You are on page 1of 4

PRIPREMA ZA NASTAVNI SAT ( 22 )

Škola: Nastavnik:
Razred: VII Datum: _______________
Nastavni predmet: Islamska vjeronauka
Nastavna tema: Iman
Nastavna jedinica: Grijesi i tevba
Tip nastavnog sata: Obrada novog gradiva
Oblici nastavnog rada: Frontalni i individualni
Nastavne metode: Verbalne (predavanje, objašnjavanje, razgovor, metoda čitanja)
Nastavna sredstva: Tabla, kreda, grafoskop, udžbenik vjeronauke za VII razred,
Ciljevi nastavnog sata
Duhovni: Duhovna komponenta ovog časa podrazumijeva da učenici imaju osjećaj da će
bolje i srećnije živjeti ukoliko se čuvaju grijeha.
Odgojni: Cilj ovog časa je da učenici shvate da mogu u životu uspjeti samo ako budu u
zadovoljstvu Allaha, a to se postiže samo ako se budemo čuvali onoga što je Allah
zabranio.
Obrazovni: Naučiti vrste grijeha i saznati vrijednosti tevbe.
Funkcionalni: Razvijati svijest o potrebi preispitivanja i analiziranja postupaka, njihove
valjanosti i opravdanosti.

STRUKTURA ČASA

UVODNI DIO
Emocionalno pripremiti učenike za nastavni sat:
„Pokušajte se zamisliti usred džungle, nigdje nikoga nema osim vas, a vama se približavaju
divlje životinje poput lavova, tigrova, puma koje žele da vas rastrgaju a vi nemate izlaza,
nemate gdje da pobjegnete. I u teškoj situaciji odjedamput odnekuda doleprša list papira na
kojem se nalaze upute kako da se izbavite iz te teške situacije.“
Da li ćete gledati na boju tog papira? Je li boja, kvalitet, veličina papira toliko bitna u
tom momentu? Ili ćete samo brzo pročitati i postupiti po tim uputama!
Taj papir možemo porediti sa Kur'anom koji nam je Allah, dž.š., poslao kao uputu i
spas od iskušenja i napada zala koja nas okružuju i prijete nam.
Šta u poređenju predstavljaju velike i male životinje?
Nakon što učenici odgovore da su to veliki i mali grijesi, nastavnik će najaviti temu današnje
nastavne jedinice. Nastavnik piše na tabli:
„Grijesi i tevba“

GLAVNI DIO
Nastavnik postavlja pitanje: Ko će mi reći šta znači arapska riječ haram, a šta halal?
Nakon što nekoliko učenika ponudi različite odgovore, nastavnik će reći kratku
definiciju harama. Nastavnik ponovo postavlja pitanje: Zašto je Allah nešto učinio haramom a
nešto halalom? Nakon par odgovora nastavnik naglašava da je Allah, dž.š., neke stvari
zabranio, a neke dozvolio iz ljubavi prema svojim stvorenjima kako bi oni imali smjernice u
svom životu i jasan put do mira i blagostanje.
Zašto je samo čovjek podvrgnut iskušenjima, a ne i ostala stvorenja?
Sva ostala živa bića i jedu i piju, spavaju i razmnožavaju kao i čovjek, a nisu izložena
kušnjama kojima se čovjek iskušava. To je zbog toga što je Allah, dž.š., čovjeka stvorio u
najljepšem liku i obliku i dao mu najveći položaj na ovome svijetu i njemu sve potčinio.
Allah je dao čovjeku razum pomoću kojeg, ako ga bude upotrebljavao u korisne svrhe,
može se izdići iznad ostalih stvorenja, a ako ga bude upotrijebio u štetne svrhe onda nema
veće razlike između njih.
U vašim udžbenicima na strani 124, 125 i 126 imamo neke harame ili grijehe koji su
razvrstani u tri skupine.
Koje su to skupine? ( učenik ili nastavnik odgovara.....teški, veliki i mali grijesi...)
Kakvi su to teški grijesi? ( učenik ili nastavnik odgovara....)
Kakvi su to veliki grijesi? ( učenik ili nastavnik odgovara...)
Kakvi su to mali grijesi? ( učenik ili nastavnik odgovara.....)

Razgovor sa učenicima: Poznato vam je koliko majka voli svoje dijete. A zašto je to
tako? Ona ga nosi devet mjeseci i onda ga rađa. Iz ljubavi prema njemu ona se žrtvuje za
njega. Kada kaže, idi operi zube, dijete misli da je to zlo po njega jer ne zna da je to dobro po
njega. Kada kaže idi operi ruke ono se protivi. A ona mu želi sve najbolje.
Tako djeco, Allah koji nas je stvorio, lik i oblik nam dao, sluh, vid, jezik i razum, po
nekim predajama 70 puta više želi dobro nama nego li majka svome novorođenom djetetu.
Kako bi nam pomogao da ostvarimo što ljepši i ugodniji život, On nam je poslao uputu u
kojoj se nalaze propisi o dozvoljenim i zabranjenim stvarima. Ako se klonimo onih stvari koje
je On zabranio možemo očekivati svako dobro na ovom i budućem svijetu, jer On nije
zabranio ništa što je dobro po nas.
Kao što imamo primjera ljudi koji javno čine grijehe i time se ponose svjesno ili
nesvjesno, također imamo ljudi koji žive po Allahovom zakonu i koji nastoje da se klone
grijeha i zabranjenih djela.
Na grafoskopu prikazati teške grijehe.
Ako musliman ili muslimanka uradi ili počini neki od teških grijeha i umre prije nego
što se pokaje za oprost ( tevbu učini ) umro je kao nevjernik ( kafir )
„Oni koji umru kao nevjernici neće se moći od kazne otkupiti ni zlatom koje bi Zemlju
prekrilo, njih čeka bolna kazna i niko im neće pomoći“. ( Ali ‘Imran, 91.)
Na grafoskopu prikazati velike grijehe.
Veliki grijesi ne izvode iz vjere, ali za velike grijehe je predviđena oštra kazna.
( npr: pojam krađe – serika, precizirano je Kur‫׳‬anom, gdje se u suri El-Maide, 38. ajet
kaže: „Onome koji ukrade i onoj koja ukrade odsijecite ruke njihove, neka im to bude
odmazda za ono što su učinili i kazna od Allaha...“. više objasniti ako bude potrebno)
Kazna za pijenje alkohola je četrdeset udaraca bičem....itd...
Ako neko počini veliki grijeh treba se iskreno pokajati, tevbu učiniti, i zamoliti Allaha dž.š. za
milost i oprost.
Na grafoskopu prikazati male grijehe.
Svi grijesi za koje ne slijedi određena šerijatska kazna na dunjaluku niti Allahova
prijetnja i srdžba na ahiretu ubrajaju se u male grijehe. Ovi grijesi se nazivaju mali, zato što ih
ne slijedi direktna kazna, ali ipak njihovo stalno činjenje vodi velikom grijehu.
Međutim, Allah dž.š. je ostavio svakom muslimanu i muslimanki ako pogriješe da se
pokaju i tevbu učine još dok su na dunjaluku-ovom svijetu, jer čovjek je takav da ponekad i
pogriješi.
Tevba znači pokajanje za počinjeni grijeh, ili obraćanje Allahu dž.š. s molbom za oprost.
Poslanik s.a.v.s. kaže:“Svi ljudi griješe, a najbolji među griješnicima jesu oni koji se
iskreno pokaju i grijeha se prođu“
Čovjekovo pokajanje mora biti iskreno, s odlučnošću da isti grijeh nikad više ne ponovi.
„Zaista Allah voli one koji Mu se pokajanjem obraćaju i koji se čiste“ (El-Bekare 222)
Iz mnogih kur‫׳‬anskih ajeta vidimo da Allah dž.š. voli kad Mu se ljudi obraćaju tražeći
oprost za svoje grijehe.
Posebno je važno da se odmah, bez odlaganja, pokajemo za teški grijeh, jer čineći takav grijeh
prestaje se biti musliman i muslimanka. Ako se umre bez pokajanja, ostaje se vječno u
Džehenemu, međutim ako se pokajemo veća je nada da će se Allah dž.š. smilovati i oprostiti.
Postoji više načina da se izvrši pokajanje, i vi ćete naučiti tevbu na strani 142 u vašim
udžbenicima.
- Sada ću vam pročitati jednu priču koja govori o pijanici.
Jedan pijanica nikako nije mogao da shvati da je vino zabranjeno... ili nije htio da to
razumije. Jednog dana sav zadihan dođe kod Muavije i reče:
O Muavija ako malo pojedem grožđa hoću li imati kakve štete (grijeha)?
Muavija odgovori ne.
Pijanica ponovo upita: ako nakon grožđa pojedem malo mačkovog brka?
Muavija ponovo reče nikakve štete nemaš možeš da jedeš.
Pijanica opet upita. A ako nakon toga popijem malo vode, ima li štete ( grijeha )
Muavija ponovo odgovori ne nikako nemaš štete ( grijeha ).
Pijanicu obradova ovaj odgovor i ponovo upita Muaviju: ako pojedem ovo što sam
nabrojao (grožđe, mačkov brk i vodu) i to se pomiješa u mom stomaku tad dobijem izvrsno
vino, da li je haram da ja to pomiješam prije u buretu?
Muavija se nasmiješi i pogleda pijanicu, a zatim uze šaku šljunka ( pijeska ) i reče
pijanici, ako te gađam ovim pijeskom da li ću te povrijediti?
Pijanica odgovori ne, nećeš me povrijediti.
Zatim Muavija upita pijanicu ali ako ovo pomiješam sa cementom i vodom i sačekam da
na suncu malo odstoji, i pa te time gađam, da li ću te povrijediti?
Duša pijanice planu, i reče Ah,ah, to će me boliti.

ZAVRŠNI DIO
Slijedi ponavljanje nastavne jedinice kroz pitanja i odgovore, zatim ću ocijeniti
najaktivnije učenike i za zadaću učenici trebaju napraviti klasifikaciju njima poznatih
grijeha.

You might also like