You are on page 1of 3

Contoh Rancangan Pengajaran Harian Mata pelajaran Kelas Tarikh Masa Bilangan murid Bidang pelajaran Objektif pembelajaran

: Sains : Tahun 6 Jujur : 11 Februari 2011 : 11.35 pagi 12.35 tgh (60 minit) : 25 orang : Astronomi : Membincangkan gerhana bulan berlaku pada waktu malam dan bulan kelihatan gelap.

Hasil pembelajaran

Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:

Menguasai isi kandungan 1. Melukis dan menerangkan kedudukan bumi dan bulan semasa gerhana 2. Menerangkan keadaan persekitaran semasa gerhana. 3. .Meramalkan keadaan di bumi sekiranya

gerhana berterusan. Pendekatan : Perbincangan dan bercerita

Pengetahuan sedia ada

:Murid telah mempelajari daya wujud apabila ada tolakan dan tarikan dan daya boleh mengubah bentuk dan arah gerakan. Murid juga mungkin mempunyai miskonsepsi bahawa daya dipunyai oleh sesuatu benda.
: Model bulan dan dan matahari : Bersyukur

BBM Nilai murni

Fasa Permulaan/ Mencungkil idea (5 min)

Isi Kandungan

Gerhana bulan

Buat pengetahuan sedia ada pelajar dengan menyoal Cungkil idea murid tentang gerhana. 1. Guru berbual-bual dengan murid tentang kedudukan bumi dan bulan semasa gerhana 2. Guru Mempertontonkan Video mengenai fasa-fasa bulan. 3. Guru berbual-bual dengan murid tentang keadaan persekitaran semasa gerhana. .

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Murid memberi respon kaitan dengan

Nota

Strategi/ Teknik: Penyoalan seluruh kelas menggunakan Kartun Konsep Tayangan video menggunakan Notebook dan LCD

Menstruktur/ Menstruktur semula (40 min)

Kejadian gerhana bulan

Guru menunjukkan cara bagaimana gerhana bulan berlaku dengan menggunakan model bulan,bumi dan matahari.

Murid- murid melukis rajah dan menerangkan kedudukan bumi,bulan dan matahari semasa gerhana bulan dan gerhana matahari. Murid-murid berbincang secara kumpulan kecil untuk meramalkan keadaan di bumi sekiranya gerhana berterusan

Strategi/ Teknik: Aktiviti inkuiri dalam kumpulan Sikap saintifik dan nilai murni: Penglibatan aktif Menghargai masa

Aplikasi Idea (10 min)

Keadaan bumi sekiranya gerhana bulan berterusan

Tunjukkan masalah di slaid (rujuk lampiran 1)

Strategi: Perbincangan kumpulan diikuti persembahan Sumber pengajaran: slaid PP

Pelajar menyelesaikan masalah dalam kumpulan Pelajar membentangkan dapatan Penutup (5 min) Daya geseran a.menghakis permukaan b. memperlahankan gerakan c.membantu gerakan d. dipengaruhi oleh jenis permukaan (kasar dan licin) Taksir kefahaman pelajar dengan memberi kuiz pendek. Tingkatkan keterujaan dengan mengadakan pertandingan antara kumpulan Tunjukkan ringkasan idea utama di slaid. Pelajar berbincang dalam kumpulan untuk menjawab kuiz dan membuat kesimpulan pelajaran dengan menyatakan idea utama serta mengaitkannya dengan idea asal. Strategi: Penyoalan keseluruhan kelas Sumber pengajaran: slaid PP

You might also like