Professional Documents
Culture Documents
(e) For λ = −0.02 V−1 and |VOV | = 0.5 V, Saturation mode (v GD = 0 < Vtn ) :
ID = 75 μA and ro =
1
= 667 k VD = 0.7 V = 1.8 − ID RD
|λ|ID 1 W
ID = μ Cox (VD − Vtn )2 = 0.032 mA
(f) At VD = 3 V, VSD = 2 V 2 n L
1 W 1.8 − 0.7
ID = k |VOV |2 (1 + |λ||VSD |) ∴R= = 34.4 k
2 nL 0.032 mA
= 75 μA (1.04) = 78 μA
Ex: 5.10
At VD = 0 V, VSD = 5 V
ID = 75 μA (1.10) = 82.5 μA 1.8 V
VDS 3V
ro = = = 667 k
ID 4.5 μA R2 R1
which is the same value found in (c).
Ex: 5.8 Q2 Q1
1 W 2 1 60
ID = μn Cox VOV ⇒ 0.3 = ×
2 L 2 1000
120 2
× V ⇒ Since Q2 is identical to Q1 and their VGS values
3 OV
are the same,
VOV = 0.5 V ⇒ VGS = VOV + Vt = 0.5 + 1
ID2 = ID1 = 0.032 mA
= 1.5 V
VS − VSS For Q2 to operate at the triode–saturation
VS = −1.5 V ⇒ RS = boundary, we must have
ID
−1.5 − (−2.5) VD2 = VOV = 0.2 V
=
0.3 1.8 V − 0.2 V
∴ R2 = = 50 k
RS = 3.33 k 0.032 mA
VDD − VD 2.5 − 0.4
RD = = = 7 k Ex: 5.11 RD = 12.4 × 2 = 24.8 k
ID 0.3
VGS = 5 V, assume triode region:
Ex: 5.9 ⎫
W 1 2 ⎪
ID = k n (VGS − Vt )VDS − V ⎪
L 2 DS ⎬
1.8 V ⇒
VDD − VDS ⎪
⎪
ID = ⎭
R
R 5 − VDS V2
= 1 × (5 − 1)VDS − DS
24.8 2
⇒ VDS
2
− 8.08VDS + 0.4 = 0
VD
⇒ VDS = 0.05 V < VOV ⇒ triode region
5 − 0.05
ID = = 0.2 mA
24.8
2.5 V
Ex: 5.13
1 W 2 1
ID = 0.32 mA = k V = × 1 × VOV
2
2 n L OV 2
QN
⇒ VOV = 0.8 V
VGS = 0.8 + 1 = 1.8 V VI 2.5 V VO
VG = VS + VGS = 1.6 + 1.8 = 3.4 V
10 k RL
VG 3.4
RG2 = = = 3.4 M
I 1 μA
5 − 3.4
RG1 = = 1.6 M
1 μA
VS 1
RS = = 5 k IDN = × 1(2.5 − VO − 1)2
0.32 2
5 − 3.4 IDN = 0.5(1.5 − VO )2
VD = 3.4 V, then RD = = 5 k
0.32 Also: VO = RL IDN = 10IDN
IDN = 0.5(1.5 − 10IDN )2
Ex: 5.14
1.8 V ⇒ 100IDN
2
− 32IDN + 2.25 = 0 ⇒ IDN
= 0.104 mA
IDP = 0, V O = 10 × 0.104 = 1.04V
RD ID
VO
IDP
QP
10 k
–2.5 V
Vtp = −0.4 V
–2.5 V
k p = 0.1 mA/V2
W 10 μm VI = −2.5 V: Again if we assume that Qp is
= ⇒ k p = 5.56 mA/V2
L 0.18 μm turned on, then VO > −2.5 V and VGS1 < 0,
which implies that the NMOS QN is turned off.
VSG = |Vtp | + |VOV |
IDN = 0
= 0.4 + 0.6 = 1 V
Because of the symmetry,
VS = +1 V
IDP = 0.104,
Since VDG = 0, the transistor is operating in
saturation, and VO = −IDP × 10 k
1 2 = −1.04 V
ID = k V = 1 mA
2 p OV
1.8 − 1 √ √
∴ R= = 0.8 k = 800 Ex: 5.16 Vt = 0.8 + 0.4 0.7 + 3 − 0.7
1
= 1.23 V
Ex: 5.15 v I = 0: since the circuit is perfectly
symmetrical, v O = 0 and therefore VGS = 0,
which implies that the transistors are turned off Ex: 5.17 v DSmin = v GS + |Vt |
and IDN = IDP = 0. =1+2=3V
v I = 2.5 V: if we assume that the NMOS is
1
turned on, then v O would be less than 2.5 V, and ID = × 2 [1 − (−2)]2
this implies that PMOS is off (VSGP < 0) . 2
= 9 mA
1 W
IDN = k (VGS − Vt )2
2 nL
W 1
5.13 For small v DS , iD k n (VGS − Vt )VDS , = × 2.645 × 22 = 5.3 mA
L1 2
VDS 1 5.15 See Table on next page.
rDS = =
iD W
k n (VGS − Vt ) 1
L 5.16 iD = k n v OV v DS − v 2DS
2
1
= iD 1
100 × 10−6 × 20 × (5 − 0.7) = v OV v DS − v 2DS (1)
kn 2
rDS = 116.3 VDS = rDS × iD = 116.3 mV
Figure 1 shows graphs for iD /k n versus v DS for
For the same performance of a p-channel device: various values of v OV . Since the right-hand side
Wp μ Wp Wn of Eq. (1) does not have any MOSFET
= n = 2.5 ⇒ = × 2.5 parameters, these graphs apply for any n-channel
Wn μp L L
MOSFET with the assumption that λ = 0. They
Wp also apply to p-channel devices with v DS replaced
= 20 × 2.5 ⇒ = 50
L by v SD , k n by k p , and v OV with |v OV |. The slope of
each graph at v DS = 0 is found by differentiating
Eq. (1) relative to v DS with v OV = VOV and then
5.14 tox = 6 nm, μn = 460 cm2 /V·s,
substituting v DS = 0. The result is
Vt = 0.5 V, and W/L = 10.
d (iD /k n )
W 3.45 × 10−11 = VOV
k n = μn Cox = 460×10−4 × ×10 d v DS v DS =0, v OV =VOV
L 6 × 10−9
= 2.645 mA/V2 Figure 1 shows the tangent at v DS = 0 for the
graph corresponding to v OV = VOV 3 . Observe that
(a) v GS = 2.5 V and v DS = 1 V 1 2
it intersects the horizontal line iD /k n = VOV 3 at
2
v OV = v GS − Vt = 2 V 1
v DS = VOV 3 . Finally, observe that the curve
Thus v DS < v OV ⇒ triode region, 2
representing the boundary between the triode
1 region and the saturation region has the
ID = k n v DS v OV − v 2DS
2 equation
1 2
1 iD /k n = v
= 2.645 1 × 2 − × 1 = 4 mA 2 DS
2
1 2
V
2 OV1 vOV VOV1
Slope VOV3
0 VOV1 VOV2 vDS
(V)
VOV3
Fig. 1
Figure 2 shows the graph for the relationship Here also observe that this relationship (and
1 graph) is universal and represents any MOSFET.
iD /k n = v 2OV The slope at v OV = VOV is
2
which describes the MOSFETs operation in the
saturation region, that is, d (iD /k n )
= VOV
v DS ≥ v OV d v OV v OV =VOV
1
0.1 = k n (0.8 − Vt )2 (2)
iD /kn 2
(V2) Dividing Eq. (1) by Eq. (2) and taking square
roots gives
Slope VOV
1 2 1 − Vt
V 2=
2 OV 0.8 − Vt
1 ⇒ Vt = 0.6 V
iD /kn v 2OV
2
Substituting in Eq. (1), we have
1
0.4 = k n × 0.42
2
0 1
V VOV
vOV ⇒ k n = 5 mA/V2
2 OV (V)
Fig. 2
5.20 k n = 0.4 mA/V2 and Vt = 0.5 V
Replacing k n by k p and v OV by |v OV | adapts this For v GS = v DS = 1.8 V, the MOSFET is
graph to PMOS transistors. operating in saturation. Thus, to obtain
ID = 2 mA, we write
5.17 For triode-region operation with v DS small,
1 W
iD k n (v GS − Vt )v DS 2= × 0.4 × × (1.8 − 0.5)2
2 L
Thus
W
v DS 1 ⇒ = 5.92
rDS ≡ = L
iD k n (v GS − Vt )
For L = 0.18 μm
1 1
1= =
k n (1.2 − 0.8) 0.4 k n W = 1.07 μm
⇒ k n = 2.5 mA/V
1
rDS = (k) 5.21 iD = k n (v GS − Vt )v DS
2.5(VGS − 0.8)
1 25 = k n (1 − Vt ) × 0.05 (1)
0.2 =
2.5(VGS − 0.8) 50 = k n (1.5 − Vt ) × 0.05 (2)
⇒ VGS = 2.8 V
Dividing Eq. (2) by Eq. (1), we have
For a device with twice the value of W, k n will be
twice as large and the resistance values will be 1.5 − Vt
2=
half as large: 500 and 100 , respectively. 1 − Vt
⇒ Vt = 0.5 V
5.18 Vtn = 0.5 V, k n = 1.6 mA/V 2
Substituting in Eq. (1) yields
1
ID = 0.05 = × 1.6 × VOV 2
25 = k n × 0.5 × 0.05
2
⇒ VOV = 0.25 V and VDS ≥ 0.25 V ⇒ k n = 1000 μA/V2
VGS = 0.5 + 0.25 = 0.75 V
For k n = 50 μA/V2
1
ID = 0.2 = × 1.6 × VOV 2
2 W
= 20
⇒ VOV = 0.5 V and VDS ≥ 0.5 V L
VGS = 0.5 + 0.5 = 1 V For v GS = 2 V and v DS = 0.1 V,
1
iD = k n (v GS − Vt )v DS − v 2DS
5.19 For VGS = VDS = 1 V, the MOSFET is 2
operating in saturation,
1
1 = 1 (2 − 0.5) × 0.1 − × 0.1 2
ID = k n (VGS − Vt )2 2
2
1 = 0.145 mA = 145 μA
0.4 = k n (1 − Vt )2 (1)
2
0 iD Thus,
0 1kn 2kn 3kn 4kn 5kn ID2
= 1.03
ID1
5.27 VDS = VD – VS VGS = VG − VS That is, a 3% mismatch in the W/L ratios results
VOV = VGS − Vt = VGS − 1.0 in a 3% mismatch in the drain currents.
According to Table 5.1, three regions are possible. (b) Let Q1 have a threshold voltage Vt = 0.6 V
and Q2 have a threshold voltage
Case VS VG VD VGS VOV VDS Region of Vt + Vt = 0.6 + 0.01 = 0.61 V.
operation Thus
a +1.0 +1.0 +2.0 0 –1.0 +1.0 Cutoff 1 W
ID1 = kn (1 − 0.6)2
2 L
b +1.0 +2.5 +2.0 +1.5 +0.5 +1.0 Sat.
1 W
c +1.0 +2.5 +1.5 +1.5 +0.5 +0.5 Sat. ID2 = k n (1 − 0.61)2
2 L
d +1.0 +1.5 0 +0.5 –0.5 –1.0 Sat.∗ and
e 0 +2.5 1.0 +2.5 +1.5 +1.0 Triode ID2 (1 − 0.61)2
= = 0.95
f +1.0 +1.0 +1.0 0 –1.0 0 Cutoff ID1 (1 − 0.6)2
That is, a 10-mV mismatch in the threshold
g –1.0 0 0 +1.0 0 +1.0 Sat.
voltage results in a 5% mismatch in drain currents.
h –1.5 0 0 +1.5 +0.5 +1.5 Sat.
5.30
i –1.0 0 +1.0 +1.0 0 +2.0 Sat.
v DS 1 5.34 VA = VA L = 20 × 1.5 = 30 V
ro = = = 50 k
iD v GS const. 0.02
1 1
VA ∼ λ= = = 0.033 V−1
= ID ro = 0.5 × 50 = 25 V VA 30
1
λ= = 0.04 V−1 1 W
VA ID = k n 2
VOV (1 + λVDS )
2 L
1 15
= × 0.2 × × 0.52 (1 + 0.033 × 2)
VA 20 2 1.5
5.31 ro = = , 0.1 mA ≤ iD ≤ 1 mA
iD iD = 0.267 mA
⇒ 20 k ≤ ro ≤ 200 k VA 30
ro = =
v DS v DS 1 1 W
kn 2
VOV
1
× 0.2 ×
15
× 0.52
ro = ⇒ iD = = 2 L 2 1.5
iD ro ro
iD = 120 k
At iD = 0.1 mA, iD = 5 μA, = 5%
iD VDS 1V
ID = = = 0.008 mA
iD ro 120 k
At iD = 1 mA, iD = 50 μA, = 5%
iD
5.35 Quadrupling W and L keeps the current ID
unchanged. However, the quadrupling of L
5.32 VA = VA L,
where VA is completely process increases VA by a factor of 4 and hence increases
VA
dependent. Also, ro = . Therefore, to achieve ro by a factor of 4.
iD
desired ro (which is 5 times larger), we should Halving VOV results in decreasing ID by a factor
increase L (L = 5 × 1 = 5 μm). of 4. Thus, this alone increases ro by a factor of 4.
W The overall increase in ro is by a factor of
To keep ID unchanged, the ratio must stay 4 × 4 = 16.
L
unchanged. Therefore:
W
W = 5 × 10 = 50 μm (so is kept at 10) 5.36 Refer to the circuit in Fig. P5.29 and let
L
VA = ro iD = 100 k × 0.2 mA = 20 V (for the VD1 = 2 V and VD2 = 2.5 V. If the two devices
standard device) are matched,
VA = 5 × 20 = 100 V (for the new device) 1 2
ID1 = k n (1 − Vt )2 1 +
2 VA
1 2.5
5.33 L = 1.5 μm = 3× minimum. Thus ID2 = k n (1 − Vt ) 1 +
2
2 VA
0.03 V−1
λ= = 0.01 V−1 1 2 0.5
3 ID = ID2 − ID1 = k n (1 − Vt )
2 VA
If v DS is increased from 1 V to 5 V, the drain
ID 0.5
current will change from 0.01 =
1 VA
k n (1 − Vt )2
ID = 100 μA = ID (1 + λ × 1) = 1.01 ID 2
to ⇒ VA = 50 V (or larger to limit the mismatch in
ID to 1%).
ID + ID = ID (1 + λ × 5) = 1.05 ID
If VA = 100 V/μm, the minimum required
where ID is the drain current without channel length is 0.5 μm.
channel-length modulation taken into account.
Thus
100 5.37
ID =
1.01
and
NMOS 1 2 3 4
1.05 × 100
100 + ID = 1.05 ID = = 104 μA λ 0.05 V −1
0.02 V −1
0.1 V −1
0.01 V−1
1.01
⇒ ID = 4 μA or 4% VA 20 V 50 V 10 V 100 V
To reduce ID by a factor of 2, we need to reduce ID 0.5 mA 2 mA 0.1 mA 0.2 mA
λ by a factor of 2, which can be obtained by
doubling the channel length to 3 μm. ro 40 k 25 k 100 k 500 k
5.38 VA = −40 V
W λ = −0.025 V−1
k p = k p = 100 μA/V2
L
1
iD = k p (v GS − Vtp )2 (1 + λ v DS )
Vtp = −1 V λ = −0.02 V−1 2
VG = 0, VS = +5 V ⇒ VSG = 5 V 3=
1
k p [−3 − (−0.8)]2 (1 − 0.025 × −4)
2
|VOV | = VSG − |Vtp | = 5 − 1 = 4
⇒ k p = 1.137 mA/V2
• For v D = +4 V, v SD = 1 V < |VOV | ⇒
triode-region operation, 5.40 PMOS with Vtp = –1 V
1
iD = k p v SD |VOV | − v 2SD
2 Case VS VG VD VSG |VOV | VSD Region of
1 operation
= 100 1 × 4 − × 1 = 350 μA
2 a +2 +2 0 0 0 2 Cutoff
• For v D = +2 V, v SD = 3 V < |VOV | ⇒ b +2 +1 0 +1 0 2 Cutoff–Sat.
triode-region operation,
c +2 0 0 +2 1 2 Sat.
1
iD = k p v SD |VOV | − v 2SD
2 d +2 0 +1 +2 1 1 Sat–Triode
1 e +2 0 +1.5 +2 1 0.5 Triode
= 100 3 × 4 − × 9 = 750 μA
2 f +2 0 +2 +2 1 0 Triode
• For v D = +1 V, v SD = 4 V = |VOV | ⇒
saturation-mode operation, 5.41
1 3 V
iD = k p |VOV |2 (1 + |λ|v SD )
2
1
= × 100 × 16(1 + 0.02 × 4) = 864 μA
2 vG 1 V
• For v D = 0 V, v SD = 5 V > |VOV | ⇒
saturation-mode operation,
1
iD = × 100 × 16(1 + 0.02 × 5) = 880 μA
2
• For v D = −5 V, v SD = 10 V > |VOV | ⇒ Vtp = −0.5 V
saturation-mode operation,
v G = +3 V → 0 V
1
iD = × 100 × 16(1 + 0.02 × 10) = 960 μA As v G reaches +2.5 V, the transistor begins to
2
conduct and enters the saturation region, since
v DG will be negative. The transistor continues to
operate in the saturation region until v G reaches
5.39 Vtp = 0.8 V, |VA | = 40 V 0.5 V, at which point v DG will be 0.5 V, which is
|v GS | = 3 V, |v DS | = 4 V equal to |Vtp |, and the transistor enters the triode
region. As v G goes below 0.5 V, the transistor
iD = 3 mA continues to operate in the triode region.
|VOV | = |v GS | − |Vtp | = 2.2 V
|v DS | > |VOV | ⇒ saturation mode 5.42 Case a, assume, sat,
v GS = −3 V (1 − Vt )2 100
= ⇒ Vt = 0.5,
(1.5 − Vt )2 400
v SG = +3 V
VGD ≤ Vt
v DS = −4 V
∴ sat;
v SD = 4 V
Case b — same procedure, except use
Vtp = −0.8 V VSG and VSD .
W
Case Transistor VS VG VD ID Type Mode μCox Vt
L
(V) (V) (V) (μA) (μ A/V2 ) (V)
a 1 0 1 2.5 100 NMOS Sat. 800 0.5
0 1.5 2.5 400 Sat.
b 2 5 3 –4.5 50 PMOS Sat. 400 –1.5
5 2 –0.5 450 Sat.
c 3 5 3 4 200 PMOS Sat. 400 –1
5 2 0 800 Sat.
d 4 –2 0 0 72 NMOS Sat. 100 +0.8
–4 0 –3 270 Triode
5.44 1
= × 4 × (0.6 − 0.4)2
1 V 2
= 0.08 mA
ID 0.1 mA 1 − VD 1 − 0.2 0.8
RD = = = = 10 k
RD ID 0.08 0.08
(a) ID1 = 50 μA
5.45
1 1.44 2
0.05 = × 0.4 × V
1 V 2 0.36 OV
⇒ VOV = 0.25 V
ID
VGS1 = Vt + VOV
RD
= 0.5 + 0.25 = 0.75 V
0.2 V
VD1 = VGS1 = 0.75 V
VDD − VD1 1.8 − 0.75
VGS 0.6 V R= = = 21 k
0.6 V ID1 0.05
(b) Note that both transistors operate at the same
RS VGS and VOV , and
ID2 = 0.5 mA
1 V But
1 W2
ID2 = kn 2
VOV
2 L2
Since VDG > 0, the MOSFET is operating in
1 W2
saturation. Thus 0.5 = × 0.4 × × 0.252
2 0.36
1
ID = k n (VGS − Vt )2 ⇒ W2 = 14.4 μm
2
5.47
1.3 V
VD
RD ID
ID
R
ID = 180 μA and VD = 1 V
VD 1
1 W R= = = 5.6 k
ID = k n (VGS − Vt )2 ID 0.18
2 L
Transistor is operating in saturation with
1 W
= × 0.4 × (1.3 − 0.4)2 |VOV | = 1.8 − VD − |Vt | = 1.8 − 1 − 0.5 = 0.3 V:
2 L
1 W
= 0.162
W ID = k |VOV |2
L 2 pL
1 W
W 180 = × 100 × × 0.32
VD = 1.3 − ID RD = 1.3 − 0.162 RD 2 L
L
W
For the MOSFET to be at the edge of saturation, ⇒ = 40
we must have L
Thus
W 5.50 Refer to Fig. P5.50. Both Q1 and Q2 are
0.9 = 1.3 − 0.162 RD operating in saturation at ID = 0.5 mA. For Q1 ,
L
1 W1 2
W ID = μn Cox V
⇒ RD 2.5 k Q.E.D 2 L1 OV 1
L
1 W1
0.5 = × 0.25 × (1 − 0.5)2
5.48 2 L1
1.3 V
W1
⇒ = 16
L1
RD W1 = 16 × 0.25 = 4 μm
0.1 mA
For Q2 , we have
VD
1 W2
ID = μn Cox 2
VOV 2
2 L2
1 W2
0.5 = × 0.25 × (1.8 − 1 − 0.5)2
2 L2
For Q3 , VDD − VG
RG1 =
1 W3 1 μA
ID = μn Cox (VGS3 − Vt )2
2 L3
10 − 6
1 W3 = = 4 M
90 = × 90 × (2.5 − 1.5 − 0.5)2 1
2 L3
W3 6
⇒ =8 RG2 = = 6 M
L3 1 μA
W3 = 8 × 0.5 = 4 μm 5V
RD = = 10 k
0.5 mA
To determine VS , we use
5.52 Refer to the circuits in Fig. 5.24
(page 282): 1 W
ID = k p (VSG − |Vt |)2
VGS = 5 − 6ID 2 L
1 W 1
ID = k (VGS − Vt )2 0.5 = × 4 × (VSG − 1.5)2
2 nL 2
1
= × 1.5 × (5 − 6ID − 1.5)2 ⇒ VSG = 2 V
2
which results in the following quadratic equation
in ID : Thus,
5.54 1
ID = k p |VOV |2
VDD 2
1
2= × 4 × |VOV |2
2
iD R
⇒ |VOV | = 1 V
vO VSG = |Vt | + |VOV | = 1 + 1 = 2 V
vI V4 = VSG = 2 V
V5 = −5 + ID × 1.5
= −5 + 2 × 1.5 = −2 V
Since VDG < 0, the MOSFET is indeed in
Assuming linear operation in the triode region, we saturation.
can write
Refer to Fig. P5.55(d): Both transistors are
vO 50 mV operating in saturation at equal |VOV |. Thus
iD = = = 1 mA
rDS 50
1
W 2= × 4 × |VOV |2 ⇒ |VOV | = 1 V
iD = k n (v GS − Vt )v DS 2
L
VSG = |Vt | + |VOV | = 2 V
W
1 = 0.5 × × (1.3 − 0.4) × 0.05 V6 = 5 − VSG = 5 − 2 = 3 V
L
W V7 = +5 − 2 VSG = 5 − 2 × 2 = 1 V
⇒ = 44.4
L (b) Circuit (a): The 2-mA current source can be
VDD − v O 1.3 − 0.05 replaced with a resistance R connected between
R= =
iD 1 the MOSFET source and the −5-V supply
with
= 1.25 k
V1 − (−5) −2 + 5
R= = = 1.5 k
2 mA 2
5.55 (a) Refer to Fig. P5.55(a): Assuming Circuit (b): The 2-mA current source can be
saturation-mode operation, we have replaced with a resistance R,
1 5 − V3 5−2
ID = k n VOV
2
R= = = 1.5 k
2 2 mA 2
1 Circuit (c): The 2-mA current source can be
2= × 4 VOV
2
replaced with a resistance R,
2
⇒ VOV = 1 V 5 − V4 5−2
R= = = 1.5 k
2 mA 2
VGS = |Vt | + VOV = 1 + 1 = 2 V
Circuit (d): The 2-mA current source can be
V1 = 0 − VGS = −2 V replaced with a resistance R,
V2 = 5 − 2 × 2 = +1 V V7 1
R= = = 0.5 k
Since VDG = +1 V, the MOSFET is indeed in 2 mA 2
saturation. We use the nearest 1% resistor, which is
499 .
Refer to Fig. P5.55(b): The transistor is operating
in saturation, thus
1 5.56 (a) Refer to Fig. P5.56(a): The MOSFET is
ID = k n VOV
2
operating in saturation. Thus
2
1 1
2= × 4 × VOV
2
⇒ VOV = 1 V ID = k n VOV
2
2 2
VGS = 2 V 1
10 = × 500 × VOV
2
⇒ VOV = 0.2 V
2
⇒ V3 = 2 V
VGS = Vt + VOV = 0.8 + 0.2 = 1 V
Refer to Fig. P5.55(c): Assuming saturation-mode
operation, we have V1 = 0 − VGS = −1 V
Fig. 1 0.1 mA
Since for the PMOS transistor to operate in From Fig. 2, we see that
saturation,
VSD = VSG − 3
VDG ≤ |Vtp | Now, for triode-mode operation,
It follows the 1 2
ID = k p (VSG − |Vtp |)VSD − VSD
IR ≤ |Vtp | Q.E.D 2
1
(b) (i) R = 0, the condition above is satisfied and 0.1 = 0.2 (VSG − 1)(VSG − 3) − (VSG − 3)2
2
1
ID = I = k p |VOV |2 ⇒ VSG
2
− 2VSG − 4 = 0
2
⇒ VSG = 3.24 V
1
0.1 = × 0.2 × |VOV |2
2 VSD = VSG − 3 = 0.24 V
⇒ |VOV | = 1 V (iv) R = 100 k
VSG = |Vtp | + |VOV | = 1 + 1 = 2 V 10 V
VG = 10 − 2 = 8 V
VSG
VD = VG = 8 V VSD
VSD = 2 V
(ii) R = 10 k
100 k 10 V
IR = 0.1 × 10 = 1 V
ID k p (VSG − |Vt |)VSD of the NMOS transistor. This compensates for the
factor 3 in the process transconductance
0.1 = 0.2(VSG − 1)(VSG − 10) parameter, resulting in k p = k n , and the two
⇒ VSG
2
− 11VSG + 9.5 = 0 transistors are matched. The solution will be
identical to that for (a) above with
⇒ VSG = 10.055 V
3
VSD = VSG − 10 = 0.055 V V5 = = 1.5 V
2
I6 = 405 μA
5.59 (a) Refer to the circuit in Fig. P5.59(a).
Since the two NMOS transistors are identical and
have the same ID , their VGS values will be equal.
Thus 5.60 Refer to the circuit in Fig. P5.60. First
3 consider Q1 and Q2 . Both are operating in
VGS = = 1.5 V
2 saturation and since they are identical, they have
V2 = 1.5 V equal VGS :
5
VOV = VGS − Vt = 1.0 V VGS1 = VGS2 = = 2.5 V
2
1 W
I1 = ID = μn Cox 2
VOV Thus,
2 L
1 W
1 3 ID2 = ID1 = μn Cox (VGS1 − Vt )2
= × 270 × × 1 2 L
2 1
1 10
= 405 μA = × 50 × (2.5 − 1)2
2 1
(b) Refer to the circuit in Fig. P5.59(b). Here QN = 562.5 μA
and QP have the same ID = I3 . Thus
Now, Q3 has the same VGS at Q1 and is matched
1 W to Q1 . Thus if we assume that Q3 is operating in
I3 = μn Cox 2
VOVN (1)
2 L saturation, we have
1 W ID3 = ID1 = 562.5 μA
I3 = μp Cox 2
VOVP (2)
2 L
Thus,
Equating Eqs. (1) and (2) and using
μn Cox = 3μp Cox gives 3VOVN
2
= VOVP
2
: I2 = 562.5 μA
√ This is the same current that flows through Q4 ,
|VOVP | = 3 VOVN
which is operating in saturation and is matched to
Now, Q3 . Thus
But, = 1.24 V
Thus Vt = −1.24 V
ID1 = 120 μA
1 W
ID2 = 80 μA 5.64 (a) iD = kn (v GS − Vt )2
2 L
V1 = 2.5 − 0.12 × 20 = 0.1 V ∂iD 1 ∂k n W
= (v GS − Vt )2
V2 = 2.5 − 0.08 × 20 = 0.9 V ∂T 2 ∂T L
W ∂Vt
To find V3 , we find VGS from the ID equation for −k n (v GS − Vt )
either Q1 or Q2 , L ∂T
∂iD /iD ∂k /k 2 ∂Vt
1 W = n n −
ID1 = μn Cox (VGS − Vt )2 ∂T ∂T VGS − Vt ∂T
2 L
1
For
1
120 = × 125 × 20 × (VGS − 0.7)2 ∂Vt
2 = −2 mV/◦ C = −0.002 V/◦ C
∂T
⇒ VGS = 1.01 V
and
V3 = −1.01 V ∂iD /iD
= −0.002/◦ C, VGS = 5 V
∂T
5.62 Using Eq. (5.30), we can write and
Vt = Vt0 + γ [ 2φf + VSB − 2φf ] Vt = 1 V
where ∂k n /k n 2 × −0.002
−0.002 = −
∂T 5−1
Vt0 = 1.0 V
∂k n /k n
γ = 0.5 V1/2 ⇒ = −0.003/◦ C
∂T
2φf = 0.6 V or − 0.3%/◦ C
For
1 Fig. 1
v D = 1 V, iD = 2 3 × 1 − × 1
2
=5 mA (triode)
The depletion-type MOSFET operates in the
For triode region when v DS ≤ v GS − Vt : that is,
v DG ≤ −Vt , where Vt is negative. In the case
v D = 3 V, iD = 9 mA (saturation)
shown in Fig. 1, v DG = 0. Thus the condition for
For triode-mode operation is satisfied, and
v D = 5 V, iD = 9 mA (saturation) 1
iD = k n (v GS − Vt )v DS − v 2DS
2
1 which applies when the channel is not depleted,
5.66 iD = k n (v GS − Vtn )v DS − v 2DS , that is, when v GS ≥ Vt . For our case,
2
for v DS ≤ v GS − Vtn
1
i = k n (v − Vt )v − v 2 , for v ≥ Vt
1 2
iD = k n (v GS − Vtn )2 (1 + λ v DS ),
2 Thus,
for v DS ≥ v GS − Vtn
1
For our case, i= k n (v 2 − 2Vt v), for v ≥ Vt
2
−1
Vtn = −2 V, k n = 0.2 mA/V , λ = 0.02 V
2
For v ≤ Vt , the source and the drain exchange
and v GS = 0. Thus roles, as indicated in Fig. 2.
1 2 Here v GS = 0 and v DS = −v; thus v DS ≥ −Vt .
iD = 0.2 2 v DS − v DS , for v DS ≤ 2 V Thus the device is operating in saturation, and
2
Here
i = v(v + 4), for v ≥ −2 V
and
i = −4 mA, for v ≤ −2 V
vDS
i (mA)
iD
Fig. 2 6
1 4
iD = k n (0 − Vt )2
2 2
1
iD = k n Vt2
2 –3 –2 –1 0 1 2 v (V)
But i = iD ; thus –2
1
i = k n Vt2 , for v ≤ Vt –4
2
Figure 3 is a sketch of the i−v relationship for the –6
case Vt = −2 V and k n = 2 mA/V2 . Fig. 3