Professional Documents
Culture Documents
YÖNTEMLERİ
ANLATIM YÖNTEMİ
SORU CEVAP
Öğretmenin Yöntem Seçimini Etkileyen
Faktörler
Hedef
Öğretmenin Konunun
özelliği özelliği
Yöntem
seçimini Öğrenci
Ortam
etkileyen sayısı
faktörler
Öğrencinin
Zaman
özellikleri
Maaliyet
3
«Sunuş yolu stratejisi temele alındığı zaman, ona
uygun yöntem de genellikle düz anlatım olabilir; çünkü
bu yöntemle bilişsel alanın bilgi, duyuşsal alanın
alma ve tepkide bulunma, devinişsel alanın
uyarılma basamağındaki davranışları
kazandırılabilir.
4
«Böyle olmakla birlikte günlük ders planı
düzenlenirken daha üst düzeydeki hedef
davranışların kazandırılması sırasında dikkati
çekme, güdüleme, gözden geçirme ve geçiş
basamaklarında, ara ve son özette, tekrar
güdüleme, kapanışta bu yönteme
başvurulabilir» (Sönmez, 2014: 222).
5
ANLATIM YÖNTEMİ
«Sadece yalnız başına değil, tüm tekniklerin uygulanması
aşamasında,
Öğrencileri güdülemede,
7
«Çok sık kullanımı, kötüye
kullanımı ve yanlış kullanımı
nedeniyle en etkisiz yöntem
olarak da bilinir» (Küçükahmet,
2014: 63).
8
Anlatım Yöntemi Hangi Durumlarda Etkili Olur?
10
Kaynak: Sünbül, 2014: 283.
Anlatım Yönteminin Uygulanmasında Esnasında En
Fazla Görülen Problemler (Sünbül, 2014: 283):
6- Espri eksikliği
12
DÜZ ANLATIM YÖNTEMİNİN FAYDALARI
Öğrencilerin çalışma yapabilmeleri için gerekli temel materyallerin
sunumu ya da yeni bir çalışmaya başlangıç için faydalı yoldur.
1) «Bu yöntemin
uygulanması aşamasında 2) Eğitim ortamlarında
sadece sunu yapan, not düz anlatım yönteminin
tutan, eleştirmeden ağırlıklı olarak
kabullenen bir öğretmen, kullanılmasının önemli
yönlendirici bir rol sakıncalarından biri
oynamakta, sınıf ve öğrencilerin derslik dışı
programı yöneten kişi etkinliklere yeterince
konumunda yer yönlendirilememesidir.
almaktadır.
14
Yöntemin Sınırlılıkları
15
En iyi kullanım için rehber ilkeler
(Küçükahmet, 2014: 65-66):
8. Dinleyicileri gözleme
10. Anlatım sonunda tartışılan materyal ya da konunun daha açık hale gelmesi
17
TAKRİR
«Değişik konularda kalabalık gruplara bilgi vermek, konuların sırayla sunumunu
yapmak amacıyla kullanılan bir tekniktir.
Öğretmenin ağırlıklı olarak etkin olduğu bu teknikte tümdengelim akıl yürütme yoluyla
bir konu alanının temel bilgileri öğrencilere aktarılmaya çalışılır.
19
DİYALOG
«İçlerinden birinin öğretmen olabileceği kişiyle, diğer kişi, ya da birden çok kişi
arasında bir konudaki karşıt görüşleri öğrenciye sunmak için kullanılan sözel bir
iletişim türüdür.
21
SUNU (Brifing)
Sosyal bilgiler
dersinde "ilimizin
«Değişik konularda,
yönetimi" ünitesiyle
ilgili kurula ya da
ilgili hedef
yöneticiye bilgi
davranışlar
vermek amacıyla
kazandırılırken sunu
kısa ve öz olarak
eğitim ortamında
oluşturulan bir sözel
kullanılabilir»
iletişim türüdür.
(Sönmez, 2014:
224).
22
KONFERANS
«Sanatsal, bilimsel ve toplumsal, eğitsel vb. konularda, çeşitli
uzmanlarca açıklama yapmak, bilgi vermek amacıyla yapılan bir
konuşma türüdür.
23
KONFERANS
25
DEMEÇ
26
MEKTUP-TELGRAF OYUNU
27
NESİ VAR
«Sınıftan bir kişinin sınıf dışına çıkması ve içerdekiler
tarafından tutulan nesneyi "nesi var?" sorusunu sorarak
ipuçları ile bulmaya çalışmasıdır» (Sönmez, 2014: 225).
28
DOĞRU MU YANLIŞ MI?
29
SORU-CEVAP
30
«Öğretmenin formüle ettiği soruları öğrencilerin sözel
olarak cevaplamalarına dayanan bir öğretim yöntemidir.
31
Bu yöntem öğrencilerin
düşünmeleri, dil becerilerini
«Doğru soru, doğru
kullanmaları ve kendilerini
düşünmeyi ve doğru cevap
sözlü ya da yazılı ifade
vermeyi sağlar.
etmelerine olanak sağlar»
(Erciyeş, 2013: 293).
32
«Öğretmenin soruları öğrencilerin yalnızca hatırlayacağı
bilgileri değil, düşünmelerini sağlamalıdır.
33
«Araştırmacılar öğretmenlerin derste sordukları soru
sayısı ile öğrenci başarısı arasında bir ilişki olduğunu
ortaya koymuştur» (Erciyeş, 2013: 293).
34
«Soruları zorluk derecelerine göre
sınıflamaya çalışan yaklaşıma göre,
sadece önceden öğrenilmiş bilgileri
bellekten çıkartan sorulara “alt düzey
sorular” ve düşünmeyi gerektiren,
zihinsel olarak çözümlemeye giden
sorulara ise “Üst düzey sorular” denir.»
(Erciyeş, 2013: 293).
35
Bilişsel alan sınıflama yöntemine göre
tanımlanan soru tipleri (Erciyeş, 2013: 294).
Bilişsel-Bellek Soruları:
Bilişsel alan
orijinal
En alt düşünce düzeyinde, çağrışım, hatırlama ile taksonomi
sınırlı kalma eğiliminde olan sorulardır.
1. Bilgi
2. Kavrama
Bu tip sorular genellikle öğrencilerden, anımsama ya 3. Uygulama
da ezber yoluyla dağarcığa alınan bilgilerin geri
çağrılması yöntemine dayalı olarak, tek doğru cevap 4. Analiz
arayan soru türüdür (Erciyeş, 2013: 294). 5. Sentez
• Türkiye’nin başkenti neresidir? 6. Değerlendirme
36• Dünyanın en uzun nehri hangisidir?
2. Birleştirme Soruları:
«Kişinin düşüncelerini birleştirici Özetleme, uygulama, örgütleme,
ya da birbirine yakınlaştırıcı kıyas, gözden geçirme etkinlikleri
nitelikte soruları içerir. bunun içindedir.
38
3. Genişletme Soruları:
«Hipotez haline getirme ya da
mümkün olan ve delillerle Öğrenciye cevap vermede daha
desteklenebilen belirli sayıda çok özgürlük tanır.
cevabı teşvik etme anlamını taşır.
40
IV. DEĞERLENDİRME SORULARI
4. Değerlendirme Soruları:
«Kişisel bir düşüncenin ortaya konması anlamına gelir.
41
Eğitim
seviyesinin Suyun
yükseltilmesi tasarruflu
ile ilgili neler kullanımıyla
yapılabilir? ilgili öneriler
Düşünceleriniz geliştirin.
nelerdir?
(5) Öğretmen soru cevap yöntemini bir anlamda kontrol aracı olarak kullanabilir
(Küçükahmet, 2014: 66-67).
43
SORU CEVAP YÖNTEMİNİN
SINIRLILIKLARI
(Küçükahmet, 2014: 67):
Bilgi vermek için
Belirli tip öğrenmeyi Yanlış cevaplar çok sık
anlatım yöntemine
ölçmek için soru olursa zaman kaybına
göre daha yavaş bir
hazırlama güçtür. neden olabilir.
yöntemdir.
44
SORU CEVAP YÖNTEMİNİN KULLANIMI
İÇİN REHBER İLKELER
(Küçükahmet, 2014: 67-68).
A-Soru hazırlama tekniğini bilme
47
4- Öğrencilerden tam cevap 5- Öğrenciler soru sormaya
beklenmelidir. isteklendirilmelidir.
48
PROBLEM ÇÖZME
49
“Problem”, kısaca bireyin karşılaştığı
güçlükler, içinden çıkılmaz gibi görünen
durumlar demektir.
51
İyi Düşünmenin Özellikleri
“J.Dewey’in tespit ettiği özelliklere bağlı kalınarak geliştirilen iyi
düşünmenin özelliklerini özet olarak şöyle ifade edebiliriz:
1. Problemin varlığını sezme yeteneği,
2. Problemin ne olduğunun açıkça anlaşılması,
3. İnceleme sırasında, problemi, sürekli olarak zihinde tutma yeteneği,
4. Cesaretli bir tahmin veya hipotez kurma yeteneği ve hızlılığı,
5. Problemle ilgili varsayımları saptama ve çözüm yolunu kesin bir
şekilde ifade etme yeteneği,
6. Teklif edilen çözüm yollarını etraflı bir incelemeden geçirme
yeteneği,
7. Sağlam olmadığına kanaat getirilen hipotezi atma yeteneği ve
hızlılığı,
8. Hükümleri geciktirme veya kararlarda acele etmeme durumu,
9. Sağlamlığını deneme amacıyla, varılan kararları yeniden kontrolden
geçirme hızlılığı ve yeteneği” (Sünbül, 2014: 293).
52
PROBLEM ÇÖZME
İster okul içi ister okul dışı olsun, öğrenciler belirsiz ve kesin olmayan durumlarla
karşılaştığında bu karmaşıklığı çözmeye çalışır.
53
Problem Çözme
54
«Problem çözme yöntemi, araştırma-inceleme yoluyla öğretim
stratejisine uygun bir yöntemdir.
55
“Seçilen problem durumları öğretimsel amaçlara hizmet
etmelidir.
2. Problemin tanımlanması,
58
“Problem çözmede öğrenciler için anlamlı olacak, kendi gerçek
yaşantılarından seçilmiş problemler daha ilgi çekici olacaktır.
59
Problem Çözmenin Faydaları
(Küçükahmet, 2014: 70):
62
(6)Öğretmen sınıf idaresi konusunda iyi yetişmiş olmalıdır
(Küçükahmet, 2014: 70).
Problem Çözmeyi En İyi Kullanım İçin
Rehber İlkeler (Küçükahmet, 2014: 71):
(1)Öğrencileri benzer birkaç problemle karşı karşıya bırakma,
2. Nerede?........Nereden toplanacak?
4. Niçin?.............Niçin toplanacak?
6. Kim?................Kim toplayacak?
67
Puko döngüsü tekniği
‘Planla-Uygula-Kontrol et-Önlem
al=PUKO’ aşamalarının baş harflerinden
oluşturulan bir tekniktir. PUKO döngüsü
tekniğinin basamakları ve her basamaktaki
işlemler şöyledir:
• Problemi tanımlama
Karar verme
• Alternatifleri belirleme
• Seçenekleri değerlendirme
4. Önlem al (standartlaştırma)
Sonuçların büyük bir çoğunluğunun, sebeplerinin küçük bir yüzdesi yüzünden ortaya
çıktığını savunan bir tekniktir.
Veri toplama formlarına dayanılarak yapılan pareto diyagramları problemlerle ilgili dikkat
edilmesi gereken noktaları gösterir.
Problemin temel nedenini belirlemek için bir başlangıç noktası seçmek amacıyla tüm
problemlerin veya şartların bağıl önemini göstermek için kullanılır. Bu diyagram
probleme ilişkin giderek azalan bir düzende bilgi verir»
71
Kaynak: Murat Yayınları’dan (2012) Aktaran (Aydıner, 2014: 146).
Düşün-eşleş (gruplaş)-paylaş tekniği
«Problem çözme becerilerinin gelişimini sağlayan bu tekniğin uygulama aşamaları
şöyledir (Başbay&Odabaşı, 2012):
Öğrencilerden probleme ait çözüm yollarını belli bir süre bireysel olarak
düşünmelerini ister.
İkili gruplardan sonra üçlü grupların oluşmasını sağlar ve bulunan çözüm yolları
bu kez üçlü grupla paylaşılır.
74
Balık kılçığı tekniğinin adımları:
Balık kılçığı diyagramını oluşturma: Bir kağıdın üzerine sağa doğru olan bir ok
çizilmeli ve açıklanacak konunun başlığı, ‘balığın omurgasını’ temsil eden okun
üzerine yazılmalıdır; daha sonra balığın omurgasına 45 derecelik açıyla oklar çizilir
ve okların üzerine ana nedenler yazılır ve her ana neden de oklar çizilerek bu
nedenlerin ayrıntıları (detayları kısaca açıklanır) (Tok, (2007) Aktaran Aydıner,
75 2014: 146-147).
Balık kılçığı diyagramı
Temel neden 2
Temel neden 1
Detay Detay
Problem
Detay Detay
76
Kaynak: Tok, 2010: 197
Balık kılçığı diyagramı
Ders çalışma
stratejisi
Fizyolojik
Açlık,
Ezber, kavram susuzluk,
haritası vb. uyku vb.
Sınavda
başarılı
olamayan..
Kaygı, farklı
Sıcak, soğuk, psikolojik
gürültü, ışık sorunları
77
Kaynak: Tok, 2010: 197
Balık kılçığı tekniğinin etkili kullanılabilmesi
için
«Tekniğe başlamadan önce problem üzerinde hem fikir olduğundan
emin olun.
79
«Öğrenciler farklı düşüncelerle karşılaştıklarında ve argümantasyon
yaptıklarında kendilerinin ve başkalarının düşünceleri üzerinde
derinlemesine düşünebilirler ve yanlış kavramlarını değiştirmelerine
ve daha iyi anlamalar geliştirmelerine yardımcı olabilir.
80
Kaynakça
Erciyeş, G. (2013). Öğretim Yöntem ve teknikleri. Tan, Ş. (Ed.) Öğretim İlke ve
Yöntemleri (ss. 257-367). Ankara: Pegem Yayıncılık
Tok, T. N. (2010). Etkili öğretim için yöntem ve teknikler. Doğanay, A. (Ed.). Öğretim
Aydıner, N. (2014). Öğretim yöntem ve teknikleri. Şahin, Ç., &, Genç, S. Z. (Ed.).
81