You are on page 1of 12

MÚSICA I GÈNERE: TRENCANT ESTEREOTIPS

Joan Escoda (jescod3@xtec.cat) i Héctor Villanueva (hvillanu@xtec.cat)


(maig 2018)

Introducció / contextualització / temporització

● En aquesta unitat tenim com a objectiu fer una reflexió crítica sobre la relació de la música amb el gènere. Hi ha diferències entre allò
que escolten els nois i les noies? Hi ha diferències entre la música que fan els nois i les noies? Es corresponen els nostres valors
amb els valors de les músiques que escoltem. Creiem que hi ha sexisme en la música? Podem fer alguna cosa al respecte?
Aquestes són algunes dels temes que tractarem en aquesta unitat, a través de diverses activitats de reflexió i conscienciació.
● L’activitat central, consistirà en crear i interpretar una nova lletra, en clau de gènere, a partir d’una música proposada. En aquesta
activitat els alumnes hauran de demostrar aptituds de creativitat musical i literària, d’interpretació, de domini dels recursos tecnològics
i de negociació amb els companys.
● La unitat, conclou amb una activitat de reflexió i autoavaluació amb tot allò que han après, aportant una dimensió formadora, més
enllà del feedback del professor i de les activitats d’avaluació qualificadora.
● Unitat didàctica que s’inscriu dins d’un projecte del Pla d’Acció Tutorial (PAT) sobre sexualitat i afectivitat.
Grup a qui va dirigit: 3r o 4t d’ESO
Durada: 10-12 sessions

Dimensions i Competències transversals Continguts específics i clau


competències

Dimensió de percepció i Competència digital ● Atributs característics dels estils musicals en clau de gènere.
escolta ● Atribucions socials i culturals dels instruments musicals en
C5. Construir nou coneixement clau de gènere.
C2. Mostrar hàbits de personal mitjançant estratègies de ● Estils i gèneres més rellevants en relació als alumnes i a la
percepció reflexiva i oberta de tractament de la informació amb el funció que desenvolupen
la realitat sonora de l’entorn suport d’aplicacions digitals ● Tècniques d’interpretació vocal i instrumental
cultural. C7. Participar en entorns de ● Expressió raonada d’opinions, adequada i respectuosa
comunicació interpersonal i ● Ús prosocial de la música i la seva praxi
Dimensió d’expressió, publicacions virtuals per compartir
interpretació i creació informació
C8. Realitzar activitats en grup tot
C3. Interpretar música de utilitzant eines i entorns virtuals de
forma individual i col·lectiva treball col·laboratiu.
utilitzant la veu, els
instruments, el cos i les eines Competència personal i social
tecnològiques.
C4. Participar a l'aula, al centre i a
Dimensió societat i cultura. l’entorn de manera reflexiva i
responsable.
C8. Valorar amb respecte i
sentit crític les produccions
artístiques en els seus Relació amb altres matèries:
contextos i funcions.
C10. Fer ús del coneixement Competència d’Àmbit lingüístic
artístic i les seves produccions
com a mitjà de cohesió i Dimensió expressió escrita
d’acció prosocial.
C5. Escriure textos de tipologia diversa i en diferents formats i suports amb adequació, coherència, cohesió
i correcció lingüística.
Objectius Criteris Indicadors
d’aprenentatge d’avaluació

Nivell 1 (satisfactori) Nivell 2 (notabilitat) Nivell 3 (excel·lència)

Elaborar una llista Crear una llista Elabora la llista Top10 de Elabora la llista Top10 de cançons Elabora la llista Top10 de cançons
Top10 de músiques Top10 de cançons cançons sexistes i antisexistes. sexistes i antisexistes i descriu a sexistes i antisexistes i descriu a quin
sexistes i sexistes i quin estil pertany. estil pertany aportant una visió crítica.
antisexistes del antixesistes.
panorama actual.

Crear una nova lletra Crear una nova lletra Elabora una lletra adequada al Elabora una lletra adequada al tema Elabora una lletra adequada al tema que
per a la cançó per a la cançó tema que es demana. que es demana i presenta una bona es demana, presenta una bona sincronia
‘Despacito’ amb ‘Despacito’ amb sincronia amb la base rítmica. amb la base rítmica i té una rima
valors en clau de valors en clau de d’interès.
gènere. gènere.

Interpretar un Interpreta amb la veu Interpreta la cançó amb la veu Interpreta la cançó amb la veu Interpreta la cançó amb la veu ajustant la
fragment o una peça la cançó de ajustant la lletra a la cançó ajustant la lletra a la cançó i amb un lletra a la cançó, amb una bona dicció,
musical utilitzant la “Despacito” amb la bon control de l’afinació. un bon control de l’afinació ,la dinàmica i
veu, la flauta o un nova lletra l’expressió.
altre instrument.
Interpreta amb la Interpreta una part del fragment Interpreta el fragment proposat Interpreta el fragment proposat
flauta, o un altre proposat. demostrant un bon nivell tècnic. demostrant un bon nivell tècnic i
instrument, el expressiu.
fragment musical
proposat.

Aprendre a cercar i Gestionar i compartir Col·labora buscant i gestionant Col·labora buscant i gestionant Col·labora buscant i gestionant
gestionar, en grup, la informació amb el informació en grup afavorint un informació en grup afavorint un clima informació en grup afavorint un clima
informació a través grup clima proactiu i de respecte. proactiu i de respecte i aportant valor proactiu i de respecte, aportant valor al
d’internet i les xarxes al grup. grup i mostrant habilitats de lideratge.
socials.

Participar en debats. Participar activament Fa alguna intervenció a l'aula Fa alguna intervenció a l'aula Fa alguna intervenció a l'aula recolzant o
i respectuosa en recolzant o refutant idees d’altres recolzant o refutant idees d’altres refutant idees d’altres companys amb un
activitats de debat a companys amb un to de respecte. companys amb un to de respecte i to de respecte i aportant reflexions
l’aula. aportant reflexions interessants interessants, crítiques i pròpies.

Treball en grup a Treballar en grup de Treballa de manera discontínua Treballa de manera contínua i ajuda Treballa de maneta contínua, ajuda als
l'aula manera cooperativa, durant la sessió i es distreu als companys companys i és capaç de fer un bon
assertiva i puntualment lideratge i guiar al grup
respectuosa.

SEQÜENCIACIÓ DE LES ACTIVITATS


Fase 1. Activació coneixements previs i de motivació inicial
ACTIVITAT 1: INTRODUCCIÓ

Preguntes obertes, al grup-classe:

● Quines músiques escolten els nois i quines les noies?


● Hi ha diferències en la preferència per una música o una altra en funció si s’és un noi o una noia? Quines? A què és degut? (pregunta
oberta on detectarem prejudicis i estereotips).

A respondre en parelles:

1. Quin tipus de música t’agrada escoltar?


2. Quin és el teu cantant preferit o cantat preferida?
3. Quin és el teu grup de música preferit?
4. Si fossis un cantant o una cantant, qui t’agradaria ser? Per què?
5. Per quin mitjà o canal escoltes música? (Youtube, Spotify,...)
6. Com t’assabentes de nous grups i noves cançons?

A continuació cadascú, presenta a la resta de la classe el seu company o companya, en relació a les preguntes.

Petit debat en grups de 4:

1. Quines músiques escolten els nois? I les noies?


2. Són iguals les respostes dels nois i les noies a les preguntes?
3. Creieu que la música és sexista? En què ho veiem? Busqueu un exemple
4. Creieu que hi ha música antisexista? Busqueu un exemple

A continuació es posa en comú a la resta de la classe i es presenten les cançons.

Com a activitat de conscienciació visualitzem el següent vídeo [Cambios de rol] i definim, entre tots, el concepte de micromasclismes.
ACTIVITAT 2: VISUAL THINKING STRATEGIES (VTS)

Observem les següents imatges i comentem en grup què hi veiem. Seguirem la metodologia VTS (Visual Thinking Strategies) per a deduir
entre tots el significat de les imatges. Ens basarem en les 3 preguntes bàsiques del VTS:

● Què veiem?
● Per què? / Què ens ho fa pensar?
● Què més veiem?

Imatge 1 Imatge 2 Imatge 3

ACTIVITAT 3: RECONEIXEMENT AUDITIU

Activitat de preguntes: Kahoot


Fase 2. Desenvolupament

ACTIVITAT 4: LA CANÇÓ DESORDENADA

En grups de 4-6 persones se’ls donen les següents lletres de cançons retallades (una de sexista i una d’antisexista) per a què les ordenin,
mentre se’ls posa els àudios.

1. Cançó sexista: La pegajosa, El Alfa El Jefe Ft. Bryant Myers / (Lletra retallable)
2. Cançó antisexista: Antipatriarca, Ana Tijoux / (Lletra retallable)

En el procés d’ordenar la cançó podem fer un doble treball:


- Una reflexió sobre l’estructura de la cançó (variació d’estrofes, repetició de tornades,...).
- Una reflexió sobre el vocabulari i el camp semàntic emprat en una i altra cançó.

ACTIVITAT 5: LA LLETRA

- Anàlisi, en parelles, de la lletra de “Despacito” i posada en comú.


- En grups de 2-4 persones (procurant que estiguin formats per nois i noies), s’hauran d’inventar una nova lletra per a la cançó
“Despacito” que tingui un caràcter marcadament antisexista.

Seqüenciació de l’activitat:

- Descarregar-se el vídeo (Versió de Karaoke) en format mp3 a través de l’aplicació de descàrrega (https://ytmp3.cc/)
- Pujar l’arxiu a l’Audacity i gravar, a sobre, la part cantada.
- Afegir la interpretació de la tornada, amb flauta o un altre instrument.
- Afegir petites percussions o altres sons.
- Desar l’arxiu i exportar-lo en format mp3.
- L’activitat permet ampliar-la demanant que, amb un editor de vídeo, li afegeixin imatges o facin un videoclip.

- Model de rúbrica per a la coavaluació de la interpretació musical amb la flauta de bec.

ACTIVITAT 6: TOP 10 SEXISTA I ANTISEXISTA

- Elaborar en grups de 4 una llista Top 10 amb les 10 cançóns més sexistes i les 10 cançons més antisexistes.
- Posada en comú i redacció d’un article i publicació d’una llista consensuada al blog d’aula o a la revista digital del centre.

Fase 3. Síntesi
ACTIVITAT 7: EL DOCUMENTAL

- Visionat del documental “Tomar el escenario” i reflexió-debat en el grup classe. [Guió per al debat]

ACTIVITAT 8: QUÈ HEM APRÈS?

- Qüestionari individual (avaluació formadora) i posada en comú, a l’aula.

Preguntes guia:

● Grups de música que han despertat la nostra curiositat?


● Coses que no vèiem en un vídeoclip i que ara hem pres consciència.
● Conceptes que hem après?
● Pot ser la música una eina per a la transformació social? En quin sentit?
● Què he après a fer que no sabia fer?
● De tot el procés, què se m’ha donat millor?
● De tot el procés, on he tingut més dificultats?

ORIENTACIONS PER A LA INTERVENCIÓ PEDAGÒGICA

Aspectes metodològics
Les classes seran de caire participatiu i s’incentivarà a l’alumnat a dialogar i a argumentar amb els seus companys, així com també es
potenciarà l’intercanvi d’opinions i el respecte vers els altres. Els formats de treball seran diversos, des d’activitats amb parelles fins a activitats
amb tot el grup, però evitant les activitats individuals.

Estratègies didàctiques
Interdisciplinarietat de la unitat: atraure els diferents interessos i capacitats dels alumnes.
Modelat metacognitiu: un dels objectius principals de la U.D. consisteix en ensenyar a reflexionar a l’alumnat sobre el pensament propi,
avaluar-lo i autorregular-lo mitjançant la presa de decisions.
Connexions musicals: un altre dels objectius principals és el d’obrir les portes de la sensibilitat cap a músiques diverses.

Estratègies psicopedagògiques
Equitat explícita en el tracte: potenciar la participació i el diàleg de l’alumnat dins l’aula.
Expectativa d’autoeficàcia: la percepció de la tasca demanada pel docent s’ha de convertir en un repte motivador a l’abast de l’alumnat.
Percepció d’autonomia i capacitat de decidir: el treball a l’aula ha de potenciar la presa de decisions i responsabilitats.

Atenció a la diversitat
Per tal d’arribar a tots els alumnes i oferir un ensenyament el màxim personalitzat proposem algunes mesures concretes a partir de les
mesures universals que s’estableixen en el document “De l’escola inclusiva al sistema inclusiu” del Departament. Les mesures i els suports
universals han de permetre flexibilitzar el context d’aprenentatge, proporcionar als alumnes estratègies per minimitzar les barreres de l’entorn, i
garantir la convivència i el compromís de tota la comunitat educativa.
- Personalització dels aprenentatges: hi ha alumnes que tenen poc interès en fer allò que el professor demana. Pot ser una bona
oportunitat per tal que l’alumne proposi una alternativa en consonància als objectius de la unitat.
- Organització flexible de les aules: un canvi constant en la disposició de les taules, així com l’entrar i sortir de l’aula, afavorirà una major
implicació de l’alumnat, sobretot d’aquells que necessiten moure’s més.
- El disseny universal de l’aprenentatge (DUA): oferint la possibilitat d’utilitzar altres recursos (altres instruments, altres cançons, altres
programes o aplicacions), promoure altes expectatives, fomentar la comunicació i la reflexió.
- L’aprenentatge col·laboratiu: afavorir l’aprenentatge entre iguals, on cada alumne pot ajudar i veure’s reconegut en algun aspecte.
Activitats de coavaluació.
- L’avaluació formativa: donar feedback a l’alumne, respondre amb preguntes, generar nous dubtes, presentar dilemes, afavorir la
reflexió i l’autoregulació.
- La resolució participativa de situacions d’aula: fomentar la participació i el lideratge en tots els alumnes. Estar atent als alumnes més
tímids que desapareixen en les activitats de grup.

Instruments d’avaluació
Avaluació formativa: importància de fer un retorn (feedback) als alumnes de cadascuna de les activitats proposades.
Avaluació formadora: activitat reflexiva i d’autoavaluació al final de la unitat.
Avaluació qualificadora: rúbrica

L’espai

La disposició de l’espai vindrà determinada pel tipus d’activitat. Així mateix, establim les següents recomanacions:
- Disposició en U: per a les activitats individuals, en parelles o de grup-classe.
- Disposicó en taules de 4: per a les activitats de petit grup (4-6 persones).
- És interessant disposar d’un o dos espais extres per a l’enregistrament de les cançons (sala de guàrdia, aula ordinària, passadís,
pati,...en funció de les característiques del centre).

Materials i recursos
- Projector amb Internet i àudio
- Ordinadors portàtils (almenys 1 per cada 4 alumnes).
- Instruments varis

RECURSOS D’INTERÈS:

- VTS (Visual Thinking Strategies): http://nodocultura.com/2015/03/visual-thinking-strategies-vts/


- Llista amb cançons no sexistes, que ofereix l'Institut Basc de la Dona (Agost 2017)
● Playlist: https://open.spotify.com/user/beldurbarik/playlist/5nOPQl8ZNgz49sk4OynV6a
● Notícia: http://los40.com/los40/2017/08/08/musica/1502198332_061564.html
- Documental “Tomar el escenario” (2014): https://www.tresdeu.com/2014/10/el-documental-tomar-el-escenario-sobre-musica-genere-
per-fi-online.html
- DUA: Disseny Universal de l’Aprenentatge: http://mariamacia.wixsite.com/dissenyaprenentatge/recursostac
- Mesures universals per a la inclusió: De l’escola inclusiva al sistema inclusiu (Departament d’Educació):
http://ensenyament.gencat.cat/web/.content/home/departament/publicacions/colleccions/inclusio/escola-inclusiva.pdf
- Exemple de rúbrica oberta per a la coavaluació:
https://docs.google.com/document/d/1tjYYkZuhTetExWwKy51sfbdEXUL8xOV2vKDDO_gcZwc/edit?usp=sharing
- Jennifer González, The single-point rubric
https://www.cultofpedagogy.com/single-point-rubric/

You might also like