You are on page 1of 1

Fusha: Teknologji dhe Tik Lënda: Tik Shkalla: V Klasa: X

Situata e të nxënit:
Nxënësit/et rikujtojnë njohuritë e marra në
Tema mësimore 4.14: Vektorët dhe matricat në C++ lëndën e matematikës për vektorin. Japin
përkufizimin për vektorin. Diskutojnë rreth
këtij koncepti edhe në shkencat e tjera ekzakte.
Rezultatet e të nxënit të kompetencave të fushës sipas
temës mësimore:
Fjalët kyçe:
• Njeh mënyrën e ruajtjes së të dhënave në tabelë
Vektor.
(matricë).
Matricë
• Dallon tabela njëdimensionale nga tabelat
dydimensionale.
Lidhja me fushat e tjera ose me temat
ndërkurrikulare:
Burimet: Tik 10, internet.
Kjo temë mësimore është e lidhur me
matematikën.
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve
Faza e parë: Rrjeti diskutimit
Nxënësit rikujtojnë njohuritë e marra në shkencat ekzakte për vektorët. Jepi përkufizimi se çfarë quhet
vector.
Jepen shembuj nga lëndët e matematikës dhe fizikës, ku përdoren vektorët.
Faza e dytë: Njohuri të reja
Mësuesi/ja bën përkufizmin e vektorit në gjuhën e programimit.
Vektor Vendndodhje në kujtesën e kompjuterit/ të renditura sipas radhës.
Matricat- Tabelat.
Demostrohet shembulli i paraqitur në TIK 10 për përdorimin e vektorëve.
#include <iostream.h>
#inculde <iomanip.h>
int main ( )
{
int i, n[10];
for (i =0; i<10; i++)
n[ i ] = 0;
cout<< “ Elementi “<<setw(13)<<”value<<endl;
for( i=1; i<=10; i++)
cout<<setw(8)<<i<<setw(13)<<n[ i]<<endl;
return 0:
}
Faza e tretë: Punë e pavarur
Punohet me shembullin 2.
Klasës i jepet 5-7 minuta kohë të njihet me shembullin.
Nxënësit/et duhet ta shkruajnë kodin e paraqitur në shembull, në mënyrë të pavarur.
Në përfundim të punës së pavarur kontrollohen rezultatet me mësuesin/en, tekstin dhe shokët.
Vlerësimi: Vlerësim i aktivitetit gjatë debateve në klasë. Vlerësim mbi performancën individuale.

You might also like