You are on page 1of 2

DERS PLANI

I. BÖLÜM
Dersin Adı T.C. İNKILAP TARİHİ
Sınıf 12. SINIF
Süre 40 + 40 dakika
Ünite 2. ÜNİTE: MİLLİ MÜCADELE
Konu a. Havza ve Amasya Genelgeleri, yerel kongreler ile Erzurum ve Sivas
Kongrelerinin milli hakimiyet ve milli birliğin sağlanması açısından önemini
vurgular.
b. Amasya görüşmelerine değinilir.
c. Amiral Bristol ve General Harbord Raporları üzerinden işgallerin haksızlığa
değinilir.
d. Misak-ı Milli Kararları ve önemi üzerinde durulur.

II. BÖLÜM

Öğrenci Kazanımları 2.1. Kuvay-ı Milliye hareketinin oluşumundan Büyük Millet Meclisinin
açılışına kadar olan süreçte meydana gelen gelişmeleri açıklar.
Öğretme-Öğrenme Anlatım, soru-cevap, örnekleme, tartışma, diyalog, beyin fırtınası,
Yöntem ve Teknikleri öyküleyici anlatım, grup tartışması, sunum gösterisi hazırlama

Kullanılan Araç, Ders kitabı, harita, akıllı tahta, OGM Materyal, sunum gösterisi, pdf test
Gereçler

Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri

 Konuyla ilgili öğrencilerin dikkatini çekme ve güdüleme.


 Ders kitabı sayfa 62 ve 63 tekrarı için soru-cevap etkinliği.
 Hazırladığım sunumla eşdeğer olarak ders kitabından haftanın
konusunu aktarma.
 Ders kitabı sayfa 64 Amasya Genelgesi konusunu anlatma ve
maddelerini öğrencilerle birlikte okuma ve öğrencilere
yorumlatma.
 Ders kitabı sayfa 65 “Oku-Yorum” kısımlarını okutup
yorumlatma.
Derse Geçiş  Ders kitabı sayfa 65 Erzurum Kongresi konusunu anlatma
maddelerini öğrencilerle birlikte okuma ve öğrencilere
yorumlatma.
 Ders kitabı sayfa 66 Sivas Kongresi konusunu anlatma
maddelerini öğrencilerle birlikte okuma ve öğrencilere
yorumlatma.
 Ders kitabı sayfa 67 Amasya Görüşmeleri maddelerini
öğrencilerle birlikte okuma ve öğrencilere yorumlatma.
 Konuyla ilgili OGM Materyal üzerinden test çözümü.
 Konuyla ilgili hazırlamış olduğum maddeleri eşleştirme etkinliği.

Sonuç/Gözden Geçirme
 Özet.
 Öğrencilerin anlamadıklarını tekrar açıklama ve varsa sorularını yanıtlama.
 Tekrar güdüleme.
 Kapanış.

III. BÖLÜM
Ölçme ve Değerlendirme  Soru-cevap yöntemiyle dönüt alınarak öğrencilerin
öğrenmelerini kontrol etme.
 Sınıfın toplu olarak cevaplayacağı sorular sorularak dönüt
alma, eksik kalan noktaları gözlemleme ve bu eksikleri
giderme.

ECENUR YALÇIN

You might also like