You are on page 1of 7

Priprema za nastavni sat

Škola:
Mjesto:
Nastavnik:
Nastavni predmet: Islamska vjeronauka
Nastavna jedinica: Ogovaranje i prenošenje tuđih riječi
Datum: 05.11.2010.
Razred: VIII (osmi)
Tip nastavnog sata: obrada novog gradiva
Nastavna sredstva i pomagala: udžbenik, tabla, kreda
Nastavne metode: izlaganje, razgovor, demonstracija, rad na tekstu
Cilj nastavnog sata:
a) odgojni: podsticanje učenika na razmišljanje o štetnosti ogovaranja, sumnjičenja,
vrijeđanja drugog i prenošenja tuđih riječi, izgrađivanje društveno-moralnih stavova;
b) obrazovni: upoznavanje učenika sa pojmovima: ogovaranje i prenošenje tuđih riječi
kroz upute Kur'ana i hadisa, razumijevanje uzroka i posljedica ogovaranja i prenošenja
tuđih riječi;
c) funkcionalni: razvijanje samosvijesti kod učenika, poticanje i osposobljavanje učenika
da loše navike eliminišu iz svog života ukoliko su one prisutne, formiranje kritičnog
mišljenja, izgrađivanje stava i odnosa prema onima koji ogovaraju, vrijeđaju,
razvijanje intelektualnih, moralnih, misaonih i drugih sposobnosti..
Oblici rada: frontalni, grupni, individualni
Međupredmetna korelacija: Bosanski jezik, Muzička kultura
Lokacija rada: učionica
Vrijeme trajanja sata: 45 minuta
Literatura: Vjeronauka za osmi razred osnovne škole, Ilmud-din, internet
Tok nastavnog sata
Uvodni dio:
Es-selamu alejkum, draga djeco!
Ponovit ćemo neka znanja koja smo stekli na prošlom času? Uputit ću učenicima četiri
do pet suštinskih pitanja kako bi ponovili predhodno stečena znanja i povezali ih sa tekućim.
Prije nego što otkrijemo naslov razgovarat ću sa učenicima.
Pitat ću ih da li imaju o nekome ružno mišljenje? Zašto? Jesu li ga stekli vlastitim iskustvom
ili su ga slijepo prihvatili od drugoga? Kako se to dogodilo? Zamolit ću jednog ili dva
učenika koji žele, da podijele svoja iskustva sa ostalima. Nakon što učenici ispričaju neka od
svojih iskustava zaključiti: Jedno od loših svojstava koje čovjek može imati jeste ružno
mišljenje o drugima. To svojstvo se praktično sastoji u tome da čovjek o većini ljudi misli
loše, te zbog toga ne može i odbija da prihvati njihove dobre osobine.
Najavit ću cilj, proširit ćemo naše znanje. Zamolit ću učenike da kažu svoja razmišljanja o
naslovu, šta misle o čemu ćemo proširiti znanje? Nakon što učenici iznesu svoja razmišljanja i
predviđanja, otkrit ću naslov: Ogovaranje i prenošenje tuđih riječi.

Glavni dio:
Upoznat ću učenike sa radnim zadacima koji slijede. Učenici će raditi u grupama.
Uputit ću učenike na naslov: Ogovaranje i prenošenje tuđih riječi, udžbenik, strana 118.

I GRUPA
Pitanja:
1. Kako razumiješ ovaj kur’anski ajet , El- Hudžurat,12! Koje nagativne radnje možeš
izdvojiti iz ajeta?
«O vjernici, klonite se mnogih sumnjičenja, neka sumnjičenja su, zaista, grijeh. I ne
uhodite jedni druge i ne ogovarajte jedni druge! Zar bi nekome od vas bilo drago da jede
meso umrloga brata svoga – a vama je to odvratno – zato se bojte Allaha, Allah doista prima
pokajanje i milostiv je.» (El- Hudžurat, 12.)

2. Šta je ogovaranje prema Imami Gazaliji ?


Odgovori koje očekujem:
1. Učenici će prepričati svojim riječima kako razumiju ovu kur’ansku uputu. Očekujem
da objasne kako Allah, dž.š., u Kur’anu ogovaranje poredi sa «jedenjem mesa umrlog
brata svog» da bi nam time ukazao na štetnost i odvratnost ogovaranja.
Negativne radnje koje mogu izdvojiti su: sumnjičenje, uhođenje ili špijuniranje,
ogovaranje i jedenje mesa umrlih.
2. Prema Imami Gazaliji ogovaranje je spominjanje kod čovjeka ono što on ne voli pa,
svejedno odnosilo se to na njegovo tijelo, vjeru, imetak, čast, potomstvo, pretke,
bračnog druga, veselost, namrgođenost itd...
II GRUPA
Pitanja:
1. Pročitaj sljedeći hadis i ispričaj šta možeš zaključiti iz njega?
Muhammed, a.s., je jedne prilike upitao ashabe:
«Znate li šta je ogovaranje», na što su prisutni ashabi rekli da Allah i Njegov Poslanik
najbolje znaju, a Muhammed, a.s., tada reče: «Ogovaranje je da svoga brata muslimana
spominješ po onome što on ne voli.» «A šta ako pri njemu bude ono što spominjemo», zapitaše
ashabi. «Ako bude pri njemu ono što spominješ ogovorio si ga, a ako ne bude, onda si na
njega slagao», odgovori Poslanik, a.s.
2. Kada i u kojim slučajevima možemo govoriti o tuđim grijesima i nedostacima?

Odgovori koje očekujem:


1. Kao prvo, iz ovog hadisa možemo zaključiti da je ogovaranje kao pojava u društvu
bilo prisutno i u vrijeme Muhammeda, a.s.
Drugo, mogu zaključiti da je ogovaranje svaki pozitivan ili negativan govor o nekoj
osobi, bilo u njenom prisustvu ili odsustvu ako dotična osoba nije zadovoljna sa onim
što o njoj govorimo.
Treće, ogovaranja može da bude veoma blizu laži što je jako opasno.
2. O tuđim grijesima i nedostacima možemo govoriti samo onda ako ćemo time uklonuti
neko opasno zlo za zajednicu muslimana.

III GRUPA
Pitanja:
1. Razmisli! Koji su uzroci ogovaranja? Upiši ih u datu kolonu !
2. Da li su posljedice ogovaranja korisne ili štetne? Nabroj neke posljedice ogovaranja!
Upiši ih u datu kolonu!

UZROCI POSLJEDICE

Odgovori koje očekujem:


1. Uzroci ogovaranja su posjedovanje mržnje, zavidnosti, ljubomore, oholosti, često
može da bude i zabava…
2. Posljedice ogovaranja su veoma štetne. Ogovaranje narušava međuljudske odnose,
razara jedinstvo muslimana, izaziva Allahovu, dž.š., srdžbu, nanosi štetu pojedincu i
zajednici te podstiče loše navike koje prelaze u grijeh.

UZROCI POSLJEDICE
mržna razaraju se međuljudski odnosi
zavidnost izaziva srdžbu Allahovu, dž.š.
ljubomora razara se jedinstvo muslimana
oholost pojedincu i zajednici nanosi štetu
sebičnost činjenje grijeha
zabava sticanje ružnih navika

IV GRUPA
Pitanja:
1. Kako nas Muhammed, a.s., savjetuje, šta može govoriti onaj koji vjeruje u Allaha i u
Sudnji dan i zašto?
2. Na koji način sve možemo ogovarati?
3. Šta možemo zaključiti kakav je stav islama prema ogovaranju i šta smo dužni učiniti
ako nam se, ipak, desi da ogovaramo?
Odgovori koje očekujem:
1. Muhammed, a.s., nas savjetuje:
«Ko vjeruje u Allaha i u Sudnji dan neka govori ono što je dobro ili neka šuti», zato
što svaki loš ili ružan govor može povrijediti osobu o kojoj govorimo.
2. Ogovarati možemo na razne načine: riječima, namigivanjem očima ili nekim drugim
oblicima mimike. Ogovaranje je znak slabosti i nemoći da se vlastite strasti podvrgnu
kontroli i razumu.
3. Možemo zaključiti da Islam strogo zabranjuje ogovaranje a većina islamskih učenjaka
ga smatra velikim grijehom. I pored toga što je zabranjeno, i društvenim normama
pokuđeno, ogovaranje je prisutno, to je činjenica, kako kod pojedinca tako i kod
grupe. Ako nam se, pak, desi da ogovaramo, dužni smo se pokajati, i tražiti halala od
osobe koju smo ogovarali.
Nakon što grupe prezentuju svoje odgovore, zahvalit ću na aktivnosti koju su pokazali,
posjetit ću učenike na drugi dio našeg naslova, prenošenje tuđih riječi .
Naglasit ću učenicima da je prenošenje tuđih riječi blisko ogovaranu ali je teži grijeh od
ogovaranja. Međusobno su isprepleteni. Da bismo shvatili kako se ono odvija u stvarnom i
svakodnevnom životu uradit ćemo jednu kraću vježbu!
Vježba!
Poslat ću četiri učenika van učionice, iz svake grupe po jednog! Imenovat ću ih
rednim brojevima, prvi, drugi, treći i četvrti,objasnit ću im da će ovim redosljedom ulaziti u
učionicu kada ih pozovemo.
Ostalim učenicima ću napomenuti da pažljivo slušaju! Glasno i jasno pročitat ću jedan
novinski članak koji sadrži određeni broj interesantnih informacija. Nakon toga ću pozvati
prvog učenika da uđe u učionicu. Zamolit ću jednog učenika koji je slušao pročitani novinski
članak, da ga prepriča učeniku koji je ušao. Kada završi, pozvat ću drugog učenika u učionicu.
Prvi će prepričati drugom šta je zapamtio.Zatim ću pozvati trećeg učenika da uđe! Drugi
učenik će prepričati trećem, zatim će treći ispričati četvrtom šta mu je treći ispričao. Na
koncu, zamolit ću i četvrtog učenika da se okrene prema svima u učionici i ispriča šta mu je
treći učenik ispričao.
Upozorit ću učenike da prate i pažljivo slušaju, zapažaju i bilježe kako nastaju
promjene u prenošenju informacija.
Nakon što prepričavanje, u našem slučaju prenošenje tuđih riječi, završimo, zamolit ću
učenike da se uključe u analizu! Pitat ću ih šta je sve nedostajalo na kraju priče. Koliko je
ostalo od istine? Da li je bilo novih informacija…koje su? Mogu li se nove informacije
tretirati kao laži? Kada se, gdje, i zašto priča iskrivila?
Ponovo ću pročitati novinski članak da ga čuju i oni koji su bili u lancu prenošenja
tuđih riječi kako bi uvidjeli kakve su i koliko iskrivljene informacije došle do njih.
Zaključit ćemo analizu hadisima Muhammeda, a.s., koji nas jasno i nedvosmisleno
upozoravaju na stav islama prema onima koji prenose tuđe riječi!
«U Džennet neće ući osoba koja prenosi tuđe riječi.»
«Trećina kaburskih patnji bit će zbog prenošenja tuđih riječi.»
«Najgori su oni ljudi koji prenose tuđe riječi, zavađaju prijatelje i istražuju tuđe mahane.»
Izreka: «Ko prenosi tebi, prenosi i od tebe. (Hasan Basri)

Završni dio:
Ponoviti nastavnu jedinicu nizom pitanja:
 O čemu smo danas razgovarali?
 Šta je ogovaranje?
 Da li je ogovaranje pozitivna ili negativna osobina, bogatstvo ili siromaštvo duše?
 Sa čime Allah, dž.š., poredi ogovaranje, na što nam time ukazuje - ajet ili dio ajeta?
 Prepričaj kako je Muhammed, a.s., ashabima objasnio šta je ogovaranje?
 Zašto ljudi ogovaraju, objasni svojim riječima!
 Kakav je stav većine islamskih učenjaka naspram ogovaranja?
 Šta smo dužni učiniti ako nam se desi da nekoga ogovorimo?
 Šta je veći grijeh, ogovaranje ili prenošenje tuđih riječi?
 Jesmo li zapamtili neki od hadisa o prenošenju tuđih riječi?

Zadatak za sljedeći čas:


1. Napisati rad na temu: Ogovoranje je prekinulo jedno prijateljstvo.Napomenut ću da u
radu mogu opisati svoje ili nečije tuđe iskustvo za koje znaju.
2. Prepisati iz Kur’ana prijevod ajeta El Hudžurat,12. i hadise iz udžbenika str.118-121.
IZGLED TABLE:

Ogovaranje i prenošenje tuđih riječi

Kur’an; El-Hudžurat, 12.


Ogovaranje- gibet
Pranošenje tuđih riječi
UZROCI POSLJEDICE
mržna razaraju se međuljudski odnosi
zavidnost izaziva srdžbu Allahovu dž.š.
ljubomora razara jedinstvo muslimana
oholost pojedincu i zajednici nanosi štetu
sebičnost činjenje grijeha
zabava sticanje ružnih navika

Hadisi:
«Ko vjeruje u Allaha i u Sudnji dan neka govori ono što je dobro ili neka šuti.»
«U Džennet neće ući osoba koja prenosi tuđe riječi.»

Nastavnik: ____________________

You might also like