You are on page 1of 32

1

FOCUS 4 (B1+), LONGMAN


Краткорочно планирање
Оперативен план за час
Наставен предмет: Англиски јазик (IV година средно образование)
Наставник: Марија Трнинкова
Училиште: ДМУЦ “Сергеј Михајлов” - Штип
Клас: IV-1/2
Датум:
НАСТАВНА ЦЕЛИНА 4 (Unit 7): LONG ON

Наставна единица и Цели на часот: Обработка на вокабулар (part 1)


(зборови поврзани со технологијата и интернет активности

Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, препознава конкретни
информации во параграфи и куси текстови и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања,
дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од контекст, соодветно и
правилно применува зборови и изрази поврзани со технологијата
Корелација: македонски јазик

Методи:
1.Демонстративен метод 10.Аудио-визуелен метод
2.Комуникативен метод 11.Аудио-лингвален метод
3.Метод на игра 12.Истражувачки-откривачки
4.Кооперативен метод 13.Метод на набљудување
5.Текстуален метод 14.Илустративен метод
6.Метод на пишување 15.Метод на практична работа
7.Структурален метод 16. хорско повторување
8.Монолошки метод 17.Еклетички(мешовит) метод
(метод на усно излагање) 18.Метод на решавање на проблеми
9.Дијалошки метод (проблем-ситуации)
(метод на разговор)

Форми:
1. Фронтална 3. Индивидуална
2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:
1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
3. Креди во боја 7. Интерактивна табла
4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
5. учебник, работна тетратка, аудио ЦД, компјутер, интерактивна табла
2

ТЕК НА ЧАСОТ
УЧЕНИК НАСТАВНИК

 Сработуваат според насоките на  Дава насоки за воведната вежба, SHOW


ЕН ДЕЛ
ВОВЕД

10 MIN

наставникот WHAT YOU KNOW


.

 Ја сработуваат веж. Бр. 3 според 


Давање упатства за форматот и начинот
дадените инструкции(читање со на кој треба да се сработат активностите
разбирање) со кои се учи употребата на вокабуларот
 Ги пополнуваат речениците со во
соодветните предлози  давање дополнителни инструкции и/или
 Го читаат текстот( на глас) без да помош
застанат и да прашаат за непознати  Ја насочува работата кон текстот на стр. 55
зборови, трудејќи се да ја разберат (читање со разбирање).
суштината и да одговорат на 
ГЛАВЕН ДЕЛ

Им дава упатства за веж. (прво, објаснување


прашањето.
25 МИН.

за како да ја сфатат суштината на посебен


параграф), па дискутираат за одговорите.
 Ги работат наредните вежби во  Дава упатства за вежби (Word store)
парови.

 Ги кажуваат и споредуваат  Проверка на сработеното и давање


ЗАВРШЕН

5 МИН.

одговорите иги поправаат дополнителни информации околу


ДЕЛ

грешките деловите каде учениците имале најголеми


потешкотии

FOCUS 4 (B1+), LONGMAN


3

Краткорочно планирање
Оперативен план за час

Наставен предмет: Англиски јазик (IV година средно образование)


Наставник: Марија Трнинкова
Училиште: ДМУЦ “Сергеј Михајлов” - Штип
Клас: IV-1/2
Датум:
НАСТАВНА ЦЕЛИНА 4 (Unit 7): LONG ON
Страници од учебникот:

Цели на часот: Обработка на вокабулар (part 2)


(зборови поврзани со технологијата и интернет активности)
*(Увежбување на вокабуларот)

Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, препознава


конкретни информации во параграфи и куси текстови и истите умее да ги
поврзе со конкретни прашања, дефинира и опишува со синоними, разбира,
изведува значење од контекст, соодветно и правилно применува зборови и изрази
поврзани со технологијата
Корелација: македонски јазик
Методи:
1.Демонстративен метод 10.Аудио-визуелен метод
2.Комуникативен метод 11.Аудио-лингвален метод
3.Метод на игра 12.Истражувачки-откривачки
4.Кооперативен метод 13.Метод на набљудување
5.Текстуален метод 14.Илустративен метод
6.Метод на пишување 15.Метод на практична работа
7.Структурален метод 16. хорско повторување
8.Монолошки метод 17.Еклетички(мешовит) метод
(метод на усно излагање) 18.Метод на решавање на проблеми
9.Дијалошки метод (проблем-ситуации)
(метод на разговор)

Форми:
3. Фронтална 3. Индивидуална
4. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:
5. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД
6. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер
7. Креди во боја 7. Интерактивна табла
8. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели
5. учебник, работна тетратка, аудио ЦД, компјутер, интерактивна табла
ТЕК НА ЧАСОТ
4

УЧЕНИК НАСТАВНИК

 Воведување во наставната единица


ЕН ДЕЛ

 Индивидуално даваат
ВОВЕД

5 MIN

предлози кои ги научиле од преку дискусија со употреба на


претходните часови новиот вокабулар
 Ги пополнуваат празнините  Давање упатства за форматот и
со точниот збор/број начинот на кој треба да се сработат
според дадените активностите со кои се повторува
инструкции употребата на вокабуларот во
 Ги пополнуваат речениците учебникот и Word store
со соодветни одговори  давање дополнителни инструкции
 ГоОдбираат соодветен збор и/или помош
ГЛАВЕН ДЕЛ

од три понудени во
25 МИН.

реченица
 Внимателно ги читаат
речениците и ги поправаат
грешките во изразите
 Соодветно поврзуваат
прашања со одговори
 Пополнуваат текст со
одбирање на соодветен
збор од понудените
заокружуваат точниот збор
 Ги кажуваат и споредуваат  Проверка на сработеното и давање
ЗАВРШЕ

5 МИН.
Н ДЕЛ

одговорите иги поправаат дополнителни информации околу


грешките деловите каде учениците имале
најголеми потешкотии

FOCUS 4 (B1+), LONGMAN


Краткорочно планирање
Оперативен план за час

Наставен предмет: Англиски јазик (IV година средно образование)


Наставник: Марија Трнинкова
5

Училиште: ДМУЦ “Сергеј Михајлов” - Штип


Клас: IV-1/2
Датум:

НАСТАВНА ЦЕЛИНА 4 (Unit 7): LONG ON


Страници од учебникот:

Тип на час:
1. Час за усвојување на нови знаења
2. Час за утврдување на знаења
3. Час за повторување и систематизирање на знаењата
4. Час за проверување и оценување на знаењата
5. Комбиниран час

Наставни техники/активности: Бура на идеи, грозд-техника, дискусија, елицитација, игра


(анаграми).

Вештини: Читање, говорење, слушање.

Цели на часот:Multiple choice 1 Обработка и лингвистичка анализа на подолг текст.


Фокусот е на флуентноста на јазичниот израз.

А) Јазични: Да можат учениците да ја разберат суштината на подолг текст иако содржи


непознати лексички единици (преку техники за читање).
Б) Комуникативни: Говорна продукција: Да можат учениците самостојно поопширно да
комуницираат (усно), односно да го искажат своето размислување на дадена
тема:технологијата денес, кај нас и во светот.
В) Културолошки: Да станат учениците свесни за значењето на технологијата, предности и
недостатоци и колку време и размислување се вложува во одлуката за крајната опција.

Очекувани исходи: Да можат учениците да ја следат, препознаат и разберат главната мисла


во подолг текст, но и главната мисла во посебните параграфи.

Методи:
1. Демонстративен 9. Аудио-визуелен
2. Комуникативен 10. Аудио-лингвален
3. Метод на игра 11. Истражувачки-откривачки
4. Кооперативен 12. Метод на набљудување
5. Текстуален 13. Метод на решавање на проблеми
6. Метод на практична работа (проблем-ситуации)
7. Повторување 14. Интерактивен
8. Монолошки (усно излагање)
6

Форми:
1. Фронтална 3. Групна
2. Индивидуална 4. Работа во парови

Средства и помагала:
1. Учебник 5. ЦД
2. Списанија/весници (автентични материјали) 6. Компјутер
3. Флеш карти 7. Креда/маркер
4. ДВД 8. Интерактивна табла

ТEК НА ЧАСОТ
1. Евокација (Воведни активности)
2. Усвојување на знаењето
3. Рефлексија
7

НАСТАВНИК УЧЕНИЦИ
ВОВЕДЕН ДЕЛ

 Како вовед во часот, ги поттикнува прво на дискусија во  Дискутираат во парови за


10 MИН.

парови, потоа групна, за мобилни апликации (веж. 1, 2, ). мобилните апликации , како и


за насловот на тематската
единица.

 Ги поттикнува да го дискутираат насловот на новата  Го читаат текстот( на глас) без


тематска единица, и да дадат одговори, преку бура на да застанат и да прашаат за
идеи, кои ги запишува на табла непознати зборови, трудејќи се
ГЛАВЕН ДЕЛ

 Ја насочува работата кон текстот на стр. 55 (читање со да ја разберат суштината и да


25 МИН.

разбирање). одговорат на прашањето.


 Им дава упатства за веж. (прво, објаснување за како да 
ја сфатат суштината на посебен параграф), па  Ги работат наредните вежби во
дискутираат за одговорите. парови.
 Дава упатства за вежби

 Проверка на сработеното и давање дополнителни  . Ги кажуваат и споредуваат


ЗАВРШЕН

информации околу деловите каде учениците имале одговорите иги поправаат


10 МИН.

најголеми потешкотии грешките


ДЕЛ

Домашна работа
-наставникот дава инструкции како да се изработи домашната работа; Цел на домашното: - Да се провери
усвоеноста и разбирањето на обработениот вокабулар и граматичките структури. Да се провери усвоеноста и
разбирањето на граматичките структури Очекуван исход: Учениците успешно го применуваат обработениот
вокабулар. Начин на проверување: Домашната се проверува кај неколку ученика по случаен избор.

КОНСТАТАЦИИ ОД РЕАЛИЗИРАНИОТ ЧАС:


_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________

FOCUS 4 (B1+), LONGMAN


Краткорочно планирање
Оперативен план за час

Наставен предмет: Англиски јазик (IV година средно образование)


Наставник: Марија Трнинкова
Училиште: ДМУЦ “Сергеј Михајлов” - Штип
8

Клас: IV-1/2
Датум:

НАСТАВНА ЦЕЛИНА 4 (Unit 7): LONG ON


Страници од учебникот: 54 – 67

Тип на час:
1. Час за усвојување на нови знаења
2. Час за утврдување на знаења
3. Час за повторување и систематизирање на знаењата
4. Час за проверување и оценување на знаењата
5. Комбиниран час

Наставни техники/активности: Бура на идеи, грозд-техника, дискусија, елицитација, игра (анаграми).

Вештини: Читање, говорење, слушање.

Цели на часот:Multiple choice 2 Обработка и лингвистичка анализа на подолг текст. Фокусот е на


флуентноста на јазичниот израз.

А) Јазични: Да можат учениците да ја разберат суштината на подолг текст иако содржи непознати лексички
единици (преку техники за читање).
Б) Комуникативни: Говорна продукција: Да можат учениците самостојно поопширно да комуницираат (усно),
односно да го искажат своето размислување на дадена тема: :технологијата денес, кај нас и во светот.
.
В) Културолошки: Да станат учениците свесни за значењето на на технологијата, предности и недостатоци и
колку време и размислување се вложува во одлуката за крајната опција

Очекувани исходи: Да можат учениците да ја следат, препознаат и разберат главната мисла во подолг текст,
но и главната мисла во посебните параграфи.

Методи:
1. Демонстративен 9. Аудио-визуелен
2. Комуникативен 10. Аудио-лингвален
3. Метод на игра 11. Истражувачки-откривачки
4. Кооперативен 12. Метод на набљудување
5. Текстуален 13. Метод на решавање на проблеми
6. Метод на практична работа (проблем-ситуации)
7. Повторување 14. Интерактивен
8. Монолошки (усно излагање)

Форми:
1. Фронтална 3. Групна
2. Индивидуална 4. Работа во парови

Средства и помагала:
1. Учебник 5. ЦД
2. Списанија/весници (автентични материјали) 6. Компјутер
3. Флеш карти 7. Креда/маркер
4. ДВД 8. Интерактивна табла
9

ТEК НА ЧАСОТ
1. Евокација (Воведни активности)
2. Усвојување на знаењето
3. Рефлексија

НАСТАВНИК УЧЕНИЦИ

 Како вовед во часот, ги поттикнува прво на дискусија за  Дискутираат според


ВОВЕДЕН ДЕЛ

тоа што се работеше минатиот час насоките на наставникот


10 MИН.

 Ги работат наредните
 Им дава упатства за веж. (прво, објаснување за како да ја вежби во парови.
сфатат суштината на посебен параграф), па дискутираат за
одговорите.
 Дава упатства за вежби (Word store)
ЗАВРШЕН ДЕЛ ГЛАВЕН ДЕЛ
25 МИН.

 Проверка на сработеното и давање дополнителни  Ги кажуваат и споредуваат


информации околу деловите каде учениците имале одговорите иги поправаат
најголеми потешкотии грешките
10 МИН.

Домашна работа
-наставникот дава инструкции како да се изработи домашната работа; Цел на домашното: - Да се провери
усвоеноста и разбирањето на обработениот вокабулар и граматичките структури. Да се провери усвоеноста и
разбирањето на граматичките структури Очекуван исход: Учениците успешно го применуваат обработениот
вокабулар. Начин на проверување: Домашната се проверува кај неколку ученика по случаен избор.

КОНСТАТАЦИИ ОД РЕАЛИЗИРАНИОТ ЧАС:


_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________

FOCUS 4 (B1+), LONGMAN


Краткорочно планирање
Оперативен план за час

Наставен предмет: Англиски јазик (IV година средно образование)


10

Наставник: Марија Трнинкова


Училиште: ДМУЦ “Сергеј Михајлов” - Штип
Клас: IV-1/2
Датум:

НАСТАВНА ЦЕЛИНА 4 (Unit 7): LONG ON


Страници од учебникот:

Тип на час:
1. Час за усвојување на нови знаења
2. Час за утврдување на знаења
3. Час за повторување и систематизирање на знаењата
4. Час за проверување и оценување на знаењата
5. Комбиниран час

Наставни техники/активности: Ментална мапа, елицитација, драмска техника (role-play).

Вештини: Говорење, читање.

Наставна единица
Обработка на граматички структури, т.е. Advanced passive form
Цели на часот:
А) Јазични: Да можат учениците да ги препознаат, формираат и разберат специфичните
употреби на пасивните форми
Б) Комуникативни: Да можат учениците самостојно да комуницираат (усно и писмено)
употребувајќи ги дадените пасивни форми во правилната форма и точниот контекст.
В) Културолошки: Да станат учениците свесни за содржајното значење на пасивни форми, и
колку треба да се прецизни во нивната употреба за да не дојде до недоразбирање или прекин
во комуникацијата.

Очекувани исходи: Да можат учениците правилно да ги формираат, препознаат, разликуваат,


разберат и применат пасивните форми во секојдневната комуникација.

Методи:
1. Демонстративен 9. Аудио-визуелен
2. Комуникативен 10. Аудио-лингвален
3. Метод на игра 11. Истражувачки-откривачки
4. Кооперативен 12. Метод на набљудување
5. Текстуален 13. Метод на решавање на проблеми
6. Метод на практична работа (проблем-ситуации)
7. Повторување 14. Интерактивен
8. Монолошки (усно излагање)
11

Форми:
1. Фронтална 3. Групна
2. Индивидуална 4. Работа во парови

Средства и помагала:
1. Учебник 5. ЦД
2. Списанија/весници (автентични материјали) 6. Компјутер (ИКТ)
3. Флеш карти 7. Креда/маркер
4. ДВД 8. Интерактивна табла

ТEК НА ЧАСОТ
1. Евокација (Воведни активности)
2. Усвојување на знаењето
3. Рефлексија
12

НАСТАВНИК УЧЕНИЦИ

 Им ја прегледува домашна задача  Ги следат упатствата


ВОВЕДЕН ДЕЛ

 им дава упатства на учениците за веж.бр.1дискусија на дадена тема за вежбата


10 MИН.

 Го поврзува знаењето кое учениците веќе го поседуваат општо за  Како предлог, може
пасивните форми – искажуваат и како се формираат по еден ученик да
 Ги објаснува кратките правила кои следат (Rule).Дава подетално дојде до табла и да ги
објаснување за пасивните формите запише пасивните
 Дава упатства: да го прочитаат текстот формите (наместо
ГЛАВЕН ДЕЛ

наставникот).
25-30 МИН.

 Ги појаснува специфичните разлики во употребите и нагласува дека


контекстот е многу важен.  Индивидуално ги
изработуваат вежбите
 Дава упатства за веж. 3,4,5 – проверува одговори. од учебникот, ги
проверуваат во пар, и
 Наставникот ја набљудува работата на секој пар и ги поправа потоа групно со
реченичните грешки кои ги прават. наставникот.

 Ги поттикнува на дискусија преку преку прашања.  Дискутираат за


ЗАВРШЕН

прашањата.
5 МИН.
ДЕЛ

Домашна работа
-наставникот дава инструкции како да се изработи домашната работа; Цел на домашното: - Да се провери
усвоеноста и разбирањето на обработениот вокабулар и граматичките структури. Да се провери усвоеноста и
разбирањето на граматичките структури Очекуван исход: Учениците успешно го применуваат обработениот
вокабулар. Начин на проверување: Домашната се проверува кај неколку ученика по случаен избор.

КОНСТАТАЦИИ ОД РЕАЛИЗИРАНИОТ ЧАС:


_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________

FOCUS 4 (B1+), LONGMAN


Краткорочно планирање
Оперативен план за час
13

Наставен предмет: Англиски јазик (IV година средно образование)


Наставник: Марија Трнинкова
Училиште: ДМУЦ “Сергеј Михајлов” - Штип
Клас: IV-1/2
Датум:

НАСТАВНА ЦЕЛИНА 4 (Unit 7): LONG ON


Страници од учебникот:

Тип на час:
1. Час за усвојување на нови знаења
2. Час за утврдување на знаења
3. Час за повторување и систематизирање на знаењата
4. Час за проверување и оценување на знаењата
5. Комбиниран час

Наставни техники/активности: Ментална мапа, елицитација, драмска техника (role-play).

Вештини: Говорење, читање.

Наставна единица
Обработка на граматички структури, т.е. Passive reporting structures
Цели на часот:
А) Јазични: Да можат учениците да ги препознаат, формираат и разберат специфичните
употреби на Passive reporting structures
Б) Комуникативни: Да можат учениците самостојно да комуницираат (усно и писмено)
употребувајќи ги дадените Passive reporting structures во правилната форма и точниот
контекст.
В) Културолошки: Да станат учениците свесни за содржајното значење на Passive reporting
structures, и колку треба да се прецизни во нивната употреба за да не дојде до недоразбирање
или прекин во комуникацијата.

Очекувани исходи: Да можат учениците правилно да ги формираат, препознаат, разликуваат,


разберат и применат Passive reporting structures во секојдневната комуникација.

Методи:
1. Демонстративен 9. Аудио-визуелен
2. Комуникативен 10. Аудио-лингвален
3. Метод на игра 11. Истражувачки-откривачки
14

4. Кооперативен 12. Метод на набљудување


5. Текстуален 13. Метод на решавање на проблеми
6. Метод на практична работа (проблем-ситуации)
7. Повторување 14. Интерактивен
8. Монолошки (усно излагање)

Форми:
1. Фронтална 3. Групна
2. Индивидуална 4. Работа во парови

Средства и помагала:
1. Учебник 5. ЦД
2. Списанија/весници (автентични материјали) 6. Компјутер (ИКТ)
3. Флеш карти 7. Креда/маркер
4. ДВД 8. Интерактивна табла

ТEК НА ЧАСОТ
1. Евокација (Воведни активности)
2. Усвојување на знаењето
3. Рефлексија
15

НАСТАВНИК УЧЕНИЦИ

 Им ја прегледува домашна задача  Ги следат упатствата


ВОВЕДЕН ДЕЛ

 им дава упатства на учениците за веж. 1 ,Maths facts за вежбата


10 MИН.

 Го поврзува знаењето кое учениците веќе го поседуваат општо за  Како предлог, може
Passive reporting structures – искажуваат и како се формираат по еден ученик да
 Ги објаснува кратките правила кои следат.Дава подетално дојде до табла и да ги
објаснување за Passive reporting structures запише Passive
 Ги појаснува специфичните разлики во употребите и нагласува дека reporting structures
ГЛАВЕН ДЕЛ
25-30 МИН.

контекстот е многу важен. (наместо


наставникот).
 Дава упатства за веж. 4,5 – проверува одговори.
 Индивидуално ги
изработуваат вежбите
 Дава упатства: да го прочитаат текстот и да се дополни. од учебникот, ги
 Наставникот ја набљудува работата на секој пар и ги поправа проверуваат во пар, и
реченичните грешки кои ги прават. потоа групно со
наставникот.

 Ги поттикнува на дискусија преку преку последователните  Дискутираат за


ЗАВРШЕН

прашања, веж.6. прашањата.


5 МИН.
ДЕЛ

Домашна работа
-наставникот дава инструкции како да се изработи домашната работа; Цел на домашното: - Да се провери
усвоеноста и разбирањето на обработениот вокабулар и граматичките структури. Да се провери усвоеноста и
разбирањето на граматичките структури Очекуван исход: Учениците успешно го применуваат обработениот
вокабулар. Начин на проверување: Домашната се проверува кај неколку ученика по случаен избор.

КОНСТАТАЦИИ ОД РЕАЛИЗИРАНИОТ ЧАС:


_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________

FOCUS 4 (B1+), LONGMAN


Краткорочно планирање
Оперативен план за час
16

Наставен предмет: Англиски јазик (IV година средно образование)


Наставник: Марија Трнинкова
Училиште: ДМУЦ “Сергеј Михајлов” - Штип
Клас: IV-1/2
Датум:
НАСТАВНА ЦЕЛИНА 4(Unit 7) LONG ON
Страници од учебникот:

Тип на час:
1. Час за усвојување на нови знаења
2. Час за утврдување на знаења
3. Час за повторување и систематизирање на знаењата
4. Час за проверување и оценување на знаењата
5. Комбиниран час

Наставни техники/активности: Грозд-техника, ментална мапа, елицитација, презентација.

Вештини: Говорење, слушање.

Очекувани исходи: Наставна единица и Цели на часот


Обработка на техники за слушање со разбирање и зборување-Clarification

Очекувани исходи: разбира куси и подолги дијалози и разговори, препознава, резимира,


помни, поврзува, дополнува информации поврзани со истите; презентира мислење,
дискутира, прашува, предлага, објаснува, генерализира
Корелација: македонски јазик

А) Јазични: Да можат учениците да ги разберат значењата на лексичките единици преку


нивно дефинирање и поширока употреба,
Б) Комуникативни: Да можат учениците правилно да ги употребуваат лексичките единици,
В) Културолошки: Да можат учениците самостојно да комуницираат со дадените јазични
елементи, поточно да умеат да дадат подетален опис, да презентираат и да убедуваат.

Методи:
1. Демонстративен 9. Аудио-визуелен
2. Комуникативен 10. Аудио-лингвален
3. Метод на игра 11. Истражувачки-откривачки
4. Кооперативен 12. Метод на набљудување
5. Текстуален 13. Метод на решавање на проблеми
6. Метод на практична работа (проблем-ситуации)
17

7. Повторување 14. Интерактивен


8. Монолошки (усно излагање)

Форми:
1. Фронтална 3. Групна
2. Индивидуална 4. Работа во парови

Средства и помагала:
1. Учебник 5. ЦД
2. Списанија/весници (автентични материјали) 6. Компјутер
3. Флеш карти 7. Креда/маркер
4. ДВД 8. Интерактивна табла

ТEК НА ЧАСОТ
1. Евокација (Воведни активности)
2. Усвојување на знаењето
18

3. Рефлексија

НАСТАВНИК УЧЕНИЦИ

 Ја проверува домашната работа од претходниот час  Сработување на дадената


ВОВЕДЕН ДЕЛ

 Дава упатства за воведната вежба – им дава можност на вежба


10 MИН.

учениците целосно да се вклучени.

 Откако сите лексички единици се дефинирани усно, ги  Учениците работат во парови и


насочува учениците кон веж. 5 и 6– проверува одговори дискутираат на дадените
 Ги поттикнува на дискусија за веж. 2, – работа во парови, прашања.
потоа групно.  Учениците ги следат упатствата
за наредните вежби и
 Давање насоки за дадениот текст (читање со разбирање) и дискусиите.
дополнување на истиот.
ГЛАВЕН ДЕЛ

 Давање насоки за следните две вежби


25-30 МИН.

 укажување помош кому е потребно

 Инструкции за групна дискусија по дадени прашања  Се изјаснуваат според дадените


ЗАВРШЕН

прашања.
5 МИН.
ДЕЛ

Домашна работа
-наставникот дава инструкции како да се изработи домашната работа; Цел на домашното: - Да се провери
усвоеноста и разбирањето на обработениот вокабулар и граматичките структури. Да се провери усвоеноста и
разбирањето на граматичките структури Очекуван исход: Учениците успешно го применуваат обработениот
вокабулар. Начин на проверување: Домашната се проверува кај неколку ученика по случаен избор.

КОНСТАТАЦИИ ОД РЕАЛИЗИРАНИОТ ЧАС:


_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________

FOCUS 4 (B1+), LONGMAN


Краткорочно планирање
Оперативен план за час
19

Наставен предмет: Англиски јазик (IV година средно образование)


Наставник: Марија Трнинкова
Училиште: ДМУЦ “Сергеј Михајлов” - Штип
Клас: IV-1/2
Датум:
НАСТАВНА ЦЕЛИНА 4 (Unit 7): LONG ON
Страници од учебникот:

Тип на час:
1. Час за усвојување на нови знаења
2. Час за утврдување на знаења
3. Час за повторување и систематизирање на знаењата
4. Час за проверување и оценување на знаењата
5. Комбиниран час

Наставни техники/активности: Грозд-техника, елицитација, употреба на речник, диктат.

Вештини: Говорење, пишување.

Наставна единица и Цели на часот: Language in focus-Easily confused words


Надоградување на лексичките единици, збогатување на вокабуларот и правилна употреба на
истите.

А) Јазични: Да можат учениците да го зголемат својот лексички фонд односно да ги


разберат значењата на лексичките единици (колокации, изрази) .
Б) Комуникативни: Да можат учениците правилно да ги употребуваат дадените лексички
единици, како и правилно да изговорaат.
В) Културолошки: Да можат учениците самостојно да водат усна комуникација при што ќе
ја одберат соодветната јазична функција во конкретниот социокултурен контекст.

Очекувани исходи: Да можат учениците да ја следат и разберат главната мисла, но и


конкретните информации при усна комуникација или во пишан текст.

Методи:
1. Демонстративен 9. Аудио-визуелен
2. Комуникативен 10. Аудио-лингвален
3. Метод на игра 11. Истражувачки-откривачки
20

4. Кооперативен 12. Метод на набљудување


5. Текстуален 13. Метод на решавање на проблеми
6. Метод на практична работа (проблем-ситуации)
7. Повторување 14. Интерактивен
8. Монолошки (усно излагање)

Форми:
1. Фронтална 3. Групна
2. Индивидуална 4. Работа во парови

Средства и помагала:
1. Учебник 5. ЦД
2. Списанија/весници (автентични материјали) 6. Компјутер
3. Флеш карти 7. Креда/маркер
4. ДВД 8. Интерактивна табла

ТEК НА ЧАСОТ
1. Евокација (Воведни активности)
2. Усвојување на знаењето
21

3. Рефлексија

НАСТАВНИК УЧЕНИЦИ

 Ги воведува учениците во наставната единица преку  Ги следат упатствата за вежбите и


ВОВЕДЕН ДЕЛ

веж.бр.1 работат во парови.


10 MИН.

 Ги следат упатствата за вежбите и


 Дава упатства за веж. 2и 3 – проверува одговори. работат во парови.
 Ги поттикнува учениците да напишат колку што им  Учениците сработуваат според
текнува повеќе изразi со даден збор. Време: 2 мин. дадените упатства.
 Го насочува часот кон правилен изговор, односно им
дава упатства да ги прочитаат на глас зборовите,
ГЛАВЕН ДЕЛ
25-30 МИН.

колокациите и фразалните глаголи (word list, unit 7)


 Посебно внимание се обрнува на фонетската азбука

 се проверува колку учениците ги усвоиле поставените  одговараат на поставените


ЗАВРШЕН

цели прашања
5 МИН.
ДЕЛ

Домашна работа
-наставникот дава инструкции како да се изработи домашната работа; Цел на домашното: - Да се провери
усвоеноста и разбирањето на обработениот вокабулар и граматичките структури. Да се провери усвоеноста и
разбирањето на граматичките структури Очекуван исход: Учениците успешно да го применуваат
обработениот вокабулар. Начин на проверување: Домашната се проверува кај неколку ученика по случаен
избор.

КОНСТАТАЦИИ ОД РЕАЛИЗИРАНИОТ ЧАС:


_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________

FOCUS 4 (B1+), LONGMAN


Краткорочно планирање
Оперативен план за час
22

Наставен предмет: Англиски јазик (IV година средно образование)


Наставник: Марија Трнинкова
Училиште: ДМУЦ “Сергеј Михајлов” - Штип
Клас: IV-1/2
Датум:
НАСТАВНА ЦЕЛИНА 4 (Unit 7): LONG ON
Страници од учебникот:

Тип на час:
1. Час за усвојување на нови знаења
2. Час за утврдување на знаења
3. Час за повторување и систематизирање на знаењата
4. Час за проверување и оценување на знаењата
5. Комбиниран час

Наставни техники/активности: Бура на идеи, елицитација.

Вештини: Пишување.

Наставна единица и Цели на часот: Пишување на есеј во кое се искажува “За или
Против” ,со примена на соодветни јазични елементи, реченична структура и
интерпункциски знаци.

А) Јазични: Да можат учениците да ја одберат точната лексика, да бидат прецизни во


изборот на глаголски времиња/реченични конструкции и правопис, и да бидат запознаени со
интерпункциските знаци.
Б) Комуникативни: Да можат учениците да пишуваат есеј преку правилна употреба на
лексика, и да продуцираат структурирана пишана мисла преку граматички точни реченици и
правилно поставени интерпункциски знаци.
В) Културолошки: Да развијат учениците вештини за пишување.

Очекувани исходи: Да можат учениците да резимираат и да дадат конкретни мислења во вид


на организиран и кохерентен пишан текст.

Методи:
1. Демонстративен 9. Аудио-визуелен
2. Комуникативен 10. Аудио-лингвален
3. Метод на игра 11. Истражувачки-откривачки
4. Кооперативен 12. Метод на набљудување
5. Текстуален 13. Метод на решавање на проблеми
6. Метод на практична работа (проблем-ситуации)
7. Повторување 14. Интерактивен
23

8. Монолошки (усно излагање)

Форми:
1. Фронтална 3. Групна
2. Индивидуална 4. Работа во парови

Средства и помагала:
1. Учебник 5. ЦД
2. Списанија/весници (автентични материјали) 6. Компјутер
3. Флеш карти 7. Креда/маркер
4. ДВД 8. Интерактивна табла

ТEК НА ЧАСОТ
1. Евокација (Воведни активности)
2. Усвојување на знаењето
3. Рефлексија
24

НАСТАВНИК УЧЕНИЦИ

 Давање насоки за веж.бр.1.  Учениците слушаат внимателно и


ВОВЕДЕН ДЕЛ

сработуваат
3 MИН.

 Не ги објаснува директно чекорите во пишување есеј од  Учениците работат во парови за


овој тип, туку преку учениците првично сами да го веж. 6.
прочитаат есејот и одговорот на , па преку веж. 6,  Учениците работат во групи со по
(работа во парови), тие доаѓаат до свои сознанија за 3-4 за веж. 7,8 и 9.
структурата на текст од овој тип и јазичните
ГЛАВЕН ДЕЛ

карактеристики – наставникот само им дава насока каде


32-37 МИН.

да ги бараат одговорите.
 Ги резимира и пишува на табла чекорите на пишување
на есеј од овој тип.
 Им укажува на блиската врска помеѓу вокабуларот и
правилната граматика, особено тоа што е работено
досега.
 Дава упатства за веж. 7,8,9 – работа во групи.
 Дава упатство за есејот кој треба да се напише дома
 Ги потсетува да внимаваат на поставените  Слушаат внимателно, запишуваат
интерпункциски знаци и правилата за пишување есеј. во тетратките
ЗАВРШЕН

5 МИН.

 Напишаните текстовите ќе ги предадат наредниот


ДЕЛ

час,наставникот ги прегледува надвор од наставата и им


ги враќа на друг час со коментари.

Домашна работа
-наставникот дава инструкции како да се изработи домашната работа; Цел на домашното: - Да се провери
усвоеноста и разбирањето на обработениот вокабулар и граматичките структури. Да се провери усвоеноста и
разбирањето на граматичките структури Очекуван исход: Учениците успешно да го применуваат
обработениот вокабулар. Начин на проверување: Домашната се проверува кај неколку ученика по случаен
избор.

КОНСТАТАЦИИ ОД РЕАЛИЗИРАНИОТ ЧАС:


_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________

FOCUS 4 (B1+), LONGMAN


Краткорочно планирање
Оперативен план за час
25

Наставен предмет: Англиски јазик (IV година средно образование)


Наставник: Марија Трнинкова
Училиште: ДМУЦ “Сергеј Михајлов” - Штип
Клас: IV-1/2
Датум:
НАСТАВНА ЦЕЛИНА 4 (Unit 7): LONG ON
Страници од учебникот:

Тип на час:
1. Час за усвојување на нови знаења
2. Час за утврдување на знаења
3. Час за повторување и систематизирање на знаењата
4. Час за проверување и оценување на знаењата
5. Комбиниран час

Наставна единица и Цели на часот: Focus review 7


проверка на знаењата од четвртата тематска целина (Unit 7).

Методи:
1. Демонстративен 9. Аудио-визуелен
2. Комуникативен 10. Аудио-лингвален
3. Метод на игра 11. Истражувачки-откривачки
4. Кооперативен 12. Метод на набљудување
5. Текстуален 13. Метод на решавање на проблеми
6. Метод на практична работа (проблем-ситуации)
7. Повторување 14. Интерактивен
8. Монолошки (усно излагање)

Форми:
1. Фронтална 3. Групна
2. Индивидуална 4. Работа во парови
26

ТEК НА ЧАСОТ

НАСТАВНИК УЧЕНИЦИ

 Дава упатства, детаљи и насоки за начинот на кој  Ги следат упатствата на


треба да се сработи секоја вежба на стр, какви се наставникот и поставуваат
очекувањата и кои се критериумите за оценување. прашања, доколку имаат.
 Ја следи работата на учениците и дава дополнителни  Внимателно ги следат упатствата и
насоки и упатства доколку е неопходно. индивидуално даваат одговори на
задачите, а доколку е потребно се
 -дава насоки за работа и врши прверка после секоја консултираат со наставникот.
изработена вежба;
 -дел од вежбите се запишуваат на таблата да служат
ВРЕМЕТРАЕЊЕ

како пример;
40-45 MИН.

 -се чита текст од учебникот (читање со разбирање)


 -текстот од учебникот се раскажуваат со цел да се
увиди изговорот, усвоениот вокабулар и употребата
на граматичките времиња;
 -наставникот ги оценува учениците според нивните
одговори
 -во текот на часот наставникот врши постојан
мониторинг и помага во работата особено кај
послабите ученици;

Домашна работа
-наставникот дава инструкции како да се изработи домашната работа; Цел на домашното: - Да се провери
усвоеноста и разбирањето на обработениот вокабулар и граматичките структури. Да се провери усвоеноста и
разбирањето на граматичките структури Очекуван исход: Учениците успешно да го применуваат
обработениот вокабулар. Начин на проверување: Домашната се проверува кај неколку ученика по случаен
избор.

КОНСТАТАЦИИ ОД РЕАЛИЗИРАНИОТ ЧАС:


_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________
27

FOCUS 4 (B1+), LONGMAN

Краткорочно планирање

Оперативен план за час

Наставен предмет: Англиски јазик (IV година средно образование)

Наставник: Марија Трнинкова

Училиште: ДМУЦ “Сергеј Михајлов” - Штип

Клас: IV-1/2

Датум:

НАСТАВНА ЦЕЛИНА 2 (Unit 4): THE COST OF LIVING

Страници од учебникот:

Тип на час:
1. Час за усвојување на нови знаења
2. Час за утврдување на знаења
3. Час за повторување и систематизирање на знаењата
4. Час за проверување и оценување на знаењата
5. Комбиниран час

Наставна единица и Цели на часот: Подготовка за тест, повторување и увежбување на


граматичките структури и вокабуларот од темата
Методи:
1. Демонстративен 9. Аудио-визуелен
2. Комуникативен 10. Аудио-лингвален
3. Метод на игра 11. Истражувачки-откривачки
4. Кооперативен 12. Метод на набљудување
5. Текстуален 13. Метод на решавање на проблеми
6. Метод на практична работа (проблем-ситуации)
7. Повторување 14. Интерактивен
8. Монолошки (усно излагање)
Форми:
1. Фронтална 3. Групна
2. Индивидуална 4. Работа во парови
28

ТEК НА ЧАСОТ

НАСТАВНИК УЧЕНИЦИ

 Дава упатства, детаљи и насоки за начинот на  Ги следат упатствата на


кој треба да се сработи секоја вежба наставникот и
поставуваат прашања,
 Ја следи работата на учениците и дава доколку имаат.
дополнителни насоки и упатства доколку е
неопходно.  Внимателно ги следат
упатствата и
индивидуално даваат
 дава насоки за работа и врши прверка после одговори на задачите, а
секоја изработена вежба; доколку е потребно се
консултираат со
 дел од вежбите се запишуваат на таблата да наставникот.
служат како пример;

 наставникот ги оценува учениците според


нивните одговори

 во текот на часот наставникот врши постојан


мониторинг и помага во работата особено кај
послабите ученици;
ВРЕМЕТРАЕЊЕ
40-45 MИН.

КОНСТАТАЦИИ ОД РЕАЛИЗИРАНИОТ ЧАС:


_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
29

FOCUS 4 (B1+), LONGMAN

Краткорочно планирање

Оперативен план за час

Наставен предмет: Англиски јазик (IV година средно образование)

Наставник: Марија Трнинкова

Училиште: ДМУЦ “Сергеј Михајлов” - Штип

Клас: IV-1/2

Датум:

НАСТАВНА ЦЕЛИНА 2 (Unit 4): THE COST OF LIVING

Страници од учебникот:

Тип на час:
1. Час за усвојување на нови знаења
2. Час за утврдување на знаења
3. Час за повторување и систематизирање на знаењата
4. Час за проверување и оценување на знаењата
5. Комбиниран час

Наставна единица и Цели на часот: Tест( тема ) ученикот да го искаже своето знаење преку
различни вежби од граматика и вокабулар и да го утврди своето познавање на содржините од темaта

Методи, форми и инструменти за оценување


Тест изрботен во две групи со дадена бодовна скала;
пишана повратна информација

Форми:
1. Фронтална 3. Групна
2. Индивидуална 4. Работа во парови
30

ТEК НА ЧАСОТ

НАСТАВНИК УЧЕНИЦИ

 Ги следат упатствата на
наставникот и
-наставникот ги дистрибуира тестови за учениците
поставуваат прашања,
да ги разгледаат вежбите и дава инструкции како да
доколку имаат.
се изработи секоја вежба и какви одговори се
очекуваат од учениците;  Внимателно ги следат
упатствата и
-патролирање низ училницата и надгледување на
индивидуално даваат
работата на учениците;
одговори на задачите, а
-учениците индивидуално работат на вежбите од доколку е потребно се
тестот;; консултираат со
наставникот.
Учениците ги вракаат тестовите со решени вежби
ВРЕМЕТРАЕЊЕ

кај наставникот за тој да ги провери нивните


одговори и да ги оцени истите;
40-45 MИН.

КОНСТАТАЦИИ ОД РЕАЛИЗИРАНИОТ ЧАС:


_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
31

FOCUS 4 (B1+), LONGMAN

Краткорочно планирање

Оперативен план за час

Наставен предмет: Англиски јазик (IV година средно образование)

Наставник: Марија Трнинкова

Училиште: ДМУЦ “Сергеј Михајлов” - Штип

Клас: IV-1/2

Датум:

НАСТАВНА ЦЕЛИНА 2 (Unit 4): THE COST OF LIVING

Страници од учебникот:

Тип на час:
1. Час за усвојување на нови знаења
2. Час за утврдување на знаења
3. Час за повторување и систематизирање на знаењата
4. Час за проверување и оценување на знаењата
5. Комбиниран час

Наставна единица и Цели на часот: Поправка на тестот,


Методи:
1. Демонстративен 9. Аудио-визуелен
2. Комуникативен 10. Аудио-лингвален
3. Метод на игра 11. Истражувачки-откривачки
4. Кооперативен 12. Метод на набљудување
5. Текстуален 13. Метод на решавање на проблеми
6. Метод на практична работа (проблем-ситуации)
7. Повторување 14. Интерактивен
8. Монолошки (усно излагање)
Форми:
1. Фронтална 3. Групна
2. Индивидуална 4. Работа во парови
32

ТEК НА ЧАСОТ

НАСТАВНИК УЧЕНИЦИ

-наставникот ги соопштува оценките од тестот;  поставуваат прашања,


доколку имаат.

 Внимателно ги следат
-фокусирање на вежбите од тестот во кои најголем
упатствата и
дел од учениците направиле грешки;
индивидуално даваат
-сработените вежби од тестот се запишуваат на одговори на задачите, а
таблата и во тетратките; доколку е потребно се
консултираат со
наставникот.
-наставникот дава објаснување за сите направени
грешки во тестот
ВРЕМЕТРАЕЊЕ
40-45 MИН.

КОНСТАТАЦИИ ОД РЕАЛИЗИРАНИОТ ЧАС:


_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________

You might also like