Professional Documents
Culture Documents
MP Vježbe 1
MP Vježbe 1
Ekonomski fakultet
MONETARNA POLITIKA
VJEBE
Zadatak 1.
Stopa obvezne rezerve iznosi 8%, a stopa rezerve
likvidnosti 10%. Izraunajte visinu statikog kreditnog
potencijala banke nakon poveanja depozita po vienju
za 200.000 kuna. Promjene prikaite u bilanci
Komercijalne banke Mediteran d.d.
Zadatak 1.
Stanje prije
poveanja depozita
AKTIVA
1. Raun za namiru kod sredinje banke
660.000
660.000
960.000
3. Odobreni krediti
16.980.000
UKUPNO AKTIVA
18.600.000
PASIVA
1. Depoziti
12.000.000
6.600.000
5.400.000
2. Primljeni krediti
1.500.000
3. Kapital
5.100.000
UKUPNO PASIVA
18.600.000
Stanje nakon
poveanja depozita
Zadatak 1.
Stanje prije
poveanja depozita
Stanje nakon
poveanja depozita
AKTIVA
1. Raun za namiru kod sredinje banke
660.000
660.000
960.000
3. Odobreni krediti
16.980.000
UKUPNO AKTIVA
18.600.000
PASIVA
1. Depoziti
12.000.000
6.600.000
5.400.000
2. Primljeni krediti
1.500.000
3. Kapital
5.100.000
UKUPNO PASIVA
18.600.000
6.800.000
Zadatak 1.
Stanje prije
poveanja depozita
Stanje nakon
poveanja depozita
AKTIVA
1. Raun za namiru kod sredinje banke
660.000
660.000
960.000
3. Odobreni krediti
16.980.000
16.980.000
UKUPNO AKTIVA
18.600.000
18.800.000
12.000.000
12.200.000
6.600.000
6.800.000
5.400.000
5.400.000
2. Primljeni krediti
1.500.000
1.500.000
3. Kapital
5.100.000
5.100.000
18.600.000
18.800.000
PASIVA
1. Depoziti
UKUPNO PASIVA
Zadatak 1.
Stanje prije
poveanja depozita
Stanje nakon
poveanja depozita
AKTIVA
1. Raun za namiru kod sredinje banke
660.000
660.000
680.000
960.000
976.000
3. Odobreni krediti
16.980.000
16.980.000
UKUPNO AKTIVA
18.600.000
18.800.000
12.000.000
12.200.000
6.600.000
6.800.000
5.400.000
5.400.000
2. Primljeni krediti
1.500.000
1.500.000
3. Kapital
5.100.000
5.100.000
18.600.000
18.800.000
PASIVA
1. Depoziti
UKUPNO PASIVA
Zadatak 1.
Stanje prije
poveanja depozita
Stanje nakon
poveanja depozita
AKTIVA
1. Raun za namiru kod sredinje banke
660.000
844.000
660.000
680.000
164.000
960.000
976.000
3. Odobreni krediti
16.980.000
16.980.000
UKUPNO AKTIVA
18.600.000
18.800.000
12.000.000
12.200.000
6.600.000
6.800.000
5.400.000
5.400.000
2. Primljeni krediti
1.500.000
1.500.000
3. Kapital
5.100.000
5.100.000
18.600.000
18.800.000
PASIVA
1. Depoziti
UKUPNO PASIVA
LPs = (1-0,08-0,10)*6.800.000+(1-0,08)*5.400.000
+1.500.000+5.100.000-0 = 17.144.000
Zadatak 2.
t= -1
t=0
AKTIVA
1. Raun za namiru
kod sredinje banke
792.000
792.000
2. Izdvojena obvezna
priuva
1.200.000
3. Odobreni krediti
16.608.000
UKUPNO AKTIVA
18.600.000
PASIVA
1. Depoziti
12.000.000
6.600.000
5.400.000
2. Primljeni krediti
1.500.000
3. Kapital
5.100.000
UKUPNO PASIVA
18.600.000
t= 1
t= 2
t= -1
t=0
AKTIVA
1. Raun za namiru
kod sredinje banke
792.000
792.000
2. Izdvojena obvezna
priuva
1.200.000
3. Odobreni krediti
16.608.000
UKUPNO AKTIVA
18.600.000
18.800.000
PASIVA
1. Depoziti
12.000.000
12.200.000
6.600.000
6.600.000
5.400.000
5.600.000
2. Primljeni krediti
1.500.000
1.500.000
3. Kapital
5.100.000
5.100.000
18.600.000
18.800.000
UKUPNO PASIVA
t= 1
t= 2
t= -1
t=0
AKTIVA
1. Raun za namiru
kod sredinje banke
792.000
792.000
2. Izdvojena obvezna
priuva
792.000
1.200.000
1.220.000
3. Odobreni krediti
16.608.000
16.608.000
UKUPNO AKTIVA
18.600.000
18.800.000
PASIVA
1. Depoziti
12.000.000
12.200.000
6.600.000
6.600.000
5.400.000
5.600.000
2. Primljeni krediti
1.500.000
1.500.000
3. Kapital
5.100.000
5.100.000
18.600.000
18.800.000
UKUPNO PASIVA
t= 1
t= 2
t= -1
t=0
AKTIVA
1. Raun za namiru
kod sredinje banke
792.000
972.000
792.000
792.000
180.000
1.200.000
1.220.000
3. Odobreni krediti
16.608.000
16.608.000
UKUPNO AKTIVA
18.600.000
18.800.000
2. Izdvojena obvezna
priuva
PASIVA
1. Depoziti
12.000.000
12.200.000
6.600.000
6.600.000
5.400.000
5.600.000
2. Primljeni krediti
1.500.000
1.500.000
3. Kapital
5.100.000
5.100.000
18.600.000
18.800.000
UKUPNO PASIVA
t= 1
t= 2
t= -1
t=0
t= 1
AKTIVA
1. Raun za namiru
kod sredinje banke
792.000
972.000
792.000
792.000
180.000
1.200.000
1.220.000
3. Odobreni krediti
16.608.000
16.608.000
UKUPNO AKTIVA
18.600.000
18.800.000
2. Izdvojena obvezna
priuva
PASIVA
1. Depoziti
12.000.000
12.200.000
6.600.000
6.600.000
5.400.000
5.600.000
2. Primljeni krediti
1.500.000
1.500.000
3. Kapital
5.100.000
5.100.000
18.600.000
18.800.000
UKUPNO PASIVA
16.788.000
t= 2
t= -1
t=0
t= 1
AKTIVA
1. Raun za namiru
kod sredinje banke
792.000
972.000
792.000
792.000
180.000
1.200.000
1.220.000
3. Odobreni krediti
16.608.000
16.608.000
UKUPNO AKTIVA
18.600.000
18.800.000
2. Izdvojena obvezna
priuva
16.788.000
PASIVA
1. Depoziti
12.000.000
12.200.000
6.600.000
6.600.000
5.400.000
5.600.000
2. Primljeni krediti
1.500.000
1.500.000
3. Kapital
5.100.000
5.100.000
18.600.000
18.800.000
UKUPNO PASIVA
6.654.000
t= 2
t= -1
t=0
t= 1
AKTIVA
1. Raun za namiru
kod sredinje banke
792.000
972.000
792.000
792.000
180.000
1.200.000
1.220.000
3. Odobreni krediti
16.608.000
16.608.000
16.788.000
UKUPNO AKTIVA
18.600.000
18.800.000
18.854.000
2. Izdvojena obvezna
priuva
PASIVA
1. Depoziti
12.000.000
12.200.000
12.254.000
6.600.000
6.600.000
6.654.000
5.400.000
5.600.000
5.600.000
2. Primljeni krediti
1.500.000
1.500.000
1.500.000
3. Kapital
5.100.000
5.100.000
5.100.000
18.600.000
18.800.000
18.854.000
UKUPNO PASIVA
t= 2
t= -1
t=0
t= 1
AKTIVA
1. Raun za namiru
kod sredinje banke
792.000
972.000
792.000
792.000
180.000
1.200.000
1.220.000
1.225.400
3. Odobreni krediti
16.608.000
16.608.000
16.788.000
UKUPNO AKTIVA
18.600.000
18.800.000
18.854.000
2. Izdvojena obvezna
priuva
798.480
PASIVA
1. Depoziti
12.000.000
12.200.000
12.254.000
6.600.000
6.600.000
6.654.000
5.400.000
5.600.000
5.600.000
2. Primljeni krediti
1.500.000
1.500.000
1.500.000
3. Kapital
5.100.000
5.100.000
5.100.000
18.600.000
18.800.000
18.854.000
UKUPNO PASIVA
t= 2
t= -1
t=0
t= 1
AKTIVA
1. Raun za namiru
kod sredinje banke
792.000
972.000
840.600
792.000
792.000
798.480
180.000
42.120
1.200.000
1.220.000
1.225.400
3. Odobreni krediti
16.608.000
16.608.000
16.788.000
UKUPNO AKTIVA
18.600.000
18.800.000
18.854.000
2. Izdvojena obvezna
priuva
PASIVA
1. Depoziti
12.000.000
12.200.000
12.254.000
6.600.000
6.600.000
6.654.000
5.400.000
5.600.000
5.600.000
2. Primljeni krediti
1.500.000
1.500.000
1.500.000
3. Kapital
5.100.000
5.100.000
5.100.000
18.600.000
18.800.000
18.854.000
UKUPNO PASIVA
t= 2
t= -1
t=0
t= 1
t= 2
AKTIVA
1. Raun za namiru
kod sredinje banke
792.000
972.000
840.600
792.000
792.000
798.480
180.000
42.120
1.200.000
1.220.000
1.225.400
3. Odobreni krediti
16.608.000
16.608.000
16.788.000
16.830.120
UKUPNO AKTIVA
18.600.000
18.800.000
18.854.000
18.866.636
2. Izdvojena obvezna
priuva
PASIVA
1. Depoziti
12.000.000
12.200.000
12.254.000
12.266.636
6.600.000
6.600.000
6.654.000
6.666.636
5.400.000
5.600.000
5.600.000
5.600.000
2. Primljeni krediti
1.500.000
1.500.000
1.500.000
1.500.000
3. Kapital
5.100.000
5.100.000
5.100.000
5.100.000
18.600.000
18.800.000
18.854.000
18.866.636
UKUPNO PASIVA
t= -1
t=0
t= 1
t= 2
AKTIVA
1. Raun za namiru
kod sredinje banke
792.000
972.000
840.600
809.852,40
792.000
792.000
798.480
799.996,32
180.000
42.120
9.856,08
1.200.000
1.220.000
1.225.400
1.226.663,60
3. Odobreni krediti
16.608.000
16.608.000
16.788.000
16.830.120
UKUPNO AKTIVA
18.600.000
18.800.000
18.854.000
18.866.636
2. Izdvojena obvezna
priuva
PASIVA
1. Depoziti
12.000.000
12.200.000
12.254.000
12.266.636
6.600.000
6.600.000
6.654.000
6.666.636
5.400.000
5.600.000
5.600.000
5.600.000
2. Primljeni krediti
1.500.000
1.500.000
1.500.000
1.500.000
3. Kapital
5.100.000
5.100.000
5.100.000
5.100.000
18.600.000
18.800.000
18.854.000
18.866.636
UKUPNO PASIVA
LPt = L0 + kt+1 E0
LP1 = 16.608.000+1,234*180.000
= 16.830.120
LP2 = 16.608.000+1,28876*180.000
= 16.839.976,08
LP3 = 16.608.000+1,30157*180.000
= 16.842.282,40
t= -1
t=0
t= 1
t= 2
AKTIVA
1. Raun za namiru
kod sredinje banke
792.000
972.000
840.600
809.852,40
792.000
792.000
798.480
799.996,32
180.000
42.120
9.856,08
1.200.000
1.220.000
1.225.400
1.226.663,60
3. Odobreni krediti
16.608.000
16.608.000
16.788.000
16.830.120
UKUPNO AKTIVA
18.600.000
18.800.000
18.854.000
18.866.636
2. Izdvojena obvezna
priuva
PASIVA
1. Depoziti
12.000.000
12.200.000
12.254.000
12.266.636
6.600.000
6.600.000
6.654.000
6.666.636
5.400.000
5.600.000
5.600.000
5.600.000
2. Primljeni krediti
1.500.000
1.500.000
1.500.000
1.500.000
3. Kapital
5.100.000
5.100.000
5.100.000
5.100.000
18.600.000
18.800.000
18.854.000
18.866.636
UKUPNO PASIVA
LGt = kt*E0
LG1 = k1 * E0 = 1 * 180.000 = 180.000
LG2 = k2 * E0 = 1,234 * 180.000 = 222.120
LG3 = k3 * E0 = 1,28876 * 180.000 = 231.976,08
t= -1
t=0
t= 1
t= 2
AKTIVA
1. Raun za namiru
kod sredinje banke
792.000
972.000
840.600
809.852,40
792.000
792.000
798.480
799.996,32
180.000
42.120
9.856,08
1.200.000
1.220.000
1.225.400
1.226.663,60
3. Odobreni krediti
16.608.000
16.608.000
16.788.000
16.830.120
UKUPNO AKTIVA
18.600.000
18.800.000
18.854.000
18.866.636
2. Izdvojena obvezna
priuva
PASIVA
1. Depoziti
12.000.000
12.200.000
12.254.000
12.266.636
6.600.000
6.600.000
6.654.000
6.666.636
5.400.000
5.600.000
5.600.000
5.600.000
2. Primljeni krediti
1.500.000
1.500.000
1.500.000
1.500.000
3. Kapital
5.100.000
5.100.000
5.100.000
5.100.000
18.600.000
18.800.000
18.854.000
18.866.636
UKUPNO PASIVA
Zadatak 3.
Osjeka banka d.d. poveala je izvore
sredstava putem zaduivanja kod druge
banke u iznosu 250.000 kuna. Ako je
stopa obvezne rezerve 10%, a rezerve
likvidnosti 12%, popunite tablicu i izraunajte
visinu dinamikog kreditnog potencijala za
t=2 i t=3. Stopa zadravanja sredstava u banci
iznosi 30%, a brzina multiplikacije je jednaka 1.
t= -1
t=0
AKTIVA
792.000
792.000
0
1.200.000
3. Odobreni krediti
15.228.000
4. Trezorski zapisi
1.680.000
UKUPNO AKTIVA
18.900.000
PASIVA
1. Depoziti
12.000.000
6.600.000
5.400.000
2. Primljeni krediti
1.500.000
3. Kapital
5.400.000
UKUPNO PASIVA
18.900.000
t= 1
t= 2
t= -1
t=0
AKTIVA
792.000
792.000
0
1.200.000
3. Odobreni krediti
15.228.000
4. Trezorski zapisi
1.680.000
UKUPNO AKTIVA
18.900.000
PASIVA
1. Depoziti
12.000.000
6.600.000
5.400.000
2. Primljeni krediti
1.500.000
3. Kapital
5.400.000
UKUPNO PASIVA
18.900.000
1.750.000
t= 1
t= 2
t= -1
t=0
AKTIVA
792.000
792.000
250.000
1.200.000
3. Odobreni krediti
15.228.000
4. Trezorski zapisi
1.680.000
UKUPNO AKTIVA
18.900.000
PASIVA
1. Depoziti
12.000.000
6.600.000
5.400.000
2. Primljeni krediti
1.500.000
3. Kapital
5.400.000
UKUPNO PASIVA
18.900.000
1.750.000
t= 1
t= 2
t= -1
t=0
AKTIVA
792.000
1.042.000
792.000
792.000
250.000
1.200.000
1.200.000
3. Odobreni krediti
15.228.000
15.228.000
4. Trezorski zapisi
1.680.000
1.680.000
UKUPNO AKTIVA
18.900.000
19.150.000
PASIVA
1. Depoziti
12.000.000
12.000.000
6.600.000
6.600.000
5.400.000
5.400.000
2. Primljeni krediti
1.500.000
1.750.000
3. Kapital
5.400.000
5.400.000
18.900.000
19.150.000
UKUPNO PASIVA
t= 1
t= 2
t= -1
t=0
t= 1
AKTIVA
1. Raun za namiru kod
sredinje banke
792.000
1.042.000
792.000
792.000
250.000
1.200.000
1.200.000
3. Odobreni krediti
15.228.000
15.228.000
4. Trezorski zapisi
1.680.000
1.680.000
UKUPNO AKTIVA
18.900.000
19.150.000
15.478.000
PASIVA
1. Depoziti
12.000.000
12.000.000
6.600.000
6.600.000
5.400.000
5.400.000
2. Primljeni krediti
1.500.000
1.750.000
3. Kapital
5.400.000
5.400.000
18.900.000
19.150.000
UKUPNO PASIVA
6.675.000
t= 2
t= -1
t=0
t= 1
AKTIVA
1. Raun za namiru kod
sredinje banke
792.000
1.042.000
792.000
792.000
250.000
1.200.000
1.200.000
3. Odobreni krediti
15.228.000
15.228.000
15.478.000
4. Trezorski zapisi
1.680.000
1.680.000
1.680.000
UKUPNO AKTIVA
18.900.000
19.150.000
19.225.000
PASIVA
1. Depoziti
12.000.000
12.000.000
12.075.000
6.600.000
6.600.000
6.675.000
5.400.000
5.400.000
5.400.000
2. Primljeni krediti
1.500.000
1.750.000
1.750.000
3. Kapital
5.400.000
5.400.000
5.400.000
18.900.000
19.150.000
19.225.000
UKUPNO PASIVA
t= 2
t= -1
t=0
t= 1
AKTIVA
1. Raun za namiru kod
sredinje banke
792.000
1.042.000
792.000
792.000
250.000
1.200.000
1.200.000
1.207.500
3. Odobreni krediti
15.228.000
15.228.000
15.478.000
4. Trezorski zapisi
1.680.000
1.680.000
1.680.000
UKUPNO AKTIVA
18.900.000
19.150.000
19.225.000
801.000
PASIVA
1. Depoziti
12.000.000
12.000.000
12.075.000
6.600.000
6.600.000
6.675.000
5.400.000
5.400.000
5.400.000
2. Primljeni krediti
1.500.000
1.750.000
1.750.000
3. Kapital
5.400.000
5.400.000
5.400.000
18.900.000
19.150.000
19.225.000
UKUPNO PASIVA
t= 2
t= -1
t=0
t= 1
AKTIVA
1. Raun za namiru kod
sredinje banke
792.000
1.042.000
859.500
792.000
792.000
801.000
250.000
58.500
1.200.000
1.200.000
1.207.500
3. Odobreni krediti
15.228.000
15.228.000
15.478.000
4. Trezorski zapisi
1.680.000
1.680.000
1.680.000
UKUPNO AKTIVA
18.900.000
19.150.000
19.225.000
PASIVA
1. Depoziti
12.000.000
12.000.000
12.075.000
6.600.000
6.600.000
6.675.000
5.400.000
5.400.000
5.400.000
2. Primljeni krediti
1.500.000
1.750.000
1.750.000
3. Kapital
5.400.000
5.400.000
5.400.000
18.900.000
19.150.000
19.225.000
UKUPNO PASIVA
t= 2
t= -1
t=0
t= 1
t= 2
AKTIVA
1. Raun za namiru kod
sredinje banke
792.000
1.042.000
859.500
816.795
792.000
792.000
801.000
803.106
250.000
58.500
13.689
1.200.000
1.200.000
1.207.500
1.209.255
3. Odobreni krediti
15.228.000
15.228.000
15.478.000
15.536.500
4. Trezorski zapisi
1.680.000
1.680.000
1.680.000
1.680.000
UKUPNO AKTIVA
18.900.000
19.150.000
19.225.000
19.242.550
PASIVA
1. Depoziti
12.000.000
12.000.000
12.075.000
12.092.550
6.600.000
6.600.000
6.675.000
6.692.550
5.400.000
5.400.000
5.400.000
5.400.000
2. Primljeni krediti
1.500.000
1.750.000
1.750.000
1.750.000
3. Kapital
5.400.000
5.400.000
5.400.000
5.400.000
18.900.000
19.150.000
19.225.000
19.242.550
UKUPNO PASIVA
LPt = L0 + kt+1 E0
LP1 = 15.228.000+1,234*250.000
= 15.536.500
LP2 = 15.228.000+1,28876*250.000
= 15.550.189
LP3 = 15.228.000+1,30157*250.000
= 15.553.392,23
Zadatak 4.
Osjeka banka d.d. pribavlja viak likvidnosti
prodajom trezorskih zapisa u iznosu
500.000 kuna. Prikaite promjene u
tablici i izraunajte dinamiki kreditni
potencijal za t=2 i t=3. Za postavu tablice
koristite podatke iz tablice prikazane u
sluaju 4. Stopa q = 0,10. Stopa
r =0,12. Stopa h = 0,30. Brzina v = 1.
t= -1
t=0
AKTIVA
792.000
792.000
0
1.200.000
3. Odobreni krediti
15.228.000
4. Trezorski zapisi
1.680.000
UKUPNO AKTIVA
18.900.000
PASIVA
1. Depoziti
12.000.000
6.600.000
5.400.000
2. Primljeni krediti
1.500.000
3. Kapital
5.400.000
UKUPNO PASIVA
18.900.000
t= 1
t= 2
t= -1
t=0
AKTIVA
792.000
792.000
0
1.200.000
3. Odobreni krediti
15.228.000
4. Trezorski zapisi
1.680.000
UKUPNO AKTIVA
18.900.000
1.180.000
PASIVA
1. Depoziti
12.000.000
6.600.000
5.400.000
2. Primljeni krediti
1.500.000
3. Kapital
5.400.000
UKUPNO PASIVA
18.900.000
t= 1
t= 2
t= -1
t=0
AKTIVA
792.000
792.000
500.000
1.200.000
3. Odobreni krediti
15.228.000
4. Trezorski zapisi
1.680.000
UKUPNO AKTIVA
18.900.000
1.180.000
PASIVA
1. Depoziti
12.000.000
6.600.000
5.400.000
2. Primljeni krediti
1.500.000
3. Kapital
5.400.000
UKUPNO PASIVA
18.900.000
t= 1
t= 2
t= -1
t=0
AKTIVA
792.000
1.292.000
792.000
792.000
500.000
1.200.000
1.200.000
3. Odobreni krediti
15.228.000
15.228.000
4. Trezorski zapisi
1.680.000
1.180.000
UKUPNO AKTIVA
18.900.000
18.900.000
PASIVA
1. Depoziti
12.000.000
12.000.000
6.600.000
6.600.000
5.400.000
5.400.000
2. Primljeni krediti
1.500.000
1.500.000
3. Kapital
5.400.000
5.400.000
18.900.000
18.900.000
UKUPNO PASIVA
t= 1
t= 2
t= -1
t=0
t= 1
AKTIVA
1. Raun za namiru kod
sredinje banke
792.000
1.292.000
927.000
792.000
792.000
810.000
500.000
117.000
1.200.000
1.200.000
1.215.000
3. Odobreni krediti
15.228.000
15.228.000
15.728.000
4. Trezorski zapisi
1.680.000
1.180.000
1.180.000
UKUPNO AKTIVA
18.900.000
18.900.000
19.050.000
PASIVA
1. Depoziti
12.000.000
12.000.000
12.150.000
6.600.000
6.600.000
6.750.000
5.400.000
5.400.000
5.400.000
2. Primljeni krediti
1.500.000
1.500.000
1.500.000
3. Kapital
5.400.000
5.400.000
5.400.000
18.900.000
18.900.000
19.050.000
UKUPNO PASIVA
t= 2
t= -1
t=0
t= 1
t= 2
AKTIVA
1. Raun za namiru kod
sredinje banke
792.000
1.292.000
927.000
841.590
792.000
792.000
810.000
814.212
500.000
117.000
27.378
1.200.000
1.200.000
1.215.000
1.218.510
3. Odobreni krediti
15.228.000
15.228.000
15.728.000
15.845.000
4. Trezorski zapisi
1.680.000
1.180.000
1.180.000
1.180.000
UKUPNO AKTIVA
18.900.000
18.900.000
19.050.000
19.085.100
PASIVA
1. Depoziti
12.000.000
12.000.000
12.150.000
12.185.100
6.600.000
6.600.000
6.750.000
6.785.100
5.400.000
5.400.000
5.400.000
5.400.000
2. Primljeni krediti
1.500.000
1.500.000
1.500.000
1.500.000
3. Kapital
5.400.000
5.400.000
5.400.000
5.400.000
18.900.000
18.900.000
19.050.000
19.085.100
UKUPNO PASIVA
LPt = L0 + kt+1 E0
LP1 = 15.228.000+1,234*500.000
= 15.845.000
LP2 = 15.228.000+1,28876*500.000
= 15.872.378
LP3 = 15.228.000+1,30157*500.000
= 15.878.784,45
Zadatak 5.
Izraunajte visinu maksimalnog iznosa
kredita koji bankovni sustav moe odobriti
na temelju inicijalnog poveanja vika
likvidnosti u iznosu 1.000.000 kuna.
Lmax =
1
r
E0
1
*1.000.000 4.545.454,55
0,1 0,12
Zadatak 6.
Popunite danu tablicu za razdoblje t = 0 i t = 1 uz
sljedee pretpostavke:
- depoziti po vienju narasli su za 8 n.j.
- stopa obvezne rezerve iznosi 20%, a rezerve
likvidnosti 10%
- h = 40%
t = -1
t=0
AKTIVA
1. Raun za namiru kod sredinje banke
4,4
4,4
13,2
3. Odobreni krediti
78,4
Ukupno
96
PASIVA
1. Depoziti
66
1.1. po vienju
44
1.2. oroeni
22
2. Primljeni krediti
26
3. Kapital
Ukupno
96
t=1
t = -1
t=0
t=1
AKTIVA
1. Raun za namiru kod sredinje banke
4,4
4,4
13,2
3. Odobreni krediti
78,4
78,4
96
104
1. Depoziti
66
74
1.1. po vienju
44
52
1.2. oroeni
22
22
2. Primljeni krediti
26
26
3. Kapital
Ukupno
96
104
Ukupno
PASIVA
t = -1
t=0
t=1
AKTIVA
1. Raun za namiru kod sredinje banke
4,4
10,8
4,4
5,2
5,6
13,2
14,8
3. Odobreni krediti
78,4
78,4
96
104
1. Depoziti
66
74
1.1. po vienju
44
52
1.2. oroeni
22
22
2. Primljeni krediti
26
26
3. Kapital
Ukupno
96
104
Ukupno
PASIVA
t = -1
t=0
t=1
AKTIVA
1. Raun za namiru kod sredinje banke
4,4
10,8
4,4
5,2
5,6
13,2
14,8
3. Odobreni krediti
78,4
78,4
84
96
104
106,24
1. Depoziti
66
74
76,24
1.1. po vienju
44
52
54,24
1.2. oroeni
22
22
22
2. Primljeni krediti
26
26
26
3. Kapital
Ukupno
96
104
106,24
Ukupno
PASIVA
t = -1
t=0
t=1
AKTIVA
1. Raun za namiru kod sredinje
banke
4,4
10,8
6,99
4,4
5,2
5,42
5,6
1,57
13,2
14,8
15,25
3. Odobreni krediti
78,4
78,4
84
96
104
106,24
1. Depoziti
66
74
76,24
1.1. po vienju
44
52
54,24
1.2. oroeni
22
22
22
2. Primljeni krediti
26
26
26
3. Kapital
Ukupno
96
104
106,24
Ukupno
PASIVA
Zadatak 7.
Popunite danu tablicu za razdoblje t = 0 i t = 1 uz
sljedee pretpostavke:
- banka se dokapitalizirala u iznosu 8 n.j.
t = -1
t=0
AKTIVA
1. Raun za namiru kod SB
4,4
4,4
13,2
3. Odobreni krediti
70,4
4. Trezorski/blagajniki zapisi
Ukupno
96
PASIVA
1. Depoziti
66
1.1. po vienju
44
1.2. oroeni
22
2. Primljeni krediti
26
3. Kapital
Ukupno
96
t=1
t = -1
t=0
t=1
AKTIVA
1. Raun za namiru kod SB
4,4
12,4
4,4
4,4
13,2
13,2
3. Odobreni krediti
70,4
70,4
96
104
1. Depoziti
66
66
1.1. po vienju
44
44
1.2. oroeni
22
22
2. Primljeni krediti
26
26
3. Kapital
12
Ukupno
96
104
4. Trezorski/blagajniki zapisi
Ukupno
PASIVA
t = -1
t=0
t=1
AKTIVA
1. Raun za namiru kod SB
4,4
12,4
6,96
4,4
4,4
4,72
2,24
13,2
13,2
13,84
3. Odobreni krediti
70,4
70,4
78,4
96
104
107,2
1. Depoziti
66
66
69,2
1.1. po vienju
44
44
47,2
1.2. oroeni
22
22
22
2. Primljeni krediti
26
26
26
3. Kapital
12
12
Ukupno
96
104
107,2
4. Trezorski/blagajniki zapisi
Ukupno
PASIVA
Hvala na panji!
Sretno s uenjem!!!!