Professional Documents
Culture Documents
ל
חורף תשס"ו הפקולטה להנדסת מכונות
שאלה :1
א.
.1
אורך המסלול המגנטי ושטח החתך של הגרעין הם:
⎛ ⎞ 50
] lFe = 4 × ⎜ 300 − 2 × ⎟ × 10−3 = 1[ m
⎝ ⎠ 2
⎦⎤ AFe = 50 × 20 × 10−6 = 0.001 ⎡⎣ m 2
בחיבור זה ,הסלילים פועלים האחד נגד השני ,כך שמספר הכריכות השקול הוא:
N eq −1 = N1 − N 2 = 3000 − 1000 = 2000
ההתנגדות האוהמית של החיבור הטורי של שני סלילים היא:
] Req = R1 + R2 = 5 + 2 = 7 [ Ω
הזרם הזורם דרך הסלילים והשטיפה המגנטית של המתקן הם:
]I = VDC / Req = 1.5/ 7 = 0.214 [ A
⇒ ]H1lFe = N eq −1I = 2000 × 0.214 = 429 [ A
] ⇒ H1 = N eq I / lFe = 429 [ A / m
מהגרף ,עבור עצמת שדה זה ,מתקבל
⇒ ] B1 = 0.81[T
] ⇒ φ1 = B1 AFe = 0.81 × 0.001 = 8.1× 10−4 [Wb
.2
בחיבור זה ,הסלילים פועלים האחד נגד השני ,כך שמספר הכריכות השקול הוא:
N eq −2 = N1 + N 2 = 3000 + 1000 = 4000
הזרם הזורם דרך הסלילים זהה לקודם ,כך שהשטיפה המגנטית של המתקן הוא:
⇒ ]H 2lFe = N eq −2 I = 4000 × 0.214 = 857 [ A
] ⇒ H 2 = N eq −2 I / lFe = 857 [ A / m
מהגרף ,עבור עצמת שדה זה ,מתקבל
1/6
Home_work_2_solution.doc
הנע חשמלי 034034 - הטכניון – מ.ט.ל
חורף תשס"ו הפקולטה להנדסת מכונות
⇒ ] B2 = 1.25[T
] ⇒ φ2 = B2 AFe = 1.25 × 0.001 = 1.25 × 10−3 [Wb
ב.
הזרם בסליל מספר 1הוא אפס )הוא מקוצר( .הזרם בסליל מספר ,2השטיפה המגנטית
והשדה המגנטי במתקן הם:
]I = VDC / R2 = 1.5/ 2 = 0.75[ A
⇒ ]H 3lFe = N 2 I = 1000 × 0.75 = 750 [ A
] ⇒ H 3 = N 2 I / lFe = 750 [ A / m
מהגרף ,עבור עצמת שדה זה ,מתקבל
⇒ ] B3 = 1.21[T
] ⇒ φ3 = B3 AFe = 1.21 × 0.001 = 1.21 × 10−3 [Wb
ג.
דרך :1
עבור צפיפות שטף של 1טסלה ,מהגרף מתקבל ] . H max = 500 [ A / mהיות ובשיטת
חיבור זו ,מספר הכריכות השקול הוא ,2000הזרם הדרוש ליצירת שדה מגנטי זה הוא:
⇒ ]I max = H max lFe / N eq −1 = 500 × 1/ 2000 = 0.25[ A
]⇒ I 4 = I rms = I max / 2 = 0.177 [ A
בנקודת העבודה בה צפיפות שטף היא 1טסלה ,ועצמת השדה המגנטי היא
] , H max = 500 [ A / mהחדירות המגנטית והרלוקטנס של המתקן וההשראות של
הסליל הם:
] Bmax = µ H max ⇒ µ = Bmax / H max = 1/ 500 = 0.002 [ H / m
1 lFe 1 1
=ℜ ⋅ = × ⎦⎤ = 5 × 105 ⎡⎣ H −1
µ AFe 0.002 0.001
N eq2 −120002
=L = ] = 8[ H
ℜ 5 × 105
] X L = ω L = 2π fL = 2513[ Ω
היות וההיגב גבוה בהרבה מההתנגדות ,ניתן להזניח אותה .המתח הדרוש ניתן לחישוב
ע"י:
] V = I 4 X L = 0.177 × 2513 = 444 [V
דרך :2
אם ידוע מראש שניתן להזניח את ההתנגדות האוהמית:
] V ≅ 4.44 fN eq −1Bmax AFe = 4.44 × 50 × 2000 × 1 × 0.001 = 444 [V
2/6
Home_work_2_solution.doc
034034 - הנע חשמלי ל.ט.הטכניון – מ
חורף תשס"ו הפקולטה להנדסת מכונות
:2 שאלה
:המתקן וסכמת התמורה
7.5 B A E
16.25 N1 N2
7.5 C D F
ℜ ABCD ℜ AEFD
φ ABCD ℜ AD φ AEFD
N1 I1 φm N2 I2
ℜa
:אורכי המסלולים
l ABCD = 2 × (18.75 + 7.5) + 16.25 + 7.5 = 76.25[cm]
Φ fe Φ air . × 10 −3
18
B fe = = = . [T ]
= 16
A fe A fe 112 . × 10 −4
ℑ AD = ℑ fem + ℑa = H fem A AD + H a A a : הואD - וA 'הכמ"מ בין הנק
B = 1.6 [T ] → H fem = 4200 [ A m ] , H a = Ba / µ0 :Traba 13 עבור
151
.
ℑ AD = 4200 × 0.23625 + × 0.00125 = 2495[ A]
4π ⋅ 10 −7
ℑABCD = N1 I1 − ℑ AD = 3500 − 2495 = 1005[ A]
ℑ ABCD 1005
H ABCD = = = 1318[ A m]
l ABCD 0.7625
. [T ]
BABCD = 146 :מהגרף
Φ ABCD = 146
. × 112 . × 10 −3[Wb]
. × 10 −4 = 16
. × 10 −3 = −2 × 10 −4 [Wb]
. × 10 −3 − 18
Φ AEFD = Φ ABCD − Φ AD = 16
3/6
Home_work_2_solution.doc
הנע חשמלי 034034 - הטכניון – מ.ט.ל
חורף תשס"ו הפקולטה להנדסת מכונות
• כלומר חייבים להזרים זרם I 2מ b -ל a -בסליל מס' 2כך שהשטף המגנטי בענף AEFD
יהיה הפוך לכיוון שבאיור
Φ AEFD 2 × 10 −4
BAEFD = = ] . [T
= 018
A fe . × 10 −4
112
]H AEFD = 39[ A m בעזרת הגרף:
ב.
Φ fe 0.9 × 10−3
= B fe = ] = 0.8[T
A fe 112. × 10 −4
] Ba = B fe k fe = 0.8 × 0.94 = 0.76[T
ℑ ABCD
= H ABCD ]= 7118[ A m
l ABCD
בסעיף הראשון ,הזרם זורם מ b -ל .a -במקרה האחרון ,כיוון השטף הוא המצויר והוא מנוגד
לכיוון . N 2 I 2
4/6
Home_work_2_solution.doc
הנע חשמלי 034034 - הטכניון – מ.ט.ל
חורף תשס"ו הפקולטה להנדסת מכונות
שאלה :3
מסמנים את העובי של החלק העשוי פלדת יציקה ב a[m] -ומכאן גם מימד העומק הוא ) aחתך
ריבועי( .שטח החתך של הפלדה:
A1 = a ⋅ a )(2.1
עובי הפח המגנטי יסומן ע''י ] . b[mכתוצאה מך שטח החתך של הפח יירשם בצורה הבאה:
A2 = a ⋅ b )(2.2
א( .מידות הגרעין .
כידוע השטף המגנטי :
Φ = B⋅ A )(2.3
מכאן עבור פלדת היציקה :
)(2.4
Φ 1.4 × 10 −3
Φ = B1 ⋅ A1 = B1 ⋅ a 2
=⇒ a = ]= 0.0394[m] = 39.4[mm
B1 0.9
5/6
Home_work_2_solution.doc
הנע חשמלי 034034 - הטכניון – מ.ט.ל
חורף תשס"ו הפקולטה להנדסת מכונות
⎤⎡ A
⎥ ⎢ B2 = 1.4[T ] ⇒ H 2 = 450 )(2.10
⎦⎣m
לאחר הצבה ) (2.10)-(2.7ב_) (2.6הכוח המגנטו-מניע של הסליל:
] ℑ = H 1 ⋅ l1 + H 2 ⋅ l 2 = 600 ⋅ 0.2588 + 450 ⋅ 0.0994 = 200[A ⋅ t )(2.11
מכאן הזרם בסליל :
ℑ 200
=I = ] = 0.833[A )(2.12
N 240
6/6
Home_work_2_solution.doc