Professional Documents
Culture Documents
Zadaci
Zadaci
FORMULE
kvp – varijabilna planska obračunska jedinica (varijabilni planski obračunski troškovi po jedinici)
kp – planska obračunska jedinica (planski obračunski troškovi po jedinici)
UO = OP + OU
OP = Ki – Ks
Ks = Kfp + kvp * Bi
Kvp
kvp =
Bp
OU = Ks – Kobr
Kobr = kp * Bi
Kp
kp =
Bp
Kp Kvp
Bp = ili
kp kvp
Kp = Kfp + Kvp
ZADATAK 1
Na mestu troškova planirana je uposlenost od 200 jedinica proizvoda. Planski troškovi iznose 5.000 evra od čega
fiksnim pripada 2.000 evra. Stvarna uposlenost iznosi 150 jedinica proizvoda a stvarni troškovi 4.500 evra.
Komentar: Vidimo da ukupno odstupanje iznosi 750 (eura) od kojih su Odstupanja u potrošnji 250 (eura) a
Odstupanja u uposlenosti 500 (eura). Loše je jer je +750eura više. 750*100%=500*?% 750?%/50000
b)
Bp = 200 j.p.
Kp= 5.000 evra
Kfp= 2.000 evra
Kvp= Kp – Kfp= 5.000 – 2.000 = 3.000 evra
Bi = 150 j.p.
Ki = 4.500 evra
a) UO = OP + OU = +250 + (+500) = 750 evra
OP = Ki – Ks = 4.500 – 4.500 = 0
Ks = Kfp + kvp * Bi = 3.000 + 10 * 150 = 4.500 evra
Kvp
kvp= =2.000/200 = 10 e/j.k.
Bp
Komentar: U ovom slučaju ukupno odstupanje iznosi 750 e, što je isto odstupanje kao i u prethodnom primeru jer
su ukupni planski troškovi isti. Naime, došlo je do promene komponente ukupnih planskih troškova. Odstupanje u
potrošnji u ovom slučaju iznosi 0 evra, što predstavlja efikasno korišćenje FPR, dok odstupanje u uposlenosti iznosi
750 evra (nastalo kao posledica neefikasnog korišćenja kapaciteta).
ZADATAK 2
Na mestu troškova X, ukupni planski troškovi pri planskoj uposlenosti iznose 100.000 evra u posmatranom
periodu. Planski troškovi sadrže 30.000 evra fiksnih troškova, dok varijabilni planski obračunski troškovi iznose
35 evra po jedinici proizvoda.
ZADATAK 2
Na mestu troškova X, ukupni planski troškovi pri planskoj uposlenosti iznose 100.000 eur u
posmatranom periodu. Planski troškovi sadrže 30.000 eur fiksnih troškova, dok varijabilni planski
obračunski troškovi iznose 35 eur po jedinici proizvoda.
Kp=100,000 Kfp=30,000
kvp=35
a) Bp=?
Bp=Kp/kp
Kvp=kvpxBP
Bp=Kvp/kvp Kvp=?
Kp=Kfp+Kvp
Kvp=Kp-Kfp
Kvp=100,000-30,000=70,000
Bp=Kvp/kvp=70,000/35=2,000
b) Bi=1,800
Ki=95,000
Izračunaj odstupanje
UO=OP+OU
OP=Ki-Ks Ks=?
Ks=Kfp+kvp*Bi
Ks=30,000+35*1,800=93,000
OP=Ki-Ks=95,000-93,000=2,000
OU=Ks-Kobr Kobr=?
Kobr=kp*Bi kp=?
Kp=kp*Bp
kp=Kp/Bp=100,000/2,000=50
Kobr=kp*Bi=50x1,800=90,000
OU=Ks-Kobr=93,000-90,000=3,000
UO=OP+OU=2,000+3,000=5,000
Komentari: Ukupno odstupanje iznosi 5,000 od čega na odstupanje u potrošnji se odnosi 2,000
ili (2,000/5,000) 40% dok se na odstupanje u uposlenosti odnosi 3,000 ili (3,000/5,000) tj 60%.
UO=?
UO=OP+OU
OP=Ki-Ks= Ks=?
Ks=Kfp+kvp*Bi
Ks=30,000+35*1,500=82,500
OP=95,000-
82,500=12,500 OU=Ks-
Kobr Kobr=?
Kobr=kp*Bi=50*1,500=75,000
OU=82,500-75,000=7,500
UO=OP+OU=12,500+7,500=20,000
Sadašnji Komentar. Ukupno odstupanja iznosi 20,000 hiljada. Na odstupanje u potrošnji se
odnosi 12,500 hiljada ili 62,5% a na odstupanje u uposlenosi 7,500 hiljada ili 37,5%.
Poređenje:
Prethodni Ukupno odstupanje iznosi 5,000 od čega na odstupanje u potrošnji se odnosi 2,000 ili
(2,000/5,000) 40% dok se na odstupanje u uposlenosti odnosi 3,000 ili (3,000/5,000) tj 60%.
ZADATAK 3
Na mestu troškova MT-URB, ukupni planski troškovi pri planskoj uposlenosti iznose 26.000 evra u posmatranom
periodu. Planski troškovi sadrže 6.000 evra fiksnih troškova, dok varijabilni planski obračunski troškovi iznose
20 evra po jedinici proizvoda.
a) utvrditi plansku uposlenost ovog mesta troškova.
b) nakon isteka posmatranog obračunskog perioda, dostignuta je stvarna uposlenost od 850 komada
proizvoda, pri čemu su stvarni troškovi 24.000 evra. Obračunati odstupanja za ovaj obim uposlenosti.
c) Šta se događa sa ukupnim odstupanjem ako se stvarna uposlenost smanji za 150 komada proizvoda ili
se poveća za 50 komada.
a)
Kp=26000 eura
Kfp=6000 eura
kvp=20 eura/jedinci proizvoda
Bp=?
Bp=Kp/kp
Bp=Kvp/kvp
kp=?
Kvp=?
Kvp=Kp-Kfp
Kvp=26000-6000=20000 eura
Kvp=20000 eura
Bp=20000/20=1000 jedinica proizvoda
Bp=1000 jedinica proizvoda
b)
Bi=850 komada proizvoda
Ki=24000 eura
UO=?
OP=?
OU=?
OP=Ki-Ks
OU=Ks-Kobr
Ks=?
Ks=Kfp+kvp*Bi
Ks=6000+20*850=23000 eura
Ks=23000 eura
Kobr=?
Kobr=kp*Bi
kp=?
kp=Kp/Bp
kp=26000/1000=26 eura/jedinici proizvoda
kp=26 eura/jedinici proizvoda
Kobr=26*850=22100 eura
Kobr=22100 eura
OP=24000-23000=1000 eura
OP=1000 eura
OU=23000-22100=900 eura
OU=900 eura
UO=OP+OU
UO=1000+900=1900 eura
UO=1900 eura
Komentar: U ovom slučaju vidimo da je ukuno odstupanje 1900 eura od kojih su odstupanja u potrošnji 1000 eura a
odstupanja u uposlenosti je 900 eura. 1000/1900*100 OP (52,63%) a OU je 900/1900*100 (47,37%).
Kp = 26.000 evra
Kfp = 6.000 evra
Kvp= Kp – Kfp = 26.000 – 6.000 = 20.000 evra
kvp= 20 e/j.p.
a) Bp= ?
Kvp 20.000
Bp = = =1.000 j.p.
kvp 20
Komentar: Planirana uposlenost mesta troškova MT-URB iznosi hiljadu jedinica proizvoda.
b) Bi = 850 j.p.
Ki = 24.000 evra
Komentar: Na mestu troškova MT-URB nastalo je ukupno odstupanje od 1.900 evra. Nastalo je kao
posledica odstupanja u potrošnji (prekomerno trošenje FPR) u iznosu od 1.000 evra (52,63%) i odstupanja
u uposlenosti (nedovoljno iskorišćen proizvodni kapacitet) u iznosu od 900 evra (47,37%).
Komentar: Uzimajući u obzir smanjenje uposlenosti od 150 j.p. ukupno odstupanje u novonastaloj situaciji iznosi
5.800 evra, šta iznosi povećanja u iznosu od 305%. Ukupno odstupanje se sastoji od odstupanja u potrošnji i
odstupanja u uposlenosti.
c.2
Bi = 900 j.p.
UO = OP + OU = 600 evra
OP = Ki – Ks = 24.000 – 24.000 = 0 eura
OU = Ks – Kobr = 24.000 – 23.400 = 600 evra
U slucaju povecanja kapaciteta za 50j.p na MT-URB ukupno odstupanje bi se smanjilo za 1300 eura od
cega se odstupanje u potrošnji smanjeno za 1000 eura (odnosno nema ga), a odstupanje u uposlenosti
ZADATAK 4
Na mestu troškova planirana je uposlenost od 5.000 jedinica proizvoda. Planski troškovi iznose 250.000 evra od
čega fiksnim pripada 45.000 evra. Stvarna uposlenost iznosi 4.500 jedinica proizvoda a stvarni troškovi 230.000
evra.
Na mestu troškova planirana je uposlenost od 5.000 jedinica proizvoda. Planski troškovi iznose 250.000
eura od čega fiksnim pripada 45.000 eura. Stvarna uposlenost iznosi 4.500 jedinica proizvoda a stvarni
troškovi 230.000 eura.
Bp=5,000
Kp=250,000
Kfp=45,000
Bi=4,500
Ki=230,000
a) UO=?
UO=OP+OU
OP=Ki-Ks Ks=?
Ks=Kfp+kvp*Bi
kvp=?
kvp=Kvp/Bp Kvp=?
Kvp=Kp-Kfp=250,000-45,000=205,000
kvp=Kvp/Bp=205,000/5,000=41
Ks=Kfp+kvp*Bi=45,000+41*4,500=229,500
OP=Ki-KS=230,000-229,500=500
OU=Ks-Kobr Kobr=?
Kobr=kp*Bi kp=?
kp=Kp/Bp=250,000/5,000= 50
Kobr=kp*Bi=50*4,500=225,00
0
OU=Ks-Kobr=229,500-225,000=4,500
ZADATAK 5
Na mestu troškova X, ukupni planski troškovi pri planskoj uposlenosti iznose 500.000 evra u posmatranom
periodu. Planski troškovi sadrže 150.000 evra fiksnih troškova, dok varijabilni planski obračunski troškovi
iznose 50 evra po jedinici proizvoda.
Kp=500000 eura
Kfp=150000 eura
kvp=50 eura/p.j
Bp=7000 j.p
Bi=
ZADATAK 6
Na mestu troškova planirana je uposlenost od 10.000 jedinica proizvoda. Planski troškovi iznose 1.500.000
evra od čega fiksnim pripada 350.000 evra. Stvarna uposlenost iznosi 9.500 jedinica proizvoda, a stvarni
troškovi 1.650.000 evra.
ZADATAK 7
Na mestu troškova MT-URB, ukupni planski troškovi pri planskoj uposlenosti iznose 16.400 evra u
posmatranom periodu. Planski troškovi sadrže 5.160 evra fiksnih troškova, dok varijabilni planski obračunski
troškovi iznose 10,5 evra po jedinici proizvoda.
Na mestu troškova planirana je uposlenost od 1.500 jedinica proizvoda. Planski troškovi iznose 795.000 evra
od čega fiksnim pripada 75.000 evra. Stvarna uposlenost iznosi 1.500 jedinica proizvoda a stvarni troškovi
825.0 evra.
ZADATAK 9
Na mestu troškova X, ukupni planski troškovi pri planskoj uposlenosti iznose 3.250.000 evra u posmatranom
periodu. Planski troškovi sadrže 450.000 evra fiksnih troškova, dok varijabilni planski obračunski troškovi iznose
12 evra po jedinici proizvoda.