You are on page 1of 15

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran Sejarah


Tingkatan 2 Bestari
Tarikh/Hari 19 Mac 2020/Selasa
Masa 8.00 pg – 8.30 pagi
Bilangan Pelajar /30 orang
Tema (DSKP) Warisan Negara
Standard Kandungan (DSKP) 6.4 Sabah dan Sarawak ( DSKP hal. 34)
Tajuk (Buku Teks) 10.1 Sarawak dan Sabah dalam Alam Melayu (Buku teks hal.178)
Sub-Tajuk (Buku Teks) 10.2 Pengenalan ( Buku teks hal. 178)
- Hubungan Sarawak dan Sabah dalam Alam Melayu ( Buku teks hal.178-179)
Standard Pembelajaran (DSKP) 6.4.1 Menjelaskan sejarah Sarawak dan Sabah sebagai sebahagian daripada kerajaan Alam Melayu
(DSKP hal.34)
K6.4.8 Menilai kepentingan semangat kekitaan di Malaysia(DSKP hal.34)

Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran, murid dapat:


1. Mengenal pasti bukti hubungan sabah dan sarawak dalam alam melayu melalui pengaruh agama
2. Menjelaskan bukti penemuan yang mempunyai kaitan dengan pengaruh agama mengikut susunan
agama
3. Menghuraikan kepentingan semangat kekitaan dalam kalangan masyarakat di Malaysia pada masa
kini (k)
Bahan Bantu Mengajar - Slide pembentangan (powerpoint)
- Gambar
- Kertas A4
- Cetakan peta i think
Strategi Pdpc Pembelajaran berasaskan inkuiri
Aktiviti Pdpc Abad 21 - Showdown
-Rally table
Peta Pemikiran (i-Think) Peta Pokok (
Peta Buih (
1. Menganalisis
- Apakah bukti kewujudan dari aspek keagamaan

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)
Kemahiran Pemikiran Sejarah 1. Meneroka bukti
(KPS) - Selepas mendapat pembahagian tugasan setiap murid mengumpul maklumat bagi mengenal pasti bukti
hubungan sabah dan sarawak dalam alam melayu dari aspek keagamaan

Elemen Merentas Kurikulum Nilai Murni


(EMK)
Pentaksiran Soal Jawab Lisan & Pembentangan
Konsep/ Istilah - Kepercayaan
- Lokasi
- Artifak

Pengetahuan Sedia Ada Murid mempunyai pengetahuan asas mengenai agama yang sedia ada
Langkah-langkah Pengajaran dan Pembelajaran

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti Murid


Set Induksi - Gambaran awal tentang 1. Guru menunjukkan beberapa 1. Murid dengan tekun BBM:
(5 minit) topik yang akan gambar iaitu berkaitan dengan mendengar persoalan guru. - Slide powerpoint

dibincangkan. tiga tempat keagamaan iaitu 2. Murid menjawab soalan guru. - Gambar
Islam,Buddha dan Hindu
3. Guru memuji murid yang
2. Guru meminta murid untuk menjawab dan menyatakan apa
mengaitkan topik yang akan yang terdapat dalam gambar
dipelajari. ditunjukkan.
Agama Islam 3. Guru memberitahu tajuk yang 4. Murid mengaitkan tajuk yang
akan dipelajari oleh murid. akan dipelajari pada hari
tersebut.
5. Murid mendengar penjelasan
guru tajuk yang akan
dipelajari.

Agama Hindu

Agama Buddha

Perkembangan:
 Sarawak dan 1. Guru menerangkan pengenalan 1. Murid mendengar dan mencatat BBM:
Sabah juga dengan menunjukkan rajah nota ringkas berdasarkan apa
- Slide powerpoint
Langkah 1 dipengaruhi oleh mengenai pengaruh agama dalam yang diajar oleh guru dan apa
- Peta i-think (peta
(minit) kedatangan hubungan sabah dan sarawak yang terkandung dalam buku
dakap)
(Objektif 1) agama Hindu, dalam alam melayu teks.
Mengenal pasti Buddha dan Islam 2. Selepas sesi penerangan, guru 2. Murid memberi respons kepada
lokasi pengaruh  Pengaruh agama bertanya beberapa soalan, contoh: soalan guru.
keagamaan di ini dibawa secara
-Apakah kepentingan hubungan 3. Murid mendengar respons dan
Sarawak dan tidak langsung
Saabah oleh kerajaan sabah dan sarawak dalam alam arahan dari guru.
Alam melayu di melayu
kawasan ini. *Jangkaan jawapan:
 Pada zaman
- Mengekalkan keamanan
kegemilangan
kerajaan Srivijaya - Menghalang kemasukan

terdapat tinggalan pengaruh luar


Teknik:
objek keagamaan - Meluaskan kawasan pasaran -Soal jawab
agama Buddha di -Penerangan
Santubong
3. Murid mencatat nota penting
KPS:
berdasarkan kefahaman mereka
dalam bentuk peta dakap. Meneroka bukti

KBAT:
Menganalisis

- Selain itu terdapat


penemuan patung EMK:
Gensha di Nilai Murni
Limbang
- Pengaruh
kesulytanan
melayu brunei di
Sarawak dan
Sabah telah
membawa kepada
penyebaran
agama islam.
- Kesultanan sulu
pula memainkan
peranan penting
dalam penyebaran
agama Islam di
pantai timur Sab
-
Langkah 2 - 1. Guru menerangkan rally table 1. Murid mendengar arahan BBM:
( 25 minit) aktiviti yang akan dan penjelasan guru -Peta pokok
(Objektif 2) dilaksanakan. mengenai aktiviti yang - Gambar
Menjelaskan 2. Kemudian guru mengedarkan akan dilaksanakan.
bukti penemuan peta pokok yang Teknik:
2. Setiap murid telah bersiap - Penerangan
yang mengandungi bukti - Perbincangan
sedia secara berpasangan
mempunyai kewujudan dalam aspek
3. Secara berpasangan murid KPS:
kaitan dengan keagamaan di Sabah dan
pengaruh agama Sarawak mengikut susunan berbincang dan bekerjasama -Meneroka bukti
KBAT:
mengikut agama untuk mengisi peta pokok
- Menganalisis
susunan agama 3. Secara berpasangan murid tersebut
akan mengisi peta pokok 4. Setiap kumpulan mewakilkan
tersebut secara bergilir gilir di 1 orang untuk membentang
kertas dan pen/pensil yang hasil dapatan mereka.
sama Semasa murid
5. Semasa pembentangan setiap
berbincang, guru memantau
murid memberi perhatian.
dan membimbing
4. Setelah selesai, wakil akan 6. Murid mendengar penerangan
membentangkan hasil lanjut guru.
dapatan mereka.
5. Semasa pembentangan guru
memberi penerangan lebih
lanjut berkaitan tajuk tersebut
dan memberi peneguhan
kepada hasil pembentangan.

Langkah 3 1. Guru menerangkan aktiviti 1. Murid mendengar arahan dan


(10 minit) Showdown yang akan penjelasan guru mengenai BBM:
- Slide powerpoint
- Antara kepentingan dilaksanakan. aktiviti yang akan dijalankan.
- Peta i-Think (Peta
(Objektif 3) tersebut adalah seperti 2. Bagi aktiviti ini setiap murid 2. Setiap murid secara buih)
Menghuraikan berikut: dibahagikan secara berpasangan. berkumpulan berbincang dan
Teknik:
Kepentingan - Membentuk individu melengkapkan peta i-Think
3. Guru telah mengedarkan peta i- - Penerangan
semangat yang bertanggungjawab (Peta buih) tersebut. - Perbincangan
Think (Peta buih) dan 4 keping
kekitaan dalam - Mengekalkan kad 3. Murid yang dipilih KPS:
kalangan keharmonian dan - Meneroka bukti
menyatakan hasil dapat mereka
4. Murid perlu mengisi jawapan
masyarakat di keamananan manakala murid-murid lain KBAT:
yang dipersetujui secara
Malaysia - Mengekalkan - Menganalisis
mencatat nota.
berpasangan dan menulis satu
sebuah negara perpaduan
jawapan pada kad yang diberikan EMK:
- Mengukuhkan ekonomi
selama beberapa saat sahaja.
negara - Nilai Murni
Setelah itu,semua murid
-Dapat meningkatkan
menunjukkan jawapan pada kad
imej negara
tersebut secara serentak.

5. Seterusnya,murid yang lain akan


membetulkan atau mengukuhkan
jawapan mereka dan mengisi
jawapan tersebut pada peta buih.

6. Guru memberikan peneguhan


pada jawapan yang diberikan
murid
Penutup Rumusan 1. Guru secara rawak memilih 1. Murid yang dipilih memberi
(5 minit) beberapa orang murid untuk respons kepada soalan guru.
bertanya soalan mengenai topik 2. Murid mendengar rumusan
yang telah dipelajari. yang dibuat oleh guru.
2. Guru membuat rumusan topik
yang telah dipelajari.

LAMPIRAN
Set induksi
Set induksi
Isi peta dakap berikut dengan jawapan yang betul

ASPEK AGAMA
ISLAM

ASPEK AGAMA HINDU

BUDDHA

You might also like