Professional Documents
Culture Documents
Question:
Estimate the materials required for the Load bearing brick masonry building.
1. Earthwork Excavation:
a) Main wall = 𝐿 × 𝐵 × 𝐻 = 25.8 × 1 × 0.85 = 21.93 𝑚3
Width of Excavation, B = 90 +10 cm = 1 m
Depth of Foundation, H= 20 + 20 + 20 + 10 + 7.5 + 7.5
= 85 cm = 0.85 m
b) Partition Wall = 𝐿 × 𝐵 × 𝐻 = 3.6 × 1 × 0.85 = 3.06 𝑚3
Joints = 2
0.9
𝐿 = 4.5 − 2 × = 3.6 𝑚
2
c) Veranda Wall = 𝐿 × 𝐵 × 𝐻 = 11.6 × 0.8 × 0.85 = 7.88 𝑚3
Joints = 2
0.9
𝐿 = 12.5 − 2 × = 11.6 𝑚
2
d) Stair = 𝐿 × 𝐵 × 𝐻 = 2.1 × 0.95 × 0.15 = 0.3 𝑚3
𝐿 = 200 + 10 = 210 𝑐𝑚 = 2.1 𝑚
𝐵 = 90 + 5 = 95 𝑐𝑚 = 0.95 𝑚
Total Excavation Work = 21.93 + 3.06 + 7.88 + 0.3 = 𝟑𝟑. 𝟏𝟕 𝒎𝟑
2. Earthwork in Filling:
a) Floor (i) Room 1= 𝐿 × 𝐵 × 𝐻 = 3.6 × 4.2 × 0.45 = 6.80 𝑚3
𝐻 = 60 − 7.5 − 7.5 = 45 𝑐𝑚 = 0.45 𝑚
(ii) Room 2 = 𝐿 × 𝐵 × 𝐻 = 4.2 × 4.2 × 0.45 = 7.93 𝑚3
(iii) Veranda = 𝐿 × 𝐵 × 𝐻 = 8.3 × 1.75 × 0.45 = 6.53 𝑚3
𝐿 = 3.6 + 0.3 + 4.2 + 0.1 + 0.1 = 8.3 𝑚
𝐵 = 200 − 25 = 175 𝑐𝑚 = 1.75 𝑚
b) Foundation 1 33.17
Filling for Foundation = 𝐸𝑥𝑐𝑎𝑣𝑎𝑡𝑖𝑜𝑛 𝑊𝑜𝑟𝑘 × 5 = 5
= 6.634 𝑚3
𝟑
Total Earthwork in filling = 6.80 + 7.93 + 6.53 + 6.634 = 𝟐𝟕. 𝟖𝟗𝟒 𝒎
7. R.C.C. Works:
a) Lintel (i) Main wall = 𝐿 × 𝐵 × 𝐻 = 25.8 × 0.3 × 0.15 = 1.16 𝑚3
(ii) Partition Wall = 𝐿 × 𝐵 × 𝐻 = 4.2 × 0.3 × 0.15 = 0.189 𝑚3
Joints = 2
0.3
𝐿 = 4.5 − 2 × = 4.2 𝑚
2
(iii) Veranda Wall = 𝐿 × 𝐵 × 𝐻 = 12.2 × 0.2 × 0.15 = 0.366 𝑚3
Joints = 2
0.3
𝐿 = 12.5 − 2 × = 12.2 𝑚
2
Total = 1.16 + 0.189 + 0.366 = 1.715 𝑚3
b) Slab Floor Slab With cornice = 𝐿 × 𝐵 × 𝐻 = 9.7 × 7.75 × 0.1 = 7.51 𝑚3
𝐿 = 3.6 + 4.2 + (3 × 0.3) + 0.5 + 0.5 = 9.7 𝑚
0.3 0.2
𝐵 = 4.2 + 2 + 0.3 + + + 0.5 + 0.5 = 7.75 𝑚
2 2
c) Sunshade Sunshade (Window) = N × 𝐿 × 𝐵 × 𝐻 = 4 × 2.7 × 0.45 × 0.06 = 0.291 𝑚3
𝐿 = (2 × 100) + 40 + (2 × 15) = 270 𝑐𝑚 = 2.7 𝑚
(7 + 5)
𝐵= = 6 𝑐𝑚 = 0.06𝑚
2
Sunshade (Veranda) = 𝐿 × 𝐵 × 𝐻 = 13.8 × 0.45 × 0.06 = 0.372 𝑚3
𝐿 = 360 + 420 + (3 × 30) + (45 × 2) + 2 × (200 + 10)
= 1380 𝑐𝑚 = 13.8 𝑚
Total quantity of R.C.C. work = 1.715 + 7.51 + 0.291 + 0.372 = 𝟗. 𝟖𝟖 𝒎𝟑
8. M.S. Reinforcement:
Reinforcement = 1.5% of R. C. C. Work
= 0.015 × 9.88 = 0.1482 𝑚3
= 0.1482 × 7850 = 1163.37 𝐾𝑔
Super Structure
Total = 𝒎𝟐
c) Ceiling 𝟐
Room 1 = 𝒎
Room 2 = 𝒎𝟐
Veranda = 𝒎𝟐
Total = 𝒎𝟐