You are on page 1of 45

Пристендовий урок з української літератури в

5
класі
вчителя Багринівської ЗОШ І – ІІІ ст.
Заболотнюк М.Г.
на тему
“ Елементи незвичайного у творі Галини Малик
«Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії». Символіка
країни Недоладії та її мешканців. Морально-етичні
проблеми у повісті-казці:добро і зло,відповідальність
за свої вчинки,вміння долати перешкоди на шляху до
мети.”
Мета: навчальна: продовжувати роботу над казковою
повістю Г.Малик «Незвичайні пригоди Алі в країні
Недоладії», навчати учнів аналізувати особливості жанру
повісті-казки, розуміти символіку образів
розвивальна: формувати вміння переказувати твір,
характеризувати героїв, аналізувати роль художніх
засобів, пояснювати значення діалогів у творі, розвивати
творчі здібності, фантазію, комунікативні вміння
виховна: формувати дбайливе ставлення до свого життя,
до інших людей, виховувати щирість, відкритість,
наполегливість, відповідальність за свої вчинки

Обладнання: портрет письменниці, ілюстрації,


роздатковий матеріал, текст повісті-казки, мультимедійні
засоби навчання,проекти учнів
Епіграф уроку:
Не відкладай на завтра те,
що маєш зробити сьогодні.

Народна мудрість
Хід уроку
I. Організація класу
Взаємопобажання учнів.
Я бажаю тобі……
ІІ. Перевірка домашнього завдання
• Вдома ви повинні були дочитати повість
– казку Галини Малик, скласти план і
підготувати міні – проекти.
III. Оголошення теми і мети уроку
ІV. Актуалізація опорних знань.

• Розповісти стисло біографію Галину Малик.


• Що ви знаєте про творче життя сучасної дитячої
письменниці.
Гра «Впіймай помилку»

Прочитайте цитати з повісті-казки, знайдіть та виправте


помилки
• «…Знаєш, що це за країна? Звичайно, не знаєш! –
поспіхом сам собі відповів Недоладько. Тут
живуть усі доведені до ладу справи!»

(не доведені)
«…А ти знаєш, чому я боюся свого Першого
Недорадника? Бо він зазіхає на мою корону! –
плаксиво сказав Недороль Десятий. – Мене рятує
тільки те, що у нього немає рук»

(голови)
• «…- Цікаво, чи всі бажання тут
виконуються? – голосно промовила Аля. Їй
дуже захотілося сметани»

(морозива)
«… Інструкція № 12. Як перенестися до
країни Недоладії. Рівно о 16 годині, коли
хвилинна стрілка затулить годинну, стати
перед годинником…»

(о 12 годині)
Тести
• 1. В.
• 2. А.
• 3. В.
• 4. Б.
• 5. В.
• 6. Б.
• 7. А.
• 8. Б.
Заповнити таблицю
Фантастичне Реальне


• V. Мотивація навчальної діяльності

Робота з епіграфом.
VІ. Опрацювання навчального матеріалу
1. Евристична бесіда
• Хто така Аля?
• Як ми вперше з нею знайомимося?
• Про яку рису Алі читач дізнається з перших сторінок
повісті?
• Знайдіть і зачитайте портрет Алі.
• Яка ж це країна – Недоладія? Опишіть її.
• Опишіть місто Недоград.
• Хто є мешканцями країни Недоладії?
• Отже, які проблеми порушуються в повісті-казці?
Проблеми у повісті
Вибіркове читання
• Опис Алі
ГОЛОВНА ГЕРОЇНЯ – ДІВЧИНКА АЛЯ

• Почне малювати - кине, бо


набридло. Почне щось ліпити з
пластиліну - кине, бо нудно.
Почне вишивати - кине, бо
нецікаво. Навіть заплестися їй ні
разу не вдавалось до кінця.
Заплете одну кіску, а за другу не
береться. Так і ходить цілий день
- одна коса заплетена, друга - ні.
Через це з нею завжди траплялися
якісь неприємності".
Дівчинку Галинку називають
Алею. Вона ніколи нічого не
доводить до кінця: недоїдала,
недопивала.
- Яким був будинок
Недочеревика? Зачитайте
Зачитайте епізод, як з’явився злий карлик
Недочеревик
КРАЇНА НЕДОЛАДІЯ

• Розташована на березі
озера без води
• Зачарована країна
• Тут живуть усі
недороблені справи
• Дороги звідси немає
• Правитель –
Недороль Десятий
МІСТО НЕДОГРАД
Чим вразило Алю місто?Підтвердіть свої слова текстом

• Кривулясті вулички
• Будинки-розвалюхи
• Купи сміття із
недороблених речей
• Старовинний
годинник із однією
стрілкою
Вправа на уважність. Дібрати точне слово у
речення
• Не встигла дівчинка (схаменутися,
опам’ятатися, отямитися), як опинилася на
березі озера.
• Таке місто може хіба що приснитися у
(кошмарному, страшному, примарному)сні.
• Недороль потягнув дівчинку до дверей, які
вели до (Тронної, Королівської, Святкової)
зали.
• Вправа на уважність. Дібрати точне слово у
речення
• Не встигла дівчинка (схаменутися,
опам’ятатися, отямитися), як опинилася на
березі озера.
• Таке місто може хіба що приснитися у
(кошмарному, страшному, примарному)сні.
• Недороль потягнув дівчинку до дверей, які
вели до (Тронної, Королівської, Святкової)
зали.
Гра – загадка «Загублені речі»
Захист учнями міні –проектів

Міні - проект «Ілюстратор»


• Характеристика персонажів твору

Характеристика образу Алі


Якою була Аля спочатку?
Якою стала дівчинка?
• Аля до того, як потрапила в країну Недоладію
• Аля після повернення додому з країни
Недоладії
• Робота з прислів’ями, приказками
• Знайдіть прислів’я, що розкривають
характер Алі.
• Відстанеш годиною – не здоженеш
родиною.
• Будь господарем своєму слову.
• Без охоти нема роботи.
• Вік живи – вік учись.
Косо, криво, аби живо. Стук-грюк, аби з
рук.
Характеристика образу Недоладька
• (Учні самостійно підбирають цитатний матеріал за
планом характеристики на слайді) (Слайд №10)
• -Характер;
- опис зовнішності;
• - ставлення до Алі;
• - яким стає в кінці твору;
• - ставлення до Недоладії.
• Характеристика образів Недороля Х та Першого
Недорадника
• (за варіантами)
Недороль Х
- Боїться І Недорадника;
- неохайний;
- любить їсти ліщинові горішки;
- уміє грати на музичних інструментах;
- щиросердний;
- самотній;
- веде себе зовсім не як король;
- влаштувався працювати нічним сторожем.
• Перший Недорадник
- злий, хижий;
- жорстокий;
- хитрий;
- носить шолом, так як не має голови;
- мріє стати королем країни Недоладії,
- коли Аля його домальовує – зникає з
Недоладії і зараз висить домальований у
неї над столом.
• V.Закріплення вивченого матеріалу.
• Робота в групах
Складіть сенкан
• I група (складає сенкан, якою Аля була
спочатку Аля.
• II група (складає сенкан, якою Аля стала
після повернення з Недоладії Аля.
• Аля.
• 2. Неохайна, лінива.
• 3. Недороблює, не слухає, не
виконує.
• 4. Аля недороблює свої справи.
• 5. Нечупара
• Аля.
• 2. Охайна, відповідальна.
• 3. Працює, виконує, встигає.
• 4. Аля відповідає за свої вчинки.
• 5. Відповідальна дівчинка
. Самостійна робота
Складіть табличку
«Герої з добрими та злими рисами характеру»
• Герої з добрими рисами характеру Герої зі злими
рисами характеру
- Недоладько - Перший Недорадник
- Аля
- Недоладці
- Недочеревик
- Недороль Х
- Недопопелюшка
• Взаємоперевірка
• Які герої переважають?
Робота в групах

Колективний міні - проект «Художник»


• Самостійно намалюйте Алю так, як вони
собі уявляють (на одному аркуші – якою
Аля була спочатку, на іншому аркуші – якою
стала дівчинка після повернення з країни
Недоладії)
• Бесіда
• Прийшов час прощатися з героями казки й повертатися з цікавої подорожі
додому.
• – Що б ви взяли на згадку про цю мандрівку?
• – Чи було цікаво читати повість і чому?
• – У який момент за долю героїні ви переживали особливо?
• – Які сторінки повісті хотіли б перечитати ще раз?
• – Чи запропонували б ви прочитати цю казку своїм батькам?
• «Незакінчене речення».
• – На сьогоднішньому уроці для мене найбільшим відкриттям було… .
• – Інформація, отримана на уроці, дозволяє зробити висновок… .
• – Сьогодні я дізнався…; навчився…; зрозумів…; змінив погляд на…; мені
сподобалось... .
• – На уроці мені було… .
• – Удома я розповім батькам (сестрі, брату) про...
VІІ. Оцінювання
VІІІ. Домашнє завдання
• 1.Написати листа одному з героїв казкової повісті
Г.Малик з порадами, як стати кращим.
• 2. Скласти словничок одного з героїв.
Дякую за увагу!

You might also like