You are on page 1of 6

Priprema za realizaciju časa muzičke kulture

Škola Razred Čas Vreme Realizator Učitelj Predmetni


Časa nastavnik
“Đura I 3. 15.06.2020. Biljana Zoran Prof.
55 40
Jakšic” 9 -10 Simić Veličković Aleksandar
11n/12 Stojadinović

Predmet: Muzička kultura


Nastavna tema-oblast: Izvođenje muzike
Nastavna jedinica: Pesma Ribar-muzička igra
Tip casa: Obrada
Cilj časa: Upoznavanje sa muzičkom igrom I
njeno izvođenje

Zadaci časa:  Obrazovni: Osposobljavanje


učenika za prepoznavanje
boje tona, raznih izvora
zvuka (instrument i glas)
kroz didaktičku igru i
slušanje muzičkih
instrumenata.
 Vaspitni: Aktiviranje zvučne
radoznalosti, vežbanje
slušne osetljivosti.
 Funkcionalni: Negovanje
interesovanja za kolektivne
muzičke aktivnosti,
razvijanje različitih
elemenata ritmičkih
sposobnosti sa ciljem da
zaokupi učenike i probudi
njihova interesovanja za
aktivno učešće u muzici.

Oblici rada: Frontalni, individualni


Nastavne metode: Razgovor, demonstracija, pevanje,
igranje, slušanje muzike, crtanje.
Nastavna sredstva: Udžbenik “Muzička kultura za
drugi razred osnovne škole”,
fleška sa kompozicijom, modeli
ribe, raka i žabe.

Korišćena literature: Priručnik za učitelje uz udžbenik


muzičke kulture-kreativni centar.

Struktura časa sa vremenskom artikulacijom

Uvodni deo časa (oko 5 min): 1. Razgovor sa učenicima


2. Igra prepoznavanje zvukova
Glavni deo časa (oko 30 min): 1. Obrada nastavne jedinice
2. Obašnjavanje nepoznatih
reči
3. Učenje pesmice po strofama
Završni deo časa (oko 10 min): 1. Muzička igra

Tok časa

Uvodni deo časa: Razgovaram sa učenicima o


zvucima koje možemo čuti u
prirodi. Dakle, razgovaramo o
zvucima kiše, zvuku koji proizvodi
vetar kad duva, zvucima ptica i sl.
Objašnjavam da se ovi zvuci mogu
proizvrsti tapšanjem,
pucketanjem prstima, lupanjem
nogama o pod.
Glavni deo časa: Govorim učenicima da me pažljivo
slušaju zato što danas
obradjujemo jednu lepu pesmicu
koja se zove “Ribar”. Obradu
nastavne jedinice počinjem
razgovorom sa učenicima.
Da li znate ko je ribar?
Da li su vas roditelji nekada
vodili da pecate ribu?
Da li vam se sviđa?
Da li znate gde sve riba može da
se peca?
Nakon razgovora i dobijenih
povratnih informacija pažljivo
slušamo pesmu “Ribar” sa diska.
Pazi dobro ribaru, udica ti trza!
Odneće ti meku svu, ribica je
brza!

Reci sada na taj znak, je l’ to riba


ili rak.
Il’ je možda žaaba, rega, rega,
kvak!

Loži vatru, ribaru, riba nek se


peče,
Ali pre ti pripazi da ti ne uteče.

V. Tomerlin
Postavljam pitanje da li im se
pesma svidela. Zatim
objašnjavamo nepoznate reči.
Da li znamo šta je udica?
Da li znamo šta je meka?
Da li znamo šta znači “da ti ne
uteče”?
Ukoliko, učenici ne znaju nove
reči, objašnjavam.
Pesmu učimo metodom učenja po
sluhu. Pesma se sastoji od tri
strofe, i učimo jednu po jednu,
dakle pesmu učimo po celinama.
Prva strofa:
 1. Celina je do reči trza,
slušamo ja pevam, pa
pevamo zajedno
 2. Celina je do reči brza,
slušamo, ja pevam, pa
pevamo zajedno
 3. Celina je refren, slušamo,
ja pevam, pa pevamo
zajedno
Nakon čega, sve ponavljamo.
Na isti način obradjujemo
ostatak pesmice.
 1. Celina je do reči peče,
slušamo, ja pevamo, pa
pevamo zajedno
 2. Celina je do reči uteče,
slušamo, ja pevamo, pa
pevamo zajedno
Ponavljamo drugu strofu jos
jednom, pa onda
pokušavamo da ponovimo
celu pesmicu.
Zatim, puštam jos jednom
pesmu, ali ovog puta
slušamo i pevamo svi
zajedno.
Završni deo časa: U završnom delu časa igramo igru
“Ribar”. Objašnjavam kako se ova
igra igra. Učenicima podelim vec
spremljene kartonske figurice
ribe, raka I žabe.
A igru igramo ovako:
Učenici stoje u krug, okrenuti
prema sredini kruga, “Ribar” ide
oko kruga sa udicom. Ostali igrači
pevaju pesmicu i dodaju iz ruke u
ruku naravljenu ribu, raka, žabu.
U toku pevanja jedan od igrača
treba da na udicu zakači jednu od
zivotinja, a zadatak ribara je da
pogodi šta je upecao. U
pogadjanju mu pomaže jedan
igrač koji se nalazi u sredini kruga.
On ima po jedan instrument za
svaku zivotinju ( štapiće za ribu,
zvečke za žabu i bubanj za raka).
Na osnovu zvuka odredjenog
instrumenta na kome je odsviran
kratak motiv nakon otpevane
pesme, ribar određuje šta je
ulovio.

You might also like