You are on page 1of 5

PRIPREMA ZA NASTAVNI SAT

Škola: Nastavnik:
Razred: VI Datum: _______________
Nastavni predmet: Islamska vjeronauka
Nastavna tema: Životopis Muhammeda, a.s.
Nastavna jedinica: Dijamant u gomili kamenja
Tip nastavnog sata: Obrada novog gradiva
Oblici nastavnog rada: Frontalni, grupni i individualni
Nastavne metode: Usmeno izlaganje, metoda razgovora, metoda rada s tekstom.
Nastavna sredstva: Tekstualna (udžbenik, nastavni listići, članci); statična (grafo – folija);
auditivna (živa riječ nastavnika i učenika), tabla, kreda, supžva i
grafoskop.
Ciljevi nastavnog sata
Duhovni: Razvijanje osjećaja za izbor pravih vrijednosti. Razvijanje svijesti o tome da je
Allahova vjera savršena i da je korisno za čovjeka sve ono što je Allah, dž.š., u islamu
propisao.
Odgojni: Buđenje i njegovanje ljubavi prema Poslaniku, s.a.v.s., i razvijanje svijseti kod
djece o lijepim, moralnim osobinama. Poslanik, s.a.v.s., treba da nam bude uzor.
Obrazovni: Upoznavanje sa osobinama Poslanika, s.a.v.s., načinom njegovog ponašanja i
odnosom prema sebi i drugima.
Funkcionalni: Razvijanje pažnje, govora, zapažanja, kritičkog mišljenja.

STRUKTURA ČASA
UVODNI DIO
Es – selamu alejkum!
Jeste li se vi naspavali i odmorili? (Jesmo.)
Možemo li sad početi sa radom? Ukratko ćemo ponoviti ono što znamo o poslanstvu i rođenju
Muhammeda, s.a.v.s. Ko će nam reći ko je bio prvi čovjek na Zemlji, a ujedno i prvi
poslanik? (Adem, a.s.)
Zna li neko nabrojati još neke poslanike? (Isa, a.s., Musa, a.s., Davud, a.s...)
Koji poslanik je nama poslat? (Muhammed, a.s., je poslat kao posljednji poslanik i poslije
njega neće više biti poslanika. Njega je Allah, dž.š., poslao da bude kruna svim poslanicima.)
Ko će nam reći kada je rođen Muhammed, a.s.? (20. aprila 571. godine)
Kako su se zvali njegovi roditelji? (Otac Abdullah, majka Amina.)
Otac mu je umro dva mjeseca prije njegova rođenja, a majka kada mu je bilo šest
godina. Ko je preuzeo brigu o njemu poslije njene smrti? (Njegov djed Abdul – Muttalib, a
poslije njegov amidža.)
Najava cilja sata
Sada smo ukratko ponovili o Poslanikovom, s.a.v.s., rođenju, a danas ćemo nešto
naučiti o vremenu i ljudima u vrijeme Poslanikova života i o njegovim osobinama, njegovom
ponašanju, a lekcija nosi naziv:
„DIJAMANT U GOMILI KAMENJA“

GLAVNI DIO
Naš Poslanik Muhammed, a.s., se još kao dječak isticao lijepim osobinama.
On nikada nije izgovorio laž i uvijek je bio pristojan. Ružne riječi su mu bile strane.
Ljude je plijenio pri prvom susretu.
Da je pravedan, iskren i pošten u svakom pogledu znali su i neprijatelji.
Navest ću jedan primjer. U Mekki je Ibrahim, a.s., je sagradio Ka'bu. Vremenom se Ka'ba
skoro srušila pa su Kurejšije odlučili da je obnove.
Gradnja je tekla po planu sve dok nisu došli do mjesta gdje je trebalo postaviti „crni
kamen“. Svako pleme je smatralo da ono treba da postavi kamen i tako se nisu mogli
dogovoriti. Neko je predložio da im presudi prva osoba koja uđe u harem Ka'be.
Allah, dž.š., je htio da se Muhammed, a.s., prvi pojavi. Kada su ga ugledali sa oduševljenjem
su povikali: „El – Emin, el – Emin. Zadovoljni smo da nam doneseš presudu.“ To nam govori
da su ga poštovali, cijenili i voljeli u to vrijeme predislamski Arapi, iako tada nije bio
Poslanik.
Kada su Muhammedu, a.s., objasnili o čemu se radi, on zatraži da mu donesu komad
platna i da stave kamen na njega, a zatim da vođe plemena uzmu za ćoškove platna i prinesu
ga do mjesta gdje se treba ugraditi. Kada su to učinili Poslanik, a.s., svojom rukom ugradio
kamen gdje je trebalo. I Poslanik, a.s., je ovim svojim mudrim postupkom zadovoljio sve
strane. I tako je Poslanik, a.s., spriječio svađu među plemenima.
Baveći se trgovinom Poslanik, a.s., je vodio računa da mu poslovi budu čisti i pošteni.
Uvijek je bio na strani poštenja i pravednosti. Zato su ga prozvali El – Emin (iskren,
povjerljiv).
Posebno treba cijeniti čovjeka koji među lošim ljudima ostane dobar. Prije Objave, naš
Poslanik, a.s., je živio sa ljudima džahilima – neznalicama. Odrastao je među onima kojima su
pijančenje i kockanje bili glavna zabava, a Poslanik,a.s., nikad nije okusio alkohol, niti se
ikada kockao. Da li mi djeco trebamo da to radimo ako naš Poslanik nije to radio? (Naravno
da ne trebamo, a on nam treba biti uzor u svemu. Trebamo što više da čitamo o našem
Poslaniku, a.s., i da što više saznamo o njegovom ponašanju i to primjenjujemo u svom
životu. Poslanik, a.s., u jednom hadisu kaže:
„Poslat sam da usavršim ljudsko ponašanje – ahlak. Ko bude lijepog ponašanja ja mu
garantujem mjesto u Džennetu“.
Arapi, u vrijeme Poslanikovo, a.s., većinom bili su grubi, neobrazovani i prljavi, a on
je bio nježan, čist tijelom i duhom.
U svijetu bezosjećajnih on je simbol nježnosti i obzira, pomaže siročad, putnike.
Uvijek je prvi zagovarao pomirenje.
Ispričat ću vam jedan događaj koji govori o Poslanikovom, s.a.v.s., opraštanju, kada je
mogao da kazni.
Prilikom oslobađanja Mekke, Poslanik, a.s., je imao ogromnu vojsku. Kad je Ebu
Sufjan, protivnik Poslanika, a.s., i njegove vojske, vidio kolika vojska stiže on je shvatio da je
uzaludno boriti se. Ebu Sufjan odlazi kod Poslanika i izjavljuje da prima islam. Muhammed,
a.s., je rekao Ebu Sufjanu da je njegova želja da uđe u Mekku bez prolijevanja krvi. Kad se
Ebu Sufjan vratio i obrazložio Mekkelijama kolika je muslimanska vojska i koja je poruka
Božijeg Poslanika, oni su prihvatili uvjet.
Zatim je muslimanska vojska ušla u Mekku sa raznih strana. Mekkelije su, bojeći se osvete, s
nestrpljenjem očekivali šta će uraditi Allahov Poslanik. On im se tada obratio riječima: „Od
ovog dana na vama nema ljage. Idite svojim kućama jer ste svi slobodni“.
U ovom slučaju Muhammed, a.s., prašta iako ih je mogao kazniti, jer su oni nanijeli
mnogo zla muslimanima i Muhammedu, a.s.
Njegov narod je mahom bio svadnjiv, a on je bio simbol mira i tolerancije. U svijetu
idolopoklonika osjeća da idolopoklonstvo nije istina i da je Allah Jedan, Jedini Bog.
Poslanik, a.s., je volio često da se osami, pa da u miru razmišlja. Razmišljao je o
prirodi, njenim ljepotama, prirodnim zakonima, zatim o čovjeku kao jedinki, o vjeri u koju
vjeruje njegov narod, kome ili čemu se klanja.
Sada ću navesti nekoliko ajeta i hadisa. Ko će nam reći šta je to ajet? A šta je to hadis?
Allah, dž.š., je rekao: „Uistinu si ti (Muhammede) najljepše ćudi“.
„Jedni drugima pomažite u dobročinstvu i čestitosti i ne sudjelujte u grijehu i
neprijateljstvu i bojte se Allaha, jer Allah strašno kažnjava“. (El – Maide, 2)
„Allah se neće smilovati onome ko nije milostiv prema ljudima“.
Poslanik, s.a.v.s., u hadisu kaže: „Budi milostiv prema onome ko se prema tebi
bezobzirno ponaša, praštaj onome ko ti čini nepravdu, daji onome ko tebi ne daje, i pomaži
onoga ko tebe napušta.“
„Primjer muslimana u njihovoj ljubavi i pažnji sličan je primjeru organizma čiji
dijelovi podjednako osjećaju bol kad oboli samo jedan old dijelova organizma.“
„Poslan sam da usavršim ljudsko ponašanje – ahlak. Ko bude lijepog ponašanja, ja
mu garantujem mjesto u Džennetu“.

ZAVRŠNI DIO
Grupni rad u cilju ponavljanja i sistematiziranja urađenog na času.

PRVA GRUPA

1. Navedi nekoliko osobina Muhammeda, a.s.!


2. Dopuni rečenicu:
Između dobiti i poštenja Muhammed, a.s., je uvijek bio na strani______ i ______ .
3. Šta je to bezosjećajnost?

DRUGA GRUPA

1. Šta znači u prijevodu El – Emin? Zašto su tako zvali Poslanika, s.a.v.s.?


2. Koje su naše dužnosti prema Poslaniku, s.a.v.s.?
3. Izvuci pouke i poruke iz hadisa:
„Budi milostiv prema onome ko se prema tebi bezobzirno ponaša, praštaj onome ko ti
čini nepravdu, daji onome ko tebi ne daje, i pomaži onoga ko tebe napušta.“

TREĆA GRUPA

1. Objasni šta značu ljubav prema Poslaniku, s.a.v.s.?


2. Dopuni hadis: „Poslan sam da...................................................................“
3. Objasni izraz: Dijamant u gomili kamenja!
ČETVRTA GRUPA

1. Pridruži osobine koje odgovaraju:


dobar
pošten
Poslanik, s.a.v.s. grub
neiskren
nježan
nepošten
dostojan povjerenja
2. Napiši pouku iz sljedeće rečenice:
„Primjer muslimana u njihovoj ljubavi i pažnji sličan je primjeru organizma čiji
dijelovi podjednako osjećaju bol kad oboli samo jedan old dijelova organizma.“
1. Obrazloži svoju želju za Poslanikovim, a.s., osobinama!

PETA GRUPA

1. Izbaci osobinu koja ne pripada nizu!


a) povjerljiv
b) iskren
c) ohol
d) nježan
2. Ko je bio Muhammed ibn Abdullah?
a) pjesnik
b) Poslanik
c) osnivač međunarodnog pokreta za nezavisnost
d) glumac
3. Koje osobine je imao narod u doba Poslanika, a.s.?

Zadaća: Napiši nekoliko hadisa i ajeta pomenutih u lekciji, napisati sastav ili pjesmicu, po
želji, o Poslaniku, s.a.v.s.

You might also like