You are on page 1of 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN SAINS


MATA PELAJARAN SAINS KELAS TAHUN 3 BAIDURI

TARIKH / HARI 26.08.2019 (ISNIN) MASA 11:30 – 12.00 PAGI

TEMA SAINS FIZIKAL

TAJUK 8.0 ASID DAN ALKALI

STAND. KANDUNGAN 8.1 Asid dan alkali

8.1.1 Menguji bahan yang berasid, beralkali dan neutral dari segi perubahan warna kertas
STAND. PEMBELAJARAN litmus dengan menjalankan penyiasatan.

Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat:


OBJEKTIF PEMBELAJARAN a) Menguji bahan yang berasid, beralkali dan neutral dari segi perubahan warna kertas
litmus dengan menjalankan penyiasatan.

a) Murid meneka bahan yang terdapat di dalam kotak.


b) Guru mengaitkan aktiviti dengan pembelajaran pada hari ini.
c) Murid mengumpulkan bahan yang telah mereka bawa di meja kumpulan masing-masing.
d) Murid menjalankan penyiasatan untuk menguji bahan yang berasid, beralkali dan
AKTIVITI PdPC
neutral dari segi perubahan warna kertas litmus.
e) Murid mengelaskan bahan mengikut perubahan warna kertas litmus.
f) Murid membuat rumusan dalam kumpulan dan mempersembahkan di hadapan kelas
hasil kumpulan mereka.

 Radio / TV
 Buku teks  Internet  Spesimen
BAHAN BANTU BELAJAR  Radas
 Modul  Projektor  Gambar / Cerita
(BBB)  Buku
 Powerpoint  Model  Lain-lain : ______________________
Cerita

 Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


KECERDASAN PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik  Visual Ruang
Matematik
 Sains
ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Keusahawanan
&Teknologi
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekit  Patriotisme  Nilai Murni
 TMK
 Membanding  Menghubungkait  Membuat
 Inferens
beza  Menginterpretasi Keputusan
KEMAHIRAN BERFIKIR  Meramal
 Mengkategori  Mencipta  Membuat Rumusan
 Mentafsir
 Menjana Idea Analogi  Menilai
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENILAIAN PDP
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek

Murid dapat menyatakan dengan tepat kumpulan, 3 daripada 5 bahan mengikut


KRITERIA KEJAYAAN
perubahan kertas litmus melalui penyiasatan.

REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN SAINS
MATA PELAJARAN SAINS KELAS TAHUN 3 BAIDURI

TARIKH / HARI 28.05.2019 (ISNIN) MASA 10:00 – 11:00 PAGI

TEMA SAINS FIZIKAL

TAJUK 8.0 ASID DAN ALKALI

STAND. KANDUNGAN 8.1 Asid dan alkali

8.1.2 Mengitlak bahan yang berasid, beralkali dan neutral dari aspek rasa dan sentuhan
STAND. PEMBELAJARAN
dengan menguji beberapa contoh bahan.

Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat:


OBJEKTIF PEMBELAJARAN
a) Mengitlak bahan yang berasid, beralkali dan neutral dari aspek rasa dan sentuhan
dengan menguji beberapa contoh bahan.

1) Murid dan guru bersoal jawab tentang pembelajaran lepas.


2) Guru mengaitkan aktiviti dengan pembelajaran pada hari ini.
3) Murid mengumpulkan bahan yang telah mereka bawa di meja kumpulan masing-masing.
4) Murid menjalankan penyiasatan untuk menguji bahan yang berasid, beralkali dan
AKTIVITI PdPC
neutral dari segi perubahan warna kertas litmus.
5) Murid mengelaskan bahan mengikut perubahan warna kertas litmus.
6) Murid membuat rumusan dalam kumpulan dan mempersembahkan di hadapan kelas
hasil kumpulan mereka.

 Radio / TV
 Buku teks  Internet  Spesimen
BAHAN BANTU BELAJAR  Radas
 Modul  Projektor  Gambar / Cerita
(BBB)  Buku
 Powerpoint  Model  Lain-lain : ______________________
Cerita

 Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


KECERDASAN PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik  Visual Ruang
Matematik
 Sains
ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Keusahawanan
&Teknologi
KURIKULUM (EMK)  Pendidikan Alam Sekit  Patriotisme  Nilai Murni
 TMK
 Membanding  Menghubungkait  Membuat
 Inferens
beza  Menginterpretasi Keputusan
KEMAHIRAN BERFIKIR  Meramal
 Mengkategori  Mencipta  Membuat Rumusan
 Mentafsir
 Menjana Idea Analogi  Menilai
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENILAIAN PDP
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek

Murid dapat menyatakan dengan tepat, 3 daripada 5 isipadu pepejal tidak sekata
KRITERIA KEJAYAAN
menggunakan kaedah sesaran air .

REFLEKSI

You might also like