You are on page 1of 5

Zdanie kontra równoważnik zdania

Scenariusz lekcji języka polskiego, na której uczniowie poznają podział wypowiedzeń na


zdania i równoważniki zdań.

Zdanie kontra równoważnik zdania


Zdanie kontra równoważnik zdania

Scenariusz lekcji - Zdanie kontra równoważnik


zdania

1. Cele lekcji

a) Wiadomości:

1. zna pojęcia zdania i równoważnika zdania;


2. zna treść „Kopciuszka”.

b) Umiejętności:

1. stosuje nowo poznane rodzaje wypowiedzeń;


2. rozróżnia pojęcia zdania i równoważnika zdania;
3. przekształca zdania w równoważniki zdań, a równoważniki w zdania;
4. tworzy zdania i równoważniki zdań zgodne z zasadami gramatycznymi języka
polskiego;
5. czyta tekst ze zrozumieniem;
6. współpracuje w grupie;
7. potrafi zaprezentować osiągnięcia grupy.

2. Metoda i forma pracy:


burza mózgów, heureza, praca w grupach, praktyczne wykorzystanie wzorca.

3. Środki dydaktyczne

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza
Nauczyciel zapisuje na tablicy wypowiedzenia:

Koniec ferii.

Nadszedł koniec ferii.


Cisza.

Zapadła cisza.

b) Faza realizacyjna
1. Uczniowie przy pomocy nauczyciela próbują odpowiedzieć na pytanie czym różnią się
oba wypowiedzenia: zdanie i równoważnik zdania (najważniejsza różnica to
występowanie czasownika w pierwszym typie wypowiedzenia).
2. Jeden z uczniów zaznacza w zdaniach zapisanych na tablicy podmioty i orzeczenia
(jeśli te ostatnie występują – czyli w przypadku zdania).
3. Nauczyciel na podstawie zapisanych wypowiedzeń tłumaczy klasie czym są zdanie
i równoważnik.
4. Nauczyciel na tablicy, a uczniowie w zeszytach zapisują temat lekcji.
5. Nauczyciel dyktuje notatkę, którą uczniowie wpisują do zeszytów.

Równoważnik zdania to wypowiedzenie, które nie zawiera czasownika, np. Koniec ferii.,
Cisza.

Zdanie jest wypowiedzeniem, które zawiera czasownik, np. Nadszedł koniec ferii., Zapadła
cisza.

6. Uczniowie podają własne przykłady par wypowiedzeń: zdania i równoważnika. Jeden,


dwoje uczniów zapisuje je na tablicy z podkreśleniem podmiotu i orzeczenia.
7. Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy. Każda otrzymuje kartkę z 5 wypowiedzeniami.
8. Grupy odpowiednio je przekształcają: zdania zamieniają na równoważniki, zaś
równoważniki na zdania. Mają na to 15 minut. Wybierają spośród siebie 2 osoby: jedna
po określonym czasie odczyta historię Kopciuszka opowiedzianą zdaniami, druga –
równoważnikami zdań.

Grupa 1

1. Noc.
2. Przygotowanie sióstr do balu.
3. Kopciuszek zapracowany.
4. Skoczna muzyka, kolorowi
tancerze w pałacu.
5. Wróżka i czary.
Grupa 2

6. Kopciuszek i książę tańczą.


7. Wybija północ.
8. Kopciuszek ucieka.
9. Wraca do domu karocą z dyni.
10. Czar pryska.

Grupa 3

11. Kopciuszek znowu brudna


i zapracowana.
12. Powrót zadowolonych z siebie
sióstr.
13. Następnego dnia poruszenie.
14. Przyjazd księcia.
15. Przymierzanie pantofelka
zgubionego przez ukochaną
księcia.

Grupa 4

16. Jest zbyt mały na stopę jednej, a zbyt duży


na stopę drugiej siostry Kopciuszka.
17. Bucik pasuje na stopę Kopciuszka.
18. Kopciuszek okazuje się tajemniczą
nieznajomą.
19. Siostry jej zazdroszczą.
20. Kopciuszek i książę pobierają się.

c) Faza podsumowująca

Następnie pierwsi z reprezentantów kolejno czytają wypowiedzenia w formie zdania,


przedstawiając historię Kopciuszka. Potem kolejni reprezentanci odczytują tę samą
historię, ale ubraną w formę równoważników. Klasa ocenia poprawność przekształceń oraz
zgodność przekształconych wypowiedzeń z zasadami gramatyki języka polskiego.

5. Bibliografia
Ch. Perrault, Kopciuszek, wydanie dowolne.

6. Załączniki
a)Karta pracy ucznia

b) Zadanie domowe

Zapisz krótką, składającą się z pięciu wypowiedzeń, wiadomość dla rodziców, którą
zostawiłbyś wychodząc do kolegi. Tę samą wiadomość opisz zdaniami i równoważnikami
zdań. Pamiętaj, by wypowiedzi były spójne i poprawne gramatycznie.
Plik o rozmiarze 49.00 KB w języku polskim

You might also like