You are on page 1of 5

PRIPREMA ZA NASTAVNI ČAS

PLAVOM BOJOM SU UNESENE KOREKCIJE I SUGESTIJE

NASTAVNIK Semina Hasanbegović


NASTAVNI PREDMET: Islamska vjeronauka

RAZRED: II
ČAS:
NASTAVNA OBLAST: Odnos prema čovjeku
NASTAVNA JEDINICA: Kako se ophoditi prema pripadnicima drugih vjera
TIP ČASA: Obrada nastavne jedinice
NASTAVNE METODE Metoda usmenog izlaganja, metoda diskusije, metoda
demonstracije
I TEHNIKE:
NASTAVNA SREDSTVA papiri (oni koje ću im podijeliti da popune i oboje) hamer
papir tabla, kreda, projektor, prezentacija, marker
I POMAGALA:
OBLICI RADA: Frontalni, individualizirani, rad u paru
KORELACIJA SA DRUGIM Moja okolina
PREDMETIMA:
CILJEVI ČASA: -Upoznati učenike sa pojmom vjere
-Predstaviti im neke od vjera sa naglaskom na dominantne tri u
BiH
-Upoznati učenike sa specifičnosTima drugih religija
-Uspostavljanje osjećaja jednakosti sa svim ljudima
-Povećati svjest kod učenika da je lijepo ponašanje temelj
uspješnih odnosa među ljudima

ODGOJNI -Svjesnost o nužnosti lijepog ophođenja prema svim drugim


ljudima.
-Povećanje ljubavi prema našoj vjeri kroz ajete o
dobročinstvu i univerzalnim porukama
-Učvršćivanje ispravnog islamskog vjerovanja kroz ideju
jednakosti i vrijednosti svakog čovjeka i njegovog života.
ZADACI ČASA:

-Uspostavljanje poštovanja prema vrijednostima drugih


religija (kroz napomenu da ni jedna religija ne naređuje loše
postupke)

OBRAZOVNI -Upoznati učenike sa pojmom „vjera“


-Predstaviti učenicima neke od postojećih vjera
-Učenici će naučiti simbole, osnovna obilježja (izgled
bogomolja, praznike, specifičnosti-katolicizam i
pravoslavlje) dominirajućih religija u BiH
-Upoznavanje učenika sa geografskom rasprostranjenošću i
zastupljenošću vjera u Bosni i Hercegovini
FUNKCIONALNI -Učenici će biti u mogućnosti čestitati Božić, Uskrs, Vaskrs,
Pesah i Hanuku
-Povećanje poštovanja prema pripadnicima drugih religija
-Spremnost na saradnju sa pripadnicima drugih religija

ARTIKULACIJA ČASA

UVODNI DIO: (10 min. )


Prije početka časa podijeliću učenicima kartice na kojima će napisati svoja imena, radi
lakše komunikacije na času.
Na samom početku selamim učenike, predstavljam se i govorim zbog čega sam tu.
Nakon toga, kažem im da ćemo proučiti ono što oni inače uče sa svojim vjeroučiteljem.
Učimo euzu, bismilu i dovu “Rabbi jessir”, sa prijevodom.

Pitam učenike da li vole da uče nove stvari, nakon njihovog odgovora kažem im da
ćemo danas učiti nešto novo I tada sklapamo kao “dogovor” da će oni biti mirni, da će
slušati i da će biti veoma aktivni odgovarajući na pitanja, a pitanja će biti puno. Pošto sa
opservacija časova znam da ovaj razred ima dogovor sa učiteljicom da dignuta ruka
znači prestanak priče, reći ću im da to pravilo važi i na ovom času, iako učiteljice nema
(ako je ne bude).

Počinjem sa prezentacijom. Na prva tri slajda su, katedrala, pravoslavna crkva i


sinagoga. Nakon što učenicima pokažem prvu sliku upitat ću ih da li znaju šta je na
slici. Ukoliko budu prilično tihi ohrabriću ih da odgovore obzirom da, ( također i ovo
znam sa opservacija) znam da su iši u posjetu katedrali i sinagogi. Ispod svake od slika
pojavljivaće se pitanja, a nakon toga odgovori: Kako se zovu vjernici koji idu (KOJI SE
MOLE) u Katedralu? – Katolici, nakon prepoznavanja Pravoslavne crkve, pitam ih:
Kako se zovu vjernici koji idu u Pravoslavnu crkvu? –Pravoslavci. Nakon slike sa
Sinagogom pitam ih, šta je to, i kao u prethodna dva slučaja postavljam pitanje kako se
zovu vjernici koji idu u Sinagogu? –Jevreji. Kako se zove njihova vjera? –Jevrejstvo ili
Židovstvo. Na narednom, odnosno četvrtom slajdu pojavljuje se pitanje: Šta je vjera?
Nakon što čujem njihove odgovore, ako ih uopće bude, dajem što jednostavniji odgovor
na ovo pitanje: Vjera podrazumjeva vjerovanje u Boga ili nešto drugo. Ona se iskazuje
obredima.

Da učenici ne bi stekli pogrešan dojam, jer se Islam još nikako nije spomenuo, pokazujem
naredni slajd, na kojem piše da je naša vjera islam (UPITATI NJIH PRIJE NEGO IM
OBJASNIMO KOJE VJERE POSTOJE), potom kaže: rekli smo da se vjera potvrđuje
obredima, znate li šta su obredi? i da bi shvatili značenje riječi „obred“ ukoliko do sada nisu
znali, navodim neke obrede kao što su obavljanje namaza, učenje Kur'ana i obavljanje hadža.
Spomenuću da pored navedenih postoje i mnoge druge vjere, i pitati ih da li znaju nabrojati
neke. Na naredna dva slajda se nalaze slike koje prikazuju Hinduse i Budiste, pa ću ih pitati da
li znaju koja vjera je predstavljena na slici, nakon njihovog odgovora pojavit će se i pravi
odgovor . Pitam ih da li znaju za još neke vjere, onda im govorim da postoje ljudi koji
obožavaju vatru, kravu, sunce..

KADA BUDETE PREDSTAVLJALI RAZLIKU IZMEĐU KATOLIČANSTVA I


PRAVOSLAVLJA, NAPOMENITE DA U HRVATSKOJ ŽIVI MNOGO
KATOLIKA, A U SRBIJI MNOGO PRAVOSLAVACA – VEĆINOM.
NAPOMENITE DA NISU SVI HRVATI KATOLICI, IMA I MUSLIMANA.

GLAVNI DIO: (min. 20 )

Nakon ovog uvoda u temu, pitam učenike da li mogu pretpostaviti o čemu ćemo govoriti danas.
Nakon što ponude različite odgovore, naslov lekcije ću napisati na tabli, i zatražiću od njih da
isti prepišu u svoje sveske.

Pitam učenike da li znaju ko je prvi Poslanik i prvi čovjek. Nakon što odgovore, reći ću im da
su svi ljudi koji su postojali, i koji sada postoje potekli od Adema, zbog toga se moramo prema
svim ljudima ponašati lijepo jer smo svi jednaki. (ADEM NAM JE SVIMA PRAOTAC –
MALO DETALJNIJE I KROZ PRIMJERE OVO OBRADITI) I to ne naređuje samo naša
vjera, veći druge vjere. Znate li koja knjiga je objavljena poslaniku Musau a. S.? – TEVRAT, A
NE TORA Tora a poslaniku Isau a.s.-Indžil, i u njima je Allah dž.š naređivao ljudima dobro
ponašanje prema drugim ljudima. IMATE LI I JEDAN PRIMJER – PRONAĐITE)

Sa završetkom ovog razgovora vraćamo se na prezentaciju. Na slajdu će se pojaviti ajet: „ Allah


zahtijeva da se svačije pravo poštuje, dobro čini, i da se bližnjima udjeljuje, a razvrat i
sve što je odvratno i nasilje zabranjuje; da pouku primite, On vas savjetuje.“(An-Nahl,
90), a onda ću im ja usmeno ponuditi objašnjenje ajeta koje glasi: Allah dž.š. nas u
Kur'anu savjetuje da poštujemo svaku osobu, svakog čovjeka, da pomažemo drugim
ljudima, i da izbjegavamo ružne postupke. (POKAŽITE NA PRIMJERU,
ISPRIČAJTE/PROČITAJTE IM PRIČU AKO MOŽETE PRONAĆI ADEKVATNU)

(DA LI SE SUSREĆU S NJIMA, KAKO, GDJE? ŠTO VIŠE PITANJA I


UVAŽAVANJA UČENIČKOG ISKUSTVA) Na osnovu ajeta pitam učenike kako se
mogu poštovati ljudi koji nisu muslimani? I Možda na ovo pitanje neće znati odgovor
pa ću im pomoći potpitanjima: (NE MOŽEMO LI, NEGO ŠTA RADIMO KADA?)
Možemo li im čestitati njihove praznike, možemo li ih obići kada su bolesni, šta još
možemo?, možemo li sa njima podijeliti radost naših praznika – npr dijeleći im kurban?
Kada odgovore pozitivno vraćamo se na prezentaciju na kojoj će pisati koji su to
praznici katolika, pravoslavaca i Jevreja, te na koji način ćemo im čestitati. Tada ih
pitam koja su naša dva najveća praznika.

Pitam ih da li imaju prijatelje koji nisu muslimani i da li se prema njima ponašaju lijepo.
Ako imaju pohvalim ih. Nakon toga na tabli ću magnetima zakačiti katolični i
pravoslanvi križ, Davidovu zvijezdu i riječi Allah i Muhammed, pitat ću ih šta je na
tabli,- simboli, -čiji? (VIŠE ASOCIJACIJA: BOGOMOLJE, NOŠNJE) – OBRADITE I
TERMINE POPUT: IMAM, SVEĆENIK, RABIN...

Ponovo se vraćamo na prezentaciju na kojoj će biti ajet:“ Zar nagrada za dobro može
biti nešto drugo do dobro?“ – Nakon toga kažem im da nam Allah dž.š. obećava lijepu
nagradu za naše lijepo ponašanje, prema svim ljudima, prijateljima, ali i prema
životinjama, biljkama itd (OBRADITI JOŠ NEKE PRIMJERE ODNOSA PREMA
LJUDIMA DRUGIH VJEROISPOVIJESTI: VESELJE, ŽALOST, RADOST)

Pitam učenike da li znaju ko treba biti naš uzor u životu, -Muhammed a.s. Znaju li kako
se on ponašao prema ljudima koji nisu muslimani? Tada im pričam priču o Poslaniku i
staroj ženi kojoj je pomogao nisiti velike teške kese, da mu se oduži insistirala je da
plati, što je Poslanik odbio, u zamjenu za to dala mu je savjet da ni slučajno ne prilazi
Muhammedu koji se pojavio, on je pita znaš li ko je Muhammed i šta pripovjeda, zatim
je primila islam. Naravno ovu priču ću više odglumiti i u priči dodati dosta detalja. (JOŠ
PRIMJERA IZ ŽIVOTA POSLANIKA)

Dijelim učenicima papire na kojima će imati slijedeći zadatak. Tj da povežu pojmove


koji su se spominjali kroz lekciju
Poveži pojmove iz lijeve kolone sa pojmovima iz desne kolone! (rad u paru)(pojmovi su
u posebnom dokumentu) nakon kratkog osrvta na pojmove učenici će iste podlijepiti u
sveske. (PROVJERITI JE LI TAČNO, PONOVITI NAUČENO)

ZAVRŠNI DIO: ( 10 min. )

Drugi zadatak, koji ću staviti na hamer papir i zakačiti na tablu a učenici će izlaziti da
upisuju slova:
Upiši odgovarajuća slova u prazna polja, tako da dobiješ riječ iz ove lekcije!
1. _ A_ _ L _ČAN_T_O
2. Ž_ID_ _ST_ _
3. _A_E_R_ _ A
4.B_ _ RA_
5.PE_ _ H
6. _U_A_ E D
7. V_SK_S
8. I_ LA_ (OBJASNITI, PONOVITI ZNAČENJ RIJEČI)
Ukoliko bih imala još vremena na raspolaganju podijelit ću im papir na kojem su
simboli religija u srcu, a njihov zadatak bi bio da to oboje!
Nakon odrađenog zadatka, izvela bih dva ili tri učenika pred tablu da drže hamer papir
na kojem bih napisala poruku tolerancije:

SVI LJUDI SU ADEMOVI SINOVI; VOLIMO I POŠTUJMO SVAKOGA“ koju


bismo svi naglas pročitali. (OKAČITE MAGNETIMA ILI HAMER PRIPREMITE
RANIJE, ALI POKRIJTE PORUKU, A NA KRAJU ČASA OTKRIJTE)

Potom bih se zahvalila za pažnju, zaželjela mnogo sreće, znanja i uspjeha i


poselamila ih.

Zadaća: Učenicima ću podijeliti čiste papire koje će iskoristiti tako što će


napraviti čestitku za neki od kršćanskih ili jevrejskih praznika.

Sarajevo, datum: 9.5. 2017 Student: Semina Hasanbegović

- IZMJENE UNESITE CRVENOKM BOJOM

You might also like