Professional Documents
Culture Documents
1 60
72 × = 9a; a = 4 cm/s2 1 bullet = sec.
2 400
2. F = ma
– 50 = 20 × a 60
t= s, m = mass of bullet
400
5 2
a= ms
2 m(v u) 35 400
F= = 400 = 93.33 N
v u at t 1000 60
3 3 2
a= ms 2
v= 10 = 6 × 10–3 m/s
50 5
3 3 9. F = ma
F = ma F= = 0.18 N
50 6 1
a
In the direction of motion of body 10 4
8N 2.4 = a (Retardation)
Fnet
v = u + at
4. u = at
5 kg 6N
24
12 = t t = 5sec
Fnet = 2 2 = 10 N 10
8 6
Fnet = ma 10 = 5a I = F × t = 3 N-s Z:\NODE02\B0B0-BA\NURTURE\PHY\SOLUTIONS\MODULE_1\03-NLM_SOLUTION.P65
4 10. vf = vi = 15 m/s I = m (v f vi )
a = 2 m/s2, cos = , = 37° from 8 N
5
I = m v 2f (v i )2
5. vi 2 9.8 10 = 14 m/s
15
vf = I= 15 2 = 3.1815 (N-s)
2 4.9 10 = 7 2 m/s 100
vi = velocity before striking the ground
vf = velocity after striking the ground 11. Impulse = F.dt = Area of F – t graph b/w 4 s
to 16 s
I P Pf Pi
1 6 1 6
I 1 [7 2 ( 14)] = (200 800) 2 10 800 10 10
2 2
I = 14 + 7 2 = 23.898 Ns = 10–3 + 4 × 10–3
I = 5 × 10–3 Ns
<F> = = 238.98 N
T
Pre-Medical : Physics 61
A B C D E
BEGINNER'S BOX-2 3. P m m m m m
v
P
P = 5 ma; a =
A B 5m
1. 20
P P
P – FAB = m FDE = m
C 5m 5m
0 1 2 10 12 14 t 4P P
FAB FDE=
Acceleration of lift from O – A = 10 = g 5 5
g FAB FBC
Acceleration of lift from BC = –5 m/s 2 = –
2 3P
FAB – FBC = P/5 FBC =
Weight of man = normal force exerted by the ground 5
N P 2P
FCD = 2m
5m 5
M
BEGINNER'S BOX-3
T1 T2 T3
Mg
(i) At t = 1 sec 2 3 5
2 1.
a = 10 m/s
N – Mg = Mg 2g T1 + 3g T2 + 5g
N = 2Mg T1 = 2g
W = 2Mg = 20 M T2 = T1 + 3g T2 = 5g
T3 = T2 + 5g T3 = 10g
(ii) at t = 8 sec.
T1 : T2 : T3 = 2 : 5 : 10
a=0 N = Mg 2.
N = Mg = 10 M
M
(iii) at t = 12 T= (L Y)g
L
a = – 5 m/s2, Mg – N = 5 M; N = 5M
L length mass M
M
2. 3 kg 5 kg 1 Length
10 N 2 kg L
Mass of (L Y)
Z:\NODE02\B0B0-BA\NURTURE\PHY\SOLUTIONS\MODULE_1\03-NLM_SOLUTION.P65
10 – N1 = 2; N1 = 8 N
(ii) N1 3 kg N2
TQ – (1.9 + 0.2 + 2.9)g = (1.9 + 0.2 + 2.9) a
N1 – N2 = 3 TQ = 5 × 10
TP
8 – N2 = 3 TQ = 50 N
P
N2 = 5 N 0.1 kg
TP – 3g = 3a; TP = 30 N 2.9kg
62 Pre-Medical : Physics
A B 'C 9.
F
4.
x L–x
20 – 10 = (6 + 4)a
Mx
mass = a = 1 m/s2 20 – T = 6 × 1
L
F = ma FBD of AB T = 14 N
a Reading = 14 N
F T
a=
M A x B BEGINNER'S BOX-4
Mx F Fx
T= T= (10 5)g
L M L 1. a=
10 5
5. F1 – F2 = Ma
g
a=
F1 F2 3
a= F2 F1
M
2 5 10
Ts = g
Mx (F F2 ) 5 10
F1 – T = × 1
L M
20
x = g
T = F1 (F2 – F1 ) 3
L
M 40
6. –T + Mg = g TP = 2Ts = g
2 3
Mg 2.
T= ; T = 25 N
2
m1 T T m2
7. P
Pm2 10
T = (m m ) g N 10
F= Reading = kg-wt
1 2 3 3
8. 24 cos 60 = (5 + 5 + 2)a
(2 2 2)
a = 1 m/s2 3. ablock g = g/3
2 2 2
1m/s 2
2g
5 TA = 5 × a TA = 5N T1 – 2g = T1
TA 3 T1
2kg
2 24 cos 60° – TC = 5 × a 8g 2kg
1m/s
T1 = N
TC = 7 N 3
24cos60° 5kg TC
T2
TB – TA = 1a
2g 4g 2kg
TB = 6N 2g – T2 = ; T2 = N
3 3
Pre-Medical : Physics 63
4. (c) T cos = kx
cos
mg = kx
sin
mg cot
x=
k
BEGINNER'S BOX-5
5g g
a= = 1. Tow = 100 N
10 5 3
B
g T T TOB cos 60 = TOW
T = 10 T
3 TOB = 200 N
10g TOA = TOB sin 60°
T=
3 T 2 TOA = 100 3 N
T
Thrust of pulley = TP = T 2
T 2
2. In the frame of lift
10 2g
TP =
3
T
0°
5. 100 – T = 20a ...(i) 0 0 si n 3 20
2 00
=1
5 kg µ = 0.4
a= = 2.5 m/s2
4 f = F = 15 N k
30 20µg 22
5. a= a= m/s2
20 3 23
sin
30 – T = 3a g
M
66
30 – T = Mg sin = T + µMg cos
23
626
T= = 27.13 N T = mg
23
mmin = M (sin – µcos )
tan =
3 40 Kg.
Slab Smooth
= 30°
2. Angle of Repose = 30°
N Fmax 60
µ = tan µN
max. acceleration for 40 kg = 1.5m / s2
40 40
1 If they were to move together
µ=
3 Mgsin60° Mgcos60° 100
N = Mg cos 60° 60° acceleration = = 2 m/s2
10 40
Mgsin 60° – µN = Ma So, They will not move together and slippings will
1 take place
Mg sin 60° – Mg cos 60° = Ma
3 µ k 9.8 10
acc. of 40 kg = = 0.98 m/s2
3 1 g=a 40
2 2 3 For 10 kg mass
g 10 100 – 0.4 × 10 × 9.8 = 10a
a= m/s2 a = 6.08 m/s2
3 3
Pre-Medical : Physics 65
3. F = Ma
0.3 = µ
A 3kg F = 65 N
2. 0.6 = µ
6kg mamax = fr = 65 × 0.2 × 9.8
B 30 N
amax = 1.96 m/s2
The blocks will not move as 30 N is less than
maximum friction available between B & Table
9kg 30 N
f max = 0.6 × 9 × 10 = 54 N
So Friction force between A & B = 0 (No relative slipping)
1. Newton's I law. F 3ˆ 4ˆ
2. Fnet = 0, a = 0 12. a i j
m 5 5
3. Fnet = ma, Fnet = const, a = const. v u at
4. V = u + at
3ˆ 4ˆ
30 = a(2) v 6iˆ 12ˆj i j t
5 5
a = 15 m/s2
3t ˆ 4t
F = ma = 10 (15) v 6 i 12 ˆj
5 5
F = 150 N
To have a velocity along y-axis,
5. F = 0 (as acceleration = 0) its x-component must be zero.
8 3t
6. F 6 16N 6 0
3 5
t = 10 sec
4 8 13. Since, F1 F2 F3 0
7. a 2 m / s2
5
F2 F3 F1
F F2 F3 F1
8. a a
m m m
F1
1 a
2 F m
v 0 2 d v
m m 14. Fnet = ma
Fnet = 1 N
F 15. Force from road causes acceleration of car.
9. a
m dp
Z:\NODE02\B0B0-BA\NURTURE\PHY\SOLUTIONS\MODULE_1\03-NLM_SOLUTION.P65
F 16. F
v2 0 2 d dt
m 17. Inertia of stone causes reaction to get hurt.
2 F
v 2 d
m F
18. a = 2 m/s2
m
25 104
v2 = 2 100
v = u + at
5 107
v – u = 2(20)
v2 = 1
v – u = 40
v = 1 m/s
10. F = mg = 40 (980) P = m(v–u) = 10(40)
F = 39200 dyne P = 400 kg-m/s
11. Fnet 0 a 0
v remains unchanged
66 Pre-Medical : Physics
p 100 10 3 5 29. p Fdt 0 (area of F-t graph is zero)
19. Favg
t 0.25
30. p = Area under F-t graph
Favg = 2N m(v–u) = 4 + 8 + 1.625 + 5
2(v–5) = 18.625
p 0.5(15 ( 10))
20. Favg v – 5 = 9.31
t 0.02
v = 14.3 m/s
Favg = 625N 20t 2
32. I Fdt 50t = 50t – 10t2
21. Force F = Rate of change in the momentum 2
33. I p pf pi
m v2 v1
= = 0 – 0.2 = –0.2 kg ms–1
t
dm
34. F v 1.5 3 4.5N
(0.1) 40 ( 20) dt
= 1200N
(5 10 3 ) dm
35. F V 3 10 30
50 dt
2 25 F = 30 N
22. Favg 1000 50N 1.5 × a = 30
0.05
30
a= = 20 m/s2
v u 1.5
23. a
t
vdm
36. F 5 1 5N
dt
2gh2 2gh1
a
t 5
a 2.5 m / s2
2
2 10 5 2 10 10
a dm 300
0.01 37. 0.75 kg/s
dt 400
10 14 vdm v3
a 2400 m / s2 38. F v3 a
0.01 dt M
39. F = 2 × 300 = 600
2mv
24. Favg = 600
t a = 10 m/s2
60
2 150 10 3
40 dm
10000N 40. 800 9.8 800 4.2 1600
1.20 10 3 dt
dm 14
Z:\NODE02\B0B0-BA\NURTURE\PHY\SOLUTIONS\MODULE_1\03-NLM_SOLUTION.P65
p 7 kg/s
25. F 2mnv dt 2
t
26. Mg = n × 2mv dm 210
41. 0.7 kg / s
2 × 9.8 = 5 × 2 × 0.01 × v dt 300
9.8 2 dm
v 19.6 m/s 42. Minimum rate of burning fuel is
1 dt
dv dm
27. F = m × a = 25 × = 25 × 2 = 50 N mg = u
dt dt
28. p = Area under F-t graph
dm mg 800 10
1 1 or, = = = 200 kg/s.
m(v–u) = ×8 ×4 – ×1 ×2 – 1 ×2 dt u 40
2 2
2(v–0) = 16 – 1 – 2
13
v= = 6.5 m/s
2
Pre-Medical : Physics 67
44. p = 2 mv sin
dp dm
59. B
F (2v sin )
dt dt
3
N NB
2 A NA
°
30
The mass crossing an area a in time t would be NA
m = v × t ×a × d ...(1) 2
For small element 30°
dm
vad F = 2av2d sin
dt
46. Action Reaction 3
N NB
47. Forces from ground causes horse motion. 2 ANA
48. Action Reaction
mg
49. mAaA = mBaB NA
maA = 2m × a 2
aA = 2a
51. m1a1 = m2a2 3
N mg
2 A
m1a1 5 2
a2
a2 8
2
NA 50 10
a2 = 1.25 m/s2 3
52. None of the above
53. Weight is gravitational force. 1000
NA N
56. Free body diagram 3
Fb
NA 500
NB N
2 3
60.
os
N Fc
Mg
F
Net force = Mg – Fb = 0
in
T1 = T2 + 2g T = 2a = 2 × 1.7
Z:\NODE02\B0B0-BA\NURTURE\PHY\SOLUTIONS\MODULE_1\03-NLM_SOLUTION.P65
2kg
T1 = 9g T = 3.4 N
T2 2g
F
74. a= .....(iv)
(M1 M2 M3 )
T1 9g 9
T3 4g 4 T = (M1 + M2)a
= 45°
Pre-Medical : Physics 69
T1 sin30° = W
36
75. a = 1 m/s2
36 1
T1 40
2
T = (M2 + M3)a
1
T1 = 80N
T1 = 35 × 1 = 35 N
82. FBD of monkey T
76. The common acceleration of the blocks is
40 10 30
a= = 1.5 m/s2
mg
10 6 4 20
T2 = 40 – 10 × 1.5 150
300 – 150 = ma a = 10 m/s2
T2 = 25N 15
30 = 15a ...(i)
a = 2 m/s 2 T F 1
L
Fcos60° = 30 × 2
F = 120 N
M F
84. T x
50 L M
79. a = 5 m/s2
10
Fx
T=
Z:\NODE02\B0B0-BA\NURTURE\PHY\SOLUTIONS\MODULE_1\03-NLM_SOLUTION.P65
TA = 5 × 5 = 25N L
TB = 4 × 5 = 20N
TC = 3 × 5 = 15N
F F
85. a
m m 2m m m F
210 150
80. a= 4 m/s2
15
81. m F 3F
Force at mid point m
30° 2 2m 4
T2
30°
T2
W
70 Pre-Medical : Physics
86. For the particle of mass m,
2m1m2
T – mg = ma ......(i) 89. T g
m1 m2
For the particle of mass 2M,
2Mg – T = 2Ma ......(ii) 2 m 2m
T g
m 2m
4mg
T
3
F = 2T + 3mg
T T
m 17
F= mg = 5.67 mg
mg 2M 3
2Mg 90. In case 'a' :-
3g
2mgM m2g 2mgM m2 g a
or T = 5
(2M m)
For case B
15g – T = 15a ...(iii)
4mM T – 5g = 5a ...(iv)
or T = g ......(iv)
(2M m)
g
a
2
Z:\NODE02\B0B0-BA\NURTURE\PHY\SOLUTIONS\MODULE_1\03-NLM_SOLUTION.P65
(10 5)g 5g
87. a
20 a
m1g
93. m2 T
2
10g g
a
20 2
T m1g
T m2a ...(1)
10g 5g g 2
88. a
15 3 m1g – T = m1a ...(2)
a m1
For block A :- eqn (1) + eqn (2)
5g
T 5g m1 g
3 m1g a
2(m1 m2 )
20g
T = 66.67 N
3
Pre-Medical : Physics 71
101. The system, as a whole , will fall towards ground
94. T under gravity. The spring will neither be compressed
20 kg 30 kg F
nor stretched regradless of the values of m1 and m2.
T = 20 × 3 = 60N 102. 1 kg T = 1 × 10 = 10 N
T
1g
95. A 5 m / s2 T 2 kg
1 1 20 N
T = 1a = 1 × 5 a
T = 5N 20 – T = 2 × a
96. 3g – T2 = 3 a ...(i)
T2 – T1 = 6a ...(ii) 20 10
a= = 5 m/s2
T1 – g = a ...(iii) 2
By solving eq (i), (ii) and (iii)
103. F = 20 × 2 = 40N
2g = 10a
a = 2 m/s2 40N 200N
So, T1 = 10 + 2 30kg
T1 = 12 N
and T2 = 3 × 10 – 3 × 2 160
T2 = 24 N a= = 5.3 m/s2
30
T1 12 1 104. T = 5gsin30°
have T2 24 2
T = 25 N
97. Force on block A in downward direction :-
108. Tcos = mg ...(1)
12Mg
FA = 3 Mg sin 53° =
5 mg
Tsin = ...(2) Tcos T
Force on block B in downward direction :- 2
12Mg mg
FB = 4 Mg sin 37° = 2
eqn. 1 + 2
2
2 Tsin
5
FA = FB
hence, both the blocks remains in rest. 2 (mg)2 mg
T2 mg
98. 2Mg sin – T = 2Ma 4
T = Ma
2g sin 5
a T mg
3 2
A B g
(g + a) = 3(g – a) a
2
ma
in S = 1000 m
relative to the inclined plane m gs
mgcos 130. Pseudo force = 10 × 0.5 = 5 N
mgsin = macos mg + masin fmax = 10 × 10 × 0.2 = 20N
f=5N
a = gtan 131. F = fms
Z:\NODE02\B0B0-BA\NURTURE\PHY\SOLUTIONS\MODULE_1\03-NLM_SOLUTION.P65
75 = µ s × 20 × 10
g
a= 2
µ s = 0.375
x –1
132. fms = µ s mg
119. macos30° fms = 0.6 × 1 × 10 = 6 N
F = 1 × 5 = 5N
m
ma 30° fms > F
F
hence f = F = 5N
133. F – f = 10 × 5 ...(1)
M mgsin30°
mg 2F – f = 10 × 18 ...(2)
30°
from eqn (1) & eqn (2)
macos30° = mgsin30° f = 80 N
a = g tan30°
F = (M + m)a
F = (M + m)g tan30°
Pre-Medical : Physics 73
f 80 mg
µ = = = 0.8 F=
mg 10 10 sin
Fmin
mg
Fmincos mg mg = T
12
m 1.2 kg
10
Fminsin + f = mg
Fminsin + µFmincos = mg 4m m 1
144. g g
Fmin(sin + µcos ) = mg 5 5 4
145. fms = µ smg
mg
Fmin fms = 0.2 × 2 × 10 = 4N
sin µcos
F = 2 × 1 = 2N
140. For, f = 0 F < fms
Fsin = mg
74 Pre-Medical : Physics
hence f = F = 2N
f
146. a
mg
f – mg = ma
f = m (g + a)
147. For constant speed, acceleration is zero
mgsin = mgcos
= tan
2v 20
148. 02 (2v 0 ) 2
2( g) s s
g
3
149. fmax = mg cos = 0.8 × 2 × 10 × =13.6N
2
1
f = mg sin = 2 × 10 × = 10 N
2
1 1 10 0.75 7.5
g 0.25
2 2 2 2
= 5.35 m/s2
152.
N
Fext Z:\NODE02\B0B0-BA\NURTURE\PHY\SOLUTIONS\MODULE_1\03-NLM_SOLUTION.P65
m
mgsin
f mgcos
f = µN
f = µmgcos
Fext = mgsin + f
Fext = mgsin + µmgcos
153. mg sin mgcos
sin = cos ..(i)
when pushed up
acceleration a = –(gsin gcos )
= –(gsin gsin ) = –2gsin
Pre-Medical : Physics 75
1. Newton's I law. dp
16. F
2. Fnet = 0, a = 0 dt
3. Fnet = ma, Fnet = const, a = const. 44. p = 2 mv sin
5. F = 0 (as acceleration = 0) dp dm
F (2v sin )
dt dt
8
6. F 6 16N
3
46. Action Reaction
47. Forces from ground causes horse motion. The mass crossing an area a in time t would be
48. Action Reaction m = v × t ×a × d ...(1)
For small element
49. mAaA = mBaB
dm
maA = 2m × a vad F = 2av2d sin
dt
aA = 2a
17. Inertia of stone causes reaction to get hurt.
51. m1a1 = m2a2
dv
27. F = m × a = 25 × = 25 × 2 = 50 N
m1a1 5 2 dt
a2 26. Mg = n × 2mv
a2 8
2 × 9.8 = 5 × 2 × 0.01 × v
a2 = 1.25 m/s2 9.8 2
v 19.6 m/s
52. None of the above 1
F vdm v3
8. a 38. F v3 a
m dt M
20t 2
1 32. I Fdt 50t
= 50t – 10t2
F 2
v2 0 2 d v
m m dm
40. 800 9.8 800 4.2 1600
53. Weight is gravitational force. dt
dm 14
F 7 kg/s
9. a dt 2
m
F dm 300
v2 0 2 d 37. 0.75 kg/s
m dt 400
F 39. F = 2 × 300 = 600
v2 2 d
m 600
a = 10 m/s2
25 10 4 60
v2 = 2 100
5 107 82. FBD of monkey T
Z:\NODE02\B0B0-BA\NURTURE\PHY\SOLUTIONS\MODULE_1\03-NLM_SOLUTION.P65
v2 = 1
v = 1 m/s mg
dm T – mg = ma Tmax = 300
34. F v 1.5 3 4.5N
dt
150
dm 300 – 150 = ma a = 10 m/s2
35. F V 3 10 30 15
dt
F = 30 N 33. I p pf pi
1.5 × a = 30
= 0 – 0.2 = –0.2 kg ms–1
30
a= = 20 m/s2 dm
1.5 42. Minimum rate of burning fuel is
50 dt
2 25
22. Favg 1000 50N dm
0.05 mg = u
dt
29. p Fdt 0 (area of F-t graph is zero)
76 Pre-Medical : Physics
dm mg 800 10 6
or, = = = 200 kg/s. tan 1
dt u 40 6
21. Force F = Rate of change in the momentum = 45°
ma
ma
in
gs
Z:\NODE02\B0B0-BA\NURTURE\PHY\SOLUTIONS\MODULE_1\03-NLM_SOLUTION.P65
mg m
mgcos
Mg mg + masin
mg sin = ma cos i
Net force = Mg – Fb = 0 N = mg cos + ma sin ii
Fb = Buoyancy force sin
N = mg cos + m sin × g
66. Horizontal force can not balance vertical forces. cos
mg
67. Arms should be vertical for least tension. N
cos
69. 60.
T1 cos 60 T1cos os
T1 N Fc
T1 sin 60 60N
F
T1sin
60N
in
mg mgcos Fsin
gs
m
g(2M – m) = a(2M + m)
114. N = m(g + a) = 0.5(10 + 2) = 6N
a
115. 2M m
oil oil Now T – mg = m × g
2M m
2M m
or T = mg + mg
117.
m ma 2M m
a
mg
2mgM m2g 2mgM m2 g
According to question sin = 1/x (1 in x) or T =
(2M m)
1
So tan 4mM
2
x –1 N or T = g ......(iv)
(2M m)
os
ac
ma
in 76. The common acceleration of the blocks is
relative to the inclined plane m gs
mgcos
mg + masin
40 10 30
mgsin = macos a= = 1.5 m/s2
10 6 4 20
a = gtan
Z:\NODE02\B0B0-BA\NURTURE\PHY\SOLUTIONS\MODULE_1\03-NLM_SOLUTION.P65
40 – T2 = m1a
g
T2 = 40 – 10 × 1.5
a= 2
x –1
T2 = 25N
(10 5)g 5g
87. a F
20 74. a= .....(iv)
(M1 M2 M3 )
20g TA = 50 – 5 × 5 = 25N
T = 66.67 N
3 TB = 4 × 5 = 20N
97. Force on block A in downward direction :- 210 150
80. a= 4 m/s2
12Mg 15
FA = 3 Mg sin 53° =
5
F F
Force on block B in downward direction :- 85. a
m m 2m m m F
12Mg
FB = 4 Mg sin 37° =
5 m F 3F
FA = FB Force at mid point m
2 2m 4
hence, both the blocks remains in rest.
98. 2Mg sin – T = 2Ma 1
99. Mg mg
T = Ma 2
2g sin
a
3
103. F = 20 × 2 = 40N
Pre-Medical : Physics 79
M
m
2
M = 2m
M = 2 × 10 = 20 kg
Load
121. M.A.
Effort
400
M.A. 5
80
94. T
20 kg 30 kg F
T = 20 × 3 = 60N
M F
84. T x
L M
Fx
T=
L
Z:\NODE02\B0B0-BA\NURTURE\PHY\SOLUTIONS\MODULE_1\03-NLM_SOLUTION.P65
80
Pre-Medical : Physics
Z:\NODE02\B0B0-BA\NURTURE\PHY\SOLUTIONS\MODULE_1\03-NLM_SOLUTION.P65
Z:\NODE02\B0B0-BA\NURTURE\PHY\SOLUTIONS\MODULE_1\03-NLM_SOLUTION.P65
Pre-Medical : Physics
81
82
Pre-Medical : Physics
Z:\NODE02\B0B0-BA\NURTURE\PHY\SOLUTIONS\MODULE_1\03-NLM_SOLUTION.P65
Pre-Medical : Physics 83
10. a
p 2mv sin 30 T
1. Favg
t 0.25 k
m1
2 0.5 12 1 k m1g
= 4 = 24N
1 2 T
g (m2 m1 )g
a k
m1 m2
4. T = mg + ma = 1000(10+1) = 11000N For the block of mass 'm2'
5. I = p = 2MV
m2 m1
6. Constant velocity Fnet = 0 m2 g T m2 k
g
m1 m2
Net force in the direction of motion
7. Acceleration =
Total mass of system
m2 k m1
T m2 g m2 g
m1g – µ(m2 m3 )g m1 m2
= m1 m2 m3
g m1 m1
(1 2µ)
= T m2 g k
3 m1 m2
8. Change in momentum,
p= Fdt m1m2 (1 k )g
T
m 1 m2
= Area of F-t graph
1
= ( × 2 × 6) – (3 × 2) + (4 × 3) Fnet
Z:\NODE02\B0B0-BA\NURTURE\PHY\SOLUTIONS\MODULE_1\03-NLM_SOLUTION.P65
A B
mg
Fpseudo a
tan = towards left
3mg T mg mg g
T = mg
After cutting the strip :-
4mg 18. N = mg, F = f
2
Resultant = N 2 f 2 = (mg) f2 mg 1 2
A B
3mg mg
4mg 3mg g
aA
3m 3
mg
aB g
m
Z:\NODE02\B0B0-BA\NURTURE\PHY\SOLUTIONS\MODULE_1\03-NLM_SOLUTION.P65
Pre-Medical : Physics 85
T2 = F – m3gsin60° –m3a
P' Q'
m 3m 5m F
F – (m1 m2 m3 )g sin 60
T2 = F – m3gsin60° – m3
m1 m2 m3
P' = ma = 2N ( a = 2/m)
(m1 m2 )F
Q' = (3m + m)a = 4ma = 4 × 2 N = 8 N T2 = = 60 N
m 1 m2 m 3
* None of the given option is correct.
200 (7 4 5) 10
13. 14. a=
7 4 5
N3 a = 2.5 m/s2
F
a T – (4 + 5) × 10 = (4 + 5) × 2.5
T = 90 + 22.5 = 112.5 N
N2 T2
15. Let acceleration of lift = a
T2
Z:\NODE02\B0B0-BA\NURTURE\PHY\SOLUTIONS\MODULE_1\03-NLM_SOLUTION.P65
°
i n60 60° 60
° 2m(g a ) – m(g a )
s m 3g os arel =
N1 T1 gc 2m + m
m 3
T1
0°60° g/2 = m(g a )
s in6m 2g os
6 0°
3m
g gc m
m2 m2 a = g/2
° 60° ° 2m
60 m 1g os
60 m1 m2
gsin gc 16. a g
m 1 60° m 1
m1 m2
m2 T kx
F = (m1 + m2 + m3) g
m1
Fb
A m B m
18.
M g/4
mg T
Mg
T = mg kx = T
Mg After cutting the string
Mg – Fb = ...(1)
4
A m
If m is removed then
mg
Fb aA g
m
mg
M–m g/4
kx
kx
(M–m)g aB
B m m
g
Fb – (M – m)g = (M – m) ...(2)
4 mg
aB g
adding (1) and (2) we have m
2M
m=
5 27. T
19. 12N
F (Mg)2 [(M m)g]2 30°
F g M2 (M m)2
20. Let horizontal velocity of block is u W
Z:\NODE02\B0B0-BA\NURTURE\PHY\SOLUTIONS\MODULE_1\03-NLM_SOLUTION.P65
ucos = v
v T cos30° = 12 ...(i)
u
cos
T sin30° = w ...(ii)
21. V1cos 1
= V2cos 2
tan30° = w/12
V1 cos 2
V2 cos 1
1 w = 12 × = 6.92 N
3
22. Let the block moves upward with velocity ,
u cos = v 28. T M2g M1 m g
v
u M2 M1 m
cos
6 = 0.4(4 + m) = 11 kg
88 Pre-Medical : Physics
a
29. fms
m1
µ sm2 g
a
m1
0.5 7 10
a 1 m / s2
35
a
m2 F
fms
F – fms = m2a
F = µ sm2g + m2a
F = 0.5 × 7 × 10 + 7 × 1
F = 42 N
30. Assuming that both blocks move together, their
common acceleration
F F
aC
10 40 50
f
10
F F
f 10
50 5
fms = µ sm2g
fms = 0.5 × 40 × 10
fms = 200 N
f fms
F
200
5 Z:\NODE02\B0B0-BA\NURTURE\PHY\SOLUTIONS\MODULE_1\03-NLM_SOLUTION.P65
F 1000 N
Fmax = 1000 N
Now applied force is 40N, hence both moves
together, so there is no relative motion between m1
& m2. Hence, acceleration of block w.r.t. slab is zero.
F 40
31. a
m1 m2 10 40
a = 0.8 m/s2