You are on page 1of 5

SEKOLAH KEBANGSAAN KANCHONG DARAT

Jalan Sultan Alam Shah, 42700 Banting,


Kuala Langat, Selangor Darul Ehsan.
Tel : 03-31871424 Faks : 03-31875054
SEKOLAH KEBANGSAAN KANCHONG DARAT
Jalan Sultan Alam Shah, 42700 Banting,
Kuala Langat, Selangor Darul Ehsan.
Tel : 03-31871424 Faks : 03-31875054

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25


SUBJEK SAINS TAHUN 5
TEMA: SAINS BAHAN KELAS: 5 GIGIH MINGGU: 36
UNIT: 7.0 PENGARATAN MASA: 8.30-9.30 TARIKH: 11.12.2023
TAJUK: CIRI-CIRI OBJEK YANG BERKARAT TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
7.1 7.1.1, 7.1.6 Kerjasama Sains dan Teknologi
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
Menyatakan ciri objek yang berkarat. Murid Berjaya menjelaskan pemerhatian tentang pengaratan
Menjelaskan pemerhatian tentang pengaratan bahan bahan melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif
melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif
BBB / SUMBER:
Kertas. Buku teks m/s 163-165
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid membaca dialog dan memahami situasi. Murid menjawab persoalan yang _____ /_____ murid dapat mencapai
diberikan. objektif pembelajaran dengan baik dan
diberi latihan pengayaan.
Aktiviti:-
1. Murid diterangkan tentang tajuk hari ini. _____ / _____ murid dapat mencapai
2. Murid diterangkan tentang ciri-ciri objek yang berkarat. objektif pembelajaran dengan bimbingan
dan diberi latihan pengukuhan.
3. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
4. Murid menyediakan alat dan bahan yang diperlukan. (KBAT) _____ / _____ murid tidak dapat mencapai
objektif pembelajaran dan diberi latihan
5. Murid melakukan aktiviti mengikut langkah-langkah yang diberi. (PAK21) pemulihan.
6. Murid membentangkan hasil pemerhatian kumpulan di hadapan kelas.
PdPC pada hari ini:
(PBD) Memuaskan
Penutup:- Tidak memuaskan
Murid membuat kesimpulan tajuk pembelajaran hari ini.
Memerhati / Mengelas /
Mengukur Menggunakan Nombor / Membuat Inferens
Kemahiran Proses Sains Meramal / Berkomunikasi /
(KPS) Menggunakan perhubungan ruang dan masa / Mentafsir data
Mendefinisi secara operasi Mengawal pemboleh ubah
Membuat hipotesis Mengeksperimen
Kemahiran Manipulatif
Tidak berkenaan.
(KM)
KBAT Menganalis PAK-21 Project (Projek)
TAHAP PENGUASAAN 5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Lain-lain (Nyatakan)
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid menjalankan aktiviti dengan Murid membantu ahli kumpulan lain Murid diberikan tugasan lain / lembaran
bimbingan guru. menjalankan aktiviti. kerja.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________________
SEKOLAH KEBANGSAAN KANCHONG DARAT
Jalan Sultan Alam Shah, 42700 Banting,
Kuala Langat, Selangor Darul Ehsan.
Tel : 03-31871424 Faks : 03-31875054

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SK TAHUN 4
TARIKH 11/12/2023 MASA 9.50-10.20 AM
MINGGU 36
HARI Isnin KELAS 4 GIGIH
TEMA EKONOMI, KEUSAHAWANAN DAN PENGURUSAN KEWANGAN
TAJUK Menjanakan Ekonomi
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut konteks.
STANDARD 5.1.4(iii)(iv) Memahami dan menggunakan kata nafi dan kata bilangan
PEMBELAJARAN mengikut konteks
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Memahami kata nafi dan kata bilangan
1. Memahami dan menggunakan enam kata dengan baik.
nafi dan kata bilangan dengan betul. 2. Menggunakan kata nafi dan kata bilangan
dengan betul.
3. Membina ayat menggunakan kata nafi dan
kata bilangan secara gramatis.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang uniknya pasar terapung.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid,
Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca dan meneliti teks dan 5. Murid diberi lembaran kerja bintang kejora.
gambar. 6. Murid menulis kata nafi dan kata bilangan di
2. Murid menggunakan kata nafi dan kata hadapan bintang.
bilangan mengikut konteks dengan 7. Murid melipat dan menulis menggunakan
bimbingan guru kata nafi dan kata bilangan.
3. Murid melengkapkan ayat dengan kata nafi 8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
dan kata bilangan mengikut konteks. Close dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
Procedure (Isikan tempat kosong)
4. Murid membuat simulasi dengan petikan
yang dilengkapkan. Dramatisation (Drama)
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang uniknya pasar terapung dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 157 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstruktivisme
PAK-21 Close Procedures (Isikan PAtK-21 Dramatisation
tempat kosong) (Drama)
KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Kreativiti dan Inovasi EMK : NILAI -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
SEKOLAH KEBANGSAAN KANCHONG DARAT
Jalan Sultan Alam Shah, 42700 Banting,
Kuala Langat, Selangor Darul Ehsan.
Tel : 03-31871424 Faks : 03-31875054

MINGGU HARI TARIKH


36 Isnin 11/12/2023

MATA PELAJARAN REKA BENTUK DAN TAHUN 4


TEKNOLOGI
KELAS MASA
STANDARD 6.1 Asas Pengaturcaraan TEMA REKA BENTUK
KANDUNGAN PENGATURCARAAN
STANDARD 6.1.1 Menyatakan maksud pengaturcaraan dan kegunaan atur cara dalam perkakasan
PEMBELAJARAN harian
6.1.2 Mengenal pasti algoritma iaitu pseudokod dan carta alir.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menyatakan maksud pengaturcaraan dan empat kegunaan atur cara dalam
perkakasan harian
2. Mengenal pasti dua algoritma iaitu pseudokod dan carta alir.
KRITERIA 1. Murid menyatakan maksud pengaturcaraan dan __ daripada empat kegunaan atur
KEJAYAAN cara dalam perkakasan harian
2. Murid mengenal pasti __ daripada dua algoritma iaitu pseudokod dan carta alir.

AKTIVITI PdP 1. Murid membaca dan meneliti teks dan gambar.


2. Murid menceritakan pengalaman mereka bermain permainan video. Personal
Learning Experiences (Pengalaman Peribadi)
3. Murid berbincang menyatakan pendapat bagaimana cara permainan tersebut
dihasilkan.
4. Murid mendengar penerangan guru mengenai pengaturcaraan.
5. Murid berbincang dengan guru tentang atur cara komputer dalam perkakasan
elektrik yang terdapat di ruang tamu.
6. Murid menyatakan alatan elektrik di sekeliling mereka atau di gambar.
7. Murid menyatakan kegunaan atur cara komputer pada perkakasan elektrik di ruang
dapur. Shout Out (Laungan)
8. Murid mendengar penerangan guru tentang algoritma, pseudokod dan carta alir.
9. Murid meneliti dan memahami algoritma, pseudokod dan carta alir cara
menyediakan teh O.
10. Murid diberi lembaran kerja.
11. Murid melengkapkan algoritma, pseudokod dan carta alir mengikut contoh.
12. Murid merumuskan isi pelajaran tentang asas pengaturcaraan, algoritma,
pseudokod dan carta alir dengan bimbingan guru.
ABM/BBM Strategi P & P Pembelajaran
Konstruktivisme
BUKU Buku Teks hlmn 76-81 KBAT Mengaplikasi
EMK : ILMU - EMK : NILAI Rasional
PAK-21 Personal Learning PAK-21 Shout Out (Laungan)
Experiences (Pengalaman
Peribadi)
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Lembaran Kerja
PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
SEKOLAH KEBANGSAAN KANCHONG DARAT
Jalan Sultan Alam Shah, 42700 Banting,
Kuala Langat, Selangor Darul Ehsan.
Tel : 03-31871424 Faks : 03-31875054

DAILY LESSON PLAN TS25


SUBJECT SCIENCE DLP YEAR 5
THEME: MATERIAL SCIENCE CLASS: DLP 5 WEEK: 36
UNIT: 7.0 RUSTING TIME: 12.20-1.20 PM DATE: 11 DEC 2023
TOPIC: CHARACTERISTICS OF RUSTY OBJECTS PERIOD: 1 HOUR DAY: Monday
CONTENT STANDARD CODE: LEARNING STANDARD CODE: MORAL VALUES CCE
7.1 7.1.1, 7.1.6 Co-operative Science and Technology
Pupils’ Aspiration
Leadership Bilingual Ethics and National
Knowledge / Thinking skills /
skills proficiency spirituality identity
LEARNING OBJECTIVES (LO): SUCCESS CRITERIA (SC):
By end of the lesson, pupils will be able to:
State the characteristics of rusty objects Pupils can explain observation about rusting materials using
Explain observation about rusting materials using sketches, sketches, ICT, writing and verbally
ICT, writing and verbally
TEACHING AIDS
Paper, textbook page 163-165
LEARNING OUTLINE IMPACT / REFLECTION
Pre-lesson: _____ / _____ pupils able to achieve
Pupils read dialogue and understand the situation. Pupils answer the given learning objectives and given enrichment
questions exercise (s).
Lesson development:-
1. Teacher explains today’s topic _____ / _____ pupils able to achieve
learning objectives with guidance and
2. Teacher explains about the characteristics of rusty objects
given reinforcement exercise (s).
3. Teacher divides the pupils into several groups
_____ / _____ pupils not able to achieve
4. Pupils prepare the required tools and materials (HOTS)
learning objectives and given remedial
5. Pupils carry out the activity by following the given steps (21st CL) exercise(s).
6. Pupils discuss their observation in front of class (CBA)
TODAY’S LESSON:
Post-lesson:- Excellent
Pupils make conclusion for today’s lesson Need improvemnt
Observing / Predicting
Classifying Using space and time relationship
Measuring using numbers Interpreting data
Science Proscess Skills (SPS)
Making inference Defining operationally
Controlling variables Experimenting /
Making hypothesis Communicating /
Manipulative Skills (MS) Handle specimens correctly and carefully.
HOTS Analyzing 21ST CA Project (Projek)
PERFORMANCE LEVEL 5 CLASSROOM BASED ASSESSMENT (CBA) Presentation
STUDENTS’ TASK TO FOLLOW UP
Remedial: Reinforcement: Enrichment:
Pupils do activity with guidance. Worksheet for reinforcement. Worksheet for enrichment.
REFLECTION
The next lesson plan:
The next lesson plan will continue with new topics.
This lesson plan will be repeated in future learning.
The next lesson plan will be improved on __________________________________________________________

You might also like