You are on page 1of 3

PISMENA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG ČASA

NASTAVNI PREDMET: Bosanski, hrvatski, srpski jezik i književnost


RAZRED: VII ( sedmi ) devet.
NASTAVNA OBLAST: književnost
NASTAVNA JEDINICA: „Naza vezilja“ Zija Dizdarević
TIP ČASA: obrada
CILJEVI:
OBRAZOVNI: Usvajanje novog gradiva iz književnosti, upoznavanje učenika sa Zijom Dizdarevićem i
njegovim djelom; određevanje teme, ideje, mjesta i vremena radnje.
ODGOJNI: Sposobnost sticanja radnih navika, razvijanje sposobnosti zaključivanja,razvijanje sposobnosti
doživljavanja, osjećanja, uočavanja
FUNKCIONALNI: Razvijanje manuelnih osobina kod učenika
NASTAVNE METODE: Razgovor i metoda samozaključivanja
NASTAVNI OBLICI: Frontalni,individualni
NASTAVNA SREDSTVA: Čitanka za VII r., muzika na kompjuteru.

STRUKTURA ČASA

UVODNI DIO ČASA: do 10'

U uvodnom dijelu časa učenici slušaju obradu sevdalinke „Snijeg pade na behar na voće“ u izvedbi grupe
Indexi.

„ Snijeg pade na behar na voće,


Neka ljubi ko god koga hoće.
Ako neće nek' se ne nameće,
Od nameta nema selameta,“

Ove stihove napisati na tabli. Razgovarati o vremenu iz kojeg pjesma potječe, o muzici i o poruci koju
nose istaknuti stihovi.

GLAVNI DIO ČASA: do 30'

Najava teksta: Naza vezilja ( Zija Dizdarević)


Interpretativno čitanje teksta.
Emocionalno-intelektualna pauza:
Sačekati nekoliko trenutaka da učenici srede dojmove o tekstu.

Konkretizacija doživljaja:
 Zija Dizdarević pisac je kratkih priča koje po umjetničkoj snazi i ljepoti jezika s pravom zauzimaju
posebno mjesto u našoj književnosti. Naza vezilja potvrda je njegova umijeća.

Interpretacija teksta:

 Otkrijmo značenje riječi:


đerđef – drveni ram na koji se zateže platno za vezenje
kanat – drveno krilo na prozoru ili vratima
nićah – vjenčanje prema Šerijatu
kadija – sudija

Učenici odgovaraju na pitanja:

1. Koju je to snažnu želju imala Naza?


2. Pošto Naza nije umjela iskazati svoja osjećanja, gdje ih je ona odlučila ugraditi/prenijeti?
3. Svakog proljeća Naza se budila i iznova oživljavala staru želju – Nezira. Šta vam to govori o
snazi ljubavi, o ljubavi kao stvaralačkom pokretaču?

4. Čemu se Naza nadala? Šta joj je davalo snagu za dugi noćni vez na đerđefu?
5. Šta je očekivala da bi se moglo dogoditi kada završi svoj vez na đerđefu?
6. Kako je reagovao Nezir na Nazine riječi ljubavi? Šta joj je rekao?
7. Opišite Nazu vezilju u trenutku kada joj se ruše snovi, kada se ruši svijet koji je dugo gradila.

Odredite temu i motive u priči.

U prvom dijelu priče radnja je statična, mirna, ispunjena djevojačkim snovima. Takvi se motivi u priči
zovu statični motivi.

Kasnije radnja postaje dinamičnija u onom momentu kad je Naza odlučila posjetiti Nezira i to baš u
vrijeme kad su Iliju Rezikinog nosili na groblje, pa se takvi motivi koji pokreću radnju i čine je
dinamičnijom nazivaju dinamični motivi.

Na kraju pronaći ideju ove priče.


ZAVRŠNI DIO ČASA: do 5'

Pronađite u tekstu arhaizme ( zastarjele riječi i izraze ) i pokušajte ih zamijeniti sa standardnim riječima.
Pokušajte se sjetiti riječi koje ne pripadaju standardnom jeziku, a koje su karakteristične za vaš kraj.

Učenici odgovaraju na pitanja:

1.Koju je to snažnu želju imala Naza?


2.Pošto Naza nije umjela iskazati svoja osjećanja, gdje ih je ona odlučila ugraditi/prenijeti?
3. Svakog proljeća Naza se budila i iznova oživljavala staru želju – Nezira. Šta vam to govori o snazi
ljubavi, o ljubavi kao stvaralačkom pokretaču?
4. Čemu se Naza nadala? Šta joj je davalo snagu za dugi noćni vez na đerđefu?
5. Šta je očekivala da bi se moglo dogoditi kada završi svoj vez na đerđefu?
6. Kako je reagovao Nezir na Nazine riječi ljubavi? Šta joj je rekao?
7.Opišite Nazu vezilju u trenutku kada joj se ruše snovi, kada se ruši svijet koji je
dugo gradila.

Zaigrajmo kviz u wordwallu!

You might also like