Professional Documents
Culture Documents
2024
Fusha: Matematikë Lënda: Matematikë Shkalla: VI Klasa:
XII
Tema mësimore: Të dhënat me një ndryshore. (Shkathtësi dhe Situata e të nxënit:
aftësi & Arsyetim dhe zgjidhje problemore) Analiza e punës së një
hidrauliku.
Rezultatet e të nxënit të kompetencave matematikore sipas Fjalët kyçe: modë, mesore, kuartil,
temës mësimore amplitudë, tregues statistikorë, grafik
Nxënësi/ja në fund të orës së mësimit: me kuti, vlera të jashtëndodhura,
- evidenton të dhënat statistikore në një bashkësi të histogram, syprinë, probabilitet.
dhënash;
- paraqet të dhënat stastistikore me diagrame të
ndryshme;
- njehson dendurinë, densitetin e dendurive;
- modelon, interpreton dhe ndërton tabela, diagrame,
histogramë për të paraqitur një grup të dhënash.
Burimet: libri i nxënësit; libri i mësuesit. Lidhja me fushat e tjera ose me temat
ndërkurrikulare: Shkencë
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve
Organizimi i orës së mësimit:
Parashikimi i njohurive: Fillimisht une kërkoj që nxënësit të rikujtojnë edhe njëherë treguesit
statistikorë në një bashkësi të dhënash. Për këtë paraqet në tabelë një skemë për të konkretizuar lidhjen
mes karakteristikave të pozicionit dhe shpërndarjes. Një tabelë e tillë mund të jetë:
Nëpërmjet marrëdhënieve pyetje-përgjigje, mësuesi/ja kërkon që nxënësit të sqarojnë kuptimin për çdo
tregues dhe si gjendet ai, p.sh.:
1. Si do ta përcaktonit mesoren në një bashkësi të dhënash?
2. Si do ta njehsonit mesataren e notave në lëndën e matematikës në klasën tuaj?
3. Cili është kuptimi i modës në një bashkësi të dhënash? ...etj.
Nxënësit mund t’u drejtojnë edhe pyetje të tjera shokëve, nëse mendojnë se kanë kuptime të paqarta.
Përforcimi i të nxënit: Në përfundim të diskutimit të ushtrimeve, une kërkoj që secili grup, sipas rastit
që mori në shqyrtim, të tregojë hapat e ndjekur dhe të studiojë përparësitë dhe mangësitë e mënyrës së
studimit p.sh.:
Grupet që kishin ushtrimin 1, të tregojnë përparësitë dhe mangësitë e grafikut me kuti;
Grupet që kishin ushtrimin 2, të tregojnë përparësitë dhe mangësitë e histogramit;
Grupet që kishin ushtrimin 3, të tregojnë përparësitë dhe mangësitë e grafikut të dendurive të
grumbulluara.
Ndërkohë që nxënësit evidentojnë në fletore këto veçori, mësuesi/ja skicon një tabelë përmbledhëse për
mënyrat e studimit. Tabela plotësohet hap pas hapi nga përgjigjet e nxënësve.
Përparësitë Mangësitë
Grafiku me kuti
Histogrami
Grafiku i dendurive
Pasi plotësohet tabela, une kërkoj që nxënësit të kalojnë në studimin e shembullit 4 në faqen 187. Meqë
vetë shembulli përjashton diagramin me kuti, mund t’u sugjerohet grupeve të ndryshme të përdorin
metoda të ndryshme studimi. Pasi studiojnë në grupet e tyre, përfundimet e arritura nga ky studim
prezantohen nga përfaqësuesi i grupit. Vetë nxënësit përcaktojnë cila mënyrë studimi do të përfaqësojë
më mirë të dhënat.
Kalohet më pas në studimin e hapave për interpretimin e diagrameve që paraqesin të dhëna duke
ilustruar ato në shembullin 5. Nxënësit vazhdojnë punën në grupe me nga 4 veta, me ushtrimet 3 dhe 4 të
faqes 189. Pasi diskutojnë fillimisht në grupe, përgjigjet diskutohen nga përfaqësues të grupeve që kanë
të njëjtin ushtrim. Më pas, përgjigjet diskutohen në klasë.
Vlerësimi: Une gjatë kësaj ore mbaj shënime në evidencë për disa prej nxënësve dhe vlerëson nxënësit
duke patur parasysh aftësinë që ata kanë në studimin e të dhënave me një ndryshore, në ndërtimin e
diagrameve të ndryshme për to, si dhe në leximin e diagramit që paraqet të dhënat.
Vlerësimin e mbështet gjithashtu në punën që nxënësit bënë në fletoret e tyre, aktivizimin gjatë mësimit
ose në punën në grup si dhe në argumentimin e përgjigjeve që japin.
Detyra: Ushtrimet 4 faqe 186 dhe 2 në faqen 189. Une udhëzoj nxënësit për zgjidhjen e detyrave.
PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE Dt.
Korrelacioni
Koeficienti i
korrelacionit r
korrelacion korrelacion
pozitiv korrelacion negativ
zero 1 r 1
korrelacion
korrelacion zero r 1
r1 korrelacion
pozitiv negativ
mesatar mesatar
r0
Une sqaroj kuptimet ndryshore e pavarur dhe ndryshore e varur.
Pasi nxënësit njihen me kuptimet e reja, studiojnë shembullin 1 në faqen 191. Fillimisht studiojnë në
dyshe, dhe më pas krahasojnë përfundimet e tyre, me grafikun e ndërtuar në tekst. Une kërkoj që
nxënësit të thellohen në studimin e tyre, duke kërkuar që ata të argumentojnë pse kemi të bëjmë me
korrelacion pozitiv mesatar.
Nxënësit në dyshe punojnë ushtrimet 2 dhe 3 faqe 191. Pasi përfundojnë zgjidhjet paraqiten në tabelë nga
disa nxënës.
Pasi une diskutoj me nxënësit rreth hapave që ndiqen për të zgjidhur një problemë me të dhëna me dy
ndryshore, shqyrtohet situata e shembullit 2 në faqen 192.
Për ta bërë më të detajuar studimin, mësuesi/ja mund të ndihmojë nxënësit me pyetjet:
Cila është dita me më pak shitje?
A janë të përafruara këto vlera në rrjet?
Cila është dita me më shumë shitje?
A mund të parashikoni si do të vazhdonte shitja?
Dyshet u japin përgjigje pyetjeve të përcaktuara në tekst, si dhe atyre që parashtrohen nga une . Në
përfundim të punës, dyshet e afërta krahasojnë grafikët dhe përgjigjet, dhe më pas përgjigjet
përfundimtare diskutohen në tabelë. Gjatë diskutimit, mësuesi/ja vendos theksin te prezenca e lidhjes
shkak-pasojë.
Përforcimi i të nxënit: Në këtë fazë të mësimit, nxënësit do të punojnë në grupe me nga 4 vetë, me
ushtrimet 5 faqe 191 dhe 2, 3, 4 faqe 193. Në mënyrë që të diskutohen sa më shumë raste, une ndaj
grupeve të ndryshme ushtrime të ndryshme. Mund të kenë edhe dy grupe të njëjtin ushtrim.
Gjatë kohës që nxënësit diskutojnë në grupe, une vëzhgoj punën e tyre dhe ndihmon grupet që kanë
vështirësinë zgjidhjen e ushtrimeve. Pasi diskutojnë situatat e ushtrimeve në grupet e tyre,
përfaqësues të grupeve që kanë të njëjtin ushtrim, mblidhen përsëri dhe krahasojnë përgjigjet. Më pas,
përgjigjet përfundimtare, diskutohen në tabelë.
Une ftoj nxënësit të modelojnë vetë një situatë të tillë, p.sh. si ajo e ushtrimit 1b.
Situata të mundshme mund të jenë: gjatësia e nxënësve dhe masa e tyre; gjatësia e nxënësve dhe mesatarja
e tyre etj.
Vlerësimi: Në fund të orës, mësuesi/ja vlerëson duke patur parasysh saktësinë në studimin e tabletave me
dy ndryshore. Për këtë vlerësim, mësuesi/ja mbështetet në punën që nxënësit bënë në fletore dhe në tabelë
gjatë prezantimit të përgjigjeve. Gjatë vlerësimit, mësuesi/ja evidenton edhe argumentimin e përgjigjeve.
Gjithashtu, mban shënime në fletoren evidencë për nxënës të cilët do të vlerësohen në orët në vazhdim.
Detyra: Ushtrimet 5 faqe 191 dhe 1 faqe 193. Mësuesi/ja jep udhëzimet e duhura për zgjidhjen e detyrave.
Detyrë hulumtuese: Ushtrimi 5 në faqen 193.