You are on page 1of 6

Załącznik 1.

KONSPEKT ZAJĘĆ

Imię i nazwisko studenta: Jakub Kiciński

Data: 11.10.2023 r.

Charakter i liczebność grupy odbiorów:


Osoby dorosłe 40+ (10 os.), zainteresowane rozwojem osobistym, w szczególności rozwojem
kompetencji komunikacyjnych, integracją społeczną, pracą zespołową i kreatywnym myślenie.

Cel zajęć:
Celem zajęć będzie zachęcenie uczestników do twórczej współpracy, poznania siebie nawzajem,
poznanie własnych ograniczeń, pobudzenie kreatywnego myślenia, podniesienie kompetencji
poziomu komunikacji społecznej oraz praca z własnymi emocji podczas wykonywania zadań na
czas.

Zastosowane metody, techniki i narzędzia pracy:


Podczas zajęć zastosowano zadania (bardziej lub mnie dostosowane do grupy przez prowadzącego)
z publikacji Edwarda de Bono pt.” Umysł Kreatywny”.

Szczegółowy przebieg zajęć:


Wstęp:
Prowadzący:
Witam Was bardzo serdecznie na zajęciach integracyjnych dla grupy senioralnej pn.”W
grupie raźniej”. Celem naszych zajęć jest poznanie siebie nawzajem, integracja społeczna
oraz zapoznanie z wybranymi technikami twórczego myślenia. Mam nadzieję, że wykonane
przez nas zadania i gry przypadną Wam do gustu i pozostawią przyjemne wspomnienia ze
spędzonego tutaj wspólnie czasu. Zatem zaczynajmy!
Rozwinięcie:
- Zadanie nr 1
Poznajmy się! - Pajęczyna
Cele zabawy:
Poznanie imion, wymiana informacji o sobie, integracja grupy
Potrzebne materiały:
kłębek włóczki
Czas trwania: 15 min.

Przebieg zadania:
Uczestnicy siedzą w kręgu. Osoba, która rozpoczyna zabawę trzyma włóczkę,
następnie rzuca ją do kogoś (trzymając koniec włóczki) i przedstawia się np. „jestem
Anna, lubię kwiaty”, osoba, która otrzymała włóczkę, też się przedstawia i odrzuca
do kolejnej osoby, trzymając swój kawałek włóczki. Zabawa się toczy dopóki każdy
nie dostanie włóczki. W ten sposób utworzy się pajęczyna, którą należy rozplątać w
ten sposób, że ostatnia osoba odrzuca włóczkę tej od której ją dostała, mówiąc
„rzucam do...,która…”

- Zadanie nr 2
“Kontrakt”
Cele zabawy:
Ustalenie zasad współpracy podczas zajęć
Potrzebne materiały:
Arkusz papieru, kolorowe markery
Czas trwania: 5 min.

Przebieg zadania:
Uczestnicy/uczestniczki na dużym arkuszu papieru zapisują proponowane przez
siebie zasady, które będą obowiązywać podczas całego spotkania, a następnie
wszyscy się pod nimi podpisują.
- Zadanie nr 3
“Wymuszona historyjka”
Cele zabawy:
Pobudzenie indywidualnej kreatywności, integracja grupy
Potrzebne materiały:
Około 50 karteczek z przypadkowymi wyrazami w pudełku
Czas trwania: 15-20 min.

Przebieg zabawy:
Grupa siedzi w okręgu. Następnie prowadzący pozwala wylosować 2 karteczki z
wyrazami. Na podstawie dwóch wylosowanych wyrazów, osoba zaczyna tworzyć
historię. Następnie losuje trzeci wyraz i kontynuuje opowieść. Historia powinna
zakończyć się wraz z wylosowaniem czwartego i piątego wyrazu. Swoje historie na
podstawie wylosowanych słów opowiadają wszyscy uczestnicy kręgu. Opowieści
powinny nieść ze sobą jakąś treść.

- Zadanie nr 4
“Rozumiemy się bez słów”
Cele zabawy:
Pobudzenie indywidualnej kreatywności i reakcji, aktywizacja grupy
Potrzebne materiały:
Brak
Czas trwania: 10 min.

Przebieg zabawy:
Zadaniem uczestników jest jak najszybsze ustawienie się w określonej kolejności lub
dobranie się w grupy na polecenie prowadzącego np.“ustawiamy się kolejno,
miesiącami urodzin”. Podczas całego ćwiczenia uczestnikom nie wolno odezwać się
ani słowem, ani wydawać innych dźwięków - muszą sobie poradzić za pomocą
komunikacji niewerbalnej. Przykładowe kryteria ustawiania się/dobierania w grupy:
kolejno według rozmiaru buta, w grupach według ulubionych kolorów, wg wzrostu
uczestników.
- Zadanie nr 5
“Minuta”
Cele zabawy:
Uzmysłowienie uczestnikom różnego postrzegania przez nich upływu czasu,
poznawanie się członków grupy
Potrzebne materiały:
Brak
Czas trwania: 5 min.

Przebieg zabawy:
Uczestnicy siadają w kole, zamykają oczy, siedzą w całkowitej ciszy. Prowadzący
mówi: „Start”. Osoby mają za zadanie odmierzyć w myślach jedną minutę i po jej
upływie (w momencie, gdy mają wrażenie, że ta minuta właśnie minęła) wstać i
dopiero wtedy otworzyć oczy. Prowadzący zabawę cały czas spogląda na zegarek z
sekundnikiem i odmierza w ciszy jedną minutę. Zabawę kończymy wtedy, gdy
wszyscy uczestnicy już stoją. Prowadzący nie przerywa gry po upływie prawdziwej
minuty, bacznie obserwuje uczestników. Na zakończenie zabawy uczestnicy powinni
usłyszeć od osoby prowadzącej słowo komentarza. Kiedy wstały pierwsze osoby?
Po jakim czasie następne i ile upłynęło czasu do powstania ostatnich osób?

- Zadanie nr 6
“Odwrócenie Problemu”
Cele zabawy:
Rozwijanie techniki twórczego myślenia, zmiana perspektywy postrzegania
problemów
Potrzebne materiały:
Tablica, markery
Czas trwania: 10 min.
Przebieg zadania:
Grupa zajmuje się wymyślaniem odpowiedzi na odwrócone pytanie, np. zasadnicze
pytanie brzmi: “Co nam przeszkadza w naszej dzielnicy”, zaś my staramy się
odpowiedzieć na pytanie odwrotne, czyli: “Co nam nie przeszkadza w naszej
dzielnicy/wsi/ulicy”. Później grupa sprawdza,w jaki sposób wygenerowane pomysły
mogą przydać się do rozwiązania problemu pierwotnego, zadając sobie rozmaite
pytania z cyklu „a co jeśli...?”

- Zadanie nr 7
“Hasło”
Cele zabawy:
Integracja grupy poprzez mowę niewerbalną
Potrzebne materiały:
Brak
Czas trwania: 10-15 min.

Przebieg zabawy:
Grupa zostaje podzielona na dwie podgrupy 5-8 osobowe, ustawione w dwóch
rzędach. Ostatnia osoba w każdym rzędzie wymyśla słowo-hasło. Swoimi palcami
“pisze” pierwszą literę tego hasła na plecach osoby naprzeciwko niej. Druga osoba z
rzędu podobnie “podaje” literę dalej. Aż do momentu, kiedy litera przejdzie przez
cały rząd. Każda litera przechodzi tą samą drogą. Osoba na początku rzędu mówi, co
to jest za słowo. Wygrywa podgrupa, która jak najszybciej przekaże prawidłowe
hasło od pierwszej do ostatniej osoby w grupie.
Zakończenie:
Prowadzący:
Bardzo serdecznie wszystkim dziękuję za Wasz wkład i zaangażowanie w realizację
zajęć z zakres integracji osób dorosłych. Jesteście bardzo otwartą i sympatyczną grupą osób,
które odważnie stanęły do nie zawsze łatwych ćwiczeń. Dlatego gratuluję każdemu z osobna
i mam nadzieję, że nie jest to nasze ostatnie spotkanie. Zatem do zobaczenia!
Refleksja studenta na temat efektów realizacji zajęć (ocena pracy własnej):
Uważam, że zajęcia które miałem okazję przeprowadzić dla osób dorosłych z zakresu
integracji społecznej wypadły pozytywnie. Początkowo, poszczególne osoby z grupy nie do
końca były przekonanie do otwarcia się na współpracę, lecz z każdym kolejnym zadaniem
atmosfera zajęć zachęcała do integracji i wspólnego poznawania się. Jestem zdania, że tego
typu zajęcia warsztatowe są potrzebne i niezbędne. Oprócz takich ograniczeń takich jak
przełamywanie barier, czy szukanie wspólnego języka współpracy, ważny jest cel ogólny,
czyli w tym przypadku tworzenie wspólnoty, otwartej na różnorodność jednostek. Innymi
słowy, poznanie drugiego człowieka pozwala na uchwycenie innej perspektywy, niż nasza
osobista, wpływa na zrozumienie drugiego człowieka i pokonanie często stereotypowych
postaw. Uważam, że cel zajęć został osiągnięty.

Ocena i podpis osoby nadzorującej realizację zajęć:


______________________________

You might also like