You are on page 1of 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

2 Selasa 1/1/2019 2 SAINS

TEMA: INKUARI DALAM SAINS UNIT: 1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK

TAJUK MENGELAS
STANDARD
KANDUNGAN
1.1 Kemahiran proses sains.
STANDARD
1.1.2 Mengelas
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
PEMBELAJARAN 1. Mengelaskan haiwan mengikut ciri-ciri tertentu.
KRITERIA
Murid berjaya mengelaskan haiwan mengikut ciri-ciri yang ada pada anggota badan.
KEJAYAAN
1. Murid memerhatikan gambar halaman 5.
2. Murid menceritakan ciri-ciri haiwan yang dilihat dalam gambar. (PAK21)
3. Murid diterangkan maksud pengelasan melalui contoh-contoh yang ditunjukkan oleh guru.
4. Murid diberikan beberapa gambar haiwan mengikut kumpulan.
AKTIVITI PDPC
5. Murid mengelaskan haiwan-haiwan dalam bentuk peta i-think. (PAK21)
6. Murid main peranan sebagai haiwan mengikut pengelasan ditentukan oleh guru. (PBD)
7. Murid membuat buku aktiviti halaman 3-4.
8. Murid membuat kesimpulan tajuk pembelajaran hari ini. (KBAT)
AKTIVITI PAK-21 Brainstorming (Sumbangsaran) i-Think Map - Peta Pokok
Memerhati / Membuat inferens
KPS Mengelas Meramal
Mengukur menggunakan nombor Berkomunikasi /
Menggunakan peralatan dan bahan sains Membersihkan peralatan sains
KMS Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan specimen
Melakar spesimen, peralatan & bahan sains Tidak berkenaan /
BAHAN BANTU
Buku teks, buku aktiviti.
BELAJAR
KBAT/EMK/NILAI Mengaplikasi Kreativiti dan Inovasi Bekerjasama
TAHAP
PENGUASAAN (TP)
4 Pentaksiran Bilik Darjah (PBD) Main Peranan
Kehadiran : ____ / ____
___ /___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI
___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

2 Selasa 1/1/2019 2 SAINS

TEMA: INKUARI DALAM SAINS UNIT: 1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK

TAJUK MENGELAS
STANDARD
KANDUNGAN
1.1 Kemahiran proses sains.
STANDARD
1.1.2 Mengelas
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
PEMBELAJARAN 1. Menyatakan mengelaskan tumbuhan-tumbuhan mengikut ciri-ciri tertentu.
KRITERIA
Murid berjaya mengelaskan tumbuh-tumbuhan.
KEJAYAAN
1. Murid mengimbas pelajaran lalu. (PAK21)
2. Murid dan guru menyediakan alat dan bahan yang diperlukan.
3. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
4. Murid mengikut langkah-langkah yang ditunjukkan dalam buku teks halaman 7 dengan bimbingan
AKTIVITI PDPC
guru. (KBAT)
5. Murid mempersembahkan carta pengelasan yang dihasilkan di hadapan kelas. (PAK21)
6. Murid bercerita tentang carta kumpulanmaisng-masing. (PBD)
7. Murid membuat kesimpulan tajuk pembelajaran hari ini.
Recap Group (Mengulangi / mengingat Presentations (Persembahan)- individu,
AKTIVITI PAK-21
semula) berpasangan, berkumpulan.
Memerhati / Membuat inferens
KPS Mengelas Meramal /
Mengukur menggunakan nombor Berkomunikasi /
Menggunakan peralatan dan bahan sains / Membersihkan peralatan sains
KMS Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan specimen /
Melakar spesimen, peralatan & bahan sains Tidak berkenaan
BAHAN BANTU
Buku teks, buku aktiviti, alat dan bahan seperti Buku teks halaman 7.
BELAJAR
KBAT/EMK/NILAI Mengaplikasi Kreativiti dan Inovasi Bekerjasama
TAHAP
PENGUASAAN (TP)
4 Pentaksiran Bilik Darjah (PBD) Bercerita
Kehadiran : ____ / ____
___ /___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI
___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________

You might also like