You are on page 1of 5

JU „DJECA SARAJEVA“

OJ NOVI GRAD

VRTIĆ: „DJEČIJI GRAD“ – OBAVEZNI PROGRA ZA DJECU U GODINI DANA PRED POLAZAK U
ŠKOLU

INDIVIDUALNO STRUČNO USAVRŠAVNJE ZA RADNU PEDAGOŠKU 2011-2012 GODINU

OGLEDNA AKTIVNOST: OBRADA PRIČE PO SLIKAMA „ZEKO BEZ KAPUTA“

-PISMENA PRIPREMA-

ODGAJATELJICA:

Azra Selimović

Decembar,2012 god.
PISMENA PRIPREMAZA USMJERENU AKTIVNOST- RAZVOJ GOVORA

ODGAJATELJICA: Azra Selimović

VRTIĆ: „Dječiji grad“

ODGOJNA GRUPA: Grupa djece u godini pred polazak u školu

DATUM REALIZACIJE: 24.12.2012. GOD.

BROJ UPISANE DJECE: 33

MJESEČNA TEMA: U susret zimi

DNEVNA TEMA: Zeko bez kaputa – obrada priče po slikama

METODE RADA: Razgovo, pričanje, opisivanje, igra,


demonstracija

OBLIK RADA: Individualni, grupni, frontalni

CILJ: Kroz odabrano prozno književno djelo uticati


na pravilni govor djece, pravilnu artikulaciju
glasova te izgovaranje riječi i rečenica

ZADACI:

SPOZNAJNI (KOGNITIVNI) RAZVOJ: - Razvoj kognitivnih potencijala kod


djece vizuelne percepcije, mišljenja,
pažnje,logičkog zakljucivanja ,
pamčenja

- Kroz razgovor i igru dovoditi djecu do


rješavanja problema

- Formiranje pojma skupa i uočavanje


brojnosti skupa

SOCIO-EMOCIONALNI RAZVOJ: - Aktivno uključivanje putem interakcije s


vršnjacima i odraslima

- I dalje uticati da djeca poštuju pravila


ponašanja u grupi

- Pobuđivanje dječijih emocija:uzbuđenje,


radost

- Razvoj moralnih osobina pomoć drugima u


nevolji i empatija

RAZVOJ GOVORA I KOMUNIKATIVNIH - Podsticati djecu na aktivno slušanje


SPOSOBNOSTI:
- Pravilna artikulacija glasova i na
osnovu njih pravilno izgovaranje
riječi i rečenica

- Upoznati djecu sa novim književnim


djelom

RAZVOJ SPOSOBNOSTI ISTRAŽIVANJA I STVARALAŠTVA:

TJELESNI I ZDRAVSTVENI ODGOJ: - Razvoj takmičarskog duha kod djece

- Razvoj spretnosti i okretnosti

MUZIČKI ODGOJ: - Razvijati i kultivisati dječiji glas

MOTIVACIJA: U proteklom periodu djeca su kroz


teme : „Snješko Bijelić i djeca“,
„Padaj, padaj snježiću“ i „Mudri
djedica“ upoznala i uočila prve
znakove koji najavljuju dolazak
godišnjeg doba zima.

UVODNI DIO: Pozdravljamo goste. Postavljam djeci


zagonetke vezane za likove u priči.

Zagonetka o zecu glasi: On u šumi živi, kupus


mnogo voli, ima duge uši, a lovca se boji.

Zagonetka o ježu: glasi Igle ima – krojač nije,


igle ima – a ne šije, igle ima - pa se brani
njima.

Zagonetka o lisici: dugim repom šumom vije,


svi se plaše teta ... (lije)

Pitam djecu za odgovore. Kad dobijem


potrebne odgovore kašem djeci da paćljivo
poslusaju priču koja se zove: „Zeko bez
kaputa“.
GLAVNI DIO: Pričam djeci priču: „Zeko bez kaputa“ uz
seriju slika. Slijedi kratka pauza a zatim
izvršim analizu priče. Upoznat ću djecu sa
novim pojmom: štof

Koje je godišnje doba u priči?

Ko se spominje u priči?

Zašto je zeko bio zabrinut?

Ko je pomogao zecu?

Kako?

Od kog materijala je jež napravio zecu kaput?


(pokazati štof)

Podstičem djecu da prepričaju priču uz


pomoć slika.

Zamolim djecu da ustanu i stanu u krug.


Slijedi igra: „Zečići i jež“. Jedno dijete je jež a
ostali su zečići.dijete koje je jež stane u
sredinu kruga. Ostali hodaju u krug i
izgovaraju: boc boc iglicama nediraj ga
ručicama bode bobe jež bit će suza bjež. Na
te riječi zečići se razježe a jež ih lovi. Ono
dijete koga ulovi postaje jež.

ZAVRŠNI DIO: Pokretna igra: „ U šumici zeko“

CENTRI: Manipulativni centar: uz pomoć plastelina i


čačkalica pravimo ježa

Art centar: Djeca slikaju dio priče koji im se


najviše dopada temperama

Formiranje početnih matematskih pojmova:


radni list – ( koliko se nalazi ježeva u skupu?
Izbroj ih i ist toliko nacrtaj u drugi skup)

Centar za početno čitanje i pisanje: radni list-


prati liniju i saznaj šta piše

RADNO IGROVNA SREDSTVA: - Slikovni prikaz sadržaja priče: „Zeko


bez kaputa“

- Plastelin
- Čačkalice

- Tempere

- Papir u boji

- Radni listovi

LITERATURA: Radomir Matić „razvoj govora kod djece


predškolskog uzrasta“

You might also like