Professional Documents
Culture Documents
DESIGN
II. LOADINGS
W DL=23.6 ( 2.7 ) ( 0.4 ) (0.4 )
W U =1.2W DL
W U =1.2(10.195)
W U =12.234 kN
Pu=W u+ R
Pu=12.234 +69.31
Pu=81.64 kN
A st 3200
N= =
Ab π
¿¿
4
V. SPACING OF BARS
h−2 ( cc )−2 ( d t ) −4 (d b )
S=
3
400−2 ( 40 )−2 (10 )−4 (20)
S=
3
S=73 mm<150 mm(ok !)
16 d b =16(20)=32 mm ←
II. LOADINGS
W DL=23.6 ( 2.7 ) ( 0.4 ) (0.4 )
W DL=10.195 kN
W U =1.2W DL
W U =1.2(10.195)
W U =12.234 kN
Pu=W u+ R
Pu=12.234 +117.73
Pu=129.96 kN
DIEGA , Michael Hechona
COMPUTATIONS CE 108-RCD
LAXAMANA , Joan Grace
III. SOLVE FOR STEEL AREA
Assume A st =0.02 A g
A st =3200 m m2
A st 3200
N= =
Ab π
¿¿
4
V. SPACING OF BARS
h−2 ( cc )−2 ( d t ) −4 (d b )
S=
3
400−2 ( 40 )−2 (10 )−4 (20)
S=
3
S=73 mm<150 mm(ok !)
16 d b =16(20)=32 mm ←
II. LOADINGS
W DL=23.6 ( 2.7 ) ( 0.4 ) (0.4 )
W DL=10.195 kN
W U =1.2W DL
W U =1.2(10.195)
W U =12.234 kN
Pu=12.234 +71.95
Pu=84.284 kN
A st =3200 m m2
A st 3200
N= =
Ab π
¿¿
4
V. SPACING OF BARS
h−2 ( cc )−2 ( d t ) −4 (d b )
S=
3
400−2 ( 40 )−2 (10 )−4 (20)
S=
3
S=73 mm<150 mm(ok !)
II. LOADINGS
W DL=23.6 ( 2.7 ) ( 0.4 ) (0.4 )
W DL=10.195 kN
W U =1.2W DL
W U =1.2(10.195)
DIEGA , Michael Hechona
COMPUTATIONS CE 108-RCD
LAXAMANA , Joan Grace
W U =12.234 kN
Pu=W u+ R
Pu=12.234 +115.71
Pu=128.044 kN
A st =3200 m m2
A st 3200
N= =
Ab π
¿¿
4
V. SPACING OF BARS
h−2 ( cc )−2 ( d t ) −4 (d b )
S=
3
400−2 ( 40 )−2 (10 )−4 (20)
S=
3
S=73 mm<150 mm(ok !)
16 d b =16(20)=32 mm ←
II. LOADINGS
W DL=23.6 ( 2.7 ) ( 0.4 ) (0.4 )
W U =1.2W DL
W U =1.2(10.195)
W U =12.234 kN
Pu=W u+ R
Pu=12.234 +207.85
Pu=220.184 kN
A st 3200
N= =
Ab π
¿¿
4
∅ Pn=3238.75 kN >220.184 kN ( ok !)
V. SPACING OF BARS
16 d b =16(20)=32 mm ←
II. LOADINGS
W DL=23.6 ( 2.7 ) ( 0.4 ) (0.4 )
W DL=10.195 kN
W U =1.2W DL
W U =1.2(10.195)
W U =12.234 kN
Pu=W u+ R
Pu=12.234 +125.5
Pu=137.734 kN
A st 3200
N= =
Ab π
¿¿
4
V. SPACING OF BARS
h−2 ( cc )−2 ( d t ) −4 (d b )
S=
3
400−2 ( 40 )−2 (10 )−4 (20)
S=
3
S=73 mm<150 mm(ok !)
16 d b =16(20)=32 mm ←
II. LOADINGS
W DL=23.6 ( 2.7 ) ( 0.4 ) (0.4 )
W DL=10.195 kN
W U =1.2W DL
W U =1.2(10.195)
W U =12.234 kN
Pu=W u+ R
Pu=12.234 +52.44
Pu=64.77 kN
A st 3200
N= =
Ab π
¿¿
4
V. SPACING OF BARS
h−2 ( cc )−2 ( d t ) −4 (d b )
S=
3
400−2 ( 40 )−2 (10 )−4 (20)
S=
3
S=73 mm<150 mm(ok !)
16 d b =16(20)=32 mm ←
II. LOADINGS
W DL=23.6 ( 2.7 ) ( 0.4 ) (0.4 )
W DL=10.195 kN
W U =1.2W DL
W U =1.2(10.195)
W U =12.234 kN
Pu=W u+ R
Pu=12.234 +101.84
Pu=114.074 kN
A st =3200 m m2
V. SPACING OF BARS
h−2 ( cc )−2 ( d t ) −4 (d b )
S=
3
400−2 ( 40 )−2 (10 )−4 (20)
S=
3
S=73 mm<150 mm(ok !)
16 d b =16(20)=32 mm ←
II. LOADINGS
W DL=23.6 ( 2.7 ) ( 0.4 ) (0.4 )
W DL=10.195 kN
W U =1.2W DL
W U =1.2(10.195)
W U =12.234 kN
Pu=W u+ R
Pu=12.234 +54.23
Pu=66.464 kN
A st =3200 m m2
A st 3200
N= =
Ab π
¿¿
4
V. SPACING OF BARS
h−2 ( cc )−2 ( d t ) −4 (d b )
S=
3
400−2 ( 40 )−2 (10 )−4 (20)
S=
3
S=73 mm<150 mm(ok !)
16 d b =16(20)=32 mm ←
II. LOADINGS
W DL=23.6 ( 2.7 ) ( 0.4 ) (0.4 )
W DL=10.195 kN
W U =1.2W DL
W U =1.2(10.195)
W U =12.234 kN
Pu=W u+ R + PU (3 rd)
DIEGA , Michael Hechona
COMPUTATIONS CE 108-RCD
LAXAMANA , Joan Grace
Pu=12.234 +135.04 +81.46
Pu=228.73 kN
A st 3200
N= =
Ab π
¿¿
4
V. SPACING OF BARS
h−2 ( cc )−2 ( d t ) −4 (d b )
S=
3
400−2 ( 40 )−2 (10 )−4 (20)
S=
3
S=73 mm<150 mm(ok !)
16 d b =16(20)=32 mm ←
II. LOADINGS
W DL=23.6 ( 2.7 ) ( 0.4 ) (0.4 )
W DL=10.195 kN
W U =1.2W DL
W U =1.2(10.195)
W U =12.234 kN
Pu=W u+ R +¿ PU (3 rd)
Pu=369.27 kN
A st 3200
N= =
Ab π
¿¿
4
V. SPACING OF BARS
h−2 ( cc )−2 ( d t ) −4 (d b )
S=
3
400−2 ( 40 )−2 (10 )−4 (20)
S=
3
S=73 mm<150 mm(ok !)
16 d b =16(20)=32 mm ←
II. LOADINGS
W DL=23.6 ( 2.7 ) ( 0.4 ) (0.4 )
W DL=10.195 kN
W U =1.2(10.195)
W U =12.234 kN
Pu=W u+ R +¿ PU (3 rd)
Pu=224.664 kN
A st =3200 m m2
A st 3200
N= =
Ab π
¿¿
4
V. SPACING OF BARS
h−2 ( cc )−2 ( d t ) −4 (d b )
S=
3
16 d b =16(20)=32 mm ←
W DL=10.195 kN
W U =1.2W DL
W U =1.2(10.195)
W U =12.234 kN
Pu=W u+ R +¿ PU (3 rd)
Pu=370.994 kN
A st 3200
N= =
Ab π
¿¿
4
V. SPACING OF BARS
h−2 ( cc )−2 ( d t ) −4 (d b )
S=
3
400−2 ( 40 )−2 (10 )−4 (20)
S=
3
S=73 mm<150 mm(ok !)
16 d b =16(20)=32 mm ←
II. LOADINGS
W DL=23.6 ( 2.7 ) ( 0.4 ) (0.4 )
W DL=10.195 kN
W U =1.2W DL
W U =1.2(10.195)
W U =12.234 kN
Pu=W u+ R +¿ PU (3 rd)
Pu=556.564 kN
A st 3200
N= =
Ab π
¿¿
4
V. SPACING OF BARS
h−2 ( cc )−2 ( d t ) −4 (d b )
S=
3
400−2 ( 40 )−2 (10 )−4 (20)
S=
3
S=73 mm<150 mm(ok !)
16 d b =16(20)=32 mm ←
II. LOADINGS
W DL=23.6 ( 2.7 ) ( 0.4 ) (0.4 )
W DL=10.195 kN
W U =1.2W DL
W U =1.2(10.195)
W U =12.234 kN
Pu=W u+ R +¿ PU (3 rd)
Pu=304.90 kN
V. SPACING OF BARS
h−2 ( cc )−2 ( d t ) −4 (d b )
S=
3
400−2 ( 40 )−2 (10 )−4 (20)
S=
3
S=73 mm<150 mm(ok !)
16 d b =16(20)=32 mm ←
II. LOADINGS
W DL=23.6 ( 2.7 ) ( 0.4 ) (0.4 )
W DL=10.195 kN
W U =1.2W DL
W U =1.2(10.195)
W U =12.234 kN
Pu=W u+ R +¿ PU (3 rd)
Pu=198.104 kN
A st =3200 m m2
A st 3200
N= =
Ab π
¿¿
4
V. SPACING OF BARS
h−2 ( cc )−2 ( d t ) −4 (d b )
S=
3
400−2 ( 40 )−2 (10 )−4 (20)
S=
3
S=73 mm<150 mm(ok !)
16 d b =16(20)=32 mm ←
II. LOADINGS
W DL=23.6 ( 2.7 ) ( 0.4 ) (0.4 )
W DL=10.195 kN
W U =1.2W DL
W U =1.2(10.195)
W U =12.234 kN
Pu=W u+ R +¿ PU (3 rd)
DIEGA , Michael Hechona
COMPUTATIONS CE 108-RCD
LAXAMANA , Joan Grace
Pu=12.234 +147.68 +114.074
Pu=273.98 kN
A st 3200
N= =
Ab π
¿¿
4
V. SPACING OF BARS
h−2 ( cc )−2 ( d t ) −4 (d b )
S=
3
400−2 ( 40 )−2 (10 )−4 (20)
S=
3
S=73 mm<150 mm(ok !)
16 d b =16(20)=32 mm ←
II. LOADINGS
W DL=23.6 ( 2.7 ) ( 0.4 ) (0.4 )
W DL=10.195 kN
W U =1.2W DL
W U =1.2(10.195)
W U =12.234 kN
Pu=W u+ R +¿ PU (3 rd)
Pu=130.70 kN
A st 3200
N= =
Ab π
¿¿
4
V. SPACING OF BARS
h−2 ( cc )−2 ( d t ) −4 (d b )
S=
3
400−2 ( 40 )−2 (10 )−4 (20)
S=
3
S=73 mm<150 mm(ok !)
16 d b =16(20)=32 mm ←
II. LOADINGS
W DL=23.6 ( 2.7 ) ( 0.4 ) (0.4 )
W U =1.2W DL
W U =1.2(10.195)
W U =12.234 kN
Pu=W u+ R +¿ PU (2 rd)
Pu=12.234 +124.36+228.73
Pu=365.32 kN
A st 3200
N= =
Ab π
¿¿
4
V. SPACING OF BARS
16 d b =16(20)=32 mm ←
II. LOADINGS
W DL=23.6 ( 2.7 ) ( 0.4 ) (0.4 )
W DL=10.195 kN
W U =1.2W DL
W U =1.2(10.195)
W U =12.234 kN
Pu=W u+ R +¿ PU (2 rd)
Pu=12.23+216.23+ 369.27
Pu=597.89 kN
A st 3200
N= =
Ab π
¿¿
4
V. SPACING OF BARS
h−2 ( cc )−2 ( d t ) −4 (d b )
S=
3
400−2 ( 40 )−2 (10 )−4 (20)
S=
3
S=73 mm<150 mm(ok !)
16 d b =16(20)=32 mm ←
II. LOADINGS
W DL=23.6 ( 2.7 ) ( 0.4 ) (0.4 )
W DL=10.195 kN
W U =1.2W DL
W U =1.2(10.195)
W U =12.234 kN
Pu=W u+ R +¿ PU (2 rd)
Pu=12.234 +128.08+224.664
Pu=364.974 kN
A st 3200
N= =
Ab π
¿¿
4
V. SPACING OF BARS
h−2 ( cc )−2 ( d t ) −4 (d b )
S=
3
400−2 ( 40 )−2 (10 )−4 (20)
S=
3
S=73 mm<150 mm(ok !)
16 d b =16(20)=32 mm ←
II. LOADINGS
W DL=23.6 ( 2.7 ) ( 0.4 ) (0.4 )
W DL=10.195 kN
W U =1.2W DL
W U =1.2(10.195)
W U =12.234 kN
Pu=W u+ R +¿ PU (2 rd)
Pu=12.234 +201.23+370.994
Pu=584.254 kN
V. SPACING OF BARS
h−2 ( cc )−2 ( d t ) −4 (d b )
S=
3
400−2 ( 40 )−2 (10 )−4 (20)
S=
3
S=73 mm<150 mm(ok !)
16 d b =16(20)=32 mm ←
II. LOADINGS
W DL=23.6 ( 2.7 ) ( 0.4 ) (0.4 )
W DL=10.195 kN
W U =1.2W DL
W U =1.2(10.195)
W U =12.234 kN
Pu=W u+ R +¿ PU (2 rd)
Pu=12.234 +294.35+556.46
Pu=863.04 kN
A st =3200 m m2
A st 3200
N= =
Ab π
¿¿
4
V. SPACING OF BARS
h−2 ( cc )−2 ( d t ) −4 (d b )
S=
3
400−2 ( 40 )−2 (10 )−4 (20)
S=
3
S=73 mm<150 mm(ok !)
16 d b =16(20)=32 mm ←
II. LOADINGS
W DL=23.6 ( 2.7 ) ( 0.4 ) (0.4 )
W DL=10.195 kN
W U =1.2W DL
W U =1.2(10.195)
W U =12.234 kN
Pu=W u+ R +¿ PU (2 rd)
DIEGA , Michael Hechona
COMPUTATIONS CE 108-RCD
LAXAMANA , Joan Grace
Pu=12.234 +154.86+304.90
Pu=471.99 kN
A st 3200
N= =
Ab π
¿¿
4
V. SPACING OF BARS
h−2 ( cc )−2 ( d t ) −4 (d b )
S=
3
400−2 ( 40 )−2 (10 )−4 (20)
S=
3
S=73 mm<150 mm(ok !)
16 d b =16(20)=32 mm ←
II. LOADINGS
W DL=23.6 ( 2.7 ) ( 0.4 ) (0.4 )
W DL=10.195 kN
W U =1.2W DL
W U =1.2(10.195)
W U =12.234 kN
Pu=W u+ R +¿ PU (2 rd)
Pu=12.234 +102.16+198.104
Pu=312. 494 kN
A st 3200
N= =
Ab π
¿¿
4
V. SPACING OF BARS
h−2 ( cc )−2 ( d t ) −4 (d b )
S=
3
400−2 ( 40 )−2 (10 )−4 (20)
S=
3
S=73 mm<150 mm(ok !)
16 d b =16(20)=32 mm ←
II. LOADINGS
W DL=23.6 ( 2.7 ) ( 0.4 ) (0.4 )
W DL=10.195 kN
W U =1.2(10.195)
W U =12.234 kN
Pu=W u+ R +¿ PU (2 rd)
Pu=12.234 +128.64+273.98
Pu=414.85 kN
A st =3200 m m2
A st 3200
N= =
Ab π
¿¿
4
V. SPACING OF BARS
h−2 ( cc )−2 ( d t ) −4 (d b )
S=
3
16 d b =16(20)=32 mm ←
W DL=10.195 kN
W U =1.2W DL
W U =1.2(10.195)
W U =12.234 kN
Pu=W u+ R +¿ PU (2 rd)
Pu=12.234 +51.97+130.70
Pu=194.90 kN
A st 3200
N= =
Ab π
¿¿
4
V. SPACING OF BARS
h−2 ( cc )−2 ( d t ) −4 (d b )
S=
3
400−2 ( 40 )−2 (10 )−4 (20)
S=
3
S=73 mm<150 mm(ok !)
16 d b =16(20)=32 mm ←