Professional Documents
Culture Documents
Footings are the part of the foundation of a structure. They are the
first RCC (Reinforced Cement Concrete) members of a structure.
They are constructed to provide support base for the columns.
Fig.(1.2) Top view of plain footing Fig.(1.3) Front view of plain footing
Given:
Footing length (L) = 1.4m
Footing breadth (B) = 1.2m
Footing depth (D) = 0.3m
Column size = (0.3m x 0.3)m
Solution:
Area of Footing = length x breadth = 1.4 x 1.2 = 1.68sq-m
Volume of concrete = area x depth = 1.68 x 0.3 = 0.504cu-m
Shuttering area of footing = 2(length+breadth) x depth
= 2(1.4+1.2) x 0.3 = 1.56sq-m
2. Step Footing
It is the footing with a single neck column and more than two steps of
footing. The thickness of all the footings is same in step footing. Step
footings are generally used in commercial buildings or high rise
buildings where the soil bearing capacity is low. Step footings have
more strength than plain and isolated footings. This is why these
footings are used in high rise buildings. They can be used for deep to
shallow foundations.
04
Given:
In step footing all the steps are
square shaped, therefore its length
and breadth are same.
Length 1st step (L1)= 1.6m
Length 2nd step (L2)= 1.4m
Length 3rd step (L3)= 1.2m
Depth of all steps (D)= 0.15m
Solution:
Step-1 Fig.(1.4) Side view of Step footing
Step-2
Area of footing = length (L2) x length (L2) = 1.4 x 1.4 = 1.96sq-m
Volume of concrete = area X depth (D2) = 1.96 x 0.15 = 0.294cu-m
Shuttering area of footing = 4 x (length) x depth
= 4 x (1.4) x 0.15 = 0.84sq-m
Step-3
Area of footing = length (L3) x length (L3) = 1.2 x 1.2 = 1.44sq-m
Volume of concrete = area x depth (D3) = 1.44 x 0.15 = 0.216cu-m
Shuttering area of footing = 4 x (length) x depth
= 4 x (1.2) x 0.15 = 0.72sq-m
Total volume of concrete (V) = Vol. step-1+Vol. step-2+Vol. step-3
= 0.384+0.294+0.216 = 0.894cu-m
Total shuttering = shuttering ar.1+shuttering ar.2+shuttering ar.3
= 0.96+0.84+0.72 = 2.52 sq-m
3. Plain Combined Footing
It is a single footing with more than two neck columns. It is generally
used in malls, Parking areas, halls etc. Its soil bearing capacity is same
as plain footing.
Calculation of concrete quantity and shuttering of Plain Combined
footing:
Given:
From the top view and side
view we can find the given:
Footing length (L) = 2.0m
Footing breadth (B) = 1.8m
Footing depth (D) = 0.4m
Given:
Footing Length (L) = 1.6m
Footing Breadth (B) = 1.4m
Footing Top Length (L1) = 0.8m
Footing Top Breadth (B1) = 0.7m
Height (H1) = 0.15m
Height (H2) = 0.35m
H = H2-H1
H = 0.35-0.15 = 0.2m
Let us denote:
A1 = Area of rectangular portion Note: Isolated footing is
V1 = Volume of rectangular portion solved in two parts, first the
A2 = Area of tapered portion rectangular portion and
V2 = Volume of tapered portion second is the tapered portion.
Total volume (V) = V1+V2
Solution:
Now we calculate:
A1 = length (L) x breadth (B) = 2.0 x 1.8 = 3.6sq-m
A2 = length (L1) x breadth (B1) = 1.6 x 1.4 = 2.24sq-m
V1 = area (A1) x height (H1) = 3.6 x 0.15 = 0.54cu-m
V2 = H/3(A1+A2+√(A1 x A2)) = 0.3/3(3.6+2.24+√(3.6 x 2.24))
= 0.867 cu-m
Total Volume of isolated footing = V1+V2 = 0.54+0.867
= 1.407cu-m
Shuttering area = 2(L+B) x H1 = 2(2.0 + 1.8) x 0.15 = 1.14sq-m
6. Strap/Shoe Footing
Strap footing is generally
used for the plot where we
have to construct a column
attached to a neighboring
wall. In this case the
column cannot be
constructed in the center
of the footing, therefore we
make use of strap footings
in this scenario. Fig.(1.12) Top view of Strap Footing
10
Given:
Footing length (L) = 3.5m
Footing breadth (B) = 3m
Footing depth (D) = 0.5m
Solution:
Area of footing = Length x Breadth = 3.5 x 3 = 10.5sq-m
Volume of concrete = Area x Depth = 10.5 x 0.5 = 5.25cu-m
Shuttering area of footing = 2(length+breadth) x depth
= 2(3.5+3) x 0.5 = 6.5sq-m