You are on page 1of 2

PRIPREMA ZA ČAS FIZIKE

Razred: IX (deveti) Datum ................ Redni broj časa: 3


Nastavna tema: Naelektrisanje u našem okruženju
Nastavna jedinica: Naelektrisanje tijela, el. naboj, vrste el. naboja. Jedinica količine elektriciteta.
Zakon održanja količine elektriciteta, el. provodnici i izolatori, elektroskop
Ciljevi časa:Utvrdit pojmove iz gore navedene nastavne jedinice i uraditi zadatke iz iste uz
detaljno pojašnjenje
Zadaci časa:
Obrazovni zadaci:
 Utvrditi Naelektrisanje tijela, el. naboj, vrste el. naboja, jedinicu količine elektriciteta, zakon
održanja količine elektriciteta, te naučno stajalište i jezik.
 Istražiti električne provodnike, izolatore i elektroskop.
Funkcionalni:
Razvijati naučni i kritični način mišljenja; razvijanje sposobnosti objašnjenja makrosvijeta pomoću
zbivanja u mikrosvijetu; shvatiti da se električnim nabojem može dosta toga shvatiti ali se može i
predviđati.
TIP ČASA: Utvrđivanje
Oblik rada: Frontalni, individualni.
Nastavne metode: Razgovor, Demonstrativni eksperiment.
Nastavna sredstva i pomagala: Osnovna nastavna sredstva, influentna mašina, elektroskop.
Literatura: Udžbenik Fizika 9; Nada Gabela i Hasnija Muratović; Zbirka zadataka i ogleda za Fiziku
8 razred; Esad Kulenović, Safet Kaljanac.
ARTIKULACIJA ČASA

UVODNI DIO:
Ponoviti bitne pojmove u prethodnom gradivu.
Ponoviti formule iz prethodnog gradiva.
Istaći cilj časa
GLAVNI DIO:
Dati sljedeće zadatke, koje učenici samostalno rade u svojim sveskama, nakon čega iste rješavaju na
tabli.
Zadaci:
1. Odrediti koliko elektrona viška ima tijelo koje je naelektrisano na .
2. Odrediti količinu i vrstu naelektrisanja tijela ako se zna da tijelu fali 500 elektrona da bi bilo
električki neutralno.
3. Dva tijela su naelektrisana +5C i -3C. Odrediti količinu i predznak naelektrisanja koje će imati
tijela nakon njihovog međusobnog dodira.
( )

4. Kolikom količinom naelektrisanja je naelektrisano tijelo ako se na njemu nalazi


elektrona?
5. Koliko je na telu više elektrona nego protona, ako je tijelo naelektrisano količinom naelektrisanja
od -0,8 ?
ZAVRŠNI DIO:
Kroz kraći razgovor ponavljati sa učenicima bitno u pređenom gradivu.
Pitati za eventualne nejasnoće.
Nagrađivati aktivne učenike.

DOMAĆA ZADAĆA: Nastavnik:


Nema _________________
Šišić Zijad

You might also like