You are on page 1of 33

Дневна подготовка

Одделение : V

Тема : My class

Наставна единица : Мy class

Цели на часот : да се повтори вокабуларот од претходната година, поврзан со


претставување на себеси и своето одделение

Задачи на часот : ученикот се претставува себеси и своето одделение, како и


основните карактеристики и занимливости за тоа одделение

Материјали :

Воведен дел: наставникот се претставува себеси со име, презиме, години и


основните карактеристики

Главен дел : секој ученик посебно се претставува себеси со име, презиме,


години и дава свој поглед на своите и основните карактеристики на
одделението

Завршен дел : наставникот го претставува новиот материјал и новите учебници

Домашна работа :
Дневна подготовка

Одделение : V

Тема : My family

Наставна единица : Мy family

Цели на часот : да се повтори вокабуларот од претходната година, поврзан со


претставување на себеси и своето семејство

Задачи на часот : ученикот се претставува себеси и своето семејство, како и


основните карактеристики и занимливости за семејството

Материјали :

Воведен дел: наставникот се претставува себеси и своето потесно и пошироко


семејство

Главен дел : секој ученик посебно се претставува себеси и членовите на


своето семејство, давајќи информации како: име, години, професија и сл. На
членовите од потесното и поширокото семејство

Завршен дел : наставникот дава насоки за изработка на домашната работа, т.е.


како да се изработи семејно дрво

Домашна работа : нацртај семејно дрво на твоето семејство


Дневна подготовка

Одделение : V

Тема : My hobby

Наставна единица : Мy hobby

Цели на часот : да се повтори вокабуларот од претходната година, поврзан сo


слободните активности на ученикот

Задачи на часот : ученикот дава информации за тоа како го пополнува своето


слободно време, т.е. го опишува своето хоби

Материјали :

Воведен дел: наставникот ја прегледува домашната работа на учениците и ги


информира учениците за темата на часот

Главен дел : секој ученик посебно ја опишува својата дневна рутина и како го
поминува своето слободно време. Учениците го објаснуваат своето хоби и кои
се неговите карактеристиките

Завршен дел : наставникот ја објаснува домашната задача, т.е. ги упатува


учениците како да напишат краток текст за своето хоби

Домашна работа : пишување на текст за своето хоби


Дневна подготовка

Одделение : V

Тема : My favorite

Наставна единица : Мy favorite

Цели на часот : да се повтори вокабуларот од претходната година, поврзан со


oмилените нешта на учениците

Задачи на часот : ученикот ги претставува своите омилени нешта како на


пример : oмилено животно, омилен град, омилен ресторан и сл.

Материјали :

Воведен дел: наставникот ја прегледува домашната работа на учениците и


дава краток опис за работата на часот

Главен дел : секој ученик посебно ги претставува своите омилени нешта, како и
давајќи краток опис на причинте зошто му е / се омилени тие нешта

Завршен дел : наставникот ја опишува домашната задача, т.е. како да се


направи табела на омилени нешта

Домашна работа : направи табела на омилените нешта во твојот живот


Дневна подготовка

Одделение : V

Тема : My friends

Наставна единица : Мy friends

Цели на часот : да се повтори вокабуларот од претходната година, поврзан со


претставување на своите пријатели

Задачи на часот : ученикот се претставува себеси и своите пријатели, како и


основните карактеристики за нив

Материјали :

Воведен дел: наставникот ги воведува учениците со дневната тема за


обработка преку примери и им дава насоки како да ги претстават своите
пријатели

Главен дел : секој ученик посебно ги претставува своите пријатели, давајќи


објаснување зошто го / ги одбрал дадените лица за пријатели, нивните
карактеристики, нивното име, бројот на пријатели и сл.

Завршен дел : наставникот ја објаснува домашната задача, давајќи им пример


на учениците како да напишат состав за својот / своите пријатели, како и
најразлични начини на претставување

Домашна работа : напиши состав во кој ќе го / ги опишеш својот / своите


пријатели
Дневна подготовка

Одделение : V

Тема : Revision and extension

Наставна единица : Revision and extension

Цели на часот : да се повтори вокабуларот, граматичките правила, правописот,


алфабетата, т.е. материјалот од претходната година и да се дадат насоки за
новите наставни единици

Задачи на часот : ученикот усно да ги објасни јазичните, граматичките и


правописните правила кои ги изучувал, да објасни со кои потешкотии се соочил
и да ги разбере новите наставни единици, кои ќе бидат изучувани

Материјали : учебник

Воведен дел: наставникот ги воведува учениците со дневната тема за


обработка преку примери и им дава насоки како ќе го спроведе повторувањето
и проширувањето на знаењата

Главен дел : учениците одговараат на прашањата на наставникот, давајќи ги


потребните информации и, по потреба, објаснуваат со кои потешкотии се
соочувале во минатата година. Исто така, се запознаваат со новиот материјал,
кој ќе биде изучуван преку годината

Завршен дел : наставникот детално ги објаснува правилата во англискиот јазик,


кои учениците ги посочиле како тешки за разбирање

Домашна работа : пишување на граматички вежби, правописни или јазични, во


зависност од тоа што било посочено како потешкотија
Дневна подготовка

Одделение : V

Тема : Learning to learn

Наставна единица : Welcome – Lesson A

Цели на часот : запознавање со некои основни факти за јазикот и поттикнување


на учениците за самостојна работа

Задачи на часот : повторување на вокабуларот; разбирање, изговор и


спелување на англиски зборови; повторување на алфабетата

Материјали : учебник

Воведен дел: наставникот ги воведува учениците со дневната тема за


обработка преку примери и им дава насоки како да ги извршат дадените задачи

Главен дел :

 Поврзување на зборови со слика


 Препознавање и копирање на текст за добивање на информации
 Пишување и правење на квиз во парови
 Подредување на зборови по алфабетен ред
 Слушање на насоки и нивно извршување
 Употреба на речник со цел стекнување на независност во извршување
на дадените задачи

Завршен дел : објаснување на домашната задача

Домашна работа : пополнување на задачи во работната тетратка стр.2 и стр.3


Дневна подготовка

Одделение : V

Тема : Learning to learn

Наставна единица : Words – Lesson B

Цели на часот : да се повтори вокабуларот од претходната година, поврзан со


претставување на училишни предмети

Задачи на часот : ученикот поврзува слики и зборови, ги употребува своите


вербални вештини, спелува дадени зборови од темата и сл.

Материјали :

Воведен дел: наставникот ги воведува учениците со дневната тема за


обработка преку примери и им дава насоки како да ги извршат дадените задачи

Главен дел :

 Поврзување на зборови со слика


 Препознавање и копирање на текст за добивање на информации
 Пишување и правење на квиз во парови
 Подредување на зборови по алфабетен ред
 Слушање на насоки и нивно извршување
 Употреба на речник со цел стекнување на независност во извршување
на дадените задачи

Завршен дел : наставникот ја објаснува домашната задача, давајќи им пример


на учениците како да ги потполнат задачите во работната тетратка

Домашна работа : задачи и вежби од работна тетратка стр. 4 и 5


Дневна подготовка

Одделение : V

Тема : Learning to learn

Наставна единица : Classroom language – Lesson C

Цели на часот : повторување и употреба на вокабулар поврзан со дадени


изрази во формална комуникација

Задачи на часот : слушање со разбирање и поплнување на празнини во текст,


дијалог во парови, слушање на насоки и поодредување, тестирање на
партнерот од дијалог

Материјали : учебник

Воведен дел: наставникот ги воведува учениците со дневната тема за


обработување и ги запознава со дадените задачи

Главен дел :

 Поврзување на зборови со слика


 Препознавање и копирање на текст за добивање на информации
 Пишување и правење на квиз во парови
 Подредување на зборови по алфабетен ред
 Слушање на насоки и нивно извршување
 Употреба на речник со цел стекнување на независност во извршување
на дадените задачи

Завршен дел : наставникот ја објаснува домашната задача

Домашна работа : напиши сосав за твојот омилен училишен предмет


Дневна подготовка

Одделение : V

Тема : Module 1 - Families

Наставна единица : Lead - in

Цели на часот : запознавање со текстовите од темата за непалското семејство,


за животните, разни семејства и сл.

Задачи на часот : ученикот се запознава со новата тема преку разговор;


поврзува зборови со имиња и извршуваа меѓусебно тестирање со својот
партнер

Материјали : учебник

Воведен дел: наставникот ги воведува учениците со дневната тема за


обработка преку примери

Главен дел :

 Поврзување на зборови со слика и имиња


 Пишување и правење на квиз во парови
 Слушање на насоки и нивно извршување
 Употреба на речник со цел стекнување на независност во извршување
на дадените задачи

Завршен дел : наставникот ја објаснува домашната задача

Домашна работа : работна тетратка стр. 6 - 7


Дневна подготовка

Одделение : V

Тема : Module 1 - Families

Наставна единица : A Nepalese family

Цели на часот :

 Именување на членови од фамилијата и нивно опишување


 Опишување на услови и состојби
 Прикажување на позиција
 Зборување за личноста
 Искажување на старост и потекло

Задачи на часот :

 Објаснување за местоположбата на Непал и состојбата за живот


 Читање на текстот за непалското семејство
 Извлекување на непознати зборови и правилен изговор на новите
зборови

Материјали : учебник

Воведен дел: наставникот ги воведува учениците со дневната тема, дава


објаснување за Непал, неговата местоположба, животот на луѓето во Непал и
Азија и им го чита текстот

Главен дел :

 Читање со разбирање на текстот и извлекување на непознати зборови


 Поврзување на ликовите од текстот со дадените слики
 Составување на табела за ликовите со претставување на основните
карактеристики за нив како : име на ликот, име на родителите, братот,
сестрата, старост на ликовите, омилен спорт итн.

Завршен дел : наставникот ја објаснува домашната задача, давајќи им пример


на учениците како да напишат состав за својот / своите пријатели, како и
најразлични начини на претставување

Домашна работа : напиши состав во кој ќе го / ги опишеш својот / своите


пријатели
Дневна подготовка

Одделение : V

Тема : Module 1 - Families

Наставна единица : Language Focus – Present Simple Tense of the verb “to be”

Цели на часот : да се повторат правилата за глаголот to be и повторување на


новите зборови

Задачи на часот :

 Повторување на граматичките правила за Present Simple Tense од


глаголот to be
 Препишување и пополнување на табели
 Подредување на зборови по алфабетен ред
 Работење со речник

Материјали : учебник и речник

Воведен дел: наставникот ги прашува и повторува заедно со учениците


правила за употреба на глаголот to be

Главен дел :

 Повторување на правилата со пишување на реченици со употреба на


Present Simple Tense од глаголот to be
 Препишување на табела со граматички вежби и пополнување на
табелите
 Препишување и пополнување на реченици поврзани со претходниот
текст
 Пишување на слични реченици за себе

Завршен дел : наставникот ја објаснува домашната задача од учебникот на


стр. 9, вежба Е и F

Домашна работа : пополни ги информациите за себе на лист хартија, замени ги


листовите и погоди за кого се работи ( вежба Е, стр. 9 )
нареди ги зборовите по алфабетен ред и провери во речник ( вежба F, стр. 9 )
Дневна подготовка

Одделение : V

Тема : Module 1 - Families

Наставна единица : Twins

Цели на часот : да се повторат правилата за глаголот to be и повторување на


новите зборови

Задачи на часот :

 Повторување на граматичките правила за Present Simple Tense од


глаголот to be
 Препишување и пополнување на табели
 Подредување на зборови по алфабетен ред
 Работење со речник

Материјали : учебник и речник

Воведен дел: наставникот ги прашува и повторува заедно со учениците


правила за употреба на глаголот to be

Главен дел :

 Повторување на правилата со пишување на реченици со употреба на


Present Simple Tense од глаголот to be
 Препишување на табела со граматички вежби и пополнување на
табелите
 Препишување и пополнување на реченици поврзани со претходниот
текст
 Пишување на слични реченици за себе

Завршен дел : наставникот ја објаснува домашната задача од учебникот на


стр. 9, вежба Е и F

Домашна работа : пополни ги информациите за себе на лист хартија, замени ги


листовите и погоди за кого се работи ( вежба Е, стр. 9 )
нареди ги зборовите по алфабетен ред и провери во речник ( вежба F, стр. 9 )
Дневна подготовка

Одделение : V

Тема : Module 1 - Families

Наставна единица : Twins – lesson 2

Цели на часот : да се повторат правилата за глаголот to be и повторување на


новите зборови

Задачи на часот :

 Повторување на граматичките правила за Present Simple Tense од


глаголот to be
 Препишување и пополнување на табели
 Подредување на зборови по алфабетен ред
 Работење со речник

Материјали : учебник и речник

Воведен дел: наставникот ги прашува и повторува заедно со учениците


правила за употреба на глаголот to be

Главен дел :

 Повторување на правилата со пишување на реченици со употреба на


Present Simple Tense од глаголот to be
 Препишување на табела со граматички вежби и пополнување на
табелите
 Препишување и пополнување на реченици поврзани со претходниот
текст
 Пишување на слични реченици за себе

Завршен дел : наставникот ја објаснува домашната задача од учебникот на


стр. 9, вежба Е и F

Домашна работа : пополни ги информациите за себе на лист хартија, замени ги


листовите и погоди за кого се работи ( вежба Е, стр. 9 )
нареди ги зборовите по алфабетен ред и провери во речник ( вежба F, стр. 9 )
Дневна подготовка

Одделение : V

Тема : Module 1 - Families

Наставна единица : Animal families

Цели на часот : да се повторат правилата за глаголот to be и повторување на


новите зборови

Задачи на часот :

 Повторување на граматичките правила за Present Simple Tense од


глаголот to be
 Препишување и пополнување на табели
 Подредување на зборови по алфабетен ред
 Работење со речник

Материјали : учебник и речник

Воведен дел: наставникот ги прашува и повторува заедно со учениците


правила за употреба на глаголот to be

Главен дел :

 Повторување на правилата со пишување на реченици со употреба на


Present Simple Tense од глаголот to be
 Препишување на табела со граматички вежби и пополнување на
табелите
 Препишување и пополнување на реченици поврзани со претходниот
текст
 Пишување на слични реченици за себе

Завршен дел : наставникот ја објаснува домашната задача од учебникот на


стр. 9, вежба Е и F

Домашна работа : пополни ги информациите за себе на лист хартија, замени ги


листовите и погоди за кого се работи ( вежба Е, стр. 9 )
нареди ги зборовите по алфабетен ред и провери во речник ( вежба F, стр. 9 )
Дневна подготовка

Одделение : V

Тема : Module 1 - Families

Наставна единица : Language Focus – Questions

Цели на часот : да се повторат правилата за глаголот to be и повторување на


новите зборови

Задачи на часот :

 Повторување на граматичките правила за Present Simple Tense од


глаголот to be
 Препишување и пополнување на табели
 Подредување на зборови по алфабетен ред
 Работење со речник

Материјали : учебник и речник

Воведен дел: наставникот ги прашува и повторува заедно со учениците


правила за употреба на глаголот to be

Главен дел :

 Повторување на правилата со пишување на реченици со употреба на


Present Simple Tense од глаголот to be
 Препишување на табела со граматички вежби и пополнување на
табелите
 Препишување и пополнување на реченици поврзани со претходниот
текст
 Пишување на слични реченици за себе

Завршен дел : наставникот ја објаснува домашната задача од учебникот на


стр. 9, вежба Е и F

Домашна работа : пополни ги информациите за себе на лист хартија, замени ги


листовите и погоди за кого се работи ( вежба Е, стр. 9 )
нареди ги зборовите по алфабетен ред и провери во речник ( вежба F, стр. 9 )
Дневна подготовка

Одделение : V

Тема : Module 1 - Families

Наставна единица : Writing: A Description

Цели на часот : да се повторат правилата за глаголот to be и повторување на


новите зборови

Задачи на часот :

 Повторување на граматичките правила за Present Simple Tense од


глаголот to be
 Препишување и пополнување на табели
 Подредување на зборови по алфабетен ред
 Работење со речник

Материјали : учебник и речник

Воведен дел: наставникот ги прашува и повторува заедно со учениците


правила за употреба на глаголот to be

Главен дел :

 Повторување на правилата со пишување на реченици со употреба на


Present Simple Tense од глаголот to be
 Препишување на табела со граматички вежби и пополнување на
табелите
 Препишување и пополнување на реченици поврзани со претходниот
текст
 Пишување на слични реченици за себе

Завршен дел : наставникот ја објаснува домашната задача од учебникот на


стр. 9, вежба Е и F

Домашна работа : пополни ги информациите за себе на лист хартија, замени ги


листовите и погоди за кого се работи ( вежба Е, стр. 9 )
нареди ги зборовите по алфабетен ред и провери во речник ( вежба F, стр. 9 )
Дневна подготовка

Одделение : V

Тема : Module 1 - Families

Наставна единица : Speaking: Finding Out Informations

Цели на часот : да се повторат правилата за глаголот to be и повторување на


новите зборови

Задачи на часот :

 Повторување на граматичките правила за Present Simple Tense од


глаголот to be
 Препишување и пополнување на табели
 Подредување на зборови по алфабетен ред
 Работење со речник

Материјали : учебник и речник

Воведен дел: наставникот ги прашува и повторува заедно со учениците


правила за употреба на глаголот to be

Главен дел :

 Повторување на правилата со пишување на реченици со употреба на


Present Simple Tense од глаголот to be
 Препишување на табела со граматички вежби и пополнување на
табелите
 Препишување и пополнување на реченици поврзани со претходниот
текст
 Пишување на слични реченици за себе

Завршен дел : наставникот ја објаснува домашната задача од учебникот на


стр. 9, вежба Е и F

Домашна работа : пополни ги информациите за себе на лист хартија, замени ги


листовите и погоди за кого се работи ( вежба Е, стр. 9 )
нареди ги зборовите по алфабетен ред и провери во речник ( вежба F, стр. 9 )
Дневна подготовка

Одделение : V

Тема : Module 1 - Families

Наставна единица : Listening: A Quiz

Цели на часот : да се повторат правилата за глаголот to be и повторување на


новите зборови

Задачи на часот :

 Повторување на граматичките правила за Present Simple Tense од


глаголот to be
 Препишување и пополнување на табели
 Подредување на зборови по алфабетен ред
 Работење со речник

Материјали : учебник и речник

Воведен дел: наставникот ги прашува и повторува заедно со учениците


правила за употреба на глаголот to be

Главен дел :

 Повторување на правилата со пишување на реченици со употреба на


Present Simple Tense од глаголот to be
 Препишување на табела со граматички вежби и пополнување на
табелите
 Препишување и пополнување на реченици поврзани со претходниот
текст
 Пишување на слични реченици за себе

Завршен дел : наставникот ја објаснува домашната задача од учебникот на


стр. 9, вежба Е и F

Домашна работа : пополни ги информациите за себе на лист хартија, замени ги


листовите и погоди за кого се работи ( вежба Е, стр. 9 )
нареди ги зборовите по алфабетен ред и провери во речник ( вежба F, стр. 9 )
Дневна подготовка

Одделение : V

Тема : Module 1 - Families

Наставна единица : Consolidation

Цели на часот : да се повторат правилата за глаголот to be и повторување на


новите зборови

Задачи на часот :

 Повторување на граматичките правила за Present Simple Tense од


глаголот to be
 Препишување и пополнување на табели
 Подредување на зборови по алфабетен ред
 Работење со речник

Материјали : учебник и речник

Воведен дел: наставникот ги прашува и повторува заедно со учениците


правила за употреба на глаголот to be

Главен дел :

 Повторување на правилата со пишување на реченици со употреба на


Present Simple Tense од глаголот to be
 Препишување на табела со граматички вежби и пополнување на
табелите
 Препишување и пополнување на реченици поврзани со претходниот
текст
 Пишување на слични реченици за себе

Завршен дел : наставникот ја објаснува домашната задача од учебникот на


стр. 9, вежба Е и F

Домашна работа : пополни ги информациите за себе на лист хартија, замени ги


листовите и погоди за кого се работи ( вежба Е, стр. 9 )
нареди ги зборовите по алфабетен ред и провери во речник ( вежба F, стр. 9 )
Дневна подготовка

Одделение : V

Тема : Module 1 - Families

Наставна единица : TEST

Цели на часот : да се повторат правилата за глаголот to be и повторување на


новите зборови

Задачи на часот :

 Повторување на граматичките правила за Present Simple Tense од


глаголот to be
 Препишување и пополнување на табели
 Подредување на зборови по алфабетен ред
 Работење со речник

Материјали : учебник и речник

Воведен дел: наставникот ги прашува и повторува заедно со учениците


правила за употреба на глаголот to be

Главен дел :

 Повторување на правилата со пишување на реченици со употреба на


Present Simple Tense од глаголот to be
 Препишување на табела со граматички вежби и пополнување на
табелите
 Препишување и пополнување на реченици поврзани со претходниот
текст
 Пишување на слични реченици за себе

Завршен дел : наставникот ја објаснува домашната задача од учебникот на


стр. 9, вежба Е и F

Домашна работа : пополни ги информациите за себе на лист хартија, замени ги


листовите и погоди за кого се работи ( вежба Е, стр. 9 )
нареди ги зборовите по алфабетен ред и провери во речник ( вежба F, стр. 9 )
Дневна подготовка

Одделение : V

Тема : Module 1 - Families

Наставна единица : Correction of the TEST/

Цели на часот : да се повторат правилата за глаголот to be и повторување на


новите зборови

Задачи на часот :

 Повторување на граматичките правила за Present Simple Tense од


глаголот to be
 Препишување и пополнување на табели
 Подредување на зборови по алфабетен ред
 Работење со речник

Материјали : учебник и речник

Воведен дел: наставникот ги прашува и повторува заедно со учениците


правила за употреба на глаголот to be

Главен дел :

 Повторување на правилата со пишување на реченици со употреба на


Present Simple Tense од глаголот to be
 Препишување на табела со граматички вежби и пополнување на
табелите
 Препишување и пополнување на реченици поврзани со претходниот
текст
 Пишување на слични реченици за себе

Завршен дел : наставникот ја објаснува домашната задача од учебникот на


стр. 9, вежба Е и F

Домашна работа : пополни ги информациите за себе на лист хартија, замени ги


листовите и погоди за кого се работи ( вежба Е, стр. 9 )
нареди ги зборовите по алфабетен ред и провери во речник ( вежба F, стр. 9 )
Дневна подготовка

Одделение : V

Тема : Module 2 - Cartoons

Наставна единица : Lead - in

Цели на часот : да се повторат правилата за глаголот to be и повторување на


новите зборови

Задачи на часот :

 Повторување на граматичките правила за Present Simple Tense од


глаголот to be
 Препишување и пополнување на табели
 Подредување на зборови по алфабетен ред
 Работење со речник

Материјали : учебник и речник

Воведен дел: наставникот ги прашува и повторува заедно со учениците


правила за употреба на глаголот to be

Главен дел :

 Повторување на правилата со пишување на реченици со употреба на


Present Simple Tense од глаголот to be
 Препишување на табела со граматички вежби и пополнување на
табелите
 Препишување и пополнување на реченици поврзани со претходниот
текст
 Пишување на слични реченици за себе

Завршен дел : наставникот ја објаснува домашната задача од учебникот на


стр. 9, вежба Е и F

Домашна работа : пополни ги информациите за себе на лист хартија, замени ги


листовите и погоди за кого се работи ( вежба Е, стр. 9 )
нареди ги зборовите по алфабетен ред и провери во речник ( вежба F, стр. 9 )
Дневна подготовка

Одделение : V

Тема : Module 2 - Cartoons

Наставна единица : Supertwins

Цели на часот : читање и изучување на нови зборови

Задачи на часот :

 Читање на текст од учебникот


 Препишување на непознати зборови
 Пронаоѓање на грешки во текстот
 Работење со речник

Материјали : учебник и речник

Воведен дел: наставникот го проверува домашното од претходниот час и


двајца ученици ги читаат своите домашни работи

Главен дел :

 Наставникот им го чита текстот на учениците


 Неколку ученици го читаат текстот повторно
 Учениците ја работат задачата А од стр.19 во учебникот, пронаоѓајќи ги
грешките во текстот
 Наставникот ги проверува речениците

Завршен дел : наставникот ја објаснува домашната задача од работната


тетратка на стр.13

Домашна работа : пополни ги задачите на стр.13 од работните тетратки


Дневна подготовка

Одделение : V

Тема : Module 2 - Cartoons

Наставна единица : Language Focus – Can

Цели на часот : да се објаснат правилата за глаголот can

Задачи на часот :

 Oбјаснување на граматичките правила за can


 Препишување и пополнување на табели
 Пополнување на вежби од учебникот

Материјали : учебник и речник

Воведен дел: наставникот ги објаснува правилата за употреба на глаголот can

Главен дел :

 Наставникот ја објаснува потврдната форма на глаголот can дава пример


за користење
 Наставникот ја објаснува одречната форма на глаголот can дава пример за
користење
 Наставникот ја објаснува прашалната форма на глаголот can и како се
одговара на Yes/ No – прашањата
 Пишување на слични реченици од страна на учениците

Завршен дел : наставникот ја објаснува домашната задача од работните


тетратки стр.12

Домашна работа : пополни ги задачите од стр.12


Дневна подготовка

Одделение : V

Тема : Module 2 - Cartoons

Наставна единица : Drawings

Цели на часот : слушање и разбирање на упатства за цртање

Задачи на часот :

 Слушање на упатства за цртање на цртеж од касета


 Цртање на цртежи, соодветно на упатствата
 Поврзување на зборови со слика
 Работење со речник

Материјали : учебник и речник

Воведен дел: наставникот им објаснува на учениците дека ќе слушаат две


различни упатства за цртање на лик

Главен дел :

 Наставникот ја пушта касетата неколку пшати со двете упатства, а


учениците ги цртаат двата цртежа
 Ги опишуваат боите кои ги користеле и додатоците кои ги додале на
цртежите
 Поврзуваат слики и реченици со зборови и упатства

Завршен дел : наставникот ја објаснува домашната задача од учебникот на


стр. 21, вежба Е и G

Домашна работа : Oпис на девојчето од цртежот на часот (вежба Е) и поправка


на грешките во зборовите (вежба G)
Дневна подготовка

Одделение : V

Тема : Module 2 - Cartoons

Наставна единица : The Silly Family

Цели на часот : да се повторат веќе изучените зборови од дадената тема и да


се дополнат со нови

Задачи на часот :

 Повторување на веќе изучен вокабулар


 Запознавање со нови зборови
 Правење споредба

Материјали : учебник и речник

Воведен дел: наставникот ги прашува учениците за значењето на веќе


изучениот вокабулар

Главен дел :

 Учениците прават споредба меѓу семејството Симпсон (цртаната серија)


и семејството Сили (од учебникот) или некое друго семјство од цртаните
филмови
 Учениците ја разгледуваат илустрацијата на стр. 22 од учебникот и ја
опишуваат
 Препишуваат непознати зборови во тетратките
 Ја препишуваат и решаваат задачата А од стр. 22

Завршен дел : наставникот ја објаснува домашната задача

Домашна работа : измисли и напиши краток опис на твоето комично семејство


Дневна подготовка

Одделение : V

Тема : Module 2 - Cartoons

Наставна единица : The Silly Family – lesson 2

Цели на часот : читање и изучување на нови зборови

Задачи на часот :

 Читање на текст од учебникот


 Препишување на непознати зборови
 Пронаоѓање на грешки во текстот
 Работење со речник

Материјали : учебник и речник

Воведен дел: наставникот го проверува домашното од претходниот час и


двајца ученици ги читаат своите домашни работи

Главен дел :

 Наставникот им го чита текстот на учениците


 Неколку ученици го читаат текстот повторно
 Учениците ја работат задачата В од стр.22 во учебникот, пронаоѓајќи ги
грешките во текстот и внесувајќи ги во табелите
 Наставникот ги проверува табелите

Завршен дел : двајца ученици ги препишуваат и пополнуваат своите табели на


табла

Домашна работа :
Дневна подготовка

Одделение : V

Тема : Module 2 - Cartoons

Наставна единица : Language Focus – Have got / has got

Цели на часот : да се објаснат правилата за глаголот have / has got

Задачи на часот :

 Oбјаснување на граматичките правила за have / has got


 Препишување и пополнување на табели
 Пополнување на вежби од учебникот

Материјали : учебник

Воведен дел: наставникот ги објаснува правилата за употреба на глаголот


have / has got

Главен дел :

 Наставникот ја објаснува потврдната форма на глаголот have / has got


дава пример за користење
 Наставникот ја објаснува одречната форма на глаголот have / has got
дава пример за користење
 Наставникот ја објаснува прашалната форма на глаголот have / has got
и како се одговара на Wh – прашањата и Yes/ No - прашањата
 Пишување на слични реченици од страна на учениците

Завршен дел : наставникот ја објаснува домашната задача од учебникот на


стр. 23, вежба D и E

Домашна работа : дополни и состави реченици од дадените зборови во


вежбите D и E од учебникот на стр. 23
Дневна подготовка

Одделение : V

Тема : Module 2 - Cartoons

Наставна единица : Fluency: Writing: My cartoon character

Цели на часот : вежбање на пишување на опис со користење на глаголите can


и have / has got

Задачи на часот :

 Цртање на лик по сопствен избор


 Пишување на опис на лик по сопствен избор, користејќи ги глаголите can
и have / has got

Материјали : учебник и речник

Воведен дел: наставникот ги прашува учениците кој им бил омилен цртан лик и
им дава задача да нацртаат лик по сопствен избор

Главен дел :

 Откако учениците ќе ги нацртаат своите цртани ликови, започнуваат со


пишување на опис на својот лик
 Наставникот им помага со вокабуларот и составувањето на структурата
на текстовите
 Учениците можат да ги користат зборовите од мини речникот во
учебникот

Завршен дел : наставникот ги проверува текстовите и им помага да ги поправат


грешките во речникот и граматиката

Домашна работа : пополни ги прашањата во работната тетратка на страна 14 и


15
Дневна подготовка

Одделение : V

Тема : Module 2 - Cartoons

Наставна единица : Fluency: Speaking: Describe and Draw

Цели на часот : да се оспособат учениците за активно користење на


соодветниот вокабулар во говорот

Задачи на часот :

 Опишување на карактери и нивно цртање

Материјали : учебник и изработки на ученици

Воведен дел: наставникот им го објаснува на учениците текот на часот каде тие


ќе работат во парови и ќе треба да опишуваат и цртаат карактери по сопствен
избор

Главен дел :

 Наставникот ги дели учениците на парови и им објаснува дека едните ќе


опишуваат карактери по сопствен избор, а другите ќе ги цртаат т.е. ќе се
обидат да нацртаат она што првите ќе го опишат
 Наставникот им чита пример и им објаснува како би требало да изгледа
тоа
 Учениците меѓусебно почнуваат со работа, а наставникот им помага со
вокабуларот и структурата.

Завршен дел : кога ќе завршат учениците со опишување и цртање, си


проверуваат заедно со наставникот за и околу разликите што можат да се
појават

Домашна работа : Напишете краток состав со цртеж на вашиот омилен лик од


цртаните
Дневна подготовка

Одделение : V

Тема : Module 2 - Cartoons

Наставна единица : Fluency: Listening: Cartoon Quiz

Цели на часот : учениците да можат да ги разберат прашањата преку слушање


на касета и да можат да дадат соодветен одговор

Задачи на часот :

 Слушање на квиз и давање соодветни одговори


 Разговор за омилените ликови од цртаните филмови

Материјали : учебник и касетофон

Воведен дел: наставникот ги прашува и учениците да му ги посочат нивните


омилени ликови од цртаните филмови

Главен дел :

 Наставникот им објаснува на учениците дека ќе слушаат прашања за


познати ликови од цртаните филмови и ќе треба да одговорат со а, b или
c
 Наставникот ги пушта прашањата, паузирајќи после секое прашање
 Учениците ги запишуваат своите одговори во тетратка
 На крајот, се пребројуваат точните одговори и наставникот го прогласува
ученикот / учениците со најмногу точни одговори

Завршен дел : наставникот и учениците прават споредба на најславните


цртани филмови од минатото и сегашноста

Домашна работа :
Дневна подготовка

Одделение : V

Тема : Module 2 - Cartoons

Наставна единица : Consolidation

Цели на часот : да се повторат правилата за глаголот can have и got / has got
и повторување на вокабуларот од втората тема

Задачи на часот :

 Повторување на граматичките правила за употребата на глаголот can и


have got / has got
 Препишување и пополнување на реченици
 Подредување на зборови по начин на согласување
 Работење со речник

Материјали : учебник и работна тетратка

Воведен дел: наставникот ги прашува и повторува заедно со учениците


правила за употреба на глаголот can и have got / has got.

Главен дел :

 Повторување на правилата со пишување на реченици со употреба на


can и have got / has got
 Препишување на реченици со граматички вежби и пополнување на
реченици во работните тетратки
 Составување на изрази од дадени зборови

Завршен дел : наставникот ја објаснува домашната задача од учебникот на


стр. 25, вежба С и работни тетратки стр. 18, вежба D.

Домашна работа : состави реченици од дадените изрази на стр. 25 од


учебникот и дополни ги речениците од стр.18 во работните тетратки.

You might also like