You are on page 1of 16

Практичне заняття 2

Урок літератури. Шляхи аналізу художніх творів у школі. Особливості


вивчення епічних, ліричних і драматичних творів

Коментар: виконати практичні завдання на основі теоретичного матеріалу в


moodle до тем 2-3. Уроки можуть бути з української і зарубіжної літератур. З
особливостями розробки проєктів (конспектів) ознайомитися самостійно.

Завдання 1. Розробити проєкт (конспект) уроку вивчення епічного твору,


під час якого аналізується твір (одним зі шляхів аналізу, зазначеним у
відповідній темі) і під час якого використовуються 2-3 прийоми вивчення
епічного твору (зазначені у відповідній темі).

Тема: «Недоладія: світ недороблених справ»


Мета: узагальнити та систематизувати знань учнів про повість-казку Г. Малик
«Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії», її образну систему та
проблематику; удосконалювати навички виразного читання тексту, вміння
характеристики героїв та їх учинків, пояснити особливості проблематики твору;
розвивати спостережливість, фантазію, творчу уяву, комунікативність;
виховувати почуття відповідальності за свої вчинки, працьовитість,
наполегливість, співчуття.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань (за М. Махмутовим).
Обладнання: роздатковий матеріал (картки, уривки тексту). відеоматеріал на
екологічну тематику, ребуси тощо
Методи, прийоми і форми роботи: розгадування ребусів, гра «Загублені
речі», робота з картками, створення проблемних ситуацій, бесіда, інтерактивна
гра «Ромашка».
Наскрізні змістові лінії: НЛ-1 (екологічна безпека та сталий розвиток), НЛ-2
(громадянська відповідальність)
Очікувані результати: учні добре знають зміст казки; уміють характеризувати
героїв; визначають проблеми, порушені в творі; відповідально ставляться до
виконання справ.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
– А тепер подивіться на смайлик на нашому моніторі й передайте його своїм
однокласникам – посміхніться їм.
Посмішка допоможе нам створити у класі ситуацію успіху й упевненості в собі.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Підводка до теми. Актуалізація
опорних знань учнів
Подивіться уважно на дошку. Що ви на ній бачите?
Спробуйте їх розгадати.
Що ви пам’ятаєте про авторку повісті-казки?
ІІІ. Перевірка д/з
Учні зачитують власні фанфіки
ІV. Робота над образною системою твору.
1. Гра «Загублені речі»
Вчитель дістає з кошика предмети, пов’язані з героями твору. І пропонує
відгадати, кому це належить.
- стрічка – Аля
- вухо – Недоладько
- корона – Недороль
- черевичок – Недопопелюшка
- шолом – Недорадник
- серце – Недочеревик
2. Робота з картками
Діти кожен з вас має на столі картку, скажіть, що вона вам нагадує?
Так, це імітація сторінки в соціальних мережах. Я пропоную вам пофантазувати
й уявити, як би герой заповнив свій акаунт, і зробити це за нього.
Кожен учень працює над своєю карткою, проти ви можете радитися всередині
групи. При цьому пам’ятайте, що робота в групі передбачає взаємоповагу,
уміння дослухатися до думки інших та поважати її.
Презентація результатів роботи.
3. Проблемна ситуація
Скажіть, будь ласка, чи у всіх героїв їх недоліки ззовні, і ми можемо одразу їх
помітити?
Послухайте, як сам герой каже про свою душу:
Балакають про душу! А, може, з лопуцька
А я сказати мушу, чи з тіста?
що не знайомий Яка вона?
з панею цією! Чорна, руда чи ряба?
То щось у ній тримають, А може,
то щось у ній ховають, в якусь пересмужку?
ба, навіть як співають – Можливо, давно вже вона не душа,
то з душею! а вже перекинулась в душку?
А хто її бачив? От і виходить, бачте, що душа
Тримав у руках? не коштує і мідного гроша!
Чи нюхав, Бо я за те й копієчки не дам,
чи пробував з’їсти? чого побачити не можу сам!
Із чого вона? Або подержати у жмені,
З бур’янів? Або покласти до кишені...
З комарів?
Яка провідна думка пісеньки?
Чи згодні ви з нею? Чому?
V. Аналіз проблематики твору.
1. Екологічна хвилинка «Дбаємо про довкілля»
Діти, а чи є щось спільне між героями, про яких ми щойно говорили, і
країною, у якій вони проживають?
А хто ж створив цю країну?
З чого ж вона побудована?
(Діти читають уривок за ролями)
– А з чого він …Недоладію… зліпив, ваша недоречність? – спитала Аля.
– Як з чого? З того, що люди не цінують, викидають! От, приміром, будується дім.
Скільки битого скла, битої цегли, поламалих дощок залишається! Він усе це підбирає.
Або трапилася пожежа – згорів ліс. Недочеревик тут як тут – щось пошепоче, і цей ліс
уже в Недоладії. Річка висохла, ставок змілів... Люди гадають – куди вони зникли?! А
вони вже тутечки!
– І з того, що ми губимо або викидаємо, він збудував отакі величезну країну? – вражено
прошепотіла Аля. І згадала, як вона разом з татом після ремонту квартири винесла на
смітник ціленькі кахлі, вапно і навіть невеликий рулончик лінолеуму.
– Пхе! Величезна! Він і досі будує її! – вигукнув Недороль, – I будуватиме, аж поки люди
не навчаться хазяйнувати. Ось і зараз гасає по світу, як навіжений, і підбирає гожі
шматки.
 Діти, а Недоладія вигадана чи справжня?
 А куди ж насправді зникають речі, які в казці забирає Недочеревик?
(перегляд відеоматеріалу).
Як бачимо у казці Г. Малик піднімає важливу проблему реального світу –
необхідність бережливого ставлення до природи.
2. Інтерактивна гра «Ромашка».
Діти, проблема екологічної грамотності – не єдина у творі. Давайте, визначимо
й інші. Кожна група отримує уривок твору, у якому розкрита якась проблема.
Визначте її, коротко запишіть на пелюстці та доповніть нашу ромашку.
VI . Підсумок уроку
1. Скласти сенкан до слова «Аля» або «Недоладія» (на вибір).
2. Оцінювання учнів.
VIІ. Рефлексія
Гра «Смайлики»(учні малюють смайлик, який відображає їх враження від
уроку та кладуть у відповідну кишеньку).
VІІІ. Домашнє завдання
Закінчити анкету героя.
Підготуватися до контрольної роботи (с. 48-112).
Уривок 1
Недоладько привів Алю на пустир.
– Я чекатиму тебе тут, – показав він на високі будяки, – аж поки ти не
повернешся. Хай навіть мине сто років!...
…Дівчинка вже було відкрила рота, але перед очима раптом постав
стурбований Недоладько. Вона згадала його останні слова і уявила, як він
чекатиме її на пустирі десять, двадцять і всі сто років.
– Ні, ні! – захвилювалась Аля, бо злякалася, що її бажання буде негайно
виконане.
***
«Ось зараз, зараз Недороль накаже мене відпустити!» – подумала Аля.
До трону підійшов Перший Недописар. Під пахвою він тримав цілий стос
якихось папірців. Аля придивилася і побачила, що це бланки наказів про
страту. На них залишалося поставити тільки ім’я засудженого та королівський
підпис – і наказ готовий.
Перший Недорадник взяв бланк і написав: «Невідома небезпечна особа, яка
приховує своє справжнє ім’я». Потім подав його Недоролю.
І Аля з жахом побачила, як Недороль тремтячою рукою підписав наказ.
Підказка: Добрий друг підніме людину, а поганий погубить.

Уривок 2
– А з чого він …Недоладію… зліпив, ваша недоречність? – спитала Аля.
– Як з чого? З того, що люди не цінують, викидають! От, приміром, будується
дім. Скільки битого скла, битої цегли, поламалих дощок залишається! Він усе
це підбирає. Або трапилася пожежа – згорів ліс. Недочеревик тут як тут – щось
пошепоче, і цей ліс уже в Недоладії. Річка висохла, ставок змілів... Люди
гадають – куди вони зникли?! А вони вже тутечки!
– І з того, що ми губимо або викидаємо, він збудував отакі величезну країну? –
вражено прошепотіла Аля. І згадала, як вона разом з татом після ремонту
квартири винесла на смітник ціленькі кахлі, вапно і навіть невеликий рулончик
лінолеуму.
– Пхе! Величезна! Він і досі будує її! – вигукнув Недороль, – I будуватиме, аж
поки люди не навчаться хазяйнувати. Ось і зараз гасає по світу, як навіжений, і
підбирає гожі шматки.
Підказка: Багато лісу – не губи, мало лісу – бережи.
Уривок 3
А треба вам сказати, що Аля тільки на перший погляд була звичайна дівчинка.
Тобто виглядала вона звичайною: ластовиннячко на носі, дві кіски, ямочки на
щоках.
А вдачу вона мала незвичайну – нічого, ну зовсім нічогісінько не доробляти до
кінця.
Те, що їй покладуть на тарілку, вона не доїсть; те, що дадуть пити, не доп’є.
Почне малювати – кине, бо набридло. Почне щось ліпити з пластиліну кине
знову, бо нудно. Або вишиває, і те покине, бо нецікаво. Навіть заплестися не
може до кінця. Заплете одну кіску – а за другу й не береться. Так і ходить цілий
день одна коса заплетена, друга ні.
Через це з нею завжди траплялися якісь неприємності, як от сьогодні з
бабусиним днем народження.
Підказка: Зробив діло гуляй сміло

Уривок 4
Бабуся розгорнула пакунок, і тут всі побачили біле полотно з маленьким
хрестиком у куточку та лялечку червоних ниток.
– Що це? – здивувалася бабуся.
— Це... це... вишиваний рушничок... – ледве вимовила Аля і почервоніла, як ті
нитки.
А тато глянув на неї й стиха мовив:
– Ех ти!
І тоді Аля втекла до своєї кімнати.
Ох, як негарно все вийшло!
Потроху дівчинка заспокоїлася. Вона чекала, що за нею от-от хтось прийде, бо
час сідати до святкового столу! Але ніхто не прийшов. Спочатку Алі стало
нудно, а потім вона розсердилася. «То ви такі! – сказала вона сама собі. – Ось
візьму голку і навишиваю вам сто півників, щоб ви не думали!..»
– Цілих сто! – голосно промовила вона.
Підказка: Шануй батька й неньку, то буде тобі скрізь гладенько

Уривок 5
А ти знаєш, чому я боюся свого Першого Недорадника? – Він зазіхає на мою
корону! – плаксиво сказав Недороль Десятий.
– Мене рятує тільки те, що у нього немає голови! Але тільки вона в нього
з’явиться... – Недороль засмученими очима дивився на подушки.
– Як це – немає голови?! – вжахнулася Аля
– Нема – і все! Його намалювала якась дівчинка спочатку з головою. Потім та
голова їй чомусь не сподобалася, і вона стерла її гумкою. А більше так і не
малювала. От він і лишився без голови!
Раптом Недороль похопився, вирячив очі, підняв палець вгору і зашепотів:
– Але про це ніхто не знає! І ти про це нікому не кажи, бо… бо… бо…
Недороль заткнувся.
– Бо це Державна Таємниця! – нарешті придумав він.
Підказка: Людина щаслива лише тоді, коли вона на своєму місці.

Уривок 6
І раптом сплеснула руками, бо згадала, що сьогодні бабусин день народження,
і всі, мабуть, уже сідають за святковій стіл. Її, напевно, шукають, мама
хвилюється...
– Недоладьку, мені треба швиденько повернутися додому.
Лагідні очі Недоладька з сумом подивилися на Алю.
– 3 цієї краіни немає дороги назад, – відповів він, – Хто потрапить сюди, тут
залишається назавжди.
– Як це – назавжди? Які дурниці! – занепокоєно вигукнула Аля. І раптом
зрозуміла, що Недоладько не жартує.
– Невже ніхто не знає дороги звідси? – злякана дівчинка благально поглянула
на Недоладька.
– Я тільки знаю, що на північ від Недоладії живуть абияки, на захід – якоськи.
А з півдня і сходу Недоладія межує з великою країною сяк-таків.
Недоладько замислився.
– Взагалі, можна спробувати... Розумієш, який компот.. Недоладією править
Недороль Десятий. Можливо він допоможе тобі вибратися звідси.
– А де він живе?
– У своєму замку в столиці Недоладії – Недограді. Якраз я йду туди. Якщо
хочеш – ходімо разом.
– Пішли! – погодилася Аля.
Підказка: Наполегливість – запорука успіху!
Завдання 2. Розробити Проєкт (конспект) уроку вивчення ліричного твору,
під час якого вивчається біографія поета (обсяг і форма мають відповідати
класу) й аналізується твір (відповідно до специфіки вивчення лірики).

Тема: «В. Шекспір – геніальний англійський митець доби Відродження»


Мета: ознайомити гімназистів з біографією і творчістю англійського
драматурга та поета доби Відродження ; визначити філософсько-моральні
мотиви його сонетів; розвивати вміння опрацьовувати інформацію; формувати
уявлення про загальнолюдські цінності; виховувати любов до англійської
літератури.
Тип уроку: комбінований (за М. Махмутовим)
Обладнання: відеоматеріал, презентація, роздатковий матеріал.
Методи, прийоми і форми роботи: бесіда, гра «Світлофор», перегляд
відеоматеріалів, розповідь вчителя, виразне читання та аналіз художніх текстів,
права «Доміно», вправа «Мішень».
Наскрізні змістові лінії: НЛ-2 (громадянська відповідальність)
Хід уроку
І. Організаційний момент. Підводка до теми.
Подивіться уважно на колаж, що пов’язує всі ці ілюстрації?

Правильно, вони так чи інакше ілюструють епоху Відродження


1 – Медичі – меценати, що фінансували мистецтво
2 – Фреска Мікеланджело «Народження Адама», один з найвідоміших творів
3 – Леонардо да Вінчі і його «Вітрувіанська людина», що є еталоном пропорцій
4 – антична амфора, що символізує повернення до античної культури
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Давайте детальніше поговоримо про культуру епохи Відродження і пригадаємо
її особливості (бесіда за питаннями)
 Які хронологічні межі Відродження? Як його ще називають?
 З якої країни/ міста воно розпочалося?
 Чи пам’ятаєте ви, на які періоди поділяється Відродження?
 Які досягнення людства в економіці, науці, техніці були поштовхом до
розвитку культури?
 Вкажіть характерні особливості культури відродження?
 Які види мистецтва найбільше розвивалися у цей час?
 Назвіть представників Відродження?
 Хто був першим представником літератури Відродження?
ІІІ. Оголошення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності
Прочитайте, будь ласка, епіграф до нашого уроку. Чи знаєте ви кому належать
ці слова? Давайте детальніше познайомимося з генієм, чиє ім’я відоме кожній
освіченій людині.
Дійсно сьогодні ми поговоримо про Вільяма Шекспіра. Запишіть число, тему
уроку та епіграф до нього.
ІV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.
 Вивчення біографії В. Шекспіра
Чи чули ви раніше ім’я Вільяма Шекспіра?
Що ви про нього знаєте?
Перегляд відео про Вільяма Шекспіра.
 Слово вчителя «Шекспірівське питання»
«Шекспірівське питання» – питання, яке виникло внаслідок недостатності
фактів з біографії В. Шекспіра.
За життя Шекспіра і після його смерті ніхто не мав сумніву в тому, що він був
творцем прославлених трагедій, комедій і хронік. Але в XIX, а потім і в XX ст.
стало виникати сумніви щодо авторства письменника, так зване
«шекспірівське питання».
Існує два погляди на авторство Шекспіра: традиційний – Шекспір зі
Стретфорда – на – Ейвоні являється автором усього, під цим ім'ям
надрукованого, і нетрадиційний – справжній Шекспір хтось інший.
Що ж викликає сумніви у науковців? Шекспір був не дуже освіченою
людиною, а у своїх творах він виявляє різнобічну обізнаність у багатьох
галузях знань: про медицину він писав, як лікар, про закони – як юрист, про
рослини – як ботанік, про філософські проблеми – як філософ.
Вражає й словниковий запас письменника: 20 тисяч слів, до того ж знання
іноземних мов: французької, італійської, грецької, іспанської, латини.
Автор шекспірівських п’єс добре знав греко-римську міфологію, літературу,
історію, був знайомий із справжньою Італією: Венецією, Вероною, Міланом,
Мантуєю. А Шекспір, як відомо, ніколи не виїжджав за межі своєї Батьківщини.
Причини виникнення нетрадиційного погляду:
1) уривчастість відомостей про життя Шекспіра;
2) неймовірна освіченість;
3) зникнення авторських рукописів Шекспіра;
4) опис в його творах життя аристократії;
5) у своєму заповіті Шекспір жодним словом не згадав про рукописи п'єс.
На сьогоднішній день існує 57 так званих „кандидатів у Шекспіри”,
причому більшість з них – представники вищих суспільних кіл. Вчені згадують
таких осіб: філософа Френсіса Бекона, драматурга Крістофера Марло,
зведеного брата королеви лорд-камергера Генрі Тюдора (лорда Гендсона),
Роберта Сесіла (графа Солсбері), Генрі Ріслі (графа Саутгемптона), Мері
Герберт (графиню Пембрук) та навіть саму „ вінценосну особу” – королеву
Єлизавету Тюдор. Роджена Меннерса (п’ятий граф Ретленд).
Гра «Світлофор» (учні слухають факти з біографії Шекспіра, якщо вони
правдиві піднімають зелене коло, якщо ні – червоне):
1. День народження В. Шекспіра (23 квітня) – міжнародний день книги й
англійської мови (+)
2. В. Шекспір народився у Лондоні (-)
3. В. Шекспір є представником літератури Відродження (+)
4. В. Шекспір був лише драматургом і ніколи не виходив на сцену (-)
5. В. Шекспір у складі відомої на той час акторської трупи став
співзасновником театру «Глобус» (+).
6. В. Шекспір – автор не ише драматичних творів, а й сонетів та поем (+).
Твори В. Шекспіра (умови гри ті ж самі)
1. «Ромео і Джульєтта» (+)
2. «Прометей закутий» (-)
3. «Гамлет» (+)
4. «Пер Гюнт» (-)
5. «Макбет» (+)
6. «Отелло» (+)
 «Література і сучасне мистецтво» (перегляд картин сучасного
українського художника О. Шупляка).
Погляньте уважно на ілюстрацію до драми В. Шекспіра «Отелло», створену
українським художником Олегом Шупляком. Що в ній особливого?
Шупляк Олег Ілліч народився 23 вересня 1967 року в с. Біще Бережанського
району Тернопільської області – український художник, педагог. Популярність
художнику принесли картини з подвійним змістом, які він називає
слов’янським словом «двовзори».
 Теорія літератури (записати визначення в зошит)
Шекспірівський або англійський сонет – різновид сонета, що складається з
трьох катренів (чотири рядки) з неоднаковими римами та одного дистиха (два
рядки).
 Зачитування сонетів Шекспіра (№116). Робота з текстом.
Не буду я чинити перешкоди
Єднанню двох сердець. То не любов,
Що розцвіта залежно від нагоди
І на віддаленні згасає знов.

Любов – над бурі зведений маяк,


Що кораблям шле промені надії,
Це – зірка провідна, яку моряк
Благословляє в навісній стихії.

Любов – не блазень у руках часу,


Що тне серпом своїм троянди свіжі –
І щік, і уст незайману красу.
Той серп любові справжньої не ріже.

Як це брехня – я віршів не писав,


І ще ніхто на світі не кохав.
Бесіда з учнями.
– Яка головна тема сонета?
– В яких рядках вона звучить найсильніше?
– Яку роль відіграє порівняння кохання із зіркою?
– Як автор говорить про вічність справжнього почуття?
– Як ви розумієте останні рядки сонета?
— Яка ідея твору?
– Доведіть, що це зразок англійського сонета.
V. Узагальнення набутих знань, умінь, навичок. Рефлексія
 Асоціативна вправа «Доміно» (Перше слово – Шекспір, далі діти
записують власні асоціації з цим словом)
Шекспір … (– Англія – Відродження – сонет – театр – )
VІ. Домашнє завдання.
 Вивчити напам’ять сонет Шекспіра на вибір
Завдання 3. Розробити проєкт (конспект) уроку вивчення драматичного
твору з використанням різних методів і прийомів.

Тема: «Мольєр – майстер класицистичної комедії. Висміювання в комедії


«Міщанин – шляхтич» безпідставних претензій пана Журдена на
аристократизм»
Мета: допомогти учням з'ясувати сутність образу головного героя твору
Мольєра – пана Журдена; поглиблювати навички аналізу драматичного твору,
творчого переказу; розвивати зв'язне мовлення, вміння обстоювати власну
думку; сприяти вихованню високих моральних якостей.
Тип уроку: комбінований урок (за М. Махмутовим)
Методи і прийоми роботи: слово вчителя, бесіда, робота в парах – заповнення
порівняльної таблиці, творче переказування/інсценування, складання хмари
слів.
Обладнання: текст комедії «Міщанин-шляхтич» у перекладі І. Стешенка,
таблиця «Риси вдачі пана Журдена» (на дошці). ’.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Підводка до теми. Мотивація навчальної
діяльності.
Прочитайте епіграф до нашого уроку.
Розум людський має свої межі,
тоді як глупота людська безмежна.
А. Дюма-син,
французький письменник XIX cт.
Чи згодні ви зі словами А. Дюма-сина?
Як ви думаєте, як ці сова стосуються твору, який ви читали вдома?
Чи можна вважати буржуа, який власними руками й розумом зберігає капітал,
дурним?
Давайте спробуємо розібратися в особистості пана Журдена, щоб точно
відповісти на не питання.
ІІ. Оголошення теми. Актуалізація опорних знань
Літературна вікторина «Чи уважний ти читач?»
1. Місто, у якому відбувається дія комедії. (Париж.)
2. Діалогом яких персонажів відкривається п’єса? (Навчителя музики та
навчителя танців)
3. Матеріал убрання, у якому з’являється пан Журден у першій дії, –
червоних штанів та зеленого камзола (Оксамит)
4. Наука, якої навчав пана Журдена філософ (Орфографія)
5. Яке відкриття для пана Журдена зробив філософ? (Що той розмовляє
прозою)
6. Ім’я покоївки в домі пана Журдена (Ніколь)
7. Прикраса, яку пан Журден доручив подарувати Дорімені? (Діамантовий
перстень.) '
8. Кому з героїв належала ідея про візит турків? (Ков’єлю)
9. Титул Дорімени. (Маркіза)
10.Титул, що його одержав пан Журден після посвяти. (Мама-муші)
ІІІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
Слово вчителя
У комедії Мольєра «Міщанин-шляхтич» яскраво відобразилися риси
класицизму. По-перше, це принцип трьох єдностей:
1) єдність дії – п’єса має один головний сюжет, другорядні сюжети (лінії
стосунків Дорімени і Доранта, Ков’єля і Ніколь, Клеонта і Люсіль) зведено до
мінімуму;
2) єдність місця – дія не переміщується в просторі, вона весь час
відбувається в домі Журдена;
3) єдність часу дія триває не більше ніж 24 години.
У класицизмі високі жанри повинні були відтворювати історичні події, життя
царів, полководців, міфічних або біблійних героїв, а низькі повсякденне життя
простих людей. У високих жанрах використовувалася підвищена, патетична
мова, у низьких – проста, буденна. У високих утверджувались ідеї суспільного
служіння, в низьких висміювалися як вади суспільства, так і недоліки окремих
людей. Комедію відносили до низьких жанрів, і у Мольєра ми бачимо всі
властиві класицистичній комедії ознаки.
Класицистичному світогляду був притаманний культ розуму. Тому за всієї
емоційності комедії Мольєра вона відзначається інтелектуальністю: ми бачимо
глибокий аналіз характерів героїв та життєвого конфлікту, композиційну
чіткість побудови твору.
Досліджуючи певне явище, Мольєр обирав тільки ті риси, що були необхідні
для зображення окремих типів, не прагнучи зобразити характери з різних боків.
У цій та іншій комедіях Мольєра характер розкривається не у своїй складній
багатогранності, а через панівну рису. Тому барви в його творі максимально
згущені. Це теж ознака класичної поетики.
Простежимо, як у творі розкрито образ пана Журдена, обговоримо, які вади
висміяв драматург за допомогою цього образу.
Бесіда
1. Хто пан Журден за своїм соціальним станом?
2. Яке його найбільше бажання?
3. З якою метою пан Журден найняв учителів?
4. Що ви можете сказати про навчителів, яких найняв пан Журден?
5. Що думають навчителі про свого учня? Наведіть приклади з тексту.
6. Як ви вважаєте, чи можна змінити щось у людині за допомогою таких
знань, які одержав пан Журден?
7. Чи розуміє пан Журден, що його навчителі – звичайні шахраї? Яким
постає пан Журден у сценах навчання?
Інсценізація уривка твору (або творчий переказ)
Учні інсценізують заняття Журдена з навчителем філософії або розказують про
бажання Журдена стати справжнім шляхтичем від імені:
а) самого пана Журдена;
б) пані Журден;
в) покоївки Ніколь.
Клас коментує та оцінює роботу учнів.
Бесіда
1. Який вигляд мав пан Журден у новому вбранні? Що можна сказати про
його смак?
2. Яке враження справляє пан Журден на людей, що його оточують?
3. Чи розуміє герой, що його всі вважають божевільним, смішним, а дехто
користується його глупотою? Аргументуйте відповідь.
4. Розкажіть, якими зображені аристократи граф Дорант і маркіза Дорімена?
5. На ваш погляд, чи можна стосунки пана Жордена з графом Дорантом
вважати дружбою?
6. Чи розуміє пан Журден усю нікчемність цих аристократів?
7. Як ви вважаєте, чи варто прагнути до такого «пристойного» товариства,
яке уособлюють граф Дорант і маркіза Дорімена?
8. Чому ж пан Журден так прагне до вищого товариства?
9. Як автор ставиться до образу пана Журдена?
10.Хто з героїв і який вирок виносить пану Журдену в кінці твору?
11.Чому, на вашу думку, Мольєр вклав вирок в уста слуги?
12.Як ви думаєте, пан Журден позитивний чи негативний персонаж?
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
Виконання завдання (робота в парах)
Схарактеризуйте образ пана Журдена, виділивши позитивні та негативні риси
вдачі. Заповніть таблицю «Риси вдачі пана Журдена»
Риси вдачі пана Журдена
Негативні риси Позитивні риси

Дві пари учнів представляють результати роботи. Клас доповнює їхню


відповідь.
Робота з епіграфом
Давайте, повернемося до нашого епіграфу. Кого ж стосується така
характеристика А. Дюма-сина? Доведіть.
Підсумкове сово вчителя.
Гоовний герой комедії – це юдина, захоплена однією мрією – стати шляхтичем.
Можливість наблизитися до знаті – щастя для нього, усе його честолюбство – у
досягненні подібності зі знаттю, все його життя – це прагнення його
наслідувати.
У засліпленні розуму Журден втрачає правильне уявлення про світ. Він діє не
розмірковуючи, на шкоду собі. Він доходить до того, що починає соромитися
власних батьків. Його обманюють усі, кому забажається. Грубість, відсутність
виховання, вульгарність його мови і манер комічно контрастують із
претензіями на витонченість і блиск. Але Журден викликає сміх, а не огиду,
тому що він схиляється перед дворянством безкорисливо, як перед мрією про
прекрасне.
V. Узагальнення набутих знань, умінь, навичок. Рефлексія
Складіть хмару слів – характеристику пана Журдена.
VІ. Домашнє завдання
Дібрати цитатний матеріал для характеристики Клеонта, графа Доранта,
маркізи Дорімени, Люсіль, Ніколь, Ков’єля, пані Журден.

You might also like