You are on page 1of 4

თემა- ეროვნული სიმბოლოები

მიზანი:
მოსწავლეები შეძლებენ აღწერონ ეროვნული სიმბოლოები, ჩაერთონ როლურ თამაშში, როგორც
ტურისტი და აგენტი, Microsoft Teams- ის გამოყენებით.

გაკვეთი აქტივობა დრო საკლასო


ლის ლექსიკა
ეტაპები
აქტივობა 1. სამოქალაქო განათლების 20 წთ დააკვირდი,
სამოქალაქო, მასწავლებელი მოსწავლეებს ამოიცანი,
ისტ-ი გააცნობს გაკვეთილის თემას. ისტის დააკავშირე
მასწავლებელი მოსწავლეებს ჰყოფს
სამ ჯგუფად: დედა ენა, ეიფელის
კოშკი და ბერლინის კედელი.
მოსწავლეებს ისტ- ს მასწავლებელი
სლაიდზე უჩვენებს მოსწავლეებს
წინასწარ მათთვის გაგზავნილ
დავალებას, კერძოდ, სლაიდზე
მოცემულ გერმანიის, საქართველოსა
და საფრანგეთის ქვეყნის ეროვნულ
სიმბოლოებს არეულად.
ინგლისური ენის მასწავლებელი
სთხოვს ჯგუფებს ამოიცნონ და
დაალაგონ ეროვნული სიმბოლოები
ქვეყნების მიხედვით და უპასუხონ
კითხვაზე:
• რა ინფორმაციას ფლობთ ამ
სიმბოლოების შესახებ დაწერეთ
ფოტოს ქვევით რამდენიმე
წინადადებით.

აქტივობა 2. ინგლისური ენის მასწავლებელი სვამს დაფიქრდი,


ინგლისური შეკითხვას: 8 წთ
-რომელ ქვეყანაში ისურვებდნენ დაწერე,
მოგზაურობას და რატომ?
შეახსენებს, რომ შეკითხვა შეუძლიათ
წაიკითხონ სლაიდზეც, ხოლო პასუხი
დაწერონ ჩათ-ბოქსში ან უპასუხონ
ზეპირად.
აქტივობა 3. 15 წუთი იმსჯელეთ,
ისტ-ი ინგლისური ენის მასწავლებელი შეარჩიეთ,
სამოქალაქო სთხოვს მოსწავლეებს ჯგუფების შეადგინეთ,
მიხედვით როლურ თამაშს ,,ტურისტი ისაუბრეთ
ინგლისური და გიდი“. ,,დედაენის“ ჯგუფის
მოსწავლეები, როგორც ტურისტები
იმოგზაურებენ გერმანიაში და
,,ბერლინის კედლის“ ჯგუფის
მოსწავლეებს, როგორც გიდებს,
თითო-თითოდ უსვამენ მათთვის
საინტერესო კითხვებს გერმანიაზე.
,,ეიფელის კოშკის ჯგუფის წევრები
იმოგზაურებენ საქართველოში და
,,დედაენის“ ჯგუფის მოსწავლეებს,
როგორც გიდებს, თითო-თითოდ
უსვამენ მათთვის საინტერესო
კითხვებს საქართველოზე. (ყველა
ჯგუფის წევრი იღებს კითხვა-პასუხში
მონაწილეობას თითო -თითოდ).

ინგლისური ენის მასწავლებელი


მიმართვას თითოეულ ჯგუფს
კითხვით, თუ რამდენად საინტერესო
იყო მათთვის როგორც კითხვა ასევე
პასუხი.
მოსწავლეებმა მოამზადეს 8 წთ გააკეთეთ
აქტივობა 4. სიურპრიზი თემაზე:ჩემი ქალაქის პრეზენტაცია
ეროვნული სიმბოლოები"
ისტ-ი
სამოქალაქო
ინგლისური

You might also like