Professional Documents
Culture Documents
Cash Flow
- -
Initial Payment = Advanced Payment = Down Payment = Geared
Payment 6 6C
T 1 #O &# $P 71 Q 5 $' # < R2 ( S$ 01! ( %
.2 U V<
Retention HI +
( 6 5 $' Q Z [ 5 $' # &Y R ( W #O \ #O 0 $P ]^ #OQ OY
. $ #O
Time Lag
( 6 de# f <^ g# \ #O h i \ #O j k $< $ l #'
. #' m5 (e 5'
.2 U he 5 7 9 &o #' m5 5 nQ
Time lag = 1 month
&o
0 1 2 3
h i
\ #O
\ #O
jk
-N-
Cost Envelope:
y Late dates S-Curve Early dates S-Curve $ < a1 ! 9O
^ Y6 2 !Q ! ^ Y6 | $ }Q ~ k 2 U S-Curve z &Y{ W 7f & <
.Float (e 9 $•
(Banana Curve) •< ! 5 O
Cost
S-Curve based
on early dates
Cost
Envelope
S-Curve based
on late dates
Time
Cost
BAC
S-Curve
Time
-w-
Mobilization Cost:
V T V 0 Y ] Pa l $&8Q ˆ$ yQ 0 } 5 $' # R; 0 P Za yQ # ˆ$ y# 0
.Z [ ‰ ^ Š 8 f W Wa
0• ! m5 'R ^ Y Ž Y Mobilization Cost # 9 R-
. '1 S-Curve
Cost
Time
Cost
Mobilization
Cost Time
-‡-
Price $C+
' y# jOy
Payment JEF +
VRW Wa d 9 R-
= Cost *(1+M)*(1-R)
VRW Wa 9 R -N
= Cost *(1+M)*(1-R1-R2)
VR
R2 =
Vf
= +Ve Surplus ( ] š Y ™z R
= - Ve Deficit ( Š Y l8
-•-
Tender price
Tender Price
(T IC ) R $S $Cc
Markup
Site Overhead General Overhead
(Profit & Risk)
1- Direct cost
. o ^< $V < & $ !Q y # ˆ$ y# 0
Direct cost
7$d 6XEW
6\E+ 6U c$F ,: b
Material j : •••$ •o
Labor 8Y
Material •$ OQ 9 : W ••••••••••••9
7$d EV e' W fgh i \j Labor W 9
Material Yf Wa : Yf ji
Labor ji
Equipment ke
-œ-
2- Site-Overhead
y $V <š & $ !Q y { # ]Pa af 0 W ] Q # ˆ y# 0
.S & $ !Q 7#
S.O.H
3- General- Overhead
y $V & $ !Q y { # $V W` i ˆ$ y# 0
. ; Y` |!Q ] 0 0 !Q
G.O.H
Company staff
w W )'c 6'U U x yS D , +\ Dt %j: Dt U:
X
4- Risk 7$p F
.]Pa R zW !Q # VPa# $¡ ˆ$ yQ Š $^•# &#R _ 7# ( $P
5- Profit ~,$
9 jO 9 ] _aQ •< OY T R 1 0 71 V< T z V $R 1 $
.¢aO
6- Markup
(a1 ! ' yQ &#R _ y # k •< £ a
.; ^V Vf
-Ÿ-
:6[ \E
7 ( Mobilization & Mark up & G.O.H & S.O.H ) • a¥ jO ^ U -
.Direct Cost ZayQ S jO m5 W !
(Direct Cost ) x Wj h9 \', 6 +U u)
S jO m5 W ! 7 (Down Payment & Retention ) • a¥ jO ^ U -N
.Tender Price Vf ZayQ
(Tender Price ) x Wj € h9 \', 6 +U u)
-¤-
How to reduce the project negative cash flow
:6' „… e' Wj u x , -u
.Float R ^ Y6 2 !Q ~ k 2 U (Planning) ©$^ # $$•Q -
.(Subcontracting) k < $ Wa ™V< j$O Q -N
.(Down Payment) VRW (a1! -w
. W a k T !#O h i $ gQ -‡
< R Wa Vf W X Š (Unbalanced bid) Zl# $¡ ; ^ 0 -•
ŠWnQ P &Y6 ^ m5 0['Q{ : «a! ) &Y R Wa Vf 0$ Q
.(; ^V ™R
:6' „… e' W , -†
.2 ¬ P (a1! -
. $ V ]$< - o6 9 ] -N
-¨-
Example
Required
A) Sketch the cash flow profile.
B) Sketch the net cash flow profile.
C) Draw over draft curve if interest rate is 1% per month.
- ®-
Solution:
Cash Out
C 1 = (1±2 * A) + 5,000
C 4 = (1±2 * D) + 5,000
Check (1):
Budget at completion (BAC) = · Total costs
; &#Y ^^ ' y# = ^ Y6 0y $ y ˆ$ y# a8
·Total costs = 50,000 + 40,000 + 60,000 + 30,000 + (5,000*4) = 200,000 L.E
BAC = 200,000 L.E OK
- -
Cash In
- Payments will be billed at the end month and received one month later.
.]^ #O $P & 9 ^ & ^ 9 &o V< 7 #OQ &o 0 &Y j ^Q T 1 #O
Payment = Cost * (1 + %M) * (1 - %R)
Payment = Cost * (1 + 0.05) * (1 – 0.1)
Payment = Cost * 1.05 * 0.9
Pay 1 = 30,000 * 1.05 * 0.9 = 28,350 L.E
1 28,350 28,350
2 66,150 94,500
3 75,600 170,100
4 39,900 210,000
Check (2):
Price ( Vf) = · Payments (T 1 #O a8)
·Payments = 28,350 + 66,150 + 75,600 + 39,900 = 210,000 L.E
Price = 1.05 * 200,000 = 210,000 L.E OK
- N-
- w-
Over Draft:
Over Draft
- ‡-
Example
Required
A) Sketch the cash flow profile.
B) Sketch the net cash flow profile.
C) Draw over draft curve if interest rate is 1% per month.
- •-
Solution:
Cash Out
C 1 = (1±2 * A) + 5,000
C 4 = (1±2 * D) + 5,000
Check (1):
Budget at completion (BAC) = · Total costs
; &#Y ^^ ' y# = ^ Y6 0y $ y ˆ$ y# a8
·Total costs = 50,000 + 40,000 + 60,000 + 30,000 + (5,000*4) = 200,000 L.E
BAC = 200,000 L.E OK
- œ-
Cash In
- Payments will be billed at the end month and received one month later.
.]^ #O $P & 9 ^ & ^ 9 &o V< 7 #OQ &o 0 &Y j ^Q T 1 #O
Payment = Cost * (1 + %M) * (1 – %R1– %R2)
0 42,000 42,000
1 22,050 64,050
2 51,450 115,500
3 58,800 174,300
4 35,700 210,000
Check (2):
Price ( Vf) = · Payments (T 1 #O a8)
·Payments = 42,000 + 22,050 + 51,450 + 58,800 + 35,700 = 210,000 L.E
Price = 1.05 * 200,000 = 210,000 L.E OK
- Ÿ-
- ¤-
Over Draft:
- ¨-
Example
Required
A) Sketch the cash flow profile.
B) Sketch the net cash flow profile.
- N® -
Solution:
-N -
Cash Out
Cash out1 = (4±5 * A) + 4,000
Check (1):
Budget at completion (BAC) = · Total costs
; &#Y ^^ ' y# = ^ Y6 0y $ y ˆ$ y# a8
·Total costs = 10,000 + 6,000 + 5,000 + 20,000 + 15,000 + 4,000 + 18,000 +
2,000 + (5 * 4,000) = 100,000 L.E
BAC = 100,000 L.E OK
- NN -
Cash In
- Payments will be billed at the end month and received one month later.
.]^ #O $P & 9 ^ & ^ 9 &o V< 7 #OQ &o 0 &Y j ^Q T 1 #O
Payment = Cost * (1 + %M) * (1 - %R)
Payment = Cost * 1.2 * 0.9
Pay 1 = 12,000 * 1.2 * 0.9 = 12,960 L.E
Check (2):
Price ( Vf) = · Payments (T 1 #O a8)
·Payments = 12,960 + 25,920 + 38,880 + 17,280 + 24,960 = 120,000 L.E
Price = 1.2 * 100,000 = 120,000 L.E OK
- Nw -
- N‡ -
Example
For the following information of a certain construction project:
- N• -
Solution:
Or,
Total cost = 1.25 * 185,000 = 231,250 L.E.
Tender price = 1.35 * 185,000 = 249,750 L.E.
- Nœ -
Cash Out
C 0 = 18,500 L.E
C 4 = A + (1±4 * C) + 6,937.5
= 88,737.5 L.E
C 16 = F + 6,937.5
- NŸ -
Time Cost S-Curve
0 18,500 18,500
4 34,937.5 53,437.5
8 88,737.5 142,175
12 50,137.5 192,312.5
16 38,937.5 231,250
Check (1):
Budget at completion (BAC) = · Total costs
; &#Y ^^ ' y# = ^ Y6 0y $ y ˆ$ y# a8
·Total costs = 21,000 + 50,000 + 28,000 + 30,000 + 24,000 + 32,000 + 27,750
+ 18,500 = 231,250 L.E
BAC = 231,250 L.E OK
- N¤ -
Cash In
= 104,908.5 L.E
Check (2):
Price ( Vf) = · Payments (T 1 #O a8)
·Payments = 35,910 + 104,908.5 + 55,404 + 53,527.5 = 249,750 L.E
Price = 1.35 * 185,000 = 249,750 L.E OK
- N¨ -
- w® -
Example
For the following information of a certain construction project:
-w -
Solution:
Or,
Total cost = 1.2 * 150,000 = 180,000 L.E.
Tender price = 1.3 * 150,000 = 195,000 L.E.
- wN -
Cash Out
C 0 = 7,500 L.E
C 4 = A + (4±5 * B) + 4,500
C 16 = (4±7 * E) + 4,500
C 20 = F + 4,500
- ww -
Time Cost S-Curve
0 7,500 7,500
4 60,500 68,000
8 52,500 120,500
12 19,500 140,000
16 16,500 156,500
20 23,500 180,000
Check (1):
Budget at completion (BAC) = · Total costs
; &#Y ^^ ' y# = ^ Y6 0y $ y ˆ$ y# a8
·Total costs = 16,000 + 50,000 + 30,000 + 14,000 + 21,000 + 19,000 + 22,500
+7,500 = 180,000 L.E
BAC = 180,000 L.E OK
- w‡ -
Cash In
Check (2):
Price ( Vf) = · Payments (T 1 #O a8)
·Payments = 69,160 + 59,280 + 18,525 + 14,820 + 33,215 = 195,000 L.E
Price = 1.3 * 150,000 = 195,000 L.E OK
- w• -
- wœ -
Over Draft:
Month 0 1 2 3 4 5 6 7
wŸ