You are on page 1of 8

PISANA PRIPREMA ZA DNEVNU AKTIVNOST

Direktorica: Lejla Bašić - Selimović


Školska pedagoška
2020/ 2021. g.
godina:
Ustanova: PU „Tom & Jerry prijatelji djece“
Vrtić: „Tom & Jerry prijatelji djece “
Odgojna grupa: Odgojna grupa u 3. godini života
Odgajatelj: Anela Kazazić
Datum realizacije:
Broj upisane djece: 11
Djeca sa razvojnim i
-
drugim poteškoćama:
Mjesečna tema: Zimske čarolije
Sedmična tema: Igre na snijegu
Dnevna tema: Igre na snijegu
 metoda igre;
 metoda razgovora;
METODE RADA:
 metoda pričanja;
 metoda demonstracije i ilustracije;
OBLIK RADA: Individualni, frontalni, grupni oblik rada.
CILJEVI: Upoznavanje djece sa zimskim igrama.
ZADACI:
- Sticanje znanja o igrama na snijegu (pravljenje snješka,
Spoznajni (kognitivni)
sankanje, klizanje, grudvanje);
razvoj
- Prepoznavanje prirodnih promjena i društvenih situacija ;
Socio – emocionalni - Razvijati kod djece ljubav prema prirodi;
razvoj ličnosti - Razvijati kod djece strpljivost u radu.
Razvoj govora i
- Opisivanje igara na snijegu;
komunikativnih
- Podržavati stvaralačku aktivnost djeteta u oblasti govora,
sposobnosti
Tjelesni i zdravstveni - Pomoću tjelesnih vježbi zagrijati mišiće trupa i karličnog
odgoj pojasa.
Razvoj sposobnosti - Nastojati da muzika bude svakodnevno zastupljena u
izražavanja i aktivnostima djece u vidu svih muzičkih izraza;
stvaralaštva - Tragati za materijalima iz prirode i istražiti mogućnosti
(likovni i muzički odgoj) njihove primjene u radu sa djecom.

MOTIVACIJA: Ponavljanje pjesme “Pahuljica jedna mala” – recitovanje.

UVODNI DIO: Razgovor o zimi. Ponavljamo šta smo to već naučili o tom
godišnjem dobu.
- Postoje četiri godišnja doba (proljeće, ljeto, jesen i zima).
- Uskoro nam stiže zima. Zimi je jako hladno.
- Pada snijeg.
- Ljudi se zimi toplo oblače (nose šal, rukavice, zimske
jakne, čizme...).
Pričam djeci izmišljenu priču o dječaku Džanu i njegovim
GLAVNI DIO: prijateljima koji su jako voljeli zimsko godišnje doba i igru na
snijegu.
- Pitam djecu da li oni vole biti napolju kada pada
snijeg.
- Zašto vole snijeg ?
- Kako se oni to igraju na snijegu ?

Zatim djeci dok sjede u polukrugu dijelim sličice na kojima se


nalaze različite igre na snijegu.(Prilog 1)
Jedno po jedno dijete prilazi ispred ploče i donosi svoju
sličicu. Zajedno je postavljamo na ploču i analiziramo svaku
od njih. Kada smo postavili sve sličice, razgovaramo o igrama
na snijegu.
- Koja je vaša omiljena igra na snijegu?
- Kako pravite snješka?
- Da li volite sankanje ?
- S čim se sankamo?
- Da li ste se nekad pokušali skijati?
- Da li ste se klizali na ledu?

Na televizoru gledamo različite snimke igara na snijegu, te


ZAVRŠNI DIO:
komentarišemo.

CENTRI
AKTIVNOSTI:
Djeca boje drvenim bojicama radni list sa motivom igara na
Art centar :
snijegu.(Prilog 2)
Manipulativni centar: Djeca će praviti pahulje od štapića za uši i vate.
RADNO IGROVNA Drvene bojice, aplikacije slika igara na snijegu, radni listovi,
SREDSTVA: štapići za uši, vata.
IDEJE ZA DALJNJI - Radit ćemo na razvoju pozitivnih stavova i odnosa kao i
ODGOJNO- ljubavi prema prirodi te proširivati dječja znanja i iskustva o
OBRAZOVNI RAD: istim.
LITERATURA:
- Cjeloviti program odgojno - obrazovnog rada za djecu
predškolskog uzrasta.
- E.Kamenov, V-O.rad u dečjem vrtiću, opšta metodika,
Dragon, Novi Sad, 2006
- Grupa autora: ,,Malac Radoznalac“,časopis za
decu,Beograd,novembar 1995

Prilozi

Prilog 1:
Prilog 2:

You might also like