Professional Documents
Culture Documents
Speed
The speed tells us how fast Minah and Alan were travelling.
We can write Minah’s speed as 63 km/h.
We read 63 km/h as 63 km per hour.
We can write Alan’s speed as 18 km/h.
We read 18 km/h as 18 km per hour.
© 2018 Marshall Cavendish Education Pte Ltd
Let’s Try!
(a) Peiling can walk 4 km in one hour.
Her speed is 4 km/h.
Method 1
1 h = 60 min Convert the hours
into minutes first.
1 min 1 km
60 min 1 × 60
= 60 km
Method 2
Speed = 1 km/min To find the distance covered,
Time = 1 h we need to know the speed
and the time taken.
= 60 min
Distance = Speed × Time
= 1 × 60
= 60 km
Method 1 Method 2
Speed = 48 km/h
10 min = h Time = 10 min
= h
1 h 48 km
h 48 × Distance = Speed × Time
= 8 km = 48 ×
= 8 km
Method 1 Method 2
80 km 1 h Distance = 240 km
240 km 240 ÷ 80 Speed = 80 km/h
=3h
Time = Distance ÷ Speed
= 240 ÷ 80
=3h
? m/s
? m/s
? m/s
Total distance from Khalid’s home to the library = 900 + 600
= 1500 m
Total time taken from Khalid’s home to the library = 13 + 7
= 20 min
Average speed = Total distance travelled ÷ Total time taken
= 1500 ÷ 20
= 75 m/min
Khalid’s average speed was 75 m/min.
© 2018 Marshall Cavendish Education Pte Ltd
Let’s Try!
Carol drove 84 km from Town A to Town B for 1 h. Town B
and Town C are 72 km apart. Carol then drove from Town B
to Town C for h. What was Carol’s average speed for the
journey from Town A to Town C?
First, find the total
Distance = 84 km Distance = 72 km distance travelled.
Time = 1 h Time = h Then, find the total
time taken.
? km/h
? km/h
Total distance from Town A to Town C = 84 + 72
= 156 km
Total time taken from Town A to Town B = 1 +
=2h
Average speed = Total distance travelled ÷ Total time taken
= 156 ÷ 2
= 78 km/h
Carol’s average speed was 78 km/h.
© 2018 Marshall Cavendish Education Pte Ltd
Average Speed
Hassan ran at a speed of 175 m/min for 40 min in a race.
He then swam for 500 m. He took a total of 50 min to
complete the race.
(a) What was the total distance covered in the race?
(b) What was Hassan’s average speed?
Time = 50 min
? m, ? m/s
What information do we
Speed = 175 m/min Distance = 500 m have for each part of the
Time = 40 min journey? Do we have the
total distance travelled
and the total time taken?
Home Community
centre
Distance = 1500 m
? min, ? m/min
Home Community
centre
Distance = 1500 m
? min, ? m/min
(a) Distance Kathy walked = 1500 – 1200
= 300 m
Time taken for Kathy to walk = Distance ÷ Speed
= 300 ÷ 75
= 4 min
Total time taken = 8 + 4
= 12 min
The total time taken for the journey was 12 min.
© 2018 Marshall Cavendish Education Pte Ltd
Let’s Try!
Distance = 1200 m
Time = 8 min Speed = 75 m/min
Home Community
centre
Distance = 1500 m
? min, ? m/min
Kathy’s average speed for the whole journey was 125 m/min.
Town A Town B
9 a.m. 11.30 a.m.
? km
Town A Town B
9 a.m. 11.30 a.m.
? km
2h 30 min
Town A Town B
9 a.m. 11.30 a.m.
? km
Singapore Bangkok
05 00 ?
2h 30 min
05 00 07 00 07 30
City A City B
? km/h
To find the average speed, we
need to know the total distance
travelled and the total time taken.
City A City B
? km/h
3 units = 360
1 unit = 360 ÷ 3
= 120
5 units = 120 × 5
= 600
Distance between City A and City B = 600 km
© 2018 Marshall Cavendish Education Pte Ltd
Solving Word Problems
Distance = 360 km
Time = 3 h Time = 5 h
City A City B
? km/h
Total time taken for the whole journey = 3 + 5
=8h
Average speed for the whole journey
= Total distance travelled ÷ Total time taken
= 600 ÷ 8
= 75 km/h
Bala’s average speed for the whole journey was 75 km/h.
© 2018 Marshall Cavendish Education Pte Ltd
Let’s Try!
Mr Ong took 3 h to drive from Kuala Lumpur to Penang
360 km away. He passed a petrol station after driving for
1 h. The distance between Kuala Lumpur and the petrol
station is of the distance between Kuala Lumpur and
Penang. Find the average speed Mr Ong drove from the
petrol station to Penang.
Time = 1 h ? km/h
Time = 3 h
Distance = 360 km
© 2018 Marshall Cavendish Education Pte Ltd
Let’s Try!
Time = 1 h ? km/h
Time = 3 h
Distance = 360 km
4 units = 360
1 unit = 360 ÷ 4 To find the average speed of
= 90 the rest of the journey, we
need to know the distance
3 units = 90 × 3
covered and the time taken.
= 270
Distance between the petrol station and Penang = 270 km
Time = 3 h
Distance = 360 km
=2 h
Time = 3 h
Distance = 360 km
Time = 20 min
Speed = 375 m/min
West Coast Park
Average speed from Kent Ridge Park and West Coast Park
= Total distance travelled ÷ Total time taken
= 7500 ÷ 40
= 187.5 m/min
Joseph’s average speed from Kent Ridge Park to West
Coast Park was 187.5 m/min.
© 2018 Marshall Cavendish Education Pte Ltd
Let’s Try!
Mr Pillai took h to drive from his home to the office at an
average speed of 72 km/h. On the return journey from the
office to his home, he travelled at an average speed of
54 km/h. How long did Mr Pillai take on the return journey?
Time = h
Speed = 72 km/h
Home
Office
Speed = 54 km/h
Time = ? h
Office
Speed = 54 km/h
Time = ? h
Distance between Mr Pillai’s home and his office
= Speed × Time
= 72 × D
= 18 km S T
Office
Speed = 54 km/h
Time = ? h
Train A
Time taken = 45 min
Speed = 70 km/h
Station X Station Y
Train B 6 km
Speed = ? km/h
Town A Town B
Ken 15 km
Speed = ? km/h
Town A Town B
Ken 15 km
Speed = ? km/h
Library
Time = 20 min
Distance = ? km
20 min = h
Library
Time = 20 min
Distance = ? km
Distance Kylie walked = Speed × Time
= 5.4 ×
= 1.8 km
Distance Joanne walked = Speed × Time
= 4.2 ×
= 1.4 km
© 2018 Marshall Cavendish Education Pte Ltd
Solving Word Problems
Joanne
Kylie
Speed = 4.2 km/h
Speed = 5.4 km/h
Library
Time = 20 min
Distance = ? km
House
Time = 45 min
Distance = 103.5 km
45 min = h
House
Time = 45 min
Distance = 103.5 km
House
Time = 45 min
Distance = 103.5 km
Average speed 6B 6B
pp. 14 – 17 pp. 6 – 8