You are on page 1of 3

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Tessa der Kinderen
Mentor
Rosa Verhoeven
Klas
P14EHvD1
Datum
07-04-2015
Stageschool Basisschool de Klimboom
Groep
1/2
Plaats
Eindhoven
Aantal lln 29
Vak- vormingsgebied: Levensbeschouwing
Speelwerkthema / onderwerp: Levensbeschouwelijk gesprek, bang
Persoonlijk leerdoel: Aan het eind van de les heb ik met intonatie en mimiek voorgelezen zodat heel de klas betrokken is bij het boek
Lesdoel(en):
Aan het eind van de les kunnen de kinderen zelfstandig en uit het hoofd de volgende vragen beantwoorden:
- Waarom wil de krokodil niet in het water?
- Wat deed hij toen?
- Wie komen er allemaal in het verhaal voor?
- Is de krokodil wel echt een krokodil?
Aan het eind van de les formuleren de kinderen in een kringgesprek hun gevoelens met behulp van de vragen die ik stel over het onderwerp: bang zijn.
Beginsituatie:
Mijn groep 1/2 bestaat uit 29 lln. Er zitten 16 meisjes en 13 jongens in de groep en zijn tussen de 4 en 6 jaar oud.
Er wordt iedere dag voorgelezen in de klas, maar er wordt nooit echt diep op het verhaal ingegaan. Wel wanneer ik voorlees, dan stel ik naderhand vragen over het
boek.
De lln. zitten in fase 1, het initiatief-projecterende levensbeschouwing. Ze hebben een enorm grote verbeeldingskracht en imiteren de volwassenen.
De klas is na 15 min afgeleid, dus daar moet ik rekening mee houden.
Lesverloop
Tijd
10 min

Leerinhoud Didactische handelingen


Leraar
Voorlezen
Ik vertel in de klas dat ik een verhaal ga
voorlezen. Ik lees de titel voor en laat de
voorkant van het boek zien. Ik vraag aan de
lln. waar het verhaal over zou kunnen gaan.
Voordat ik begin met voorlezen, zeg ik dat ze
stil moeten zijn en goed moeten luisteren
omdat ik na het verhaal vragen ga stellen.

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)
De lln. luisteren naar het verhaal.
Ze zijn stil wanneer ik praat

Materialen / Organisatie
Voorleesboek De krokodil
die niet van zwemmen
hield

5 min

5 min

5 min

Vragen over Ik stel de vragen


het verhaal
- Waarom wil de krokodil niet in het
water?
- Wat deed hij toen?
- Wie komen er allemaal in het verhaal
voor?
- Is de krokodil wel echt een krokodil?
Vragen over
- Zijn jullie ook wel eens bang?
bang zijn
- Waarvoor zijn jullie bang?
- Wat doe je als je bang bent?

De lln. denken na wat ze in het verhaal hebben gehoord.


Ze beantwoorden de vragen door eerst hun vinger op te
steken.

Voorleesboek De krokodil
die niet van zwemmen
hield

De lln. denken na over het onderwerp bang zijn


Ze stuken hun hand omhoog als ze iets willen vertellen

Voorleesboek De krokodil
die niet van zwemmen
hield

Terugblik op
het verhaal

De lln. denken na wat ze in het verhaal hebben gehoord.


Ze beantwoorden de vragen door eerst hun vinger op te
steken.

Voorleesboek De krokodil
die niet van zwemmen
hield

Wat vinden jullie ervan dat krokodil


niet durft te zwemmen?
Wat zouden jullie doen als je een
krokodil of draak zou zijn?

Toelichting
Voordat ik met het voorlezen begin laat ik de voorkant van het boek zien. Ook vertel ik de titel. Ik vraag aan de kinderen of ze misschien
weten waar het boek over zou kunnen gaan. De kinderen krijgen dus vooraf informatie, waardoor ze weten waar het verhaal over zou
kunnen gaan. Ook maak ik de kinderen enthousiast en nieuwsgierig naar het boek.
Tijdens mijn les houd ik rekening met de 4 stappenplan van een levensbeschouwelijk gesprek:
1. Verhaal voorlezen/vertellen
2. Vragen stellen waarvan de antwoord direct uit het boek komen. Dit is ter controle of de kinderen goed hebben geluisterd.
3. Praten over n onderwerp van het verhaal
4. Terugkoppeling van het verhaal.
De kinderen zitten in de kring zodat ze alles goed kunnen zien. Ik kan eventueel nog beslissen dat de kinderen die langs mij zitten voor
op de grond komen zitten. Dit beslis ik pas op het moment zelf.

You might also like