You are on page 1of 1

AGRUPACIONS INSTRUMENTALS 1

DESCRIPCIÓ

Amb aquesta seqüència didàctica es pretén ampliar el coneixement musical i cultural de


l’alumnat, donant a conèixer algunes de les agrupacions instrumentals més rellevants a partir
de l’audició, la recerca d’informació, el procés creatiu i la realització d’activitats que fomentin
el treball en equips cooperatius.

OBJECTIUS I COMPETÈNCIES

Analitzar una audició, conèixer compositors i la seva vida i obra. Co1, Co2

Conèixer visual i auditivament diverses agrupacions i instruments. Co3

Cercar informació i organitzar el coneixement. Co10

Desenvolupar la creativitat amb materials manipulables. Co5, Co8

Treballar en equips cooperatius Co9.

ACTIVITAT

MOMENT INICIAL

Proposta 1: amb l’audició de cadascuna de les agrupacions seleccionades, fem la rutina de


pensament “percebo, penso, em pregunto” orientant l’atenció als aspectes que vulguem
treballar (nom, instruments, espais, estils, compositors…) i ho posem en comú amb tot el grup.

proposta 2: amb l’audició de cadascuna de les agrupacions, realitzem una prova d’avaluació
inicial amb preguntes seleccionades pel docent (nom AI, instruments, espais, estils,
compositors, què m’inspira…). Comentarem les respostes en equips cooperatius per,
finalment, posar-ho en comú amb tot el grup. Variant de la tècnica cooperativa 1, 2 4.

DESENVOLUPAMENT I CREACIÓ

Prèvia explicació dels criteris d’avaluació, en equips s’orientarà la recerca d’informació sobre
els elements seleccionats de cada agrupació. Es proporcionaran fonts d’informació fiables i
contrastades per a la recerca.

Amb la informació ordenada i avaluada, individualment s’elaborarà un LAPBOOK que mostri,


de forma creativa, el coneixement adquirit de cada agrupació.

TANCAMENT

Cada alumne autoavaluarà la seva creació i el procés dut a terme.


Finalment, repetirem la dinàmica del moment inicial (la 1 o la 2) per tal de conèixer i avaluar
l’aprenentatge i exposarem les obres en un espai visible.

AVALUACIÓ
.
Avaluarem l’audició i la participació en el moment inicial; l’ autonomia i el procés creatiu; i els
coneixements adquirits un cop finalitzada la seqüència didàctica.

You might also like