You are on page 1of 5

PROFESSIONELE BACHELOR IN HET ONDERWIJS: LAGER ONDERWIJS

LESONTWERP
Student: Sofie Van de Velde

FLLLEX:
X traject 1: student met bachelor- of master diploma
met onderwijservaring

Studietrajectbegeleider: Nadine Bongaerts


Mentor : Meester Dries

traject 2.1: student met bachelor- of master


diploma zonder onderwijservaring eerste jaar

Feedback op lesvoorbereiding
in orde
kleine aanpassingen nodig
te herwerken en opnieuw indienen

traject 2.2: student met bachelor- of master


diploma met beperkte onderwijservaring tweede jaar

Aanvraag materiaal en voortaken:

Vul de gevraagde informatie in:


stageschool

School Heikant

leergebied

Wereldorintatie

stageklas

5A

onderdeel

Natuur

aantal leerlingen

17

lesonderwerp

Waar liggen mijn organen: les 1

Datum realisatie

Donderdag 23 april 2015

lestijden

14u40 15u30

1.

SITUERING IN EINDTERMEN EN/OF LEERPLANNEN


Gemeenschapsonderwijs (georganiseerd door de Vlaamse Gemeenschap)
X Gesubsidieerd Officieel Onderwijs (georganiseerd door de steden, gemeenten of provincies)
Gesubsidieerd Vrij Onderwijs (georganiseerd op priv-initiatief bijv. katholiek, joods, methode, )
Privscholen (niet erkend door de overheid bijv. Europese en internationale scholen)

DL-WO-NAT-03.18:
De leerlingen verwoorden op een eenvoudige wijze de functie van het skelet
DL-WO-NAT-03.21:
De leerlingen zien in dat organen, zintuigen, spieren,zenuwen, hersenen en skelet als n samenhangendgeheel functioneren.
LOD-LL-MGG-01.8
De leerlingen structureren in groep (aangeboden) informatie.
LOD-LL-MGG-01.13
De leerlingen experimenteren onder begeleiding metverschillende manieren om te memoriseren.
LOD-LL-MGG-01.22
De leerlingen gaan na of de door hun gehanteerdemanier van memoriseren het gewenste succesoplevert en reflecteren hierover
2.

BEGINSITUATIE

Welke achtergrondinformatie over de leerlingen/klas/school is belangrijk voor deze les? (Zie infowijzer).
Wat moeten de leerlingen al kennen/kunnen zodat de lesdoelen gerealiseerd kunnen worden?
De leerlingen hebben in de voorbije leerjaren de belangrijkste levensfuncties van ons lichaam gezien zoals ademhaling,
spijsvertering in functie van het bloed.
Het is een drukke klas dus het kan handig zijn om in hoeken te werken. Ik kan er best voor zorgen dat er maar 1 drukke
activiteit is en dat de overige hoeken wat rustiger zijn.

3.

BRONNEN

Professionele bachelor in het onderwijs: lager onderwijs flexibel traject

Lesontwerp 2014 - 2015

Welke handleidingen, naslagwerken, websites, bestaande praktijkvoorbeelden, heb je geraadpleegd om deze les
voor te bereiden? Formuleer volgens de APA-methode.
Ankers 5 Handleiding
Ankers 5 Werkschrift
Schooltv.nl
Mundo Handleiding
Curieuzeneuze Handleiding

4. AANDACHTSPUNTEN

Vraag tijdig je lesonderwerpen aan. Dien minstens een week vooraf je lesontwerp in bij de klasmentor, tenzij anders afgesproken met hem/haar.
Het lesontwerp geeft aan de student, de klasmentor en de opleiding een duidelijk beeld van de te realiseren les.
Bordschema, handouts van slides, werkbladen en alle bijlagen worden toegevoegd aan het lesontwerp.
Alle oefeningen en werkbladen worden eigenhandig ingevuld.
Alle rubrieken worden weloverwogen en volledig ingevuld. Iedere stap uit de lesvoorbereiding moet steeds mondeling toegelicht en verantwoord
kunnen worden.
Na de lesrealisatie duidt de student op de lesvoorbereiding aan waar de doelen bereikt werden (groen) en waar bijsturing nodig was (geel). Indien
wenselijk formuleert de student voor zichzelf alternatieven en maakt de transfer naar volgende lessen.
De student neemt zelfstandig initiatief om brede leerkansen optimaal te benutten.

Professionele bachelor in het onderwijs: lager onderwijs flexibel traject

Lesontwerp 2014 - 2015

5.

BORDSCHEMA

Welke kernwoorden, schemas, geheugensteuntjes, bied je aan ter visuele ondersteuning?


Welke borden zijn beschikbaar: digibord, krijtbord, magneetbord,?

Prenten organen komen tevoorschijn via het digibord.

Kern

Intro

TIJD

DOELEN: Wat wil je dat de leerlingen

kennen/kunnen aan het einde van deze


les/lesfase? Noteer in observeerbaar gedrag.

10

20

Basisdoel

LEERPROCESBEGELEIDING (instructie, vraagstelling, verwachte antwoord


LEERLING LERAAR-ACTIVITEIT/WERKVORMEN

Inleiding: voorkennis leerlingen


De leerkracht zegt dat ze 2 vrijwilligers nodig heeft. Ze kiest 2 leerlinge
en deze leerlingen mogen op tafel gaan liggen. Al de andere leerlingen
hier rond staan en bekijken de leerlingen goed ( 7 leerlingen gaan ron
ene
vrijwilliger staan, 8 leerlingen rond de andere).
Hoekenwerk

Alvorens het hoekenwerk opgestart wordt, toont de leerkracht op het


De leerlingen benoemen de de prenten van de verschillende organen. De leerlingen mogen prober
belangrijkste organen.
raden welke organen getoond worden.
De leerlingen kunnen deze
organen juist plaatsen in het Hoek 1: Organen in het lichaam
lichaam
In deze hoek krijg je een stuk behangpapier. 1 leerling van de groep
Differentiatiedoel
op het behangpapier liggen en de andere leerlingen tekenen de omtrek
een dikke stift.
De leerlingen kunnen deze
organen juist plaatsen in het Ze duiden in het blauw de uitwendige lichaamsdelen aan. Hierna moge
lichaam a.h.v. een prent
leerlingen proberen de namen van de inwendige organen op de juiste p
te leggen op het lichaam.
-

Differentiatie:
Als de leerlingen het moeilijk hebben met het eigen lichaam e
tekening (links en rechts) kan de leerling nogmaals op de tek
gaan liggen.
Leerlingen die het moeilijk hebben, mogen kijken naar de pren
op het bord hangt (van het inwendige lichaam) of mogen na
pop achteraan in de klas gaan kijken.

Leerlingen die klaar zijn, steken hun vinger op. De leerkracht kom
kijken en als het juist is, mogen de leerlingen in afwachting op de re
organen proberen te tekenen in het lichaam.
Organen die aan bod komen:
Longen
Hart
Ribben
Maag
Blaas
Kniegewricht

Professionele bachelor in het onderwijs: lager onderwijs flexibel traject

Lesontwerp 2014 - 2015

10

Basisdoel

Hoek 2: samenvatten leerstof


De leerlingen leren dat alle delen
van ons lichaam functioneren als De leerlingen mogen het hele thema over de organen samenvatten
1 samenhangend geheel
markeren de sleutelwoorden en de signaalwoorden en proberen dit alle
De leerlingen maken kennis met in een schema te gieten.
orgaandonatie
Deze samenvatting kan dienen als voorbereiding op de toets.
Differentiatiedoel
De leerkracht helpt waar nodig.
-

Differentiatie:
De leerlingen mogen hun taalboek erbij nemen waar de uitleg
over sleutelwoorden en signaalwoorden als ze het moeilijk vind
Hoek 3: ontdekken van eigen lichaam: opdrachtkaartjes

De leerkracht heeft mini-opdrachtjes op papiertjes geschreven. Om


beurt mogen de leerlingen een briefje nemen en deze opdracht uitvoere
de vraagjes op hun blad beantwoorden.

Mogelijke vragen & opmerkingen:


Voel eens aan je armen, benen, Wat voel je? (hard en
errond)
Voel eens aan je hoofd, klop er zachtjes op. Hoe voelt dat? (ha
Hoe noemen we dat? (Schedel)
Voel eens bij je buurman/vrouw in het midden van de rug
boven tot beneden, wat voel je? (wervelkolom)
Waarvoor dient dat? (stevigheid, rechtop lopen, an
ineenzakken)
Voel eens net onder je borst. Wat voel je? (harde stukken, ribb
Tot waar lopen je ribben? Waarvoor dienen ze eigenlijk? (Tot
rug, om je organen te beschermen)
Kijk eens naar de bovenkant van je handen en naar het wit v
ogen, wat zie je allemaal? (bloedvaten)
Knijp eens hard in het midden van je middenvinger. Wat ge
er? (het topje wordt rood omdat al het bloed naar daar ge
wordt)
Wat gebeurt er als je je vinger snijdt? (Je bloedt, want overal
lichaam liggen bloedvaten waardoor bloed stroomt, als je die k
komt er bloed uit)
Waarvoor dienen de bloedvaten? (Om bloed rond te brenge
transporteren)
Wat heeft er allemaal bloed nodig in je lichaam? (Alle organen)
Hoek 4: Leerstof overlopen a.h.v. checklist

De leerlingen hebben een checklist voor zich liggen met allerlei zaken d
zouden moeten kunnen na deze les. De leerlingen vinken aan wa
kunnen, zoeken de paginanummers van de leerstof die ze nog niet ken
Hierna
-

beantwoorden de leerlingen de vragen op het invulblad:


Welk onderdeel vind jij het moeilijkst?
Wat vind je er net moeilijk aan?
Hoe zou je ervoor kunnen zorgen dat je het toch zou begrijp
toch zou onthouden?
Doe dit.
Heeft deze manier geholpen of denk je dat een andere manier

Professionele bachelor in het onderwijs: lager onderwijs flexibel traject

Lesontwerp 2014 - 2015

Verwerking

10

zal zijn om het te oefenen?


Wanneer zal je het nog eens oefenen?
Denk je dat een andere manier beter zal zijn om het te oefenen

Orgaandonor zijn
De leerkracht vraagt in de klas wie er weet wat orgaandonatie wil zeg
De leerlingen mogen hier vrij over spreken. Na het gesprek laa
leerkracht een filmpje zien over orgaandonatie. De leerkracht vertelt h
dat ze zelf ingeschreven staat als donor voor als ze later sterft.
Mogelijke vragen & opmerkingen:
Wie weet wat orgaandonatie is? Wat vind je daarvan?
Wie zou het later doen?
Waarom zou je dat doen?
Heb je daar zelf last van denk je? Als je je organen doneert?

Het school is uit. De leerlingen ruimen alles op en gaan naar huis.

Lesovergang

Professionele bachelor in het onderwijs: lager onderwijs flexibel traject

Lesontwerp 2014 - 2015

You might also like