You are on page 1of 12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran

Reka Bentuk Dan Teknologi

Kelas

Tahun 5

Tarikh

5 Mei 2015

Hari

Selasa

Masa

11.15 p.m 12.15 p.m

Bilangan Murid

9 orang

Tajuk

5.0 Teknologi Pertanian

Standard kandungan

5.1 Menanam benih dalam bekas

Standard pembelajaran

5.1.9 Menyediakan medium dan bekas penanaman yang sesuai


5.1.10 Mengubah anak benih ke dalam bekas penanaman mengikut prosedur
5.1.11 Melakukan aktiviti penjagaan tanaman iaitu merumput, menggembur, membaja, menyiram dan
mengawal perosak.

Pengetahuan Sedia Ada

1. Murid telah belajar mengenai medium semaian dan cara menyemai biji benih dalam standard
pembelajaran 5.1.5 dan 5.1.7
2. Murid juga telah diberi penerangan tentang nama-nama alatan tangan dan fungsinya dalam
standard pembelajaran 5.1.2

Objektif Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran murid dapat :


1. Menyatakan tiga daripada lima jenis bekas tanaman yang sesuai.
2. Murid dapat menyatakan empat daripada tujuh langkah memindahkan anak benih ke dalam bekas

Elemen Merentas Kurikulum

tanaman.
3. Memindahkan anak benih ke dalam bekas tanaman
1. Keusahawanan :
- Boleh menyesuaikan idea baru dengan keperluan masyarakat, meneruskan peningkatan kualiti idea.
2. Kreativiti :
- Menggunakan kaedah atau prosedur dengan mengenal pasti ciri-ciri yang betul.
4. Pendidikan alam sekitar :

Nilai Murni
Penilaian P&P
ABM/ BBM

Kitar semula dan kebersihan


Bekerjasama, tekun dan berhati-hati.
1. Murid dinilai melalui aktiviti soal jawab
2. Murid dinilai semasa melakukan kerja-kerja amali
1. Alatan: sudip tangan, serampang tangan dan penyiram
2. Bahan: medium tanaman, bekas tanaman, video, power point, kad arahan dan kad bergambar

LANGKAH /
MASA (Minit)
Set Induksi
(5 minit)
11.15 a.m - 11.20
a.m

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN

Pengenalan kepada tajuk


teknologi pertanian

Mengubah
benih

anak

CATATAN

PEMBELAJARAN
1. Murid beratur diluar bengkel sebelum
Strategi :
masuk ke kelas.
2. Murid memberi salam dan membaca doa.
Berasaskan guru
3. Guru
meminta
murid
melakukan
pergerakan

berdasarkan

arahan

yang

Teknik :
diberikan oleh guru.
4. Murid dan guru bersoal jawab mengenai Soal jawab
apa pergerakan yang mereka lakukan
sebentar tadi.

KB :

5. Guru mengaitkan jawapan dengan isi Murid-murid dapat berfikir


pelajaran pada hari ini.

secara kritis dan kreatif bagi


memastikan

sebab

pergerakan itu dilakukan.


Nilai Murni :
Bersungguh-sungguh

Langkah 1
(10 minit)
11.20 a.m - 11.30

Pengenalan kepada
jenis bekas tanaman:
1. Pasu tanah liat

a.m

2. Pasu plastik

1. Murid

ditayangkan

kad

bergambar BBM :

jenis-jenis bekas tanaman yang boleh

Kad bergambar

digunakan.
Strategi:
2. Murid dikehendaki meneka nama jenis
- Berpusatkan guru
bekas
tanaman
berdasarkan
kad
- Berasaskan
bergambar yang ditunjukkan oleh guru.
3. Murid dan guru bersoal jawab mengenai
nama jenis bekas tanaman.
4. Guru menerangkan mengenai

cara

penyediaan menggunakan bekas tanaman


3. Beg politena

berdasarkan jenisnya.

bahan
Teknik :
-

Penerangan

Kemahiran berfikir :
-

mengecam

Nilai:
-

Bekerjasama
Tekun

power point
Video

4. Bekas kitar
semula

Langkah 2

Penerangan mengenai

(15 minit)

proses memindahkan

11.30 a.m. 11.45

anak benih ke bekas

a.m

tanaman.

1. Murid

ditayangkan

video

proses BBM :

memindahan anak benih ke dalam bekas


tanaman.
2. Murid diberikan penerangan mengenai
proses memindahkan anak benih dalam
bentuk power point.
a. Medium semaian

Kemahiran berfikir:
-Mengecam

disiram

terlebih

-Menghubungkait

dahulu agar gumpalan medium tidak


pecah semasa mengubah.
b. Gunakan
sudip
tangan

untuk

mengeluarkan anak benih bersama


.

Strategi :
-

Berpusatkan guru
Berpusatkan

murid
Berpusatkan

dengan gumpalan medium di keliling


akarnya.
c. Elakkan kerosakan akar anak benih.
d. Masukkan anak benih yang telah dipilih

bahan

bersama gumpalan medium semaian


ke dalam bekas penanaman yang telah Teknik :
diisi dengan medium penanaman .
e. Tanamkan anak benih ke dalam bekas
tanaman.

Tambahkan

Penerangan
Soal jawab

medium

penanaman sekiranya perlu.


Nilai:
f. Padatkan medium di sekeliling akar
untuk memberi sokongan kepada akar.
g. Siram anak benih yang telah ditanam
dan letakkan di tempat yang teduh.
3. Murid mendengar penerangan guru sambil
merujuk buku teks.
4. Murid dan guru bersoal jawab mengenai
perkara yang kurang difahami.
5. Guru membuat penilaian secara lisan.

- tekun

Langkah 3
(25 minit)
11.45 a.m 12.10
p.m

Langkah kerja amali :

BBM :
1. Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan.
2. Wakil kumpulan dikehendaki mengambil
peralatan untuk memindahkan anak benih.
3. Murid dikehendaki beratur dengan senyap
sebelum bergerak keluar.
4. Guru
mengingatkan murid
perkara

yang

dilakukan

Peralatan tangan
Medium tanaman
Bekas tanaman
Kad arahan

perkara- Strategi :
sebelum
- Berpusatkan

melakukan kerja-kerja amali.


5. Setiap kumpulan diedarkan kad arahan

murid
Berpusatkan

bahan
Berpusatkan guru

proses memindahkan anak benih oleh


guru.
6. Guru melakukan tunjuk cara memindahkan

anak benih ke dalam bekas tanaman.


Teknik :
7. Murid memulakan langkah kerja amali
berpandukan kad arahan yang diberi.
8. Guru bertindak sebagai pembimbing.
9. Setelah selesai memindahkan anak benih,

Soal jawab
Demonstrasi

murid mengemas peralatan dan mencuci Nilai :


-

tangan.
10. Murid meletakkan bekas tanaman ke
tempat yang sesuai.
11. Murid dikehendaki
kumpulan.

beratur

mengikut

Berhati-hati
Tekun
bekerjasama

12. Guru menerangkan langkah penjagaan


tanaman iaitu:
a. Merumput
- Rumpai
perlu

dibuang

dengan

menggunakan tangan.
b. Menggembur
- Tujuannya adalah untuk memudahkan
air mengalir, membaiki pengudaraan
dan memudahkan akar menembusi
medium.
c. Membaja
- Tanaman

perlu

dibaja

dengan

menggunakan baja organic atau baja


kimia

agar

membekalkan

nutrient

secara berterusan dan mengekalkan


kesuburan.
d. Menyiram
- Dilakukan

untuk

mengekalkan

kelembapan medium.
e. Mengawal perosak
- Tanaman perlu dilindungi

daripada

serangan perosak seperti siput babi,


ulat

dan

kumbang

untuk

mengelakkannya daripada rosak.


13. Murid dan guru bersoal jawab mengenai

penerangan yang diberikan.


14. Murid beratur dan bergerak masuk ke
bengkel semula.

Penutup
(5 minit)
12.10 p.m 12.15
p.m

Rumusan isi pelajaran

1. Guru merumuskan Pengajaran dan


Pembelajaran dengan sesi soal jawab
bersama murid.
2. Guru meminta murid menyatakan aktiviti
yang telah mereka lakukan.
3. Guru dan murid saling bertukar idea
mengenai bidang pertanian pada masa
akan datang.
4. Guru memberi
semua murid.

Refleksi :

penghargaan

kepada

Kekuatan
________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________

Kelemahan
________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
Cadangan penambahbaikan :
________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________

Ulasan Pensyarah Pembimbing :


________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
Ulasan Guru Pembimbing :
________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________

You might also like