Professional Documents
Culture Documents
2
Example 2
Design of circular ground tank shown in figure resting
on soil with bearing capacity 120 kPa
𝑓𝑐𝑢 = 25 MPa
𝑓𝑦 = 360 MPa
m
3
Design of wall
𝐻2 52
= =5
𝐷.𝑡 20∗.25
𝑇 1.6∗238.5 ∗1000
𝐴𝑠 = 𝑓𝑦 = = 1219 𝑚𝑚2
ൗ𝜸𝑠 360/1.15
4
𝐴𝑠 one side = 1219 / 2 = 610 𝑚𝑚2
Use 𝛟 12
610 / 113 = 5.4
Take 6 𝛟 12 / m
Cantilever action (vertical direction)
Max moment From Table VII
𝑀max +𝑣𝑒 = Coeff * 𝛄 * 𝐻 3
𝑀max +𝑣𝑒 = + 0.0059 * 10 * 53 = 7.37 kN.m / m
𝑀max −𝑣𝑒 = Coeff * 𝛄 * 𝐻 3
𝑀max −𝑣𝑒 = - 0.0222* 10 * 53 = 27.75 kN.m / m
5
Max shear From table XII
𝑄𝑚𝑎𝑥 = Coeff * 𝛄 * 𝐻2
𝑄𝑚𝑎𝑥 = 0.213 * 10 * 52 = 53.25 kN/m
Normal = own weight of wall
N = 0.25 * 5 * 25 = 31.25 kN/m
6
Design of floor
Calculation of the floor length and check of stress on soil
𝑡𝑓 = 𝑡𝑤 + 100 mm = 350 mm
𝑤𝑓 = H * 𝛄𝑤 + 𝑡𝑓 𝛄𝑐
𝑤𝑓 = 5 * 10 + 0.35 * 25 = 58.75 kN/m
𝑀 27.75
. 𝐿𝑏 = 2 = 2 = 1.3745 m ≃ 1.4 m
𝑊 58.75
𝑁 𝑀
𝝈=- ±
𝐴 𝑍
𝑡𝑤
N = Nw + 𝑤𝑓 * L + 𝑤𝑤 (𝐿𝑏 - )
2
0.25
N = 31.25 + 0.35 * 25 * 1.95 +(10* 5 * (1.4 - ))= 112.06 kN
2 7
𝑡𝑤 𝑡𝑤
M = 𝑀+𝑣𝑒 + N *( Lb/2 - 𝑡𝑓 - ) + 𝑤𝑤 * (Lb /2 – ( l - )/2)
2 2
0.25 0.25
M=27.75+31.25*(1.95/2–0.35- )+50*(1.95/2–(1.4- )/2)
2 2
= 35.78 kN.m
112.06 35.78
𝝈= ± 1∗ 1.952 = 57.46 ± 56.49 =114 kN/𝑚2 < 125
1.95∗1
6
8
Example 3
Design of the elevated circular
tank shown in figure supporting
on an interior circular beam
𝒇𝒄𝒖 = 25 MPa
𝒇𝒚 = 360 MPa
9
Design of wall
𝐻2 42
= = 9.14 take 10
𝐷.𝑡 7∗0.25
𝑇 1.6∗85.12 ∗1000
𝐴𝑠 = 𝑓𝑦 = = 435 𝑚𝑚2
ൗ𝜸𝑠 360/1.15
10
𝐴𝑠 one side = 435 / 2 = 217.5 𝑚𝑚2
Use 𝛟 12
217.5 / 113 = 1.9
Take 5 𝛟 12 / m
Cantilever action ( vertical direction )
Max moment From Table VII
𝑀max +𝑣𝑒 = Coeff * 𝛄 * 𝐻 3
𝑀max +𝑣𝑒 = + 0.0029 * 10 * 43 = 1.86 kN.m / m
𝑀max −𝑣𝑒 = Coeff * 𝛄 * 𝐻 3
𝑀max −𝑣𝑒 = - 0.0122* 10 * 43 = 7.81 kN.m / m
11
Max shear From Table XII
𝑄𝑚𝑎𝑥 = Coeff * 𝛄 * 𝐻2
𝑄𝑚𝑎𝑥 = 0.158 * 10 * 42 = 25.28 kN/m
Normal = own weight of wall
N = 0.25 * 4 * 25 = 25 kN/m
Design of floor
.t = 0.25 + 0.1 = 0.35 m
𝑤𝑓 = 0.35 * 25 + 10 * 4 = 48.75 kN/m
12
𝐌𝐑 = 0.2 * w * 𝐑𝟐
𝑀𝑎𝑡 sec 1 = 7.81 + (25 * 0.75 ) + ( 48.75 * 0.752 /2 ) = 40.75 kN.m/m
𝑀𝑅 at sec 2 = 0.2 * 48.75* 2.752 - 40.75 = 32.98 kN.m/m
𝑴𝑹
𝑵𝑹
13
𝐌𝐓 = 0.1 * w * 𝐑𝟐
𝑀𝑇 at sec 2 = MR at sec 2
𝑀𝑇 at sec 1 = (0.1* 48.75 * 2.752 ) - 32.98 = 3.88 kN.m/m
𝑴𝑻
14
Example 4
It is required to design
the circular elevated tank shown
in figure
𝒇𝒄𝒖 = 25 Mpa
𝒇𝒚 = 360 Mpa
15
1- Fixed end moment and stiffness
Wall
From table VII page 170
𝐻2 42
= = 12.8 take 14
𝐷.𝑡 5∗0.25
𝑀𝑤 = Coeff * 𝜸 * 𝐻3
Max FEM at H
𝐹. 𝐸. 𝑀𝑤 = -0.009 * 10 * 43 = 5.76 kN.m/m
𝐸 𝑡𝑤 3
𝑘𝑤 = Coeff * From table XX page 175
𝐻
𝐸 0.253
𝑘𝑤 = 1.2 * = 4.687* 10−3 E
4
16
1- Fixed end moment and stiffness
Floor
.assume 𝑡𝑓 = 0.25 + 0.1 = 0.35 m
𝑤𝑓 = 0.35 * 25 + 10 * 4 = 48.75 kN/m
𝐹. 𝐸. 𝑀 𝑓 = 0.125 * 𝑤𝑓 * 𝑅 2
𝐹. 𝐸. 𝑀 𝑓 = - 0.125 * 48.75* 2.52 = - 38.08 kN.m/m
𝐸 𝑡𝑓 3
𝑘𝑓 = Coeff * From table XIX page 175
𝑅
𝐸 0.353
𝑘𝑓 without center support = 0.104 * = 1.7836* 10−3 E
2.5
17
𝐾𝑤 𝐾𝑓
𝐷𝑤 = σ𝐾
𝐷𝑓 = σ
𝐾
4.687∗ 10−3 E
𝐷𝑤 = = 0.725
4.687∗ 10−3 E+1.7836∗ 10−3 E
1.7836∗ 10−3 E
𝐷𝑓 = = 0.275
4.687∗ 10−3 E+1.7836∗ 10−3 E
18
2- moment distribution
19
3- Final straning action
Final load on wall
𝛾𝑤 ℎ = 10*4 = 40
29.192 kN.m/m
20
3- In the horizontal direction ( Ring action )
T = 𝑇1 + 𝑇2
𝑇1 = Coeff * 𝛄 * 𝐻*R due to load from table II page 167
𝑇2 = Coeff * M*R/H2 due to moment final from table VI page 169
Note : Change the signs in the table
𝑇 57.07 ∗1000
𝐴𝑠 = 𝑓𝑦 = = 182.3 𝑚𝑚2
ൗ𝜸𝑠 360/1.15
22
Cantilever action ( vertical direction )
𝑀max −𝑣𝑒 = 29.192 kN.m / m
𝑄𝑚𝑎𝑥 = 𝑄1 + 𝑄2
𝑄1 = Coeff * 𝛄 * H2 due to load from table XII page 172 –
Column No 3
𝑄2 = Coeff * M/H due to moment final from table XII page 172 –
Column No 4
𝑄𝑚𝑎𝑥 = (0.073*10* 4 2 ) + (-6.88*29.192/4) = - 39.184 kN/m
𝑤𝑓 ∗ 𝜋 𝑅 2 48.75∗ 𝜋 2.52
N Reaction from floor = = = 60.94 kN/m
2𝜋𝑅 2𝜋∗2.5
23
Floor
𝑀𝑅 = (0.2 * 48.75 * 2.5 2 ) – 29.192 = 31.74 kN.m/m
𝑀𝑇 = 31.74 kN.m/m
𝑀𝑇 at edge = 31.74 – (0.1 * 48.75 * 2.5 2 ) = 1.28 kN.m/m
24
25
The same solution will be for the following cases
26
27