You are on page 1of 3

Տեխնոլոգիայի դասի պլան

Դասարանը՝ 1-ին

Առարկան՝ Տեխնոլոգիա

Դասի թեման՝ գորտի պատրաստում

Դասի տեսակը՝ համակցված

Դասը կազմակերպվում է ԽԻԿ համակարգով

Կիրառվող աշխատանքային մեթոդները

 երկխոսությունային զրույց
 Գործնական աշխատանքի մեթոդ
 համագործակցային աշխատանք
Ահրաժեշտ պարագաներ՝ գունավոր թղթեր, սոսինձ, մկրատ,
գծագրական մատիտ:

Դասի նպատակ

 աշակերտներին ծանոթացնել գորտի պատրաստման քայլերի


հերթականությանը,
 զարգացնել տարածական ներկայացում, կատարողական
հմտություններ,
 դաստիարակել գեղագիտական ճաշակ և ուշադրություն։

Վերջնարդյունքներ

 Կարողանա պատկերացում կազմել «գորտի» պատրաստման


քայլերի մասին,
 Ունենա լրացուցիչ գիտելիքներ նոր նոյթի վերաբերյալ,
 Կարողանա համագործակցել։

Դասերի ընթացքում.

Խթանման փուլ

Աշակերտներին նախապատրաստել դասապրոցեսին։ Կատարել


ներկայությունը ստուգող հարցադրում, ինչպես նաև ստուգել
դիդակտիկ պարագաների առկայությունը։

Իմաստավորման փուլ
Սկզբում խոսել «գորտի» առանձնահատկությունների մասին՝
տանելով միջառարկայական կապեր․ անցնել դրա պատրաստմանը։

1. Վերցրեք քառակուսի թերթիկ և ծալեք այն կիսով չափ: Ստացված


ուղղանկյունը պտտեք այնպես, որ ծալման գիծը լինի աջ կողմում:

2. Ուղղանկյունը կիսով չափ թեքեք և թեքեք: Սա անհրաժեշտ է


մեջտեղում գիծ քաշելու համար:

3. Վերին քառակուսու վրա պետք է նշել անկյունագծերը և այն կիսով


չափ բաժանող գիծ։ Դա անելու համար վերին քառակուսին կիսով չափ
թեքեք դեպի մեջտեղը, ինչպես նաև վերին անկյունները (աջ և ձախ)
թեքեք դեպի քառակուսի հակառակ ստորին գծերը և թեքեք:
Հրապարակի վրա պետք է խաչ դուրս գա՝ մեջտեղում գիծ ունենալով։
Միաժամանակ մեջտեղում գիծ նշելիս ավելի լավ է քառակուսու կեսը ետ
թեքել, այնպես որ ավելի հեշտ կլինի հաջորդ քայլն անել։

4. Վերին քառակուսուց ծալեք «կրկնակի եռանկյունի» կոչվող պատկերը։


Դա անելու համար, միևնույն ժամանակ, բոլոր գծերը պետք է ծալվեն
այնպես, որ անկյունագծերը թեքվեն իրենցից, իսկ կողային գծերը դեպի
իրենց:

5. Ներքևի քառակուսին կիսով չափ ծալեք, մինչև դրա ծալված եզրը


դիպչի «կրկնակի եռանկյունու» ստորին կողմին։

6. Ստացված ուղղանկյունի վրա ներքևում կողմերը թեքեք դեպի


մեջտեղը (մի փոքր չհասնելով դեպի մեջտեղը):

7. Կրկին թեքեք ստորին հատվածը կիսով չափ։

8. Ստորին ուղղանկյունի մոտ վերին անկյունները թեքեք դեպի մեջտեղ ,


իսկ հետո քաշեք այնպես, որ ստորին հատվածը նավակի տեսք ունենա։

9. Նավակի ծայրերը իջեցրեք ներքև և թեքեք դրանց ծայրերը դեպի


կողքերը:

10. Վերին եռանկյունու վրա ծայրերը վեր բարձրացրեք:

11. Ներքևի մասը թաթերով վեր բարձրացրեք և նույն մասը կիսով չափ
թեքեք, որպեսզի թաթերը նորից նայեն դեպի ներքև։

12. Շրջեք գորտին: Նրան ցատկելու համար հարկավոր է սեղմել առկա


եզրին և բաց թողնել:

Այս քայլերից հետո երեխաների հետ կազմակերպել փոքրիկ խաղ-


վարժանք, գորտի ցատկի առանձնահատկությունների շուրջ։
Կշռադատման փուլ

Այս փուլում երեխաների հետ քննարկել կատարված


աշխատանքների արդյունքները և ամրապնդել գիտելիքները։
Վերջում գնահատել աշխատանքի արդյունքները խրախուսանքներով։

You might also like