Professional Documents
Culture Documents
Materia
Concrete -30
Steel= S300
γ c =25kN/m3
Soil
θ=110
C=50kNpa
γ =25kN/m3
Vertical loads
w w 1=0.2∗2.6∗25=13 kN /m
w w 2=0.2∗2.6∗0.1∗25=3.25 kN /m
w w 3=0.2∗0.3∗25=15 kN /m
w s=12∗2.6∗18=56.16 kN /m
V HCB=1.5∗0.4∗14=8.4 kN /m
sin(α +θ)2
k a= 2 =0.693
sin ( α ) sin(α −γ )¿ ¿
sin(α −θ)2
k p= 2 =1.5
sin ( α ) sin(α −γ )¿ ¿
Lateral loads
pa=0.5 k a γ c h2 =0.5∗0.693∗18∗2.92=52.45 kN /m
p p=0.5 k p γ c h2=0.5∗1.5∗18∗1=13.5 kN /m
stability analysis
a. Over turning
Mr
F s=
Ma
where Mr=110.56kNm
ma=50.667 kNm
110.56
m a= =2.17 ≥ 1.5………..Ok
50.667
b. Sliding
fr
F s=
fa
F sr =f f + f p
F sr =f f =μN +C a β
μtanδ+ Ca β
where 𝛅=2/3𝛉=2/3*1=7.33
c a=¿ 0.6c=0.6*50=30
N=∑wi=95.1kN
F r=95.81 tan7.33+30∗2=72.32
F a= pa + p p=52.45−13.5=38.95
fr
F s= =72.32/38.95=1.859>1.5,
fa
Change the dimension or use key
p 6 ex
δ max = (1+ )
b b
p 6 ex
δ min = (1− )
b b
∑M=64.2015(clockwise)
∑V=95.81kN
=64.2015/95.81=0.667
e=1-0.667=0.33
87.41 6∗0.33
δ max = (1+ )=86.97kPa<qult
2 2
87.41 6∗0.33
δ min = (1− ) =0.437kPa>0
2 2
Structural design
Design method: working stress design (WSD) method
Design constant
f cu=30MPa
E s=¿200GPa
ρmin =0.0015
m A− A =6.31∗0.33∗1.45=3.05 9 kN /m
M
d≥
√ R∗b
3
≥ 3.05∗10 =45.8 mm
√ 1.45∗1
D=d+cover+ θ/2
=45.8+80+5=130.8mm
Davailable=250 mm……………………..ok
Reinforcement Calculation
A smin=ρ min bd
B=100
D=250-80-5=165
A smin=0.0015*1000**165=247.5mm2 /m
A
s=
M
f s∗j∗d
=132.52mm2 /m
A s ¿ A smin=¿ 247.5mm2 /m
78.54∗1000
S= =317.33 mm
247.5
v 6.31
v a= = =0.038 KPa
bd 1000∗165
v r=0.0594 √ f ck
¿ 0.0594∗√ 24=0.29
v a< v r ………….ok
section B-B
17.4∗2.9
v B−B = =25.23 kN
2
m B −B=25.23∗0.33∗2.9=24.389 kN /m
D=d+cover+θ/2
=129.51+80+5=214.51mm
Davailable=300 mm
d=300-80-5=215mm
reinforcement calculation
A smin=ρ min bd
B=1000
D=215
A smin=0.0015*1000**215=318mm2 /m
A
s=
M
f s∗j∗d
=824.88mm2 /m
A s=¿824.88mm2 /m
78.54∗1000
S= =317.33 mm
247.5
v 26.23
v a= = =0.119 KPa
bd 1000∗212
¿ 0.0594∗√ 24=0.29
v a< v r ………….ok
At front face Minimum reinforcement shall be provided both in vertical and horizontal direction
A smin=321mm2 /m
78.54∗1000
S= =245 mm
321
M c =¿-¿=24.85kNm
D=d+ cover +θ /2
D available=300 mm
d=300-80-5=215mm
reinforcement calculation
A smin=ρ min bd
B=1000
D=215
A smin=0.0015*1000**215=322.5mm2 /m
A
s=
M
f s∗j∗d
=828.75mm2 /m
A s=¿824.75mm2 /m
78.54∗1000
S= =317.33 mm
824.75
v r=0.0594 √ f ck
¿ 0.0594∗√ 24=0.2 9
v a< v r ………….ok
Design of toe
M 9.059∗103 =78.94mm
D≥
√ R∗b
=
√
1.45∗1
D=d+cover+θ/2
¿ 78.94+ 80+5=163.94 mm
Davailable=300 mm
d=300-80-5=215mm
reinforcement calculation
A smin=ρ min bd
B=1000
D=215
A smin=0.0015*1000**215=322.5mm2 /m
A
s=
M
f s∗j∗d
=302.12mm2 /m
A s=¿322.5mm2 /m
78.54∗1000
S= =243.53 mm
247.5
v 38.05
v a= = =0.176 KPa
bd 1000∗212
v r=0.0594 √ f ck
¿ 0.0594∗√ 24=0.2 9
v a< v r ………….ok
At the top of the base Minimum reinforcement shall be provided both in vertical and horizontal
direction
A smin=321mm2 /m
78.54∗1000
S= =245 mm
321