You are on page 1of 3

PISMENA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG SATA

TOK I STRUKTURA NASTAVNOG SATA

Predmet: Vjeronauka

Razred: VIII-9

Mjesec: Septembar

Nastavna jedinica: Poželjne kompetencije mladih

Tip nastavnog sata: a) obrada b) utvrđivanje c) ponavljanje d) vježbanje


e) sistematizacija f) kombinovani g) provjera znanja

Oblici rada: a) frontalni b) individualni c) grupni d) rad u parovima


e) individualizirani

Nastavne metode: a) razgovor b) usmeno izlaganje sa objašnjenjem c) rad s tekstom


d) demonstracija e) ilustracija f)dramatizacija g) igra h) imitacija

Nastavna sredstva: a) slika b) aplikacija c) ilustracija d) grafoskop e) predmeti


f) prirodni materijali g) nastavni listić h) kartoni riječi i) kaseta
j) osnovna sredstva k) flanelograf l) plakat

Korelacija s drugim predmetima: a) matematika b) moja okolina c) bosanski jezik


d) likovna kultura e) tis odgoj

Ciljevi nastavnog sata:

Obrazovni: Kroz nastavnu jedinicu Poželjene kompetencije mladih usmjeriti mlade da u pravcu
razmišljanja o vlastitim postupcima i njihovom djelovanju na sudbinu, otkrivaju svoje jake strane
i na njima grade uspjeh. Razvijati im svijest da je prirodna potreba za uspjehom, dokazivanjem,
samopotvrđivanjem i afirmacijom svakog ĉovjeka, te da je ne smiju skrivati i potiskivati. U duhu
poruke da Uzvišeni Allah nikoga ne opterećuje preko njegovih mogućnosti i Konvencije o
pravima djeteta da je škola obavezna omogućiti uspjeh svakom uĉeniku u skladu sa njegovim
mogućnostima, podsticati uĉenike na razvijanje poželjnih kompetencija zasnovanih na islamskoj
moralnosti i usavršavanja u njima do postizanja uspjeha.

Funkcionalni: Razviti im kritiĉki stav o pokušaju medija u nametanju negativne slike o mladima,
njihovim sklonostima, kompetencijama i sl., radi odupiranja ovakvim pokušajima stigmatiziranja.

Odgojni: Preuzimanje odgovornosti za izvršavanje ličnih dužnosti.


ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA

Uvodni dio sata:


U uvodnom dijelu sata učenike upoznati sa NPP za VIII razred devetogodišnje škole. Nako toga
zajedno sa učenicima pročitati tekst na str. 9 u knjizi za VIII razred. Poslije toga nastavnik
postavlja nekoliko pitanja iz lekcije;
Kako najlakše možemo graditi svoj uspjeh?
Ko sve djeluje na tebe u određivanju životnih prioriteta?
Šta je tvoj sadašnji cilj?
Kako možeš djelovati na ostvarenja tog cilja?
Koji su ti najčešći kradljivci vremena?

Glavni dio sata

Prema riječima Muhammeda a.s., sudbinu ne može ništa promijeniti doli dova. Jedna od
lijepih dova za lijepu sudbinu je:

Bože, popravi mi vjeru moju, koja je osnova moja, popravi mi i ovaj svijet jer na njemu
živim, popravi mi i budući svijet jer ja njemu idem. Poživi me dok mi je život dobar a daj mi
smrt kada mi smrt bude dobra. Daj da mi život bude povećanje u svakom dobru, a moja
smrt mir i spas od svakog zla.

Kao muslimani trebamo:

Imati iskrenu vjeru u Jednog Boga


Slijediti Muhammeda a.s.
Imatu dobru namjeru- nijjet
Lijepo se odnositi prema Božijem govoru
Lijepo se odnositi prema sunnetu Muhammeda a.s.
Razvijeti prijateljstvo u ime Allaha dž.š.
Lijepo se ponašati u svim prilikama
Lijepo se odnositi prema drugima
Pristojno se odijevati
Razvijati lijepe osobine
Suzbijati i kontrolirati ružne osobine
Završni dio sata
U završnom dijelu sata učenici će popuniti tabelu:
Osobine Važno Manje važno Nevažno
Crna kosa
Plave oči
Marljivost
Ustrajnost
Dosljednost
Lijep glas
požrtvovanost

za zadaću će učenici napraviti interviju sa osobom koju smatraju uspješnom. Sa


naglaskom na elemente koji su bili korisni za njen uspjeh.

You might also like