Professional Documents
Culture Documents
Ia I L
Po 251000
I L Ia 50 A
Vt 500
shIsh
seI L
Short-Shunt
Eg IaRa IshRsh I LRse Vt
Eg IaRa IshRsh
Vt I LRL
shIsh
seIa or se(I L Ish)
Eg Ia(Ra Rse) IshRsh Vt
Diverter, Rd Rse
Id Ise
Fig. (a) Long-shunt
Ia
Vt cumulative
Shunt Field
Ra
Load
Rsh RL compound generator
Eg
with a diverter.
Ia= Id+Ise
Ia= Ish+IL
IL
Load
Rsh RL
with a diverter.
Eg Ia= Ish+IL
IL= Id+Ise
Brush Contact Drop
In the voltage drop over the brush contact resistance
when current passes from commutator segments to
brushes and finally to the external load.
Its value depends on the amount of current and the value
of contact resistance.
This drop is usually small and includes brushes of both
polarities.
However, in practice, the brush contact drop is assumed
to have following constant values for all loads.
0.5 V for metal-graphite brushes.
2.0 V for carbon brushes.
Example 26.4 A long-shunt compound generator delivers a load current of 50A at
500V and has armature, series field and shunt field resistances of 0.05, 0.03 and
250 respectively. Calculate the generated voltage and the armature current. Allow
1 V per brush for contact drop.
Shunt Field
Ra
power generated, and (iii) distribution of
Load
Rsh RL
this power. Given that shunt field, series
field, divertor and armature resistances Eg Ia= Id+Ise
are 92 ohm, 0.015 ohm, 0.03 ohm and Ia= Ish+IL
0.032 ohm respectively.
Fig. 26.49
Solution: Generator circuit is shown in Fig. 26.49.
Given, Vt=230V, IL= 150A, Rsh=92 ohm, Rse=0.015 ohm, Rd=0.03 ohm, Ra=0.032
ohm. Eg=? Total power generated=? and Distribution of the geneated power=?.
Ish= 230/92= 2.5 A; Ia=150+2.5=152.5 A
Since series field resistance and divertor resistance are in parallel their combined
resistance is =0.030.015/(0.03+0.015) =0.01 ohm.
Total resistance is= 0.032+0.01=0.042 ohm; Voltage drop= 152.50.042=6.4 V
(i) voltage generated by armature, Eg= 230+6.4=236.4 V
(ii) total power generated in armature =EgIa=236.4152.5=36,051 W
Ish IL
Diverter, Rd Rse
Id Ise
Ia
Vt
Shunt Field
Ra
Load
Rsh RL
Eg Ia= Id+Ise
Ia= Ish+IL
Fig. 26.49
(iii) Total loss= power lost in armature (Ia2Ra) + power lost in series
field and divertor (152.520.01) + Power dissipated in shunt winding
( VtIsh) + Power delivered to load (230150)
=152.520.032+152.520.01+2300.01+230150
=36,051 W
Example 26.7 The following information
is given for a 300 kW, 600 V, long-shunt
compound generator, the shunt field
resistance=75, armature resistance
including brush resistance =0.03,
commutating field winding resistance
=0.011, series field resistance =0.012,
divertor resistance =0.036 . When the
machine is delivering full load, calculate
the voltage and power generated by the
armature. Fig. 26.50
Solution: Generator circuit is shown in Fig. 26.50.
Given, Vt=600V, Output power: VtIL= 300kW, Rsh=75, Ra=0.03 ohm, Rcom=0.011
ohm, Rse=0.012, Rd=0.036 ,. Eg=? Power generated= Eg Ia =?
Output current, IL= 300000W/600V=500A; Ish= 600/75=8A; Ia=500+8=508 A
Since the series field resistance and divertor resistance are in parallel their combined
resistance is [(0.0120.036)/0.048]=0.009 .
Total armature circuit resistance= 0.03+0.011+0.009=0.05
Voltage drop = 5080.05= 25.4 V
Voltage generated by armature= 600+ 25.4=625.4 V
Power generated= 625.4508=317,700 W = 317.7 kW.
Generated E.M.F. or E. M. F. Equation of a Generator
Let, =flux/pole in weber,
Z= total number of armature conductors or
Z= No. of slots No. of conductors/slot,
P= No. of generator poles,
A= No. of parallel paths in armature,
For lap winding, A=mP,
For wave winding= 2m,
m= The multiplicity (such m=3 for triplex winding)
N= armature rotation in revolutions per minute (rpm)
E= e.m.f. induced in any parallel path in armature
Eg= e.m.f generated in any one of the parallel paths i.e. E.
Average e.m.f. generated/conductor = [d/dt] volt
(since n=1)
Now, flux cut/conductor in one revolution d = dP Wb
Eg ZN P 60Eg 60 238 4
60 A ZN P 480900 4 0.033 Wb
A
Example: A DC shunt load current is 108 A and terminal voltage is
440 V. The resistance of armature circuit is 0.2 ohm and that of the
field circuit is 220 ohm. The machine has 6 poles and the armature
is wave connected with 864 conductors. The flux per pole is 0.06
Wb. Calculate the speed.
Solution: IL = 108 A, Vt = 440 V, Ra = 0.2 ohm, Rsh = 220 ohm, Z
= 864, P = 6, A = 2, = 0.06 Wb, N = ?
Vt 440
Ish 2 A
Rsh 220
Ia I L Ish 108 2 110 A
Eg ZN P
60Eg A 60462 2
178.2 rpm
60 A Z P 8640.06 6
Example: A 4 poles, 500 V DC series generator has 944 duplex wave
connected armature conductor. The power output is 10 kW. Flux
per pole is 0.036 Wb; armature resistance is 0.5 ohm and series
field resistance is 0.7 ohm. Determine the speed of operation.
7 103 10201500 4
Thus Eg 357 V
60 2
ZN P
E 2 V
g2 60 A
Fig. 26.54.
According to the voltage generated
E ( N / N )E
equation, we obtain that g2 2 1 g1
Obviously, BC Nc Nc
AC Full Speed N
Find:- (a) Voltage to which the machine will excite when run as a shunt
generator at 400 rev/min (rpm) with shunt resistance equal to 34 ohm.
(b) Resistance of shunt circuit to reduce the O.C. voltage to 220V
(c) Critical value of shunt field resistance
(d) The critical speed when the field circuit resistance is 34 ohm
(e) Lowest possible speed at which O.C. voltage of 225 V can be obtained.
Solution: The O.C.C as plotted from the given
data as shown if Fig. 26.13. The 34 ohm line
OA is drawn as usual.
(a) The voltage to which machine will excite
=OM=255V