You are on page 1of 6

Основна школа „Доситеј Обрадовић“ Корај

ПО Милино Село

РАДИОНИЦА: УЧЕЊЕ ПУТЕМ МАПА УМА

Датум: 06.04.2011. године Учитељица: Стана Крсмановић


Разред : IV

Предмет: Природа и друштво

Наставна тема: Биљке и животиње моје околине

Наставна јединица: Јединство живе природе

Тип час: обрада

Циљ и задаци радионице:

 Оспособљавање ученика да тумаче мапу ума, те да увиђају међусобну повезаност


свих живих организама;
 Повећавање нивоа компентенције ученика кроз интерактивно учење путем мапа
ума;

Облици рада: фронтални, индивидуални

Наставне методе: метода разговора, демонстрације, илустрације, метода рада са мапом


ума

Наставна средства и литература: Уџбеник Познавање природе и друштва , апликација -


мапа ума, наставни листићи ;

Очекивани исходи:

 Ученици ће бити оспособљени да тумаче мапу ума, те да на основу ње увиде и


објасне међусобну повезаност човјека, биљака и животиња;
 моћи ће да објасне шта је ланац исхране, те да га ликовно представе, помоћу
цртежа;
Корелација са другим наставним предметима: Ликовна култура, Српски језик
(именице и глаголи);

ТОК ЧАСА

Уводна активност : ( 10 минута)

Понављање наставне јединице са претходног часа (Птице):

По чему се одликују птице? ( Птице су животиње које имају кљун и крила, тијело им је прекривено
перјем и могу да лете.)

Како дијелимо птице ? (Дијелимо их на грабљивице (орао, соко, сова...) , селице (рода, ласта...) и
станарице ( врабац, голуб...).
Читање пјесме П. Стевића:

ДЕТЛИЋ

Кад у шуми Кад утврди,

ил' воћњаку вредно ради

куцање се оперише - није шала,

неко чује, испод коре

То сигурно бубе вади,

доктор детлић дрво каже:

дијагнозу утврђује. "Баш ти хвала."

Разговор о прочитаном:

О коме говори ова пјесма? (О дјетлићу.)

Зашто за дјетлића кажемо да је "шумски доктор"? (Зато што лијечи дрвеће.)

Како он лијечи дрвеће ? (Тако што се храни инсектима који живе испод коре дрвета.)

Дрвеће има користи од дјетлића зато што он чисти кору од штетних инсеката, а такође дјетлић има
корист од дрвећа зато што се у њиховој кори налазе инсекти којима се он храни.

Можемо рећи да су дрво и дјетлић међусобно повезани, тј. да једно од другог имају користи.

Данас ћемо учити о томе како су међусобно повезана сва жива бића на Земљи.

Записивање наслова на табли:

Јединство живе природе


Главна активност: ( 25 минута)

Истицање мапе ума на таблу:

ЧОВЈЕК

ЈЕДИНСТВО
ЖИВЕ
ПРИРОДЕ

БИЉКЕ ЖИВОТИЊЕ

Шта све припада живим бићима? (Жива бића су људи, животиње и биљке.)

Како знамо да су људи, животиње и биљке жива бића? (Зато што се хране, дишу, расту,
размножавају и умиру.)

Можемо исто тако рећи да су сва жива бића међусобно повезана , тј. да имају корист једни од
других.

Ко има највећу корист од осталих живих бића? (То је човјек.)

Заједничко тумачење мапе ума:

чист ваздух помоћ при раду

грађевински
материјал ЧОВЈЕК ЖИВОТИЊЕ вуна
БИЉКЕ

лијекови
гријање храна кожа
Какву корист човјек има од биљака? (Човјек биљке користи као храну (воће, поврће, житарице), за
гријање, прерадом се од љековитих биљака добијају лијекови, дрвенасте биљке се користе као
материјал у грађевинарству, а биљке производе и кисеоник који нам је потребан за дисање.)

Какву корист човјек има од животиња ? (Човјек животињско месо, као и производе од животиња:
млијеко, јаја... користи у исхрани . Прерадом животињске коже добијамо материјал за ципеле,
каишеве, јакне. Овчија вуна служи за израду џемпера, рукавица, чарапа... Неке животиње као што
су коњ и магарац користимо као помоћ при раду. )

БРИГА ЧОВЈЕК ЖИВОТИЊЕ БИЉКЕ


СКЛОНИШТЕ

СКЛОНИШТЕ ХРАНА

Какву корист животиње имају од човјека? (Домаћим животињама човјек обезбjеђује храну,
склониште (стаја, свињац, живинарник...), и здравствену бригу.

Какву корист имају од биљака? (За биљоједе, биљке су основни извор хране, а неке животиње као
што су птице, вјеверица и инсекти су у крошњи или стаблу дрвета нашли своје склониште.)

СИЈАЊЕ

ОБРАДА ЗАШТИТА ОД ИНСЕКАТА


ЧОВЈЕК БИЉКЕ ЖИВОТИЊ
Е
ЗАЛИВАЊЕ
ПОМОЋ ПРИ
ЗАШТИТА ОД ђУБРЕЊЕ РАЗМНОЖАВАЊУ
ШТЕТОЧИНА

Какву корист биљке имају од човјека? (Човјек узгаја биљке, а при томе мора да његује биљке како
би од њих имао корист. Неки од радова су: сијање, обрада, заливање, заштита од штеточина,
ђубрење (природним или вјештачким ђубривом).

Какву корист биљке имају од животиња? (Од животиња биљке добијају природно ђубриво које
побољшава квалитет земље, птице разносе сјеме и тако помажу при размножавању, а такође се
хране инсектима и штите дрво од штеточина.)

Преписивање основних појмова са мапе ума у свеску.


Завршна активност:

Дијелим ученицима наставне листиће и дајем упутства за рад.

Самосталан рад ученика.

Наставни листић :

Која животиња је приказана на слици?

___________________________________________________________________________________

Наведи какву корист човјек има од животиње са слике?

___________________________________________________________________________________

Напиши какву корист животиња са слике има од човјека ?

___________________________________________________________________________________

Већ смо научили да су сва жива бића међусобно повезана, тј. да зависе једна од других.

Ако су жива бића повезана исхраном, и ако тај ланац сачињава више карика, тада говоримо о
ЛАНЦУ ИСХРАНЕ.

Наведи један ланац исхране у коме ће бити и животиња са слике!

Усмена провјера самосталног рада.

Разговор о оваквом начину рада и утисци ученика.

Истицање и оцјењивање ученика који су били најактивнији на овом часу.

You might also like