You are on page 1of 6

PRIPREMA ZA NASTAVNI SAT ( 47 )

Škola: Nastavnik:
Razred: VI Datum: _______________
Nastavni predmet: Islamska vjeronauka
Nastavna tema: Ahlak
Nastavna jedinica: Musliman se bogati znanjem
Tip nastavnog sata: Obrada novog gradiva
Oblici nastavnog rada: Frontalni, grupni i individualni
Nastavne metode: Usmena (izlaganje, objašnjenja), razgovor, metoda pisanih radova, metoda
ilustracije..
Nastavna sredstva: Udžbenik – Vjeronauka za VI razred, časopisi – „Behar“ i „Prosvjetni
list“, nastavni listići za grupni rad, tabla, kreda, grafoskop, grafo – folija.
Ciljevi nastavnog sata
Duhovni: Sticati nauku u ime Allaha, dž.š.; shvatiti to kao farzi – ajn – strogu Božiju nsredbu
svakom pojedincu; imati na umu nagradu od Allaha, dž.š., na Sudnjem danu za trošenje
vremena u navedene svrhe.
Odgojni: Formiranje pozitivnih osobina: savjesnost, marljivost, upornost, istrajnost,
kreativnost, odgovornost, prisebnost, dostojanstvenost, kultura rada i ponašanja; formiranje i
razvoj osjećaja za rad, red i disciplinu, te razvijanje smisla za lijepo i njegovanje lijepog;
formiranje osobina svestrane ličnosti; kritički odnos prema svom radu
Obrazovni: Da učenik shvati važnost i potrebu sticanja znanja; da upozna i usvoji kur'anske
ajete i hadise na datu temu; da proširi i produbi znanje o ajetima „Prve objave“.
Funkcionalni: Razvoj psiho – fizičkih sposobnosti: intelektualnih, senzornih, izražajnih i
drugih; razvoj sposobnosti logičkog, kreativnog i apstraktnog mišljenja, razmišljanja,
rasuđivanja, procjenjivanja.

STRUKTURA ČASA

UVODNI DIO
1. slika
- pokazujem djeci sliku na kojoj se nalazi kompijuter,
- vodim kratak razgovor o slici i
- izvodim zaključak, zajedno sa učenicima, svrhu i namjeru kompijutera.
2. članak
- čitam članak „Da li se vaš razred uključio u trku“ da potkrijepim navedeno i
najavljujem čas.
GLAVNI DIO
Kao što vidite danas ćemo vidjeti šta nam islam kaže o današnjoj temi i zašto je toliko
važno baviti se naukom.
Pa, napišite naslov u svoje sveske:
„Musliman se bogati znanjem“
Kada je Allah, dž.š., stvorio Adema, a.s., prvo što mu je poklonio bilo je znanje. Ova
činjenica nas navodi na zaključak o važnosti znanja u životu čovjeka.
Znanje – prvi Božiji dar čovjeku. Prateći historiju islama možemo procijeniti kolika je važnost
znanja i nauke. Prvo obraćanje meleka Džebraila, a.s., Muhammedu, a.s., bilo je riječima:
„Čitaj! Čitaj u ime Gospodara koji stvara“. (Kur'an)
Brojni su ajeti i hadisi koji govore o bavljenju naukom. Vjernici znaju da je to traganje
za istinom. Musliman je dužan da se bavi naukom to jest da traži korisna znanja. Muhammed,
a.s., je rekao da tražimo nauku, pa makar išli u Kinu. Iz ovog hadisa možemo zaključiti da
nema daljine niti prepreke za sticanje znanja.
Tražiti korisno znanje svuda po svijetu – druga stvar koju možemo zaključiti jeste da
ne treba gledati od koga ćemo uzimati korisno znanje. Treba voditi računa o onome što
uzimamo od znanja. Jedan arapski velikan je rekao: „Kada se s kim družiš, gledaj mu pamet, a
ne vjeru, jer njegova vjera njemu, a znanje tebi“.
Dakle, ne gledati ko kaže, već šta kaže.
„Prva stvar koju je Allah, dž.š., stvorio bilo je pero“. (Hadis) Stečeno znanje mora se i
zapisati. Na taj način osiguravamo da i drugi to znanje mogu koristiti. Nezapisano – rečeno
znanje je kao kad na pijesku ispišete poruke, vjetar zapuše i sve odnese. Tako i sa nama biva.
Vrijeme brzo leti, događaji se gomilaju i mi zaboravljamo. Da se to ne bi desilo – Stečeno
znanje treba zapisivati.
Znamo da je poslije bitke na Bedru, Poslanik, a.s., tražio od zarobljenika da opismene
po deste muslimana i time će sebi zagarantovati slobodu. Stečeno znanje ne smijemo zadržati
samo za sebe. Tu ne smijemo škrtariti. Dužnost nam je prenositi stečeno znanje na druge.
Pripovijeda se kako je neki čovjek pošao u šumu da donese drva. U putu sretne
medvjeda koji je hramao u jednu nogu. On se dosjeti da bi razlog tome mogao biti trn u
medvjeđoj nozi, stoga se približi medvjedu i izvadi mu trn iz noge. Medvjed je htio da se
oduži čovjeku za tu dobrotu, te ga je pratio u šumu, čuvao mu drva, a kasnije, svaki put, našao
bi mu se pri ruci čak mu donosio i med iz šume. Jedanput se tom čovjeku zadrijemalo, te on
legne u šumi, a medvjed ga ostade čuvati. U to, navale na čovjeka silne muhe. Medvjed ga
branio i branio od muha, ali ga nije uspio odbraniti. Naposlijetku rasrdi se na muhe, prione za
kamenje i počne gađati muhe, ali u to pogodi čovjeka u glavu i čovjek umre.
U ovoj priči vidi se istinitost turske poslovice: „Bolje je pametan neprijatelj, nego lud
prijatelj“. Dakle, svi moramo voditi računa o biranju prijatelje, ako je on učen i mi smo
počašćeni kod Allaha, dž.š., što smo u njegovoj blizini.

Grupni oblik rada

Zbog složenosti pitanja nastavnik će predložiti djeci da sjednu u oformljene standardne


grupe. Pouka leži u prethodnim pitanjima, zato učenicima treba naglasiti da dobro razmotre
pitanja. Izlazit će vođe grupa i birati cvijet za grupu na kome će se nalaziti pitanja.

PRVA GRUPA DRUGA GRUPA

1.Šta je prvo čovjek dobio od Boga? 1.Zašto Muhammed, a.s., spominje Kinu?
2.Zašto je prvi čovjek toliko bio uvažen? 2.Koje znanje treba da usvajamo?
3.Kada nam je prvi put naređeno čitanje? 3.Možemo li samo sjediti kod kuće i čekati
4.Poruka? da nam znanje samo dođe? Objasni!
4.Pouka?

TREĆA GRUPA ČETVRTA GRUPA

1.Treba li da gledamo vjeru, naciju, rasu 1.Da li je dozvoljeno skrivati znanje od


i slično prilikom primanja znanja od drugih? Zašto!
nekog? Objasni! 2.Kakvu pouku možemo izvesti iz
2.Kada je stvoreno prvo pero? pripovijesti „Medvjed i čovjek“
3.Koja je svrha pera? 3.Zaključci.
4.Zaključak.

PETA GRUPA ŠESTA GRUPA

1.Zbog koga djeca uče (zbog roditelja, (pribor – hamer, korice, ljepilo, tempere ili
razrednika, direktora itd? Zašto? druge boje, makaze, olovke, lenjiri)
2.Da li su isti oni koji znaju i oni koji ne 1.Učenici ispisuju hadis ili ajet na datu
znaju? Objasni! temu, po izboru, na hameru.
3.Važe poruke svoj djeci svijeta. 2.Drugi učenici boje kockice i osmišljavaju
4.Zaključak. kako će ih polijepiti.
3.Cijela grupa lijepi kockice na hamer.
Referisanje grupa
Zaključke obavezno pisati na tablu.

Izgled folije
Nauka je čovjeku oružije protiv zla. „Jedan jedini učenjak je jači u borbi protiv šejtana od
hiljadu neukih pobožnjaka“. (Hadis)
„Znanje je prijatelj vjerniku, razum mu je vodič, dobra djela su mu skrbnik, blagost –
pomoćnik, strpljenje – vojni zapovjednik, nježnost – roditelj, a ljubaznost – njegov brat“.(Hadis)
Znanjem se stiče sloboda i nezavisnost. Svi zajedno moramo i trebamo što više stjecati korisna
znanja, osposobljavati se za stoljeće nauke. Budimo od koristi i sebi i svome narodu.
Kako: „UČITI, UČITI I SAMO UČITI!“

Plan table
- učiti, čitati, proučavati; (I grupa)
- svugdje tražiti korisno znanje; (II grupa)
- ne gledati ko kaže, već šta kaže; (III grupa)
- stečeno znanje prenositi na druge; (IV grupa)
- birati pametno društvo, tj. učene i mudre prijatelje; (V grupa)
- spoznati vrijednost učenja i njegove koristi; (VI grupa)

ZAVRŠNI DIO
- Ocijeniti učenike koji su bili veoma aktivni na času.
- Pokloniti svakom učeniku pripremljeni letak na kome je velikim slovima ispisana
kur'anska dova: „Bože povećaj mi znanje!“ Njihov zadatak jeste da to zalijepe u svoju
sobu ili na neko vidno mjesto u kući da ih stalno podsjeća na značaj i vrijednost
sticanja znanja u ime Allaha, dž.š.

Zadaća
Odgovoriti pismeno na pitanja iz knjige i napisati sastav na temu:
„Nauka u 21. stoljeću“.
Prijedlog za grupni oblik rada
1. Pribor (papir bijeli ili u boji, makaze, olovka i slično)
2. Zadatak: nacrtati cvjetove sa laticama, broj latica treba da odgovara broju pitanja,
djeca će odgovore pisati sa druge strane cvijeta.
3. Pouku će napisati u sredini cvijeta jer sva pitanja usmjerena su na pouku.

Strana 1: pitanja Zašto je prvi čovjek


bio toliko uvažen
Šta je prvo da su mu se i meleci
čovjek dobio od POUKA morali pokloniti?
Boga?

Kada nam je prvi


put naređeno
čitanje?

Strana 2: odgovori

Prvi čovjek bio je uvažen

Prvi Allahov dar


UČITI zbog ZNANJA,
čovjeku, pored
ČITATI koje mu je Allah, dž.š.,
života, jeste
PROUČAVATI podario, za razliku od
ZNANJE.
meleka koji ga nisu imali.

Prvom objavom nam je


naređeno „Uči, čitaj u
ime Gospodara
koji stvara!“

You might also like