You are on page 1of 2

Konspekt lekcji wiedzy o społeczeństwie

Prowadzący: Michał Jurek Data: 09.01.2023


Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 2 w Wieliczce
Klasa 8 d
Czas: 45 minut.

Temat: Tolerancja i przejawy ksenofobii.

I. Cele lekcji:
W wyniku przeprowadzonej lekcji uczeń:
• uzasadnia, że można pogodzić różne tożsamości społeczno-kulturowe,
• rozpoznaje przejawy ksenofobii, w tym rasizmu, szowinizmu i antysemityzmu. Uzasadnia potrzebę prze-
ciwstawiania się tym zjawiskom.
• przedstawia sposoby przeciwstawiania się nietolerancji,
• potrafi wyjaśnić pojęcia: ksenofobia, rasizm, szowinizm, antysemityzm.
II. Metody dydaktyczne:
pogadanka, praca z podręcznikiem, praca w grupie, praca z tekstem,

III. Środki dydaktyczne:


• Podręcznik, „Dziś i jutro”, wyd. Nowa Era,
• Fragment wspomnień „Historie ofiar mowy nienawiści”,
IV. Tok lekcji:
Ogniwo lekcyjne Czynności nauczyciela i uczniów Uwagi

Czynności organiza- Wzajemne powitanie.


cyjno-porządkowe

Rekapitulacja wtórna 1. Jakie mniejszości etniczne zamieszkują Polskę?


2. Wyjaśnij pojęcia: emigracja, imigracja, cudzoziemiec.
Nawiązanie do 1. Nauczyciel podaje temat lekcji i zapisuje go na czacie.
nowych treśći 2. Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszytach.
3. Nauczyciel krótko wyjaśnia, czym będziemy się zajmować na
dzisiejszej lekcji.
Ogniwo lekcyjne Czynności nauczyciela i uczniów Uwagi
Nowe treści 1. Pogadanka nauczyciela z uczniami na temat tolerancji. Pytania ,
pomocnicze:
• Co to jest tolerancja?
• Jakich zachowań nie powinniśmy akceptować?
2. Nauczyciel podsumowuje informacje, które podali uczniowie na
temat tolerancji.
3. Pogadanka nauczyciela z uczniami na temat nietolerancji.
Pytania pomocnicze:
• Czym jest nietolerancja?
• Jakie mogą być skutki nietolerancji?
4. Uczniowie odpowiadają na pytanie, czy zdarzyło im się zaobser-
wować przejawy nietolerancji w szkole. Wyjaśniają, w jaki
sposób powinna zareagować osoba będąca świadkiem nietoler-
ancyjnego zachowania. (Ćw. 3 s. 125 w podręczniku)
5. Uczniowie wyjaśniają, w jaki sposób osoby doświadczające ni-
etolerancji mogą zwracać uwagę innych ludzi na ten problem.
(ćw. 2 s. 125 w podręczniku)
6. Uczniowie czytają fragment wspomnień dotyczący tolerancji z
podręcznika (s. 125) i odpowiadają na polecenia.
7. Pogadanka nauczyciela z uczniami na temat stereotypów.
Uczniowie zostają podzieleni na dwie grupy. 1 grupa przygo-
towuje pozytywne stereotypy, a 2 grupa negatywne stereotypy o
a) Polakach b) Niemcach c) Kibicach.
8. Uczniowie uzasadniają stwierdzenie, że stereotypy utrudniają
kontakty między narodami.
9. Nauczyciel wyjaśnia terminy ksenofobia, szowinizm, rasizm, an-
tysemityzm.

Rekapitulacja pier- 1. Wyjaśnij, czym jest tolerancja?


wotna 2. Przedstaw przejawy ksenofobii.
V.

You might also like