You are on page 1of 48

KEMENTERIAN

PENDIDIKAN
MALAYSIA

PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)


SLOT 3 & 4 :
PERINGKAT PERANCANGAN DAN
PERSEDIAAN PBD

MERUNGKAI STANDARD
(SATU MATA PELAJARAN)
Hasil Pembelajaran:
Bagaimana merungkai DSKP dalam satu mata pelajaran.

Kriteria Kejayaan:
1. Boleh Merungkai: kemahiran, pengetahuan, pemahaman(nilai) dalam Dokumen Standard Kurikulum dan Pentaksiran
( DSKP ).
2. Memahami Idea Utama (The Big Idea)
3. Membina Soalan Penting/Terbuka – (The Essential Questions)
4. Boleh melaksanakan aktiviti PBD yang sesuai berpandukan Standard Pembelajaran (SP ).
5. Menggunakan instrumen pentaksiran.
ms 13-14 ms 15-17

ms 8-12
Kurikulum

MERUNGKAI KURIKULUM (Unpacking the Curriculum)

Menyusun semula Standard Kandungan, Standard Pembelajaran dan


Standard Prestasi ke dalam RPT dan RPH mengikut keupayaan murid
semasa pelaksanaan PdP dengan menggunakan pedagogi yang
bersesuaian bagi mencapai objektif pembelajaran

SURAT PEKELILING IKHTISAS BIL.3/1999 : KP (BS) 8591/Jilid XV/ (3)


– 9 Mac 1999 PENYEDIAAN REKOD PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
• Rancangan Pelajaran Tahunan (RPT) : Mengandungi secara
ringkas isi pengajaran dan pembelajaran berdasarkan sukatan
pelajaran kebangsaan
• Rancangan Pelajaran Harian (RPH) : Merupakan terjemahan RPT
yang mengandungi maklumat seperti objektif, cara bagaimana
hendak mencapai objektif (aktiviti) dan kenyataan sejauh mana
objektif itu tercapai (refleksi)
Mengapa
merungkai Bagi menentukan dengan
standard adalah tepat apa yang murid:
PERLU?

3. Konteks
tertentu
e l a lui
M
1. Perlu tahu 2. Boleh lakukan
• Kaedah/cara guru
• Konsep atau • Kemahiran mengajar murid
kandungan mengenai konsep dan
kemahiran
(Pembelajaran Terbeza)
Model for Effective Differentiation (Souza & Tomlinson, 2018, ms 11)
Guru merungkai dan merangkai DSKP mengikut keperluan murid…

Berpandukan komponen asas

Persekitaran Kualiti Pentaksiran Pengajaran Pengurusan bilik


pembelajaran Kurikulum Belajar yang responsif darjah/ rutin
positif konsisten fleksibel

Guru boleh melaksanakan pengajaran terbeza melalui…

Isi Kandungan Proses Produk Persekitaran


Pembelajaran
berdasarkan …

Kesediaan Minat Profil Pelajar

Menggunakan pelbagai strategi


pengajaran
Pengurusan grafik, perancah (scaffold), kerja berkumpulan, rakan pembelajaran,
think-tac-toe, pembelajaran inkuiri, jigsaw, kontrak pembelajaran, mod memberi pendapat (traffic
light, thumbs-up, ),dll
Konsep Bilik Darjah
Pelbagai Kebolehan

Pendekatan One Size Fits All


tidak sesuai kerana tidak
semua murid dapat belajar
dengan

• permulaan yang sama


• perkara yang sama,
• cara yang sama dan
• tempoh masa yang
sama.
• kelajuan yang sama
RUMUSAN

Merungkai standard
bermaksud meneliti pernyataan untuk
mengenal pasti pengetahuan, kemahiran
dan nilai yang terdapat dalam standard
pembelajaran berkenaan.

PROSES MERUNGKAI KURIKULUM

1 2 3
RANCANGAN PELAJARAN
FAHAMI DSKP
RANCANGAN HARIAN (RPH)
PELAJARAN
• Standard TAHUNAN (RPT) • Susun semula SK dan SP
Kandungan (pengetahuan, kemahiran, nilai) dengan
• Standard Linear/ objektif dan strategi PdP Aktiviti dan
Pembelajaran Modular • strategi PdP disesuaikan dengan
• Standard kebolehan/keupayaan
Prestasi Pemetaan topik murid untuk mencapai objektif
berdasarkan jumlah • Kaedah penilaian berdasarkan objektif
minggu setahun

Modular- KSSR dan KSSM


Linear- ikut urutan kemahiran ( mudah Pelaksanaan
kepada sukar.)
Non Linear- rungkai dan rangkai PdP & PBD
(kemahiran/ subjek )
1) FAHAMI DOKUMEN STANDARD KURIKULUM DAN PENTAKSIRAN
(DSKP)
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN STANDARD PRESTASI
• •
Penyataan spesifik tentang perkara yang Satu penetapan kriteria atau indikator Satu set kriteria yang menunjukkan
murid patut ketahui dan boleh lakukan tahap-tahap penguasaan murid
dalam suatu tempoh persekolahan kualiti pembelajaran dan pencapaian
yang boleh diukur bagi setiap standard sebagai petunjuk bahawa sesuatu
merangkumi aspek ,pengetahuan,
kemahiran dan nilai. kandungan. perkara itu telah dikuasai.

2.0 KEMAHIRAN MEMBACA DSKP BAHASA MELAYU


STANDARD STANDARD PEMBELAJARAN STANDARD PRESTASI TAHUN 2
KANDUNGAN

FAHAMI DOKUMEN STANDARD


TAHAP TAFSIRAN
PENGUASAA
N
2.1 Murid boleh: 1 Mengetahui sejarah kerajaan Alam Melayu

memahami KURIKULUM DAN PENTAKSIRAN


Asas membaca dan 2.1.1 Membaca dengan sebutan yang betul dan intonasi
yang sesuai;
(i) perkataan
2 Mempamerkan kefahaman tentang sejarah
kerajaan Alam Melayu

(DSKP)
3 Menggunakan pengetahuan sejarah
(ii) ayat
tentang kerajaan Alam Melayu dalam
(iii) perenggan pelbagai situasi
K (iv) petikan
4 Menganalisis maklumat berkaitan kerajaan
Alam Melayu
5 Membuat penilaian tentang sejarah
kerajaan Alam Melayu
6 Melahirkan idea yang berasas tentang
sejarah kerajaan Alam Melayu
RPT RPT
LINEAR NON-LINEAR
LANGKAH-LANGKAH MERUNGKAI
STANDARD
LANGKAH-LANGKAH MERUNGKAI STANDARD ADALAH
SEPERTI BERIKUT:
Kenal pasti Standard Kandungan dan Standard Pembelajaran
Kenal pasti bidang dan kandungan mengikut tahap/ tahun dan tingkatan
Kenal pasti standard kandungan
2.0 KEMAHIRAN MEMBACA
STANDARD STANDARD PEMBELAJARAN STANDARD PRESTASI
KANDUNGAN TAHAP TAFSIRAN
PENGUASAA
N
2.1 Murid boleh: 1 Mengetahui sejarah kerajaan Alam Melayu
Asas membaca dan 2.1.1 Membaca dengan sebutan yang betul dan intonasi
2 Mempamerkan kefahaman tentang sejarah
memahami yang sesuai;
kerajaan Alam Melayu
(i) perkataan
3 Menggunakan pengetahuan sejarah
(ii) ayat
tentang kerajaan Alam Melayu dalam
(iii) perenggan pelbagai situasi
(iv) petikan
4 Menganalisis maklumat berkaitan kerajaan
Alam Melayu
5 Membuat penilaian tentang sejarah
kerajaan Alam Melayu
6 Melahirkan idea yang berasas tentang
sejarah kerajaan Alam Melayu
LANGKAH-LANGKAH MERUNGKAI STANDARD ADALAH
SEPERTI BERIKUT:

Kenal pasti pengetahuan kemahiran, nilai


Kenal pasti indikator kualiti pembelajaran. (hasil pembelajaran)
Kenal pasti konsep (pengetahuan) – Apa yang murid perlu tahu? Apa yang murid
boleh buat?
2.0 KEMAHIRAN MEMBACA
STANDARD STANDARD PEMBELAJARAN STANDARD PRESTASI
KANDUNGAN TAHAP TAFSIRAN
PENGUASAA
N
2.1 Murid boleh: 1 Mengetahui sejarah kerajaan Alam Melayu
Asas membaca dan 2.1.1 Membaca dengan sebutan yang betul dan intonasi
2 Mempamerkan kefahaman tentang sejarah
memahami yang sesuai;
kerajaan Alam Melayu
(i) perkataan
3 Menggunakan pengetahuan sejarah
(ii) ayat
tentang kerajaan Alam Melayu dalam
(iii) perenggan pelbagai situasi
(iv) petikan
4 Menganalisis maklumat berkaitan kerajaan
Alam Melayu
5 Membuat penilaian tentang sejarah
kerajaan Alam Melayu
PENGETAHUAN DAN KEMAHIRAN
6 Melahirkan idea yang berasas tentang
(MURID PERLU TAHU DAN BOLEH BUAT) sejarah kerajaan Alam Melayu
LANGKAH-LANGKAH MERUNGKAI STANDARD ADALAH
SEPERTI BERIKUT:
Bina The Big Idea (TBI) dan Bina Essential Questions melalui Standard Prestasi
Kenal pasti Big Idea untuk capai TP6
Kenal pasti soalan penting dan bina soalan tersebut.
2.0 KEMAHIRAN MEMBACA
STANDARD STANDARD PEMBELAJARAN STANDARD PRESTASI
KANDUNGAN TAHAP TAFSIRAN
PENGUASAA
N
2.1 Murid boleh: 1 Mengetahui sejarah kerajaan Alam Melayu
Asas membaca dan 2.1.1 Membaca dengan sebutan yang betul dan intonasi
2 Mempamerkan kefahaman tentang sejarah
memahami yang sesuai;
kerajaan Alam Melayu
(i) perkataan
3 Menggunakan pengetahuan sejarah
(ii) ayat
tentang kerajaan Alam Melayu dalam
(iii) perenggan pelbagai situasi
(iv) petikan
4 Menganalisis maklumat berkaitan kerajaan
Alam Melayu
5 Membuat penilaian tentang sejarah
Fokus Big Idea – TP 6 kerajaan Alam Melayu
6 Melahirkan idea yang berasas tentang
sejarah kerajaan Alam Melayu
IDEA UTAMA (THE BIG IDEA)

Konsep Utama/Tema

Ringkas dan tepat (dalam lima ke sepuluh


perkataan)

Pemilihan Idea Utama berdasarkan SK, SP dan


SPi.

Perkara yang perlu murid perlu fahami dan ingat


dalam konsep dan kemahiran
Big Idea

Essential 1. Apa yang membolehkan penumpang membuat pilihan?

Questions 2. Bagaimanakah penumpang boleh memberi keuntungan?

Sajian Bagasi Tempahan


ESSENTIAL QUESTIONS(EQ)-
SOALAN PENTING

•EQ •EQ •EQ •EQ


Ringkas dan Bukan aras Dibina dari
KBAT
padat mengingat Idea Utama

untuk meningkatkan kefahaman murid tentang konsep dan


kemahiran yang dirungkai
Dalam menilai soalan penting, perkara berikut perlu diambil kira:

Adakah soalan
penting saya
berbentuk soalan
terbuka?

Adakah soalan
penting boleh
melibatkan murid
berfikir?
CONTOH IDEA UTAMA DAN SOALAN PENTING

IDEA UTAMA
• Tumbuhan memerlukan persekitaran yang tidak tercemar untuk tumbuh
subur
• Tumbuhan memerlukan pemantauan yang rapi untuk tumbuh subur
• Tumbuhan yang tidak tercemar dapat menyediakan persekitaran yang
selesa

SOALAN PENTING
1) Bagaimanakah tumbuhan hidup dengan subur?
2) Bagaimanakah persekitaran yang tercemar boleh memberi kesan kepada
kesuburan tumbuhan?
3) Bagaimanakah tumbuhan dapat menyediakan persekitaran yang selesa?
CARTA ALIR PROSES PELAKSANAAN MERUNGKAI DAN MERANGKAI STANDARD

PENTAKSIRAN
1. Kenal pasti satu subjek 5. Tentukan tugasan setiap
pembelajaran subjek

2. Kenal pasti Standard 6. Pastikan setiap tugasan ada


Kandungan & Standard evidens, proses, produk bagi
Pembelajaran pengetahuan, kemahiran dan
4K 1N

3. Kenal pasti pengetahuan 7. Menyediakan rubrik atau


kemahiran, nilai kriteria
KURIKULUM

PEDAGOGI
8. Bina Pelan Pembelajaran
4. Bina Essential Questions (EQ)
melalui Standard Prestasi 9. Pindah dan lengkapkan
maklumat ke Templat
Perancangan PdPc (Backward
Design)

10. Pembentangan
BACKWARD DESIGN (TEMPLAT PERANCANGAN PdPc )
C ⇒A⇒P
Peringkat 1: Hasil yang diharapkan

Hasil Pembelajaran (G)

Kefahaman (U): The Big Idea (Tema): Essential Question (Soalan Menncapah) (Q):

Pengetahuan (K): Kemahiran (S):

Tahap Penguasaan:

Peringkat 2: Bukti/Hasil Pentaksiran

cTugasan Pembelajaran (T): Hasil Lain (OE):

Peringkat 3: Pelan Pembelajaran:


Aktiviti Pembelajaran (L):
● W = ke mana arah tujuan
● H = menarik minat pelajar
● E = membantu pelajar meneroka dan mengalami idea utama
● R = menyediakan ruang dan peluang untuk pelajar berfikir semula dan menyemak
● E = pelajar diberi peluang menilai kerja mereka dan implikasinya
● T = sesuai dengan kepelbagaian kebolehan atau latar belakang pelajar
● O = melibatkan pelajar secara maksimum dan berkesan
KEMENTERIAN PENDIDIKAN
MALAYSIA

BENGKEL AKTIVITI
MERUNGKAI
DSKP SATU
MATA PELAJARAN
KEMENTERIAN PENDIDIKAN
MALAYSIA

•SIMULASI
•SUBJEK
•MENGIKUT KUMPULAN
•( GALERY WALK + 1 STAY OTHERS STRAY)
Pelaksanaan PBD Melalui 5 Aktiviti
 Pembelajaran yang menyeronokkan
 Pembentukan karektor murid
 Bersesuaian dengan perkembangan dan usia murid

Kuiz
Permainan
😂 Main
Bercerita Peranan

Projek Mudah 👪

Aktiviti lain
yang
bersesuaian
BELAJAR BERCERITA
MELALUI VIDEO
Aktiviti : Tonton dan Semak

Tonton video (9 minit) yang


dimodelkan oleh Dr Jean.

Kenal pasti teknik bercerita yang


digunakan (IC-B1-01)
Toolkit IC-B2-01

/ Teknik Persembahan Catatan

File-Folder Story
Puppets on Flannel
Fold and Cut Paper Story
Tell and draw
/ Teknik Bercerita Catatan
Mengajak murid turut serta dalam penceritaan
Mengulang-ulang perkataan dan frasa
Ekspresi muka dan intonasi suara mengikut watak.
Ada elemen ‘ ingin tahu’ (curiosity)
Ada elemen ‘surprise’
Kaitkan dengan kehidupan harian murid
Sebutan jelas dan bahasa mudah
Toolkit IC-B2-01
Bagaimana teknik-teknik ini
dapat membantu murid
belajar?
Senarai Semak Untuk Membimbing : Memilih Cerita
Cerita berkesan adalah… /
Meyakinkan: Adakah cerita itu menarik pada
murid atau hanya guru?
Ringkas dan Padat: Sudahkah anda
pendekkan/ringkaskan ayat2 tanpa
hilang maksud?
Gambaran yang jelas: Sudahkah anda
masukkan perincian yang cukup untuk
memberi gambaran cerita yang jelas ?
Emosi: Bolehkah cerita itu menyentuh emosi
murid mendengarnya
Elemen Tidak Diduga: Bolehkah anda buat
penutupan cerita yang mengandungi
elemen ‘surprise’?
Senarai Semak Untuk Membimbing: Menyampai Cerita

Bil Cerita dapat disampaikan dengan berkesan


/
apabila…
1 Dirancang lebih awal.
2 Disampai secara bersantai.

3 Menggunakan bahasa mudah difahami

4 Menggunakan pergerakan bahasa isyarat

5 Mempelbagai intonasi suara

6 Dicerita pada kadar kelajuan yang sesuai


GRID BERCERITA
Aktiviti 2d: Mari Bercerita
Bina sebuah cerita ringkas berdasarkan perkataan dalam ‘Grid Cerita’
ini. Dengan menggunakan Teknik Bercerita, sampaikan cerita ini
pada ahli kumpulan anda.

Kereta Pak Ali

hutan Pisau

Raziff Salina penyelamat Peranan Ahli


terbabas 1.Pembimbing
2.Guru di
hilang Gunung
Bunga Buah
bimbing
kabus tebal ular 3.Penceri
ta
tiada
bekalan
4. Murid-
30% makanan
sakit
murid
doktor
TERIMA KASIH

You might also like