рядку вжиті історизми:
а) лерія, відродження, сіяч, гай;
б) цариця, воєвода, пістоль, соха;
в) горобець, хлопець, слівце, водій;
г) бруківка, суглоб, здається, піч.
4. Позначити, у якому рядку відсутні неологізми:
а) компакт-диск, вогнеликий;
б) надвечірність, місяць-білогривець;
в) голубосизяна, густо-джемилиний;
г) весна, відлига, урочистий.
5. Вкажіть рядок зі словами-термінами.
А Координація, синтаксис, бароко.
Б Істина, лінгвістика, синус.
В Кенгуру, біологія, катет.
Г Гіпербола, пісняр, легенда.
6. Позначити, у якому рядку всі слова іншомовного походження:
а) габітус, дебіт, едафон, інцизія;
б) вічко, бондар, дослідник, здоба;
в) млинок, коляда, нарукавник;
г) мудрість, перепал, петрушка.
7. У реченні Не плач, татусю, ми ще повернемось назад (В. Сосюра)
виділене слово — це:
а) стилістично забарвлене;
б) жаргонізм;
в) діалектизм;
г) загальновживане.
8. Який словник подає значення і походження запозичених слів?
А Фразеологічний словник.
Б Словник синонімів.
В Словник іншомовних слів.
Г Енциклопедичний словник.
9.Лексикологія – це розділ науки про мову, що вивчає
а)звуки мовлення;
б)способи творення слів;
в)слова, їх значення, походження, вживання.
10. Діалектизми - це
а)слова, які розуміють і вживають усі;
б)слова, вживання яких обмежене певною місцевістю;
в)слова, які використовують люди певних професій.
11.Терміни – це слова або словосполучення,
а)які називають спеціальні поняття науки, мистецтва, виробництва;
б)які позначають предмети і явища чужого життя;
в)які вживаються лише в мові людей певної місцевості.
12. Укажіть фразеологізм, який має значення вперта людина, впертюх:
А латка на латці;
Б біла ворона;
В хоч кіл на голові теши;
Г як рак свисне.
13 Установіть відповідність між групами застарілих слів та їх значеннями.
1 Аршин, верства, гони, миля А Старовинна зброя
2 Війт, десяцький, жандарм, осавула Б Старовинний одяг
3 Панцир, мушкет, спис, щит В Старовинний посуд
4 Жупан, запаска, кирея, свита Г Колишні чини
Ґ Старовинні одиниці
виміру
14. Вкажіть рядок, у якому всі слова належать до офіційно-ділової
лексики.
А Наказ, звіт, діаметр.
Б Книжка, кодекс, трикутник.
В Договір, фотосинтез, наказ.
Г Інструкція, заява, розписка.

15. Поясніть значення фразеологізмів, з одним із них складіть речення:


А) наступати на п’яти ;
Б) як сніг на голову;
В) пекти раків

V. Організований збір зошитів для тематичних контрольних робіт


VI. Відповіді на запитання, що виникли в учнів під час виконання тестових завдань
VII. Домашнє завдання
Скласти розповідь про своє хобі, використовуючи різні групи слів за вживанням.

You might also like